طراحی و ساخت یک باشگاه سوارکاری

علی اصفهانی

Active member
ببخشید.یه مشکل دیگه دارم.
1.ارتفاع اصطبل چقدر باید باشه.یعنی استانداردش چند متره؟
2.و ایا میشه اصطبل رو دو طبقه ای ساخت؟اکه از طول دو سالن رو بدون فاصله و کنار هم ساخت چی؟ایا استاندارده؟
3.و اینکه نور گیر و تحویه هوا باید به طور کلی چطور باشه؟

اصولا این سوالات را درکتابهایی با عنوان دایره المعارف اسب encyclopedia of horses میتونید پیدا کنید که البته نمیدونم به زبان فارسی ترجمه شده یا نه ولی انگلیسیش حتی توی اینترنت باید قابل دانلود کردن باشه

1- براساس کتاب دایره المعارف اسبی که من دارم درمعماری غربی حداقل ارتفاع اصطبل را 2.40 متر میگیرن و سقفش را شیبدار میسازند. ولی در معماری سنتی استانداردی براش تعریف نشده .

2-اصطبل دو طبقه اگر مجبور بشیم منعی نداره ولی دلچسب نیست چون رامپ خیلی طولانی با شیب کم نیاز داره که زمین زیادی را اشغال میکنه و اقتصادی هم نمیشه و خطر سقوط و سُر خوردن هم بوجود میاد.
کنار هم ساختن دو سالن منعی نداره . فقط باید بفکر تامین نور وتهویه باشید.

3-از نظر خیلی مراجع (من هم همین را ترجیح میدم) بهترین اصطبل اصطبلی است که درب اصطبل مستقیم به فضای بیرون باز بشه و نه به یک راهروی مشترک.
وقتی درب اصطبل مستقیم به فضای بیرون باز بشه با باز گذاشتن لنگه بالایی درب ( دربها دولنگه بالا وپایین هستند) نور و امکان تهویه فراهم میشه و فضای تنفسی هر اسب برای خودش مستقل است و بیماریهای تنفسی بین اسبها منتقل نمیشه .

در حالتیکه اصطبل سالنی میسازید خطر برخورد اسبها در فضای سالن مقداری بیشتر میشه و لازم است عرض راهروی میانی حداقل 5 متر باشه وتهویه و نور با نورگیرهای سقفی بدست میاد و البته هوای تنفسی مشترک دارید و بیماریهای واگیر تنفسی بین اسبها منتقل میشن.
در اصطبل اگر پنجره شیشه ای به فضای بیرون بدین باید حتما یا بجای شیشه ازطلق استفاده کنین یا بدین شیشه ها را در کوره مخصوص نشکن کنین مثل باشگاه الماس کویر کرمان . چون اسب میزنه شیشه را میشکنه و خودشو زخمی میکنه.

علی اصفهانی

Active member
سلام
من هم موضوع پایان نامه کارشناسیم یک باشگاه سوارکاری هست
جناب اصفهانی راجع به مجتمع سوارکاری کرمان و میدان دبی صحبت کردید
به عنوان نمونه موردی میخواستم اونها رو بررسی کنم
ولی هر چی گشتم عکس ها یا مطالبی که بدرد بخور باشن پیدا نکردم
اگر شما یا اعضای دیگه ی سایت پلان ، عکس یا توضیحی دارید که به کارم بیاد ممنون میشم در اختیارم بگذارید

راهش همونطور که دوست عزیزمون فرمودن رفتن ودیدن باشگاههای مختلف است .

ولی اگر یه نفر کنارتون باشه و راهنماییتون کنه میتونید یک اطلاعاتی را جمع کنید و ارائه کنید بشرطیکه استادتون اسبی نباشه وگرنه میفهمه این جاها را ندیدید و دارید فقط نقل قول میکنید .

یکی از دوستان من یک پایان نامه کارشناسی ارشد را بدون اینکه اسب را ازنزدیک دیده باشه ارائه داد و نمره خوبی هم گرفت . البته نقشه و نماهای سه بعدی زیادی را ازروی یکی از طرحهایی که نقشه هاش را قبلا داده بودیم تهیه کرد . البته شانس آورد که استاداش اسبی نبودند.

من هم مدتی زمان گذاشتم و یک طرح توجیحی در مورد اسب وتاسیس باشگاه جمع اوری و تدوین کردم که بد نشده حتی به جهاد کشاورزی هم ارائه دادم اما ادامه ندادم و با هزینه شخصی اسبداری را ادامه دادم

hilda

Member
متشکرم از توضیحاتتون . من خودم اسبی هستم :دی
سه سال کلاسهای اموزشی رو میرفتم برای همین موضوع پایان نامم رو باشگاه سوار کاری انتخاب کردم
به عنوان نمونه موردی توی تهران باشگاه نوروز اباد ، شهدا ، شکی و یکی دیگه توی پارک چیتگر بود رودیدم
دنبال نمونه خارجی هستم ، مثل میدان ، باشگاه کرمان هم که جناب اصفهانی فرمودند که طبق استانداد طراحی شده علاقمند شدم ببینم ولی خوب فعلا امکانش نیست
این کتاب استاندارد ک فرمودید قابل خریداری هست؟ فکر نمی کردم توی زمینه ی طراحی کتابی تو ایران بشه پیدا کرد
اگه منابعی ازاین قبیل میشناسید لطفا معرفی کنید

علی اصفهانی

Active member
متشکرم از توضیحاتتون . من خودم اسبی هستم :دی
سه سال کلاسهای اموزشی رو میرفتم برای همین موضوع پایان نامم رو باشگاه سوار کاری انتخاب کردم
به عنوان نمونه موردی توی تهران باشگاه نوروز اباد ، شهدا ، شکی و یکی دیگه توی پارک چیتگر بود رودیدم
دنبال نمونه خارجی هستم ، مثل میدان ، باشگاه کرمان هم که جناب اصفهانی فرمودند که طبق استانداد طراحی شده علاقمند شدم ببینم ولی خوب فعلا امکانش نیست
این کتاب استاندارد ک فرمودید قابل خریداری هست؟ فکر نمی کردم توی زمینه ی طراحی کتابی تو ایران بشه پیدا کرد
اگه منابعی ازاین قبیل میشناسید لطفا معرفی کنید

یکی از دوستان از نمایشگاه کتاب تهران یک دایره المعارف اسب برای من خرید.
توی اینترنت هم سرچ کنید باید باشه.

amin.a

New member
اصولا این سوالات را درکتابهایی با عنوان دایره المعارف اسب encyclopedia of horses میتونید پیدا کنید که البته نمیدونم به زبان فارسی ترجمه شده یا نه ولی انگلیسیش حتی توی اینترنت باید قابل دانلود کردن باشه

1- براساس کتاب دایره المعارف اسبی که من دارم درمعماری غربی حداقل ارتفاع اصطبل را 2.40 متر میگیرن و سقفش را شیبدار میسازند. ولی در معماری سنتی استانداردی براش تعریف نشده .

2-اصطبل دو طبقه اگر مجبور بشیم منعی نداره ولی دلچسب نیست چون رامپ خیلی طولانی با شیب کم نیاز داره که زمین زیادی را اشغال میکنه و اقتصادی هم نمیشه و خطر سقوط و سُر خوردن هم بوجود میاد.
کنار هم ساختن دو سالن منعی نداره . فقط باید بفکر تامین نور وتهویه باشید.

3-از نظر خیلی مراجع (من هم همین را ترجیح میدم) بهترین اصطبل اصطبلی است که درب اصطبل مستقیم به فضای بیرون باز بشه و نه به یک راهروی مشترک.
وقتی درب اصطبل مستقیم به فضای بیرون باز بشه با باز گذاشتن لنگه بالایی درب ( دربها دولنگه بالا وپایین هستند) نور و امکان تهویه فراهم میشه و فضای تنفسی هر اسب برای خودش مستقل است و بیماریهای تنفسی بین اسبها منتقل نمیشه .

در حالتیکه اصطبل سالنی میسازید خطر برخورد اسبها در فضای سالن مقداری بیشتر میشه و لازم است عرض راهروی میانی حداقل 5 متر باشه وتهویه و نور با نورگیرهای سقفی بدست میاد و البته هوای تنفسی مشترک دارید و بیماریهای واگیر تنفسی بین اسبها منتقل میشن.
در اصطبل اگر پنجره شیشه ای به فضای بیرون بدین باید حتما یا بجای شیشه ازطلق استفاده کنین یا بدین شیشه ها را در کوره مخصوص نشکن کنین مثل باشگاه الماس کویر کرمان . چون اسب میزنه شیشه را میشکنه و خودشو زخمی میکنه.

از این که این تجربه های ارزشمند رو به من دادید بسیار بسیار ممنونم.مخصوصا در مورد تهویه اصطبل.
اما به خاطر امنیتش مجبورم اصطبل رو سالنی و با دو در بسازم
با تشکر از شما

Davoodnezamzade

New member
دوستان عزیز لازم نیست که سری به دیوار زده شود !
خوب شد که این مورد اینجا مطرح شد و من هم آن را دیدم.
باید به اطلاع برسانم که من مدتی است که به جهت علاقه و تخصصی که دارم یک پانسیون مجهز،مدرن و زیبا طراحی کرده و به دنبال یک سرمایه گذار خوب هستم برای اجرای این پروژه.
-پانسیونی که از نظر تجهیزات و همچنین معماری جزء طرح های نمونه در دنیا است و البته که در خور مقام ما ایرانی ها.
البته گفتنیست که از طرف یک دوست کویتی نیز پیشنهادی داشتم،لیکن با وجود علاقه فراوان برای اجرایی شدن این طرح،به دلیل دارا بودن فرم و مفهومی ایرانی در پلانها و همچنین عقاید خواص ترجیح دادم که سرمایه گذار این پروژه فردی ایرانی باشد.
حال در همین جا از کلیه علاقه مندان به این موضوع دعوت به عمل می آورم تا برای مذاکرات بیشتر به ایمیل مذکور من در این سایت پیغام بگذارند.

Salam aghaye aghil alyari ,man shomaro tu in site peida nakardam age mitunin beman ye email bezanin mersi
nezamzade.davood@yahoo.com

بالا