چه نژادی از اسبهای ایرانی برای درساژ مناسب است؟

kamyab گفت:
مرغ همسایه همیشه غازه،کی تا حالا رفته دنبال یه کرد و امتحان کرده؟بگید تا استفاده کنیم از تجربه هاش
آی گفتی، قربون زبونت.
shabdiz گفت:
به جرات میگم مهمترین مسئله برای ما ایرانیها وقت و هزینه و نزدیک بودن هدفه ،همیشه سعی میکنیم کوتاهترین راه رو انتخاب کنیم حتی
اگه ضرر کنیم.این موضوع رو کلی گفتم.
یادگیری تو حیوونا یه مسئله اکتسابیه من مرغ عشق داشتم کار و بازی بهش یاد داده بودم اسب که دیگه جای خود داره.
فکر نمیکنم اون اسبا حرکات درساژ رو تو شکم مادیون یاد گرفته باشن.البته شاید با وضعیتی که هست گزینه بهتر همین اسبا باشن.
دو کلمه حرف حساب که میگن، یعنی همین که این عزیز گفت.

سیه فام گفت:
به جرات میگم مهمترین مسئله برای ما ایرانیها وقت و هزینه و نزدیک بودن هدفه ،همیشه سعی میکنیم کوتاهترین راه رو انتخاب کنیم حتی
اگه ضرر کنیم.این موضوع رو کلی گفتم.
یادگیری تو حیوونا یه مسئله اکتسابیه من مرغ عشق داشتم کار و بازی بهش یاد داده بودم اسب که دیگه جای خود داره.
فکر نمیکنم اون اسبا حرکات درساژ رو تو شکم مادیون یاد گرفته باشن.البته شاید با وضعیتی که هست گزینه بهتر همین اسبا باشن.
بنده میگم مهمترین مسئله برای هر کس چه ایرانی و غیر ایرانی وقت و هزینه کمتر و نزدیک بودن هدفه
اتفاقا به همین دلیل هست که با این اسبها (کرد و دره شور عرب و ......) درساژ نمیکنن
من هم معتقد هستم که یادگیری در حیوانات یک امر اکتسابیه ولی ما که نمیخوایم همه عمرو به کسب تجربه ی تجربه شده دیگران بگذرونیم
درساژ و همه رشته های سواری در دنیا الان به شکل یک علم در اومده
و این رشته یک سری چارچوب داره ودانش آموز تا زمانی که به مقدار زیادی از این علم احاطه پیدا نکرده نمیتونه دست به ابتکار عمل بزنه که اگر بزنه کار خطایی کرده
اون اسبا هم تو شکم مادیون درساژ یاد نگرفتن ودر اینجا مسئله استعداد و اصلاح نژاد مطرح هست
اون اسبهارو با استفاده از اصلاح نژاد و تقویت یک سری استعدادهای ذاتی به این مرحله رسوندن که ما شاهدش هستیم :) 8)

kamyab

Member
قهرمان گفت:
بنده میگم مهمترین مسئله برای هر کس چه ایرانی و غیر ایرانی وقت و هزینه کمتر و نزدیک بودن هدفه
اتفاقا به همین دلیل هست که با این اسبها (کرد و دره شور عرب و ......) درساژ نمیکنن
من هم معتقد هستم که یادگیری در حیوانات یک امر اکتسابیه ولی ما که نمیخوایم همه عمرو به کسب تجربه ی تجربه شده دیگران بگذرونیم
درساژ و همه رشته های سواری در دنیا الان به شکل یک علم در اومده
و این رشته یک سری چارچوب داره ودانش آموز تا زمانی که به مقدار زیادی از این علم احاطه پیدا نکرده نمیتونه دست به ابتکار عمل بزنه که اگر بزنه کار خطایی کرده
اون اسبا هم تو شکم مادیون درساژ یاد نگرفتن ودر اینجا مسئله استعداد و اصلاح نژاد مطرح هست
اون اسبهارو با استفاده از اصلاح نژاد و تقویت یک سری استعدادهای ذاتی به این مرحله رسوندن که ما شاهدش هستیم :) 8)
پس به نظر شما اسبای خودمون کاملا" بی استعداد هستند،نفرمائید
تربیت همیشه هزینه داره،بی استعدادتر از ملت ژاپن پیدا نمیشه ولی اونا کجا هستن ما کجا،اونا تربیت شدن و نگفتن چون اروپا و آمریکا صاحب صنعت هست ما نمیتونیم

پاسخ : چه نژادی از اسبهای ایرانی برای درساژ &#

kamyab گفت:
پس به نظر شما اسبای خودمون کاملا" بی استعداد هستند،نفرمائید
تربیت همیشه هزینه داره،بی استعدادتر از ملت ژاپن پیدا نمیشه ولی اونا کجا هستن ما کجا،اونا تربیت شدن و نگفتن چون اروپا و آمریکا چون صاحب صنعت هست ما نمیتونیم
اسبای ما بی استعداد نیستن عزیزم ولی هر چیزی مصرفی داره
همه اسبها تا حدی توانایی درساژ دارن و همشون باید درساژ پایه کار کرده باشن
ولی تعدادی از نژادها توانایی سطوح بالای درساژ را دارا هستن
اسبهای ما در خیلی از زمینه ها استعدادهای مختص خودشون رو دارن که نژادهای دیگه ممکن فاقد این خصوصیات باشن که حتما هم همینطور
مثلا شما تا الان دیدید یک اسب شایر در سطوح بالا پرش کنه ؟؟!!! ولی همین اسب میتونه بارهای خیلی سنگین رو تحمل کنه یا میتونه تا حد خوب درساژ کنه!
پس اصراری نیست که اسب شایر رو در دسته نژادهای پرشی بگنجنیم(شایر رو به این جهت مثال زدم که سنگینیش خیلی واضحه)

قهرمان گفت:
عزیز جان با صحبتت کاملا موافقم ولی یک مشکل وجود داره:
به جرات میشه گفت که تعداد کارهای مدون و دنباله دار علمی در بر روی نزادهای ایرانی، اونقدر کمه که شاید بشه گفت در حر هیچه (البته در مقایسه با کارهایی که در دنیا روی نژادهای دیگه انجام شده).
شما باورت میشه هنوز توی وزارت جهاد کشاورزی جنگ هشت که آیا اصلا اسب رو در دسته دامها قرار بدن یا نه!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ و خیلی ها معتقدن که اسب دام نیست چون تولیدی نداره و بنابراین مستحق دریافت پشتیبانی (چه مادی چه علمی و چه فنی) از طرف این وزارتخانه نیست!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟ آخه دیگه بدبختی شاخ و دم داره؟ به این حال و احوال نباید گریه کرد؟ اونوقت گاوهایی که همینطوری درسته از تونطرف دنیا وارد شدن، تحت حمایتهای کریمانه آقایون قرار میگیرن، ولی اسب که حیوونیه که در دنیا به اسم ایران و چند کشور دیگه دنیا شناخته میشه (از نظر قدمت و سابقه تاریخی عرض میکنم) اینطور مغضوب واقع میشه. خبر موثق دارم ، همین پارسال، به بهانه کسری بودجه، اولین بودجه ای رو که زدن، بودجه بخش اسب بود که صفرش کردن، دقیقا صفر.
وضعیت دانشگاهامون رو هم که نگم بهتره. فقط خیلی سربسته بگم که چون اغلب متخصصین مرتبط با دام، اصلا از اسب سر در نمیارن یا براشون صرف نداره (یا احتمالا معتقدن که نون توی دامهای دیگه هست)، هیچ علاقه ای به کار کردن در مورد اسب، حتی به عنوان یک موضوع جنبی و فرعی رو هم ندارن و اغلب هم بیسوادیشون رو پشت یکسیری دلایلی که بازگو کردنشون مایه آبروبریه، پنهون میکنن.
حالا عزیز جان ما کدوم مطالعه علمی و مدون در مورد کشف زمینه های استعداد هر کدم از نژادهای ایرانی انجام دادیم که بخوایم بهشون استناد کنیم؟ آیا این مورد، ارزش تحقیق و پژوهش نداره (توجه داشته باشین که پژوهشها در علوم تجربی، چون از نوع "تجربه" هستن، الزاما با سعی و خطا همراه هستن)؟
به نظر من، اول باید این کشف زمینه های استعداد صورت بگیره، بعد از تجارب دیگران در زمینه تربیت استفاده کرد. دیگران که نمیتونن (یا نمیخوان) بیان و کشف کنن که مثلا اسب کرد ما استعداد درساژ داره یا نه.

پاسخ : چه نژادی از اسبهای ایرانی برای درساژ &#

اگر از من میشنوید نژاد لیپیزانر عالیه!!!!! این نژاد فقط برای درساژ بدنیا آمده!!! این نژاد تنها نژادیه که حرکات خیلی سخته درساژ را به راهتی یاد گرفته و اجرا میکند!!!!!! و اغلب اوقات اسب های برنده ی مسابقات پیشرفته ی درساژ از همین نژاد هستند!!!ولی تنها مشکلی که داره نژادی خارجیه.......

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
asbi گفت:
اگر از من میشنوید نژاد لیپیزانر عالیه!!!!! این نژاد فقط برای درساژ بدنیا آمده!!! این نژاد تنها نژادیه که حرکات خیلی سخته درساژ را به راهتی یاد گرفته و اجرا میکند!!!!!! و اغلب اوقات اسب های برنده ی مسابقات پیشرفته ی درساژ از همین نژاد هستند!!!ولی تنها مشکلی که داره نژادی خارجیه.......
عنوان سوال را بخوانید

vatan

Member
kamyab گفت:
وطن جان به نظرتون با توجه به پرخونی این نژاد تربیت و کنترل این نژاد مشکل نیست؟
مربی خوب از کره گی برای اسب کرد بزارند و آموزش هایی که اسبهای درساژ میبینند به این نژاد ایرانی بدند نتیجه کار عالی میشه چون نژاد کرد قدرت یادگیریش بالا هست و خودش درساژ سر خود هست!! حالا با آموزش چی میشه!!

kamyab

Member
یه سوال
چه نژادهائی عموما" برای درساژ استفاده میشه؟
اسبهای پرخون هم در بینشون هست؟

vatan

Member
دنیا اسب عرب را به عنوان اسب های پر خون میشناسه که البته بگم هنوز دنیا اسب کرد را نشناخته و گر نه دیدگاهشان نسبت به طبقه بندی اسب ها بر اساس خون گرم و سرد تغییر میکرد!!!!
ولی در میان نژادهایی که برای کار درساژ استفاده میشه اکثرا خون عرب دارند.

kamyab

Member
vatan گفت:
دنیا اسب عرب را به عنوان اسب های پر خون میشناسه که البته بگم هنوز دنیا اسب کرد را نشناخته و گر نه دیدگاهشان نسبت به طبقه بندی اسب ها بر اساس خون گرم و سرد تغییر میکرد!!!!
ولی در میان نژادهایی که برای کار درساژ استفاده میشه اکثرا خون عرب دارند.
متشکرم

kamyab

Member
سنا گفت:
چرا نژاد كرد با اين همه كارايي و زيبايي نبايد جهاني بشه؟؟؟
مطمئن باشید اگر هم بشه، میشه مثل آخال تکه ترکمن یا عرب که بهتریناش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از اون ور میاد

بالا