فواصل و اهمیت آن در پرش

Dr_Ghaffari

Active member
دادار عزیز واقعا تشکر می کنم ، مطالب بسیار قوی و پر محتوا شده است . اینگونه مطلب گذاشتن نیازمند حوصله فراوان است که شما دارید و من ندارم !

DADAR

Member
Dr_Ghaffari گفت:
دادار عزیز واقعا تشکر می کنم ، مطالب بسیار قوی و پر محتوا شده است . اینگونه مطلب گذاشتن نیازمند حوصله فراوان است که شما دارید و من ندارم !

دکتر جان باز هم ممنون از توجهتون به مطالب :D :D

من حوصله تا دلتون بخواد دارم ولی متعصفانه وقت بیشتر از این ندارم :-\ :-\

DADAR

Member
pooyan گفت:
یه سوال دیگه:)
اسب من روی موانع آپراید میره زیر مانع بعد میپره . تیر اوسا هم که میزارم اسبم گیج میشه مخصوصن با 4نعل . راه حلش چیه؟

سوال ??? ???

1# آیا اسبت فقط میره زیر موانع عمودی و برای پرش از موانع عریض مشکلی نداره ؟

2# منظورت از اینکه میره زیر مانع بعد میپره یعنی مکث کوتاهی داره و بعد میپره؟

# 3 تیر اوسا رو چطور و با چه فاصله تنظیم میکنی؟

Dr_Ghaffari

Active member
DADAR گفت:
pooyan گفت:
یه سوال دیگه:)
اسب من روی موانع آپراید میره زیر مانع بعد میپره . تیر اوسا هم که میزارم اسبم گیج میشه مخصوصن با 4نعل . راه حلش چیه؟

سوال ??? ???

1# آیا اسبت فقط میره زیر موانع عمودی و برای پرش از موانع عریض مشکلی نداره ؟

2# منظورت از اینکه میره زیر مانع بعد میپره یعنی مکث کوتاهی داره و بعد میپره؟

# 3 تیر اوسا رو چطور و با چه فاصله تنظیم میکنی؟
ببخشید دادار عزیز یک توضیح لازم می دانم بگویم . پویان از یک نریان اصیل استفاده می کند که تقریبا تا 5 سالگی خورده و خوابیده بوده است ! و از وقتی پویان عزیز او را خریداری نموده است حدود 8 ماه با او برای پرش تمرین می کند . 3 اشکال را من متذکر می شوم :
1- هنوز اسب تمرینات لازم را برای باز و بسته شدن شلنگها را ندیده است و از این لحاظ ضعف دارد که فکر می کنم شما تمرین مناسبی به ایشان پیشنهاد دادید که پی گیری نمایند .
2-پویان عزیز نیز در نشست کمی مشکل دارد و در هنگام پرش بیشتر ذهنش متوجه اسب است تا خودش !
3- اسب پویان که دلیر نام دارد بیشتر مانع های ساده را پریده است و موانعی چون هرم ، پله کانی و شاید اکسر را کمتر تجربه کرده است . استفاده از موانع عریض می تواند به باسکول نمودن اسب او کمک کند اما بیشتر ضعف اسب روی طول شلنگ است در موانع متوالی ! 2/7 برای اسب اصیل !

pooyan

Member
dadar jan vaghti mane triple mizaram khoob mipare, oxer ro ham behtar az apraid mipare vali rooye apride mire zire mane max mikone bad mipare tori ke bad az mane soratesh kheyli kond mishe ke tooye mavane monzaaf moshkel ijad mikone, tir oosa ro ham ba faseleye taghribi2-2.5m mizaram
ye chize dg rooye mane haye apride va gahi oxer ke mire zire mane mipare tooye 80% mavared tir ro ham mizane

DADAR

Member
pooyan گفت:
dadar jan vaghti mane triple mizaram khoob mipare, oxer ro ham behtar az apraid mipare vali rooye apride mire zire mane max mikone bad mipare tori ke bad az mane soratesh kheyli kond mishe ke tooye mavane monzaaf moshkel ijad mikone, tir oosa ro ham ba faseleye taghribi2-2.5m mizaram
ye chize dg rooye mane haye apride va gahi oxer ke mire zire mane mipare tooye 80% mavared tir ro ham mizane

پویا جان;
سوارکاری دقیقا مثل یک پازل میمونه یعنی تا زمانی که تمام قسمتها رو پیدا نکنی و دقیقا سر جای خودشون نزاری نمیتونی شکل کامل و زیبائی رو درست کنی و ازش لذت ببری از طرفی هم شکل ناقص هیچگونه لذتی نداره . همینطور اگر به این پازل توجه کنی تمامی اجزائ به همدیگر مرتبط و وابسته هستند یعنی یکی بدون وجود دیگری کامل نمیشه , ??? ???

حالا همین مثال رو بستش بده به سوارکاری,,,
تا زمانی که نشست درست نشه , نمیتونیم اسب رو حس کنیم و تا زمانی که نتونیم حس کنیم نمیتونیم مشکل رو تشخیص بدیم که بعدا بخواهیم راه چارش رو پیدا کنیم :mad: :mad:

یا تا زمانی که اثر دستجلوها نرم , انعطاف پذیر و مداوم نیستند نمیتوان ارتباط مستقیمی با اسب برقرار کرد . دقیقا مثل موبایلی میشه که مرتبا آنتن نمیده و ارتباط من و شما رو نامفهوم میکنه. امیدوارم که بتونم با این مثالها تصویر صحیهی از نهوه‌ ارتباط سوارکار و اسب از لحاظ تکنیکی ایجاد کرده باشم :p

حال... منظورم از تمام این کلمات این بود که میشه تمریناتی رو برای اصلاح مثلا گام اسب انجام داد و نتیجه مختصری هم ازش گرفت ,اما تا زمانی که مشکلات اصلی و پایه یی هستند که باید اصلاح شوند به نظر من پرداختن به مثلا ایجاد /نقطه جهش صحیح/ کمی بیراه رفتن هستش ;) ;)

البته همیشه قبول کردن این گونه شرایط کمی سخت هست. اما مطمعنا با کمی صبر نتیجیه بهتری خواهید گرفت .

و اما اگر شاید روزی زمانی وقتی , , این اصول پایه یی قبلا و به اندازه کافی آموزش دیده شده میریم سراغ چند تا تمرین ......

DADAR

Member
حتی اسبهائی که به طور طبیعیی گام‌های کوتاهی دارند میتونن آموزش ببینند و یاد بگیرند که به چه صورت گامهاشون رو بازتر کرده و در هر گام مقدار فاصله‌ی بیشتری رو طی کنند.

اول از همه یادت باشه که با گام معمولی اسبت شروع کنی و از همون ابتدا به اسبت فشار نیاری که گامش رو بازتر کنه , وقتی با گام نرمال اسبت گرم کردی حالا با نگاه داشتن ریتمی ثابت در هر گام شروع کن به باز کردن گامها

هیچوقت آرامش رو فراموش نکن گام‌های یک اسب عصبی بیشتر شبیه میشه به حرکت سوزان چرخ خیاطی کوتاه و سریع :-X :-X

از همین روش استفاده کن و با چیدن موانع به صورت جیمناستیک میتونی به افزایش طول گام اسبت و ایجاد نقطه جهش های بهتر و در نتیجه ایجاد باسکول بهتر روی مانع کمک کنی :)

مسیر جیمناستیک رو با کاوالتی یورتمه شروع کن (با توجه به گام معمولی اسبی که داری باهاش کار میکنی) سپس یک جهش به مانع ضربدری 2 گام به مانع عمودی و 3 گام به مانع عریض (باز هم با توجه به گام معمولی اسبت )
از هر 2 سمت شروع به پرش کن .زمانی که حس کردی اسبت به راحتی از روی این موانع و با این فواصل که متناسب با گام‌های نرمال انتخاب شده بودند عبور میکنه

حالا میتونی کمی فاصله قسمت سوم که 3 گام به مانع عریض بود رو افزایش بدی و همینطور قسمت دوم که 2 گام به مانع عمودی بود ...

در صورتی که هنوز اسبت زیاد به مانع نزدیک میشه و بعد میپره میتونی از تیر اوسا قبل از موانعیا استفاده کنی و مطمئن باش که این فاصله کمتر از 2.5 متر نیست ;)

البته برای اسب شما بهتره که کمی هم بیشتر باشه

خیلی نوشتم اگر موضوعی رو از قلم انداختم یاد آور شوید لطفا ::) ::) ::)

Dr_Ghaffari

Active member
در خصوص نحوه آموزش اسب برای هر رشته ای من همیشه یک مثال دارم که در اینجا آن را ذکر می کنم شاید مفید باشد و به درک اهمیت موضوعی که دادار عزیز به آن اشاره کرده است کمک کند !
اگر قبول داشته باشید که انسان باهوش ترین خلق خداوند است یا چیزی شبیه به آنچه خداوند در قرآن از او به اشرف مخلوقات یاد کرده است ..! می توانیم بگوییم اسب از نقطه نظر بهره هوشی کمی ( فقط یه کوچولو ) از انسان پایین تر است . وقتی یک کودک به کلاس اول دبستان وارد می شود نوشتن حروف الفبا را با تمرین خط و نقطه و ... آغاز می کند و پس از مدتی به او حروف ساده و روان و فراوان مانند آ و ب آموزش داده می شود و رفته رفته کودک می آموزد که با استفاده از حروفی که یاد گرفته است کلمات را املاء و جملات را انشاء کند . حال فرض کنید کودک این حروف را به درستی فرانگیرد مسلما نمی تواند کلمات را بنویسد و مفهوم آنها را برای ساخت جملات درک کند .
در آموزش اسب نیز فکر کنید که او یک کودک است و می خواهد سواد بیاموزد می شود گفت " سواد سواری " ! باید از همان خط و نقطه ها با او شروع کرد تا به املای درستی از تمرینات رسید . در غیر این صورت حتی اگر اسب شما دکترای دانشگاه آکسفورد هم بگیرد نتیجه اش این می شود که جناب حجه الاسلام " قرائتی " مدرک نهضت سواد آموزی او را هم تکذیب خواهد کرد ..!
هوشیار و یار اسبتان باشید !

DADAR گفت:
فاصلیه همین تیرک برای گام چهارنعل به صورت پیاپی 2.50--2.10

و با فاصله یک گام بین هر تیر 5---4.20
سلام دادار عزیز
درتعریف فاصله کاوالتی در گام چهارنعل,باتوجه به لزوم گام زدن اسب وسط فواصل,فکر می کنم اندازه مد نظرشما3.10_3.50 m بوده که در تایب2.10-2.50 تایپ شده است.

ودلیل حذف یک در میان,برای اسبهای تازه کاری است که در مواجه باتیر های پی در پی سردر گم وشتاب زده شده ودوتایکی از روی تیر هاجهش میکنند.

آیادر ست است ویامنظور دیگری هم وجود دارد؟

DADAR

Member
ممنون از ریزبینی شما و چه سوال به جایی! ! ! ??? ;)

فواصل دقیقا همون 2.10 تا 2.50 میباشد اما همونطور که در قسمت اول اشاره شد این فواصل برای تیر‌های روی زمین هستند نه برای موانع پی در پی , میدونیم که استفاده از کاوالتی چهارنعل با ارتفاع بالا خود نوعی مانع پیاپی محسوب میشود و باعث پرش اسب از روی کاوالتی شده و در نتیجه طول گام را افزایش میدهد , در این صورت همان فاصلیه 3 تا 3.50 که شما هم به اون اشاره داشتید صحیح میباشد

فاصلیه ذکر شده در قسمت بالا جهت استفاده در گام چهارنعل و از روی تیر‌های روی زمین افتاده یا با فاصلیه بسیار بسیار کم از سطح زمین میباشد,

بد نیست تا در همینجا به یک تمرین کاربردی هم اشاره کنیم ;
در ابتدا باید بر روی تک تیر کار کنید تا اسبتان کاملا آرم شود و با دیدن تیرک نه بر سرعتش بیفزاید و نه اینکه خیلی هیجانزده از روی تیرک بپرد , بسیار آرم و باگامی یکنواخت از روی تیر عبور کند , زمانی که حس کردید اسبتون کاملا آرم و تحت اثرات شما است سپس میتوانید تیر دوم را هم اضافه کنید , مثلا به فاصلیه 20 متر از تیر اول متناسب( با گام اسب. ) سپس سعی کنید آرم و مستقیم به سمت تیرها حرکت کنید .ابتدا فاصلیه 2 تیر را به آرامی و با 6 گام عبور کنید , در صورتیکه اسبتان به راحتی این فاصله را با 6 گام در هر دو سمت طی میکند حالا سعی کنید با افزایش طول گام همین فاصله را با 5 گام طی کنید , در صورت موفقیت در هر دو سمت دوباره 6 گام را تکرار کنید . اگر اسبتان دارای توانائی خوبی باشد و در سطح بالاتری از آموزش باشد میتوانید 4 گام را تمرین کنید و با باز کردن گام اسبتان همین فاصله‌ی 20 متر را با 4 گام عبور کنید

این تمرین بسیار بسیار تمرین کاربردی هست و در سطوح بالای پرش همچنان انجام میگیرد , همچنین فواعد بسیاری هم برای اسب و هم برای سوار دارد ( در صورت اجرای صحیح)

نکته ; در هنگام عبور از روی تیرک ها سعی کنید تا تیرک دقیقا در وسط گام اسبتان قرار گیرد ( نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور )

دوم اینکه هر گونه تغییری که میخواهید در گام اسب ایجاد کنید میبایست قبل از نزدیک شدن به تیرک باشد نه مابین تیرک ها

از فواعد این تمرین برای سوار , قوی کردن چشم سوار و قدرت تشخیص و تخمین فاصله قبل از نزدیک شدن به مانع و توانائی ایجاد تغییر در گام اسب به تناسب نوع مانع یا موانع مضاعاف جهت به دست آوردن مناسبترین نقطه جهش و در نتیجه پرش با کیفیت بهتر میباشد

این تمرین را میتوان به تناسب احتیاج اسب و سوار تغییر داد , مثلا اضافه کردن یک تیر دیگر یا چیدان تیرها در خطوط منحنی یا . . . . . . . .

باز هم تائکید میکنم این تمرین بسیار بسیار کاربردی است در صورتیکه زیر نظر مربی با تجربه و به طرز صحیح انجام شود ::) ::) ::)

پیوست ها

• adjusting the strides.jpg
    adjusting the strides.jpg
    88.8 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • adjusting the strides.jpg
    adjusting the strides.jpg
    88.8 کیلوبایت · بازدیدها: 5
DADAR گفت:
ممنون از ریزبینی شما و چه سوال به جایی! ! ! ??? ;)

فواصل دقیقا همون 2.10 تا 2.50 میباشد اما همونطور که در قسمت اول اشاره شد این فواصل برای تیر‌های روی زمین هستند نه برای موانع پی در پی , میدونیم که استفاده از کاوالتی چهارنعل با ارتفاع بالا خود نوعی مانع پیاپی محسوب میشود و باعث پرش اسب از روی کاوالتی شده و در نتیجه طول گام را افزایش میدهد , در این صورت همان فاصلیه 3 تا 3.50 که شما هم به اون اشاره داشتید صحیح میباشد
یعنی برروی زمین (حرکات زمینی)ما اسبی داریم که طول گام m 2.10-2.50 در چهارنعل داشته و یا می خواهیم اورا به این طول گام آموزش دهیم. ???(این
در واقع میشه جمع ترین نوع چهارنعل ).!البته هنوز هم تا طول یه دست جاداره. ;)
من همش ذهنم به سمت نزدیک شدن به گام های استاندارد میره.؟!درصورتی که بی تعلیق ترین نوع چهار نعل مدنظرشماست.

DADAR گفت:
فاصله تیر جلوی مانع یا همون تیر اوسا برای گام یورتمه 2.75---2.10

فاصلیه تیر جلو مانع برای گام چهارنعل 3----2.60

دادارعزیز
درموردتیر اوستای قبل از مانعUp right (به خصوص بامربی های قدیمی؟)گاها"برای ساده ترکردن تنظیمات دید اسب ازیک تیرافتاده بر زمین درفاصله یک متری از مانع استفاده می کنند که در عمل مانع مستقیم رادر دیداسب به مانع پلکانی تبدیل می کنند واین مواجه به خصوص درمورد اسبهایی است که در هنگام نزدیک شدن به مانع مستقیم به زیرمی روند که البته رفرنس هایی درکتاب آقای عربشیبانی(اسب خوب و.....)هم دارد.

نظر شمادر مورد این تکنیک وتبدیل مانع مستقیم به پلکانی چیست وآیا این تکنیک می تواندنقطه جهش اسب در تاسی به مانع مستقیم را اصلاح کندویاباحذف تیر روی زمین ,اسب مجددا"در نزدیک شدن به مانع مستقیم به زیر خواهد رفت.؟

اگر اجازه بدی سئوالهای بیشتری هم از کاربرد وهدف ازتکنیکهای اصلاحی در فواصل تیراوستا,تمیزوسایرتیرهای الحاقی به مانع برای اصلاح تکنیک پرش اسب رانیز بپرسم.

DADAR

Member
دوست عزیز نظر شما کاملا متین , من در محاسبه و تبدیل فوت به متر کاملا اشتباه کردم , پست بالا رو دوباره با فواصل صحیح ویرایش میکنم

ضمن اشاره به اینکه هدف تنها باز کردن گام اسب نیست , هدف ایجاد توانائی در بدن و گام اسب میباشد به نحوی که تحت اثرات سوار و بدون ایجاد مقاومت بتواند طول گام را افزایش و کاهش دهد

میزان افزایش و کاهش طول گام هم که بسته به شرایط مختلف قابل تغییر است از جمله مسیر, نوع مانع, ارتفاعا مانع, گام طبیعی اسب مورد نظر, جثه اسب مورد نظر, سطح آموزش اسب, میزان تجربه و اعتماد به نفس اسب و همینطور میزان اعتماد اسب به سوار, هدف از آموزش و,,,,,,,,,,,, فاکتور‌های دیگه ای که شاید الآن به ذهنم نمیرسه

DADAR

Member
کتاب استاد عرب شیبنی را نخوندم و دقیقا منظورشون را نمیدونم

اگر منظور این هست که تیر اوستا را تا 1 متر به جلوی مانع بکشیم و اسب پرش خود را از قبل از تیر اوستا شروع کند که من تا به حال این کار رو انجام ندادم و هیچ کدام از مربیانیی هم که من اینجا میشناسم تا به حال ندیدم انجام بدن,( با فاصلیه 1 متر)

باز هم دقیقا منظورتون رو از تیر اوستا نمیفهمم چون یک موقع ما تیر رو به فاصلیه مناسب جلوی مانع میذاریم که حدود 2.60 تا 3 متر هستش و نقطه جهش اسب رو تنظیم میکند و در واقع این نقطه جهش بین تیر اوستا و مانع در میاد ,

ولی گاهی هم تنها تیر زیر مانع رو کمی به جلو میکشیم که قاعدتا برای تمرینات در خانه هم زیاد استفاده میشود و با دادن فضای بیشتری به اسب مانع از زیر رفتن اسب میشود و به این صورت تعداد پرش های با قوس بهتر را بالا میبریم و مسلما هر چیقدر که کیفیت پرش ها و تمرینات در خانه بالا باشد در مسابقه هم بهتر خواهد بود.

اما اگر منظورتون گذاشتن تیر به فاصلیه 1 متر قبل از مانع جهت تشویق اسب به پرش قبل از اون تیر هست که من تا به الآن هیچ لزومی برای انجام این کار حد اقل برای اسبهای خودم ندیدم

لطفا توضیح بدید که منظورتون کدام نوع از تیر هستش

DADAR گفت:
ولی گاهی هم تنها تیر زیر مانع رو کمی به جلو میکشیم که قاعدتا برای تمرینات در خانه هم زیاد استفاده میشود و با دادن فضای بیشتری به اسب مانع از زیر رفتن اسب میشود و به این صورت تعداد پرش های با قوس بهتر را بالا میبریم و مسلما هر چیقدر که کیفیت پرش ها و تمرینات در خانه بالا باشد در مسابقه هم بهتر خواهد بود.

لطفا توضیح بدید که منظورتون کدام نوع از تیر هستش
دقیقا" همین اشاره ای است که کردیدیعنی تیر زیر مانع را کمی جلوتر می کشیم.
وجایی دیدم که این کاردید اسب را نسبت به مانع مستقیم تغییر داده ومانع رابه شکل اکسرکه عبورازآن در دید اسب آسانتراست در می آورد.
این کار بیشتر برای اسب هایی که به زیرمی رود رایج است.
آیانقطه جهش را هم برای اینگونه اسبان اصلاح می کند؟یا...

DADAR

Member
به نظر من بیرون کشیدن تیر روی زمین با تاثیری که بر دید اسب میزاره باعث میشه که از زیر رفتن اسب جلوگیری کنه و نقطه جهش بهتری رو به اسب بده , با این کار در واقع ما کار اسب و سوار را در پرش از نقطه جهش مناسب راحت میکنیم. میتونه در کنار تمرینات دیگه نقطه جهش اسب رو بهتر کنه , اما صرفا تنها تمرین یا بهترین تمرین نمیباشد .

اما باز هم میگم فاصله‌ی 1 متر را نمیدونم و مطمئن نیستم به چه دلیل استاد شیبانی به این فاصله اشاره کردند شاید منظور خاصی از تمرین داشتند , به هر حال ممنون میشم اگر بتونید متنی که ایشون در کتبشون به اون اشاره کردند رو اینجا بزارین تا بهتر متوجه بشیم

بیرون کشیدن تیر زیر مانع میتونه کاملا ارتباط مستقیم با ارتفاع مانع داشته باشه اما در حالات عادی و مثلا برای یک مانع 120 و با توجه به گام اسب میتونه بین cm10 تا 60cm باشه

نقل ازکتاب اسب خوب ,سوار خوب,پرش خوب از استادعباسقلی عربشیبانی صفحه147-148

در ابتدای تعلیم پرش اسب ازمانع قائم,بهتر است مانع به شکل مایل استقرارداده شود وبه تدریج از تمایل کاسته شود تابه صورت قائم درآید...
ضمنا"برای آسانتر شدن کار ترجیح دارد جلو هرمانع باگذاردن تیر چوبی نقطه جهش مشخص گردد وبه تدریج فاصله این تیر چوبی از مانع کم و کمترشده وبالاخره حذف گردد.