طراحی و ساخت یک باشگاه سوارکاری

amin.a

New member
با سلام خدمت دوستان(به دلیل مشکل اینترنتی دو پست بالا اشتباهی زده شد)
بنده به تازگی با این سایت اشنا شدم.و انشاء ا.. میخواهم با کمک پدرم یک باشگاه سوار کاری بسازم.
ابتدا نظرم روی یک باشگاه ساده بود اما مشورت با دوستی نظرم را عوض کرد و به یاری خدا حالا میخواخم یک باشگاه ممتاز و نمونه در ایران بسازم.چرا که منطقه مورد نظرم برای ساخت باشگاه امتیازات بالا و شرایط کافی را دارد.نظرم یک باشگاه نظیر باشگاه های المانی است.البته من و پدرم در زمینه پرورش اسب مهارت و تجربه هایی داریم و تازه کار نیستیم.
حالا از شما دوستان میخواهم مرا راهنمایی کنید تا از تجربه های شما هم استفاده کنم.
1.اولا اگر مقاله -عکس یا منبعی دارید از طریق سایت یا ایمیل در اختیارم بگذارید.
2.چند سوال هم داشتم که اگر میتوانید پاسخ دهید.(در پایین)
در ضمن محل این باشگاه در همدان است و این استان به تازگی پتانسیل بالایی در سرمایه گذاری اصولی اسب پیدا کرده است.
با تشکر

amin.a

New member
در ابتدا چند سوال دارم:
1.استاندارد جهانی اندازه باکس ها چقدر است؟
2.ایا برای ساخت باکس میتوان از چوب و فلز تنها استفاده کرد؟
3.برای کف باکس از چه نوع مصالحی استفاده میشود؟ایا پوشش بتنی جواب میدهد؟

سامان حسینی

Active member
باشگاه الماس کویر2واقعا مدرن وزیبا ساخته شده البته من فقط عکساشو دیدم میتونید برید اونجا.ولی دوست عزیز اگرپوله فراوان دارید که عالیه اما اگر پولتون محدوده سعی کنید اسب خوب بگیرید باشگاهتون هم مثه جاهای دیگه معمولی بسازید جا مهمه اما ایتم های دیگه مثله رسیدگی وخوده اسب هم مهمه

amin.a

New member
سلام
کدام شهر هستید؟
همدان هستم.اتفاقآ این منطقه نزدیک یک ورزشگاه بزرگ است.
باشگاه الماس کویر2واقعا مدرن وزیبا ساخته شده البته من فقط عکساشو دیدم میتونید برید اونجا.ولی دوست عزیز اگرپوله فراوان دارید که عالیه اما اگر پولتون محدوده سعی کنید اسب خوب بگیرید باشگاهتون هم مثه جاهای دیگه معمولی بسازید جا مهمه اما ایتم های دیگه مثله رسیدگی وخوده اسب هم مهمه
من زمین و یک سالنش رو دارم و فقط باید برای طراحی داخلی هزینه کنم.خودم هم یک طرح خیلی خوب و بهینه دارم ولی میخواهم از تجربیات و اطلاعات شما دوستان هم استفاده کنم.
دلم نمیاد یک باشگاه معمولی بسازم چون پتانسیل منطقه من برای پرورش اسب بالاست.
اگر عکس هایی دارید ممنون میشم اگه بزارید.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
قبل از شروع کردن به ساخت هر چیزی حسابی تخقیق کنید.

1- من کتاب سال آمریکا در زمینه ساخت اصطبل و باشگاه را ترجمه کردم و مراحل ویراستاری رو میگذرونه. پیشنهاد میکنم صبر کنید تا در بیاد و ازش استفاده کنید. این کتاب 400 صفحه هست و تمام موارد لازم برای ساخت برای پرورش و تولید و ورزش را در بر گرفته.

2-در تعدادی پایان نامه معماری که در این زمینه بوده هم مشاوره دادم. از انها هم میشه استفاده کرد.

3-با توجه به قرار گیری در همدان و فعالیت در زمینه ورزش پرش روی این موضوع توجه داشته باشید

4-با توجه به نزدیکی به عراق چیزی بسازید که برای اونطرفیا جذاب باشه و در آینده بعنوان پایگاه فروش استفاده کنید و پولای سرگردونو جذب کنید.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
در ابتدا چند سوال دارم:
1.استاندارد جهانی اندازه باکس ها چقدر است؟
برای نژادها و کاربردهای ورزشی و خوی اسبهای مختلف فرق داره

در ابتدا چند سوال دارم:
2.ایا برای ساخت باکس میتوان از چوب و فلز تنها استفاده کرد؟
در اروپا برا کاهش هزینه ساخت و تمیز کردن از چوب و فلز استفاده شده ولی بهترین ها با دیوارهای آجری هستند

در ابتدا چند سوال دارم:
3.برای کف باکس از چه نوع مصالحی استفاده میشود؟ایا پوشش بتنی جواب میدهد؟
داخل ایران بهترین آجر هست, آجر بدون درز - روش کاه(بدون خاک) و براده چوب

علی اصفهانی

Active member

اگرمنظور باشگاه الماس کویر یزد هست که حتما" توصیه میکنم باشگاه الماس کویر کرمان را هم ببینید .
کاری متفاوت و منحصر بفرد حداقل در نیمه جنوبی کشور هست.

akbar470

Member

1- من کتاب سال آمریکا در زمینه ساخت اصطبل و باشگاه را ترجمه کردم و مراحل ویراستاری رو میگذرونه. پیشنهاد میکنم صبر کنید تا در بیاد و ازش استفاده کنید. این کتاب 400 صفحه هست و تمام موارد لازم برای ساخت برای پرورش و تولید و ورزش را در بر گرفته.

2-در تعدادی پایان نامه معماری که در این زمینه بوده هم مشاوره دادم. از انها هم میشه استفاده کرد.

3-با توجه به قرار گیری در همدان و فعالیت در زمینه ورزش پرش روی این موضوع توجه داشته باشید

4-با توجه به نزدیکی به عراق چیزی بسازید که برای اونطرفیا جذاب باشه و در آینده بعنوان پایگاه فروش استفاده کنید و پولای سرگردونو جذب کنید.
لطفا اسم لاتین کتابی که قرار هست با ترجمه وارد بازر بشود عنوان کنید؟؟

چه انتشاراتی قرار هست چاپ بشه؟؟

حدودا قیمتش ؟؟

akbar470

Member
کسی اطلاعاتی از استانداردهای ساخت میدان کورس داره؟؟

شکل هندسی استاندار؟؟
ترکیب خاک کف میدان؟؟
جنس خاک و نحوه زیرسازی میدان کورس؟؟
و استانداردهای مختلف دیگر.
لطفا اگر کسی کتابی یا مقاله ای میشناسد معرفی کند.

سامان حسینی

Active member
اگرمنظور باشگاه الماس کویر یزد هست که حتما" توصیه میکنم باشگاه الماس کویر کرمان را هم ببینید .
کاری متفاوت و منحصر بفرد حداقل در نیمه جنوبی کشور هست.
منظورم
باشگاه الماس کویر2درکرمان هست وتازه امسال افتتاح شده

به نظر من حذف نقاط حادثه خيز ( محل هاي كه موجب پارگي ، لغزندگي و شكستگي ميشوند ) و سكوي تخليه و بارگيري واستفاده از امكانات هوشمند سازي از قبيل سنسور دود ، كنترل دما ، روشنايي ، قفل و ..... نيز حائز اهميت مي باشد.

amin.a

New member

بنده مشتاق هستم که زودتر کتابتون رو ببینم.
من در اصل این باشگاه رو برای پرش میسازم .اما برای کورس چطوره؟با افراد با تجربه در این زمینه مشورت کردم اما گفتند زیاد جواب نمیده.نظر شما چیه؟

amin.a

New member
برای نژادها و کاربردهای ورزشی و خوی اسبهای مختلف فرق داره
اگر اندازه ها بزرگتر باشد که مشکلی ندارد؟

در اروپا برا کاهش هزینه ساخت و تمیز کردن از چوب و فلز استفاده شده ولی بهترین ها با دیوارهای آجری هستند
استفاده از نمای سنگچین یا استفاده از نما های سیمانی که حالت چوب یا سنگ داشته باشند چطور؟

داخل ایران بهترین آجر هست, آجر بدون درز - روش کاه(بدون خاک) و براده چوب
بعد برای تمیز کردنشون باید هر بار کاه و خاک چوب عوض شوند؟

akbar470

Member
آقا کسی نمیتونه به ما کمک کنه؟؟

کسی کتابی یا جزوه ای یا مقاله یا دست نوشته ای در رابطه با طراحی و ساخت میدان کورس نداره؟؟؟

علی اصفهانی

Active member

کسی کتابی یا جزوه ای یا مقاله یا دست نوشته ای در رابطه با طراحی و ساخت میدان کورس نداره؟؟؟

این عکس هوایی پیست کورس کرمان است که در طراحی و نظارت اجراش همکاری داشتم.

پیوست ها

• Copy of piste  .jpg
    Copy of piste .jpg
    99 کیلوبایت · بازدیدها: 14

علی اصفهانی

Active member
البته پیست کورس سمت چپیه که یک خط راسته هزارمتری سمت چپش چسبیده و اون میدانی که سمت راست وبالای تصویره مربوط به پیست کورس نیست و یکی ازمیادین شهری است.

علی اصفهانی

Active member

اگرسوالی دارید همینجا بپرسید . هرچی بدونم عرض میکنم . هرچی هم ندونستم میگم نمیدونم.
همین سوال جوابها میشن یک جزوه! :smilingsmiley:

akbar470

Member
خیلی ممنون آقای اصفهانی لطفا سوالات بنده کم سواد را با اطلاعات خوبتون جواب دهید.

1- عرض میدان کورس چند متر است و برای چند اسب معمولا در نظر میگیرند؟
2- جنس خاک و مصالح و لایه بندی میدان کورس به چه شکل است و چه تمهیداتی برای زیرسازی میدان کورس باید رعایت شود؟
3- زاویه پیچ های کورس باید به چه اندازه ای باشد؟
4-برای ساخت کورس با متراژهای مختلف چه مقدار مساحت زمین مورد نیاز هست؟ کورس 1000 متر کورس 1500 و کورس 3000 متر چند هکتار زمین احیتاج هست.
5- محل قرار گیری دپار کدام قسمت هست؟
6-آیا شما برای طراحی این میدان از کتاب یا منبع خاصی استفاده کردید؟؟ میشه لطفا معرفی کنید؟؟

علی اصفهانی

Active member
خیلی ممنون آقای اصفهانی لطفا سوالات بنده کم سواد را با اطلاعات خوبتون جواب دهید.

1- عرض میدان کورس چند متر است و برای چند اسب معمولا در نظر میگیرند؟
2- جنس خاک و مصالح و لایه بندی میدان کورس به چه شکل است و چه تمهیداتی برای زیرسازی میدان کورس باید رعایت شود؟
3- زاویه پیچ های کورس باید به چه اندازه ای باشد؟
4-برای ساخت کورس با متراژهای مختلف چه مقدار مساحت زمین مورد نیاز هست؟ کورس 1000 متر کورس 1500 و کورس 3000 متر چند هکتار زمین احیتاج هست.
5- محل قرار گیری دپار کدام قسمت هست؟
6-آیا شما برای طراحی این میدان از کتاب یا منبع خاصی استفاده کردید؟؟ میشه لطفا معرفی کنید؟؟

1-عرض پیست کورس بستگی به تعداد اسب دارد و برای هر اسب یک متر در نظر میگیرند . مثلا اگر در یک کورس مهم تعداد 25 اسب با هم بدوند عرض 25 متر لازم است.
عرض پیست کورس یزد فکر کنم 12 متر و کورس کرمان با فرض امکان برگزاری کورسهاس بین المللی 25 متر اجرا شده است.

2-با توجه به میزان بارندگی زیاد یک شهر و امکان تعطیلی یک کورس مهم در روز بارانی ممکن است بفکر اجرای سیستم زهکش برای لایه های زیرین بیفتند.
لایه زهکش بندرت ممکن است شبیه زمین فوتبال وبا هزینه هنگفت اجرای کانال و لوله زهکش اجرا شود.
یک راه ارزانتر سیستم زهکش اجرای یک یا دو لایه سنگ شکسته زیر پیست است .
سیستم زهکش باید روی لایه های زیراساس شبیه جاده سازی (شن مخلوط کوبیده شده ) اجرا شود.
درروشهای نوین ممکن است از لایه های ژئوتکستایل یا ژئو ممبراین برای زیر سازی کمک گرفت .
ممکن است فقط با یک شیب عرضی ملایم 3% آبهای سطحی را به حاشیه پیست هدایت کرد واز سیستم زهکش صرفنظر کرد.
لایه نرم رویی باید 7سانتیمتر شن شسته یا ماسه بادی یا الیاف جدیدی مثل پلی تراک باشدpolytrack.

3-شعاع گردش قوسها نباید از 125 متر کمتر باشد.

4-با ترسیم نقشه هر کورسی میزان زمین لازم بدست می آید . فقط کورس تنها نیست . فضای جایگاه و پارکینگ و محل اصطبلها و ساختمانها و تاسیسات جنبی و از همه مهمتر "اصطبل روزانه" به مساحت پیست اضافه میگردند. هرچه بخواهید مجموعه کاملتری داشته باشید مساحت بیشتری لازم است.
درفشرده ترین حالت میتوان استاندارد آمریکا یعنی 1600 مترراباحداقل امکانات جنبی در 30 هکتار زمین جاداد.
نکته مهم اینستکه استاندارد طول پیست کورس در آمریکا 1600 متر و در بقیه دنیا 1800 متر رعایت میشود .

5-دپارمتحرک را همه جا بغیراز توی پیچها میتوان گذاشت و متراژهای متفاوتی برای کورس ایجاد کرد .
یعنی محل شروع میتواند متغیر باشد ولی محل پایان همیشه جلوی جایگاه تماشاچیان است.
دپار ثابت باید حتما خارج ازپیست و در یک زائده متصل به پیست قرارداشته باشد.

6-مرجع طراحی مادردرجه اول اطلاعاتی بود که آقای عبدالله خان ابراهیمی از مرحوم فرزین مشرف گرفتند .
مرحوم مشرف در چند دهه قبل در کورس دنیا بسیار مطرح بودند . مثلا راه اندازی کورس اسپانیا توسط ایشان بوده است.
تحقیق از اینترنت و دیدن چند کورس از جاهای مختلف هم به ما کمک کرد .

بالا