فواصل و اهمیت آن در پرش

دراین متن به مشخص شدن نقطه جهش توسط تیربر روی زمین در هدایت اسب به مانع قائم اشاره شده است.

شماجوابی به این سئوال ندادید ولی من شروع می کنم
اگر اجازه بدی سئوالهای بیشتری هم از کاربرد وهدف ازتکنیکهای اصلاحی در فواصل تیراوستا,تمیزوسایرتیرهای الحاقی به مانع برای اصلاح تکنیک پرش اسب رانیز بپرسم.

در تعریف کلاسیک ,پرش اسب رابه 5 مرحله هدایت,بلندشدن, پریدن,فرود و باز یابی تقسیم بندی می کنند.
حال درهر مرحله ممکن است بامشکلاتی مواجه باشیم که سعی دربر طرف کردن مشکل ونزدیک شدن به ایده ال حرکت بنماییم.
مرحله اول نزدیک شدن به مانع است که بنابه تعریف ,بایداسب را متعادل به مانع هدایت کنیم.
اینکه سوار چه فاکتورهایی را برای متعادل نمودن اسب در مواجه بامانع لحاظ کند به اصول سواری برروی زمین بازمی گردد که پیش نیازشروع کار برروی مانع است که در این مقال نمی گنجد.ولی در هدایت به مانع بااسبهایی مواجه هستیم که به مانع هجوم میآورند ویا بالعکس در نزدیک شدن به مانع دودل ومردد ویابسیار کندهستند.
دراکثرمقالات لزوم استفاده ازتیراوستاو یا کاوالتی باگام یورتمه قبل ازمانع(البته تعدادونحوه چیدمان این کاوالتیها خود باعث تحریک ویاهیجان اسب می شود که اگه تاپیکی در این موضوع ایجاد کنید بسیارقدر دان خواهم بود.)رابرای مواجه باهیجان اسب درنز دیک شدن به مانع می شناسند ولی علت اصلی از هدایت باگام یورتمه به مانع,شاید انجام متعادلتر وآسانترحرکت برای گذر از مانع تعبیه شده باشد که این تعادل,فاکتورهایی ازقبیل نشست اسب بر روی پاهاو..را نیزشامل می شود.

واماسئوال
آیالزومی به استفاده از کاوالتی یورتمه در قبل ازمانع برای اسبهای خونسرد ویامرددوجوددارد؟
در صورت پاسخ خیر,آیاهدایت با گام یورتمه در نزدیک شدن به مانع برای چنین اسبهایی توصیه میگردد؟
دراسبهای متعادل که آهنگ گام خودرادر نزدیک شدن به مانع حفظ می کنند چطور؟

البته این شرایط بافرض وجود تیر اوستادر تمامی حالت ها است.

DADAR

Member
شماجوابی به این سئوال ندادید ولی من شروع می کنم??????? ??? ??? ???

DADAR گفت:
به نظر من بیرون کشیدن تیر روی زمین با تاثیری که بر دید اسب میزاره باعث میشه که از زیر رفتن اسب جلوگیری کنه و نقطه جهش بهتری رو به اسب بده , با این کار در واقع ما کار اسب و سوار را در پرش از نقطه جهش مناسب راحت میکنیم. میتونه در کنار تمرینات دیگه نقطه جهش اسب رو بهتر کنه , اما صرفا تنها تمرین یا بهترین تمرین نمیباشد .

اما باز هم میگم فاصله‌ی 1 متر را نمیدونم و مطمئن نیستم به چه دلیل استاد شیبانی به این فاصله اشاره کردند شاید منظور خاصی از تمرین داشتند ,

بیرون کشیدن تیر زیر مانع میتونه کاملا ارتباط مستقیم با ارتفاع مانع داشته باشه اما در حالات عادی و مثلا برای یک مانع 120 و با توجه به گام اسب میتونه بین cm10 تا 60cm باشه

DADAR

Member
شماجوابی به این سئوال ندادید ولی من شروع می کنم???? ??? ???

DADAR گفت:
اگر منظور این هست که تیر اوستا را تا 1 متر به جلوی مانع بکشیم و اسب پرش خود را از قبل از تیر اوستا شروع کند که من تا به حال این کار رو انجام ندادم و هیچ کدام از مربیانیی هم که من اینجا میشناسم تا به حال ندیدم انجام بدن,( با فاصلیه 1 متر)

باز هم دقیقا منظورتون رو از تیر اوستا نمیفهمم چون یک موقع ما تیر رو به فاصلیه مناسب جلوی مانع میذاریم که حدود 2.60 تا 3 متر هستش و نقطه جهش اسب رو تنظیم میکند و در واقع این نقطه جهش بین تیر اوستا و مانع در میاد ,

ولی گاهی هم تنها تیر زیر مانع رو کمی به جلو میکشیم که قاعدتا برای تمرینات در خانه هم زیاد استفاده میشود و با دادن فضای بیشتری به اسب مانع از زیر رفتن اسب میشود و به این صورت تعداد پرش های با قوس بهتر را بالا میبریم و مسلما هر چیقدر که کیفیت پرش ها و تمرینات در خانه بالا باشد در مسابقه هم بهتر خواهد بود.

DADAR

Member
oliveira گفت:
واماسئوال
آیالزومی به استفاده از کاوالتی یورتمه در قبل ازمانع برای اسبهای خونسرد ویامرددوجوددارد؟

البته این شرایط بافرض وجود تیر اوستادر تمامی حالت ها است.

قاعدتا فکر نمیکنم برای اسبهائی که نسبت به پریدن از روی مانع مردد هستند کاوالتی نقش مثبتیی رو داشته باشه, چرا که این اسب حالا به هر دلیل اعتماد به نفس کافی را برای پریدن نداره یا بر اثر آموزش غلط از دست داده و با چیدن یک سری کاوالتی ما تنها کار رو برای اسب مشکلتر میکنیم

اما در مورد اسب خونسرد بستگی به تحرک اسب داره اگر منظورتون از خونسرد بودن , اسب تنبل و بدون حرکت به جلو هست خوب باز هم کاوالتی کمک چندانی نخواهد کرد و ممکن هست باز هم تحرک اسب رو از مقداری که هست پائنتر بیاره در نتیجه پرش رو برای اسب و سوار دشوارتر میکنه. .

اما اگر اسب خونسرد رو اسبی فرض کنیم که تحرک کافی از عقب به جلو را به صورت یکنواخت حفظ میکند و تنها از لحاظ مغزی , و رفتاری خونسرد و آرم هست , در این صورت ,و بسته به هدفی که از تمرین داریم ,ممکن هست که کاوالتی هم برای نزدیک شدن به اون هدف مطلوب باشه.

من فقط این نکته رو بگم که , همونطور که خودتون هم میدونید در این رشته , منظورم آموزش اسب هست:

حس کردن حرف اول رو میزنه و بعد تکنیک , به این معنی که شما شاهد هستید که یک مربی ممکن هست یک تکنیک رو برای اسبش استفاده کنه ولی یک هفته بعد بسته به اون چیزی که از اسبش حس میکنه ممکن هست دیگه اون تکنیک رو برا اسبش استفاده نکنه ( البته گذشته از تکنیک ها و اصول اولیه آموزش که همیشه ثابت هستند)

بنا بر این تمام بحث هایی رو که اینجا داریم در حالت عملی و باز هم بسته به اسب و شرایط قابل تغییر هست,

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو در این قسمت آخر برسونم :) :)

DADAR گفت:
شماجوابی به این سئوال ندادید ولی من شروع می کنم???? ??? ???
دادار عزیز
منظورمن ازاین گزینه,اشاره به جمله ای بودکه دربعداز این جمله به نقل از چندپست قبلی من اومده بود.

امادرباره حس وتکنیک
به نظرم درانجام هرحرکت یکسری اصول پایه وجوددارد که با استفاده ازتکنیکهای مختلف سعی دردستیابی به این اهداف مدنظراست مثل حرکت روبه جلو,حرکت متعادل اسب و....که گاها"خود تحت شعاع وآسیب دیده از تکنیک مورداستفاده قرارمیگیرد.
منظورم دراینجا بیشتر اشاره به اون اصول پایه حرکتی واشاره به اینکه ,هرابزار وتکنیکی بهیچوجه قانون مطلق نیست (واستفاده چشم بسته گاها" آسیب رسان بوده!) اصل هدف شفاف ازانجام حرکت میباشد. که گاها" بسیارآسان ترمی توان به آن رسید.(اصل چرا ??? درپشت هر حرکت)

( البته گذشته از تکنیک ها و اصول اولیه آموزش که همیشه ثابت هستند)
درتوالی وترتیب همین اصول تربیت هم درشیوه های مختلف تفاوت وجوددارد.
مثلا" برای مستقیم کردن(کجی طبیعی)یکی اولین مرحله آموزش رابر این متمرکز می کند,دیگری برای اصلاح فقط حرکت روبه جلو توصیه می کندآن یکی حرکت درقوس ودایره,دیگری سواری ازدستجلوی داخل به خارج و...
یاهمینطور برای تماس یکی رینکولان دیگریSee-Saw آن یکی حرکت ازبخش خلفی به کمر اسب به نشیمن سوار ودست سوارو...

اینهاهمه تکنیک های مختلف براساس فهم ودریافت از سواری وحصول نتیجه! منطبق برهمان اصول پایه است.
که تشخیص وانتخاب رابرای یک مبتدی بدون مربی مشکل ومسیرسواری اوراتغییرمیدهد.

DADAR

Member
در صورت پاسخ خیر,آیاهدایت با گام یورتمه در نزدیک شدن به مانع برای چنین اسبهایی توصیه میگردد؟

اصولا اکثر اسب‌های جوان در گام یورتمه تعادل بیشتری نسبت به چهارنعل دارند , البته( گاهی اوقات هم دیده میشه که بعضی اسبها به طور طبیعیی تعادل در گام چهارنعلشون بیستر است ) و بر همین اساس زمانی که آسب تعادل بیشتری دارد , سوار تعادل بیشتری روی اسب دارد بنابر این هدایت اسب به سمت یک مانع کوتاه در گام یورتمه کمی آسانتر از گام چهارنعل میباشد ,

باز هم به نظر من پرش از روی یک مانع کوتاه همراه با یک اسب خونسرد یا مردد (به پریدن یا نپریدن) در گام یورتمه میتواند انجام شود .

که ابتدا از یک مانع ضربدر شروع خواهد شد و در صورتیکه کیفیت پرش و اعتماد بنفس اسب افزایش پیدا کند میتوان به یک مانع ساده با کمی ارتفاع بیشتر تغییر یابد, و باز هم در صورتیکه کیفیت و اعتماد به نفس همچنان افزایش یابد و و اسب و سوار به راحتی از مانع عبور کنند میتوان پرش را در گام چهارنعل ادامه داد.

اما برای اسبانی که نسبت به پریدن مردد هستند به هیچ وجه مانع بلند ( تشخیص بلندی به سطح آموزش و توانائی اسب بستگی دارد) توصیه نمیشود تا زمانی که این اعتماد به نفس را با پرش های با کیفیت به دست بیاورند.

و البته پرش با گام یورتمه فواعد زیادی برای اسب و سوار دارد که در این بحث نمیگنجد

DADAR

Member
here is some point about lazy horses that I thought it might be helpfull as well

THE LAZY HORSE

Perhaps you have the opposite problem… your horse is lethargic, and you feel that it takes all the strength you possess to make one jumping effort, let alone several in a row. First, check your own fitness level, and effectiveness on the horse. Do you have a solid leg? Is your stamina all it could be? Assuming you are in good shape, and have a good solid riding position, examine the reasons why your horse could be so dull. Again, keep a dialogue with your vet to rule out any physical reasons. Go over your feed program with him and make sure your horse is getting the proper nutrition. Most horses that are sound but lethargic are bored, weak, unfit, or a combination of all those things. To prevent your horse from getting bored, try to vary his routine. If the weather is good enough, ride out on the grass. In the winter, this may be difficult, so try taking him to some different places to school, or attend some schooling shows. Do not over jump your horse at home, or he will lose interest in his job. We generally jump our horses twice a week at home unless we have a specific reason to do more. If the problem lies in his lack of fitness, then a program that includes the type of flatwork discussed in this series, and gymnastics will help improve his condition. Remember that introducing this type of program is like going to the gym. Build up slowly, and repeat the work often enough that the horse builds muscle memory and is able to cope with the work. Our jumpers and our lazier hunters are all on a 6-day a week riding program. If you are unable to make it to the barn that often, then approach your trainer about options to get your horse out more. If you are without a trainer, then enlist the help of a friend.

DADAR

Member
oliveira گفت:
دادار عزیز
منظورمن ازاین گزینه,اشاره به جمله ای بودکه دربعداز این جمله به نقل از چندپست قبلی من اومده بود.

امادرباره حس وتکنیک
به نظرم درانجام هرحرکت یکسری اصول پایه وجوددارد که با استفاده ازتکنیکهای مختلف سعی دردستیابی به این اهداف مدنظراست مثل حرکت روبه جلو,حرکت متعادل اسب و....که گاها"خود تحت شعاع وآسیب دیده از تکنیک مورداستفاده قرارمیگیرد.
منظورم دراینجا بیشتر اشاره به اون اصول پایه حرکتی واشاره به اینکه ,هرابزار وتکنیکی بهیچوجه قانون مطلق نیست (واستفاده چشم بسته گاها" آسیب رسان بوده!) اصل هدف شفاف ازانجام حرکت میباشد. که گاها" بسیارآسان ترمی توان به آن رسید.(اصل چرا ??? درپشت هر حرکت)

ا
( البته گذشته از تکنیک ها و اصول اولیه آموزش که همیشه ثابت هستند)
درتوالی وترتیب همین اصول تربیت هم درشیوه های مختلف تفاوت وجوددارد.
مثلا" برای مستقیم کردن(کجی طبیعی)یکی اولین مرحله آموزش رابر این متمرکز می کند,دیگری برای اصلاح فقط حرکت روبه جلو توصیه می کندآن یکی حرکت درقوس ودایره,دیگری سواری ازدستجلوی داخل به خارج و...
یاهمینطور برای تماس یکی رینکولان دیگریSee-Saw آن یکی حرکت ازبخش خلفی به کمر اسب به نشیمن سوار ودست سوارو...

اینهاهمه تکنیک های مختلف براساس فهم ودریافت از سواری وحصول نتیجه! منطبق برهمان اصول پایه است.
که تشخیص وانتخاب رابرای یک مبتدی بدون مربی مشکل ومسیرسواری اوراتغییرمیدهد.

با نظر شما کاملا موافقم اما فکر میکنم شاید کلمات نا مناسبی رو برای بیان منظورم انتخاب کردم

منظور من این بود که مثلا در Dressage که پایه ی دیگر رشته ها هم هست ما همیشه به دنبال ایجاد حرکت رو به جلو هستیم , همیشه به دنبال ایجاد یکنواختی ریتم هستیم , همیشه به دنبال ایجاد آرامش فیزیکی و روانی اسب هستیم و, , , , , , ,

این اصول ثابت هستند اما تکنیک های دستیابی به این اصول متفاوت

من هم ازشمامتشکرم.

شاید این سئوال پیش بیاد که یک سوارمبتدی چرابایدبدون مربی بمونه.؟

شماخودبه خوبی واقفید که نسبت مربی خوب به تعداداسب وسوارکاروعلاقمند به سواری در تمام دنیاچقدر محدوده وهمیشه علاقمندانی وجوددارند که به دلایل عدیده دوری مسافت ,عدم شناخت ,هزینه و...ازداشتن مربی خوب محروم هستند.

با علم واعتقادبه اینکه یک سوارکار بدون مربی به هیچ پیشرفتی نائل نخواهدشد ودراولین فرصت بایدکارخود را زیر نظریک مربی که به عملکرداو ناظرومسلط باشد,پیگیری نماید.

شاید این گفتگوها ,ایجادسئوالی باشدبرای جلوگیری از دور شدن بیشتر از اصول حرکت.

DADAR

Member
نظر شما دوست عزیز کاملا متین و بجاست و بسیار باعث خوش حالیست که دوستانی همچون شما به چنین طرز فکری در سواری رسیدند :D :D, چرا که من خود بیراهه زیاد رفتم. ??? ???

تمامی این بحث ها و تکنیک ها برای اسب و سوار مفید فایده خواهد بود مادامی که به طرز صحیح انجام پذیرد و گفتن چه سهل و عمل چه گران ::) ::)

هر شخصی میتواند سوار بر اسبی شده و یک سری حرکات انجام دهد اما به قول یکی از اوستادان تفاوت اسب سواری و سوارکاری از زمین تا آسمان است. !!!

دستیابی به علم صحیح سوارکاری بدون حضور استاد مجرب اگر نگیم 100% اما تقریبا نا ممکن میباشد حتی اگر فاکتورهائی همچون اسب خوب, پول, استعداد, پشت کار, شجاعت, تناسب آندم و, , , , , , فراهم باشد

DADAR گفت:
فاصلیه تیر جلو مانع برای گام چهارنعل 3----2.60
دادارعزیز

در هدایت اسب باگام چهارنعل به سوی موانع,نحوه بازوجمع بودن گامها,نقاط جهش وفرود وهمچنین نوع حرکت اسب بر روی مانع(تکنیک) را تحت تاثیر قرار می دهد.
استفاده از فواصل مختلف تیراوستا( m 2.60-3 )(البته 2.60m با گام چهارنعل خداییش بی انصافی است ولی بدرد مثال من میخورد)درقبل از مانع ضمن اینکه به محدودیت طول گام اسب ارتباط دارد گاها"هدف ونحوه نزدیک شدن به مانع را نیز تعیین می کند.
مثلا"بافاصله 2.60m تیراوستا,باگام جمع چهارنعل به مانع110cm عمودی ویاموازی نزدیک می شویم با فرض انتخاب درست1.30m نقطه جهش توسط اسب با یک پرش اغراق آمیز(15cm) بالای مانع وقوس وتجمع زیادی مواجه میشویم که اگرازانجام آن هدفمند نباشیم!! بسیار غیرمنتظره خواهدبود. حال راهکارها برای اصلاح حرکت (پرش اسب به فراخور ارتفاع مانع)در مواجه بامانع عمودی وموازی وجلب توجه اسب به ارتفاع مانع در هنگام پرش چه میتواندباشد؟

حال همین اسب درنقطه جهش180cm بایک سوار متعادل,مانع عمودی را با دست ومانع موازی رابا پا می اندازد.؟! ???
چه تمرینات اصلاحی ویافواصل ژیمناستیکی را برای این اسب در سه مرحله توصیه می کنید؟

DADAR

Member
oliveira گفت:
دادارعزیز

در هدایت اسب باگام چهارنعل به سوی موانع,نحوه بازوجمع بودن گامها,نقاط جهش وفرود وهمچنین نوع حرکت اسب بر روی مانع(تکنیک) را تحت تاثیر قرار می دهد.
استفاده از فواصل مختلف تیراوستا( m 2.60-3 )(البته 2.60m با گام چهارنعل خداییش بی انصافی است ولی بدرد مثال من میخورد)درقبل از مانع ضمن اینکه به محدودیت طول گام اسب ارتباط دارد گاها"هدف ونحوه نزدیک شدن به مانع را نیز تعیین می کند.
مثلا"بافاصله 2.60m تیراوستا,باگام جمع چهارنعل به مانع110cm عمودی ویاموازی نزدیک می شویم با فرض انتخاب درست1.30m نقطه جهش توسط اسب با یک پرش اغراق آمیز(15cm) بالای مانع وقوس وتجمع زیادی مواجه میشویم

دوست من

چرا فکر میکنید فاصلیه 2.60cm برای یک مانع 110cm بی انصافی است ؟

همونطور که خودتون هم اشاره کردید با یک تیر اوستا به فاصلیه 2.60cm برای یک مانع cm 110 و در صورتیکه گام اسب به درستی توسط سوار تنظیم شده باشه یک نقطه جهش تقریبا 130cm را برای یک مانع 110 به شما میده , چرا این نقطه جهش رو بی انصافی میدونید؟

خیلی نزدیک به مانع است یا خیلی دور؟

فکر میکنم برای مانع عمودی واسب تازه کار نزدیکه .عکس العمل اسب رو هم ذکر کرده ام.

نقطه جهش رو تو ژیمناستیک جلوترهم میشه برد که البته ...

DADAR

Member
دقیقا به همین دلیل فواصل حد اقل و حد اکثر تقریبی دارند و مثلا یک مربی با تجربه , برای یک اسب بی تجربه و نه صرفا جوان فاصلیه 2.60cm را انتخاب نمیکند , و این در صورتی است که گام‌های اسب زیاد کوتاه نباشد وگرنه همان فاصلیه 2.60cm هم در چنین موردی کاربرد خواهد داشت

DADAR

Member
oliveira گفت:
دادارعزیز

مثلا"بافاصله 2.60m تیراوستا,باگام جمع چهارنعل به مانع110cm عمودی ویاموازی نزدیک می شویم با فرض انتخاب درست1.30m نقطه جهش توسط اسب با یک پرش اغراق آمیز(15cm) بالای مانع وقوس وتجمع زیادی مواجه میشویم که اگرازانجام آن هدفمند نباشیم!! بسیار غیرمنتظره خواهدبود. حال راهکارها برای اصلاح حرکت (پرش اسب به فراخور ارتفاع مانع)در مواجه بامانع عمودی وموازی وجلب توجه اسب به ارتفاع مانع در هنگام پرش چه میتواندباشد؟

دقیقا همینطور هست و مربی که این تیر اوستا را با این فاصله قرار داده حتما میباید هدفمند این کار رو انجام داده باشه حالا یا تجمع بیشتر روی مانع , یا ایجاد سرعت بیشتر در جمع کردن دست و پاها, بهبود تکنیک اسب , یا, , , , , , , میتونسته مد نظر باشه

اما اینکه چه راهکارهائی برای اصلاح حرکت, تکنیک یا پرش در مواجهه با موانع مختلف وجود دارد به نظر من سوالی بسیار کلی است و در هر مورد دقیقا به تناسب فاکتور‌های متغیر آن مورد میتواند متفاوت باشد

ر

DADAR

Member
oliveira گفت:
.

حال همین اسب درنقطه جهش180cm بایک سوار متعادل,مانع عمودی را با دست ومانع موازی رابا پا می اندازد.؟! ???
چه تمرینات اصلاحی ویافواصل ژیمناستیکی را برای این اسب در سه مرحله توصیه می کنید؟

در چنین موردی که اسب در مواجه به یک مانع 110 از فاصلیه 180 cm شروع به پرش مینماید نشان دهندیه این است که سوار به خوبی وظیفیه خود را انجام نداده و نقطه جهش پیشنهادی از طرف سوار به اسب دورتر از نقطه جهش مناسب که( چیزی حدود 140 میباشد) است.

در صورتی که اسب با تکنیک , با تجربه, آماده و بااعتماد بنفسی باشد و سوار در تعادل خوبی با سب بماند اسب میتواند با این نقطه جهش و کمی چاشنی خوش شانسی از مانع عبور کند بدون( خطا)

اما در غیر اینصورت و دقیقا به همان دلیل نقطه جهش اشتباه اسب در اکثر موارد مانع عمودی را با دست و عریض را با پا خواهد انداخت

در رابطه با سوال اخر ,

بر اساس چنین پرش فرضی که نقطه جهش مناسبی نداشته قاعدتا نمیتونیم در مورد تمرین بعدی قضاوت کنیم , در نتیجه میبایست نقطه جهش پیشنهادی به اسب توسط یک سوار با تجربه یا تیر اوستای مناسبتر با گام اسب اصلاح شود , سپس بر اساس مشاهدات بعدی از کیفیت , تکنیک و نحویه عبور اسب با نقطه جهشی مناسبتر میتونیم تصمیم بهتری رو اتخاذ کنیم

بر اساس اطلاعات بالا این نظر من هست ولی از اونجائی که شما به 3 مرحله خاص اشاره کردید اگر تمرین خاصی مد نظرتون هست , خوش حال میشم نظرتون رو بدونم

DADAR گفت:
در چنین موردی که اسب در مواجه به یک مانع 110 از فاصلیه 180 cm شروع به پرش مینماید نشان دهندیه این است که سوار به خوبی وظیفیه خود را انجام نداده و نقطه جهش پیشنهادی از طرف سوار به اسب دورتر از نقطه جهش مناسب که( چیزی حدود 140 میباشد) است.

در صورتی که اسب با تکنیک , با تجربه, آماده و بااعتماد بنفسی باشد و سوار در تعادل خوبی با سب بماند اسب میتواند با این نقطه جهش و کمی چاشنی خوش شانسی از مانع عبور کند بدون( خطا)

اما در غیر اینصورت و دقیقا به همان دلیل نقطه جهش اشتباه اسب در اکثر موارد مانع عمودی را با دست و عریض را با پا خواهد انداخت

در رابطه با سوال اخر ,

بر اساس چنین پرش فرضی که نقطه جهش مناسبی نداشته قاعدتا نمیتونیم در مورد تمرین بعدی قضاوت کنیم , در نتیجه میبایست نقطه جهش پیشنهادی به اسب توسط یک سوار با تجربه یا تیر اوستای مناسبتر با گام اسب اصلاح شود , سپس بر اساس مشاهدات بعدی از کیفیت , تکنیک و نحویه عبور اسب با نقطه جهشی مناسبتر میتونیم تصمیم بهتری رو اتخاذ کنیم

بر اساس اطلاعات بالا این نظر من هست ولی از اونجائی که شما به 3 مرحله خاص اشاره کردید اگر تمرین خاصی مد نظرتون هست , خوش حال میشم نظرتون رو بدونم

نقطه جهش بسته به طول گام وسرعت اسب در نز دیک شدن به مانع متفاوت وتکنیک متفاوتی رادرروی مانع به نمایش می گذارد.در سرعت وطول گام بالاتر,نقطه جهش عقبتر وتکنیک اسب بر روی مانعflat تر است وهمین طور بالعکس.
در سرعت450 (متردردقیقه)حتی نقطه جهش یک مانع120 cm عمودی به 185 cm ارجاع دارد.(اسب خوب...استاد عرب شیبانی جدول شماره5 ).
به نظرمن اسبی که با سوارمتعادل از نقطه جهش 180 یک مانع 110 سانتی را بادست یاپا می اندازد .دوحالت متصوراست.
یا جهش مناسبی نداردیا تکنیک مناسبی ندارد وگرنه نقطه جهش 180 cm نقطه جهش بعیدی نیست.

یکی از تمرینهای تحریک جهش,استفاده ازتیرهای ^برروی موانع پلکانی باارتفاع کم(90 cm ) که ضمن تحریک جهش,نقطه جهش رابه عقب کشیده واسب رابه مرکز تقاطع ^جهت پرش هدایت می کند.
دیگری استفاده ازژیمناستیکهایی متوالی بدون فوله داخل, باارتفاع کم(80-90 cm )از فواصل 3.20 به مرورتا4 m که نقطه جهش را به عقب کشیده وجهش راتحریک وتقویت می کند.و...

اما در بخش تکنیک دوفاز مد نظر است قبل از مانع وبر روی مانع.
اسبی که برروی دست (تمایل به جلووعدم انتقال ثقل به عقب در نقطه جهش)به مانع نزدیک میشود فرصت وتکنیک جمع کردن وجهش مناسبی(دستها)هم برای روی مانع نخواهد داشت.
بافرض درست بودن حرکت در قبل از مانع واشکال تکنیک در روی مانع وعدم جمع کردن دست وپا بر روی مانع,حال بایدبه اصلاح تکنیک اسب بر روی مانع پرداخت که خود عوامل زیادی از جمله تناسب شانه هاو..می تواندداشته باشد که در چرخش شانه ها
در هنگام جمع کردن موثربوده ویک اسب را با تکنیک واسبی دیگر را بی تکنیک در روی مانع به نمایش میگذاردکه باز این عیب نیز باتمرین قابل کاهش است .

ولی برای جلب توجه اسب به ارتفاع ودقت به مانع زیرپا,یکی از راهها استفاده از تیر متقاطع(از پایه جلو به پایه عقب) در مانع پلکانی وپر کردن فضای دوتیر موازی است (که البته این به تنهایی مشکل پرش بیش از حدمتجمع به دلیل نقطه جهش زیر را حل نمیکند وباید با عقب کشیدن نقطه جهش همراه شود.

دادارعزیز خواهش می کنم هر کجاکه اشتباه می کنم مرا اصلاح کن ,هدفم از ارائه سئوالها فقط وفقط گفته شدن مطالب وتجربیاتی بیشتر از جانب شما بوده وهست.

DADAR

Member
و همینطور من از نظرات خوب شما و سایر دوستان استفاده میکنم و مطالب جدید یاد میگیرم ,

چقدر خوب هست اگر دیگر دوستان علاقه مند هم در این بحث ها شرکت کنند و تجروبیاتشون رو در اختیار بقیه اعضا قرار بدان

سنا

Active member
من يكي كه واقعا از اين پست هاي شما و اوليويراي عزيز لذت ميبرم
خسته نباشيد :)

DADAR

Member
ممنون از لطف شما , انجام صحیح این تمرینات هم, مثل خوندنشون لذت بخش هست , هم برای اسب و هم برای سوار :D
,