آقاي شهرام مريخ

srafil

Member
دوستان در مورد نژاد دره شوری باید عرض کنم بنده جاهای زیادی دره شوری دیدم به طور مثال دره شوریهایی که توی کرمان به نام دره شوری نامیده میشن از نظر فنوتیپ با دره شوریهای اصفهان فرق میکنن و جالب اینکه هر کدوم از پرورش دهنده های شاخص هر استان اسبهای دیگرو قبول ندارن و دقیقا به همین خاطره که این نژاد به سرانجامی نمیرسه اون داغهایی هم که مهری خانوم زدن بدرد نمیخورد چون ایشون روی این نژاد هیچ اشرافی نداشتن و حالا ما دنبال درگیر چه چیزایی هستیم همون عربشم مهری خانوم چنتا از شیوخ عرب رو میاوردن و اونا دستشونو میذاشتن رو قران که شجره این اسبرو میدونن:laughingsmiley: اینو میگم چون شیخ بهادر پسر شیخ حاجات از دوستان نزدیک بندست پس دوستان تا این وضع دنیای اسبه دره شوری سرش به هیچ بالینی نیست

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
اگر قرار بود شیوخ با قران یا بی قران کاری بکنن برای اسبشون. کرده بودن.
این دره شوری که الان بی سر و ته هست 40 سال پیششم همین بوده. نیازی به اشراف مری خانم نداشته.

srafil

Member
اگر قرار بود شیوخ با قران یا بی قران کاری بکنن برای اسبشون. کرده بودن.
این دره شوری که الان بی سر و ته هست 40 سال پیششم همین بوده. نیازی به اشراف مری خانم نداشته.
در مورد شیوخ عرب امیر حسین خان یادمه که میگفتن که خانوم قرهگزلو چندین بار رفت پیش شیخ حاجات ولی ایشون قبول نمیکرد و با اصرارهای پی در پی قبول همکاری میکنن اگر کسایی مثل شیخ حاجات ال کثیر نبودن خانوم هزار سال دیگه هم نمیتونستن کتاب انساب رو بنویسن این رو همه اونایی که تو قضیه داغ زدن هستن و بودن میدونن که حتی خیلی ها اسباشون رو نشون خانوم هم نمیدادن چه برسه بخوان اسبارو داغ بزنن و در مورد دره شور هم باید عرض کنم چون اختلاف بین فنوتیپ در این نژاد بین پرورش دهنده های این نژاد زیاده و هیچ وقت به توافق نمیرسن پس نمیشه در موردش نظر داد به قول سونیا جان میگه اسبای امان الله خان نمونه دره شوری خالص هستن که البته درسته ولی به طور مثال اسبای اردشیر مسکوب از نظر فنوتیپخیلی فرق میکنن که حالا نمیخوام باز کنم چرا

srafil

Member
پس حالا برای 1 تازه وارد این سوال به وجود میاد که واقعا کدوم تیپ اسبا دره شور خالصن 2 تا پرورش دهنده هم که از ادمای قدرن تو این نژاد و هر کدوم هم ساز خودشون رو میزنن

sonia

Member
پس حالا برای 1 تازه وارد این سوال به وجود میاد که واقعا کدوم تیپ اسبا دره شور خالصن 2 تا پرورش دهنده هم که از ادمای قدرن تو این نژاد و هر کدوم هم ساز خودشون رو میزنن

امان الله خان فکر نمیکنم ساز خودش رو بزنه
ایشون تا اونجایی که من میدونم حافظ اسبایی هستند که براشون باقی مانده
راجع به اردشیر خان هم فکر میکنم به خاطر این اینهمه حاشیه وجود داره که ایشون تو چاپار (مثل امان الله خان که اختصاصی همه اسباشون دره شوری هست) همه ی اسباشون دره شوری نیست
و بعضی از اونها مثل تاج( اگه اشتباه نکنم) خون عرب دارند که فکر میکنم شما هم منظورتون کره های تاراج بوده که گفتید نمیخوام بازش کنم
به غیر از اون نمونه هایی مثل سالار طاووس آهو و... فکر نمیکنم بشه گفت تفاوت فتوتیپی داشتن با مادیان ها یا اسبای امان الله خان!!

sonia

Member
البته اینم بگم مطمئن نیستم تاراج عرب دره شوری بوده یا دره شوری!!!
از روی این عرض میکنم چون 1 عکس از 1 کی از کره هاش دارم پشت نویسی اون نوشتم تاراج (عرب دره شوری)

حالا اینکه چقدر اطلاعاتم درست بوده و نوشتم و یا همین جوری نوشتم دیگه یادم نمیاد (عکسش مال 12 13 سال پیش هست)
ولی کلا منظورم این بود شاید دلیل حاشیه سازی ها وجود همچین اسبایی باشه که به نظر من دلیل نمیشه چون 1نفر نژادهای مختلفی داره زحمت هاشو تو زمینه ی 1 نژاد نادیده گرفت

srafil

Member
به غیر از اون نمونه هایی مثل سالار طاووس آهو و... فکر نمیکنم بشه گفت تفاوت فتوتیپی داشتن با مادیان ها یا اسبای امان الله خان!![/quote]سونیا جان جریان طاووس رو یکی از اساتید برای بنده تعریف کردن که الان دقیق یادم نیست ولی شک ندارم که تو رگهاش به جز خون دره شور هم هست حتما میپرسم خدمت شما و دوستان عرض میکنم

srafil

Member
البته اینم بگم مطمئن نیستم تاراج عرب دره شوری بوده یا دره شوری!!!
از روی این عرض میکنم چون 1 عکس از 1 کی از کره هاش دارم پشت نویسی اون نوشتم تاراج (عرب دره شوری)

حالا اینکه چقدر اطلاعاتم درست بوده و نوشتم و یا همین جوری نوشتم دیگه یادم نمیاد (عکسش مال 12 13 سال پیش هست)
ولی کلا منظورم این بود شاید دلیل حاشیه سازی ها وجود همچین اسبایی باشه که به نظر من دلیل نمیشه چون 1نفر نژادهای مختلفی داره زحمت هاشو تو زمینه ی 1 نژاد نادیده گرفت
بنده نمیخواستم باز کنم ولی حالا که خدتون فرمودید بله یکیش همین تاج هست که خون عربیش بیشتر دره شوریشه و................الان هم که 2 خون وارد گله شده که دیگه در موردش صحبت نکنم بهتره

sonia

Member
سونیا جان جریان طاووس رو یکی از اساتید برای بنده تعریف کردن که الان دقیق یادم نیست ولی شک ندارم که تو رگهاش به جز خون دره شور هم هست حتما میپرسم خدمت شما و دوستان عرض میکنم
ممنون
از مادیان های قدیمی و خوب هست فکر کنم تاپیک هم داره
ان شا الله هر وقت پرسیدید برامون اونجا جریانش رو بذارید
اگر راجع به پدر مادر خانمی هم میدونید ممنون میشم تو تاپیکش بفرمایید
(استادتون هم معرفی کنید البته ببخشید زیاد کنجکاوم)

ابوذر

Member
درسته امان ا... خان مجموعه اي بي نظير از دره شوري خالص دارن و ميدونم چقدر به اين نژاد علاقه داره و بغير از دره شور نه داشته نه داره.
امان الله خان فکر نمیکنم ساز خودش رو بزنه
ایشون تا اونجایی که من میدونم حافظ اسبایی هستند که براشون باقی مانده
راجع به اردشیر خان هم فکر میکنم به خاطر این اینهمه حاشیه وجود داره که ایشون تو چاپار (مثل امان الله خان که اختصاصی همه اسباشون دره شوری هست) همه ی اسباشون دره شوری نیست
و بعضی از اونها مثل تاج( اگه اشتباه نکنم) خون عرب دارند که فکر میکنم شما هم منظورتون کره های تاراج بوده که گفتید نمیخوام بازش کنم
به غیر از اون نمونه هایی مثل سالار طاووس آهو و... فکر نمیکنم بشه گفت تفاوت فتوتیپی داشتن با مادیان ها یا اسبای امان الله خان!!

aman_tsr

Member
درسته تاراج را بنده هم در موردش شنیدم که عرب داره اما در هر حال طبق نظر سونیا و اسرافیل و ... امان اله خان درهشوری های بی نظیر و خالصی داره به نظرتون یکی از الگو ها درهشوریهای ایشون می تونه باشه ؟؟؟
از دوستان اگر کسی میتونه عکسهای بیشتر و بهتری از مرکز پرورش اسب امان اله خان تهیه کنه بسم اله
در صورت امکان اندازه های مورد نیاز برای میانگین یک فنوتیپ را نیز ثبت کنید.

srafil

Member
ممنون
از مادیان های قدیمی و خوب هست فکر کنم تاپیک هم داره
ان شا الله هر وقت پرسیدید برامون اونجا جریانش رو بذارید
اگر راجع به پدر مادر خانمی هم میدونید ممنون میشم تو تاپیکش بفرمایید
(استادتون هم معرفی کنید البته ببخشید زیاد کنجکاوم)
خانومی پدرش سالار و مادرش طاووس هستش

sonia

Member
بنده نمیخواستم باز کنم ولی حالا که خدتون فرمودید بله یکیش همین تاج هست که خون عربیش بیشتر دره شوریشه و................الان هم که 2 خون وارد گله شده که دیگه در موردش صحبت نکنم بهتره

اتفاقا اگه رو اسبي نظر خاصي داريد بفرماييد
البته با مستند
اينجوري که هر کسي نميدونه و ميخونه فکر ميکنه چيه که شما هي ميفرماييد بازش نکنيم بهتره!!!
بدترين حالتش اينه که شما ثابت کنيد همه دره شوري ها با 2 خون و عرب قاطي بودند به جز سالار و آهو که اونارو ديگه به زور هم نميشه ناخالص کرد!!!
همون کره های سالار و آهو رو فقط نام ببرید میبینید چقدر در پرورش این نژاد سهیم بودند (اگه بخوایم بگیم بقیه همه ناخالص اند)
اینکه میفرمایید دوخون وارد گله شده یعنی چی؟
مگه کشش ها اتفاقی صورت میگیره یا مثلا فکر میکنید چون همه اسبا اونجا دره شوری نیست حواسشون نیس همه رو با هم قاطی میکنند صرفا به هدف تولید کره سال به سال ناخالص تر میشن؟؟؟؟
ببخشید من دوباره دارم طرفداری چاپار رو میکنم نگید چرا ولی زشته وقتی خودشون نیستن من اگه چیزی میدونم ساکت بشینم!!!

srafil

Member
اتفاقا اگه رو اسبي نظر خاصي داريد بفرماييد
البته با مستند
اينجوري که هر کسي نميدونه و ميخونه فکر ميکنه چيه که شما هي ميفرماييد بازش نکنيم بهتره!!!
بدترين حالتش اينه که شما ثابت کنيد همه دره شوري ها با 2 خون و عرب قاطي بودند به جز سالار و آهو که اونارو ديگه به زور هم نميشه ناخالص کرد!!!
همون کره های سالار و آهو رو فقط نام ببرید میبینید چقدر در پرورش این نژاد سهیم بودند (اگه بخوایم بگیم بقیه همه ناخالص اند)
اینکه میفرمایید دوخون وارد گله شده یعنی چی؟
مگه کشش ها اتفاقی صورت میگیره یا مثلا فکر میکنید چون همه اسبا اونجا دره شوری نیست حواسشون نیس همه رو با هم قاطی میکنند صرفا به هدف تولید کره سال به سال ناخالص تر میشن؟؟؟؟
ببخشید من دوباره دارم طرفداری چاپار رو میکنم نگید چرا ولی زشته وقتی خودشون نیستن من اگه چیزی میدونم ساکت بشینم!!!
بنده در مورد سالار و اهو هیچ حرفی ندارم و ترکیب این 2 تولیدات عالی داشته ولی در مورد اسب 2 خون سونیا جان باید خدمت شما عرض کنم که من نمیدونم چه قدر با این مجموعه اشنایی داری و هر چند وقت 1 با اونجا سر میزنی بله منظور بنده دقیقا همینه تولیدات چاپار هر سال افت میکنه چون خود اردشیر مسکوب هیچ دخالتی رو کشش ها نداره البته 90/. مادیان ها هم با تاج کشش میشن و در مورد 2 هون باید عرض کنم توی گله مادیان های تروبرد هست و کاملا اگاهانه با سیلمیهای مجموعه کشش میشن و نتیجش میشه اسبهای درشت و گاهی اوقات درشت دم گیر اینارو میگم چون دقیقا در جریانم و این رو خیلی از کسانی که اونجا میرن و میان میدونن البته اقای مسکوب در این ماجرا دخیل نیست کیسه دیگری این کار رو انجام میده و طز خودش رو داره به عقیده خودش داره اصلاح نژاد میکنه:confused:

aman_tsr

Member
تروبرد ؟؟ تروبرد با درهشوری؟؟:eek:hno-smiley02: جناب اسرافیل میتونی مستند بیاری؟؟

بالا