خون خالص اسب اصیل خوزستان در معرض نابودیست!

sohrab

Active member
اسب ایرانی عزیز در مورد نتایج موگیری و گرفتن استعلام از معاونت فنی یک مطلبی هست که باید بگم. تا آنجا که می دونم در مورد اسبهای مردود تصمیمات امیدوار کننده ای گرفته شده که هنوز رسما اعلام نشده .اما چنانچه تجدید نظر صورت نگیره و اسبهای اصیل رد شده، تائید نشوند، راهمون از هم جدا می شه.
نه به این خاطر که به صحت نتایج اطمینان ندارم و یقین دارم علاوه بر اشتباه، مثل همه ی اتفاقاتی که می افته، قصد و غرض و تقلب هم در کار بوده
نه به این خاطر که چند تا از اسبهای من هم رد شدند(چون تولید کننده یکیشون خودم نبودم)
بلکه به این خاطر که فردا وقتی برای ثبت مشخصات اسبها، مهمان عشایر شریفی شدم که در کیلومترها دور از شهر، در بیابان به عشق اسب هاشون زندگی می کنند، شرمندشون نشم!
طایفه ای رو در نظر بگیر که از صد ها سال پیش اسب اصیل داشته. اسب مایه افتخارش بوده و به خاطر تعصب و حساسیتی که داشته حساب تولیداتشو نگه داشته. از اسب هیچ درآمدی نداشته که هیچ، گاهی گرسنه می مونده که اسبش سیر بشه و حتی فروش مادیون رو ننگ می دونسته. بعد یه روز سر و کله یه عده آدم شهری پیدا می شه که نام و نشان اسبها رو می پرسند و و رو گردنشون داغ می زنند. اسب ها شناخته و صاحب اسم و رسم می شن. سال ها بعد یک عده دیگه میان و چند تار مو از یال اسبها می کنن . بعد از مدتی به شیخ خبر میدن که فلان اسبت رد شده.
من فکر می کردم با این آزمایشات دست متقلبان (آنها که کره بی داغ را زیر مادیان داغ دار می گذاشتند و آنها که دو خون جای عرب داغ می کردند) رو می شه . ولی ...
آخر کسی که نه اسب را معامله می کنه نه در مسابقات شرکت می کنه چه نیازی به تقلب داره؟

از این حرفها اینطور نتیجه گیری نکنید که اعتقادی به اصل موضوع ندارم ، مطمئنا تعیین انساب لازمه انجام بشه . بحث من اینه که بعضی از این اسب های به اصطلاح رد شده، حتما باید تکلیفشون روشن بشه و اگر قرار بشه در تشکیل بانک اطلاعاتی کنار گذاشته بشن ، اصلا کاری در این زمینه انجام نشه بهتره.

سهراب جان اتفاقا من نظرم اینه که اسب های عرب ایرانی رد شده هم ثبت بشند. حتی اگر می شد غیر داغ دار ها را هم آمارگیری می کردیم.
فکر کردی اون موقع خانم همه عرب ها را پیدا کرده بود؟
مادیانه عربی اینجا دیدم که نه داغ داشت نه هیچی! اما معلوم بود از اون مادیان های قدیمیه حالا نمی دونم عرب خالص می شد حسابش کرد یا نه اما سر بسیار زیبایی داشت که در هیچ عرب ایرانی که هیچ در کره های مبارک هم ندیدم اما به خاطر نداشتن داغ اصلا" کسی بهش توجه نمی کرد! مسلما" اینجوری تو خوزستان لرستان و ... هم زیاده.
متاسفانه الان ملاک نظر معاونت فنیه. من نظرم را برای اون قسمت از اسب ها گفتم. مسلما" اگه بتونیم آمار اسب های ردی و حتی بی داغ را هم در بیاریم و جداگانه داشته باشیم خیلی عالی میشه.
ولی این را نباید از یاد ببریم که اگه وضعیت به این صورت ادامه داشته باشه اون هایی که اسب عرب ایرانی تایید شده دارند (لااقل در خارج از خوزستان را می دونم) حاضر نیستند تولیدی داشته باشند که اسبشون ثبت نشه. این اصلا" دلیل بر بدی این اسب های رد شده نیست. الان شرایط اینجوریه. برای همین من معتقدم حتما باید اسب های رد شده را هم رها نکرد و کار ثبتشون را به یه نحوی انجام داد. شاید یه روزی مشکل حل شد و فرجی بشه.
فدراسيون این کار را نمی کنه. می تونیم ما مجری اینکار باشیم هر چند که کسی قبول نداشته باشه و تاثیری هم در روند کار فدراسيون نداشته باشه ولی به هر حال یه روزی به کار میاد.
ايشالا اومدم اهواز دیدمت مفصل باهات صحبت می کنم در این مورد.

sohrab

Active member
موافقم. اسب اصیل بی داغ که بسیاره
باید منتظر بود
امیدوارم بزودی اهواز ببینمت

نظرت در مورد اسب های عرب قدیمی که در عراق احتمالا" وجود داره و خون وارداتی نداره چیه؟
اطلاعات زیادی ندارم ولی فکر کنم آنها با عرب ایرانی و کلا اسبهای منطقه بین النهرین و حتی تا حدودی سوریه بسیار به هم نزدیک باشند.
چیزی در این مورد می دونی؟
احیانا" از خطوط خونی آنها در ایران یا از ایران در آنجا وجود داره؟
الان مرزهای سیاسی اینها را جدا کرده ولی آیا شجره های قدیمی سراغ داری که مشخص باشه اسب فلان قبیله در عراق فعلی الان در خوزستان مثلا داغ داره یا خالص ایرانی حساب می شه؟
مثلا" شنیدم میگند پدر یا اجداد حداد از کویت آورده شده بودند؟
از این جور اطلاعات چیا داری؟ سمیر هم امیدورم زودتر برگرده و کمکون کنه

sohrab

Active member
بله. تا دلت بخواد خرید و فروش و فصل و نقل و انتقال و صد البته دزدی و گرو کشی اسب بین خوزستان و عراق وجود داشته. قاچاق هم که تا همین اواخر بوده.
می تونم اطلاعاتی در مورد تعدادیشون بدست بیارم . ولی معمولا سندی وجود نداره.موارد زیادی هستند.. بعضی ها ادعا هایی دارند ولی تا چه حد درسته خدا می دونه.
یا مثلا یک نریان کرنگ بسیار زیبا بنام طوفان از عراق وارد کردند که مدتی توی آبادان بود. مقام کورس هم داشت ولی کره هاش داغ نمی شدند.
سمیر اطلاعات خوبی داره.

اگه بتونیم یک سری اطلاعات اینجوری هم جمع کنیم خیلی خوب میشه. به نظر من اسب های این منطقه کلا" جزو قدیمی ها هستند (منظورم اونایی است که مثلا" خون مصری یا آمریکایی ندارند). آره اگه در واهو ثبت نشده باشند کره هاشون هم اینجا داغ نمیشه. اینجا هم خیلی اسب از عراق آوردند ولی اسب عرب خالص ندیدم. بعضی اون اسب هایی که در اصطبل خود صدام نشان می داد فوق العاده بودند.
ببین چیا می تونی جمع آوری کنی.
توی کرد هم همیجوره. زن جلال طالبانی فکر کنم تلاش هایی برای ثبت کرد به اسم کردستان عراق انجام داد که سرانجام آن را نمی دونم.

sohrab

Active member
از سمیر کمک می گیرم

یه چیز دیکه:
در مورد تیره ها در گذشته به این خاطر که کشش ها محدود و کنترل شده بود خصوصیات ظاهری حفظ می شد و مثلا می شد با دیدن اسب تیره و حتی اینکه مربوط به کدام خانواده و پرورش دهنده است را حدس زد. در حال حاضر هم بعضی تیپ ها وجود داره که دقیقا یاد آور خصوصیات یک تیره خاص هست و توی برنامه ثبت و شناسایی که قراره انجام بدیم بد نیست این مسئله را هم در نظر بگیریم

آره اینجور چیزها هم توی فرم ثبت بشه خیلی خوبه. عکس هم باید به اندازه کافی گرفته بشه تا بعد هم کارشناسای مختلف را نظراتشون را بشه گرفت.
یک چیزی هم یادم افتاد یک گزینه هم بگذار برای موافقت مالک مادیان برای اهدای تخمدان مادیان بعد از مرگ. شاید بتونیم یکی از دو مرکز شبیه سازی دام کشور که علاقه مند هم هستند برای شبیه سازی اسب های ارزشمند راضی کنیم. البته یه صحبت هایی شده ولی تکمیل تر. به یکی از بچه هاست که برای کار ژنتیکی اسب ها باید شنبه بره اونجا می گم پیگیری کنه. در هر حال این گزینه دریافت تخمدان مادیان بعد از مرگ و همچنین گرفتن اسپرم نریان (برای فریز احتمالی) را هم فرم بذار. خدا را چه دیدی شاید شد از این طریق یک اسب ارزشمند رو به موت را احیا کرد.
یک چیز دیگه هم نمونه گیری مو از هر اسبی است که شناسایی میشه. البته برای کار ژنتیکی نمونه خون خیلی بهتره اما خوب چون شرایط نگهداریش سخته از مو استفاده می شه. به درد یه کارایی می خوره تا موقعش که شد هر وقت دیگه مجبور نباشیم دوباره بریم سراغشون و یا از اسب هایی هم که می میرند بانک نمونه داشته باشیم.
دیگه چیا به نظرت میرسه

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
اسب ايراني گفت:
آره اینجور چیزها هم توی فرم ثبت بشه خیلی خوبه. عکس هم باید به اندازه کافی گرفته بشه تا بعد هم کارشناسای مختلف را نظراتشون را بشه گرفت.
یک چیزی هم یادم افتاد یک گزینه هم بگذار برای موافقت مالک مادیان برای اهدای تخمدان مادیان بعد از مرگ. شاید بتونیم یکی از دو مرکز شبیه سازی دام کشور که علاقه مند هم هستند برای شبیه سازی اسب های ارزشمند راضی کنیم. البته یه صحبت هایی شده ولی تکمیل تر. به یکی از بچه هاست که برای کار ژنتیکی اسب ها باید شنبه بره اونجا می گم پیگیری کنه. در هر حال این گزینه دریافت تخمدان مادیان بعد از مرگ و همچنین گرفتن اسپرم نریان (برای فریز احتمالی) را هم فرم بذار. خدا را چه دیدی شاید شد از این طریق یک اسب ارزشمند رو به موت را احیا کرد.
یک چیز دیگه هم نمونه گیری مو از هر اسبی است که شناسایی میشه. البته برای کار ژنتیکی نمونه خون خیلی بهتره اما خوب چون شرایط نگهداریش سخته از مو استفاده می شه. به درد یه کارایی می خوره تا موقعش که شد هر وقت دیگه مجبور نباشیم دوباره بریم سراغشون و یا از اسب هایی هم که می میرند بانک نمونه داشته باشیم.
از بابت توضیح هتلی هم ممنون.
دیگه چیا به نظرت میرسه
این کار که کاملا ممکنه, من یک مقاله ترجمه کردم درباره یک شرکت ایتالیایی فرانسوی بنام کرا زو تک که از سیلمی های اخته شده که قهرمان دنیا هستند کپی سازی کرده, متن گزارش رو بزودی در سایت میگذارم

ممکن بودنش که آره هست ولی در ایران هنوز نشده. ما تازه الان فقط یک گوسفند شبیه سازی شده داریم که به سلامتی چند وقت دیگه هم زایمان می کنه!!
ولی اسب هنوز انجام نشده. روی گاو یکی از مراکز داره کار می کنه که به اسب هم مسوولانش علاقه دارند.
مثل انجماد اسپرم گاو که خیلی روتین در ایستگاه های شیراز، مشهد، کرج و غیره انجام میشه ولی در مورد اسب با وجودی که یکی دو سه ری لوازمش هم هست کاری انجام نشده و فقط تحقیقاتی بوده.
کار عملی دشواری های خودش را داره. من بدون هیچ تجهیزاتی سال ها پیش اسپرم گیری اسب کردم و وسایل را هم خودم ساختم اما خوب انجماد اسپرم واقعا در اسب متفاوت است و تکنیک های خودش را داره. شبیه سازی هم که دیگه هیچی فقط دو سه مرکز در ایران روی آنها کار می کنه که تا حالا فقط مرکز اصفهان موفق بوده و خوب اونی که من مدنظرم هست تازه مستقل شده و در حال توسعه است. با مرکز اصفهان هم که نمیشه کار کرد و خیلی کلاس میذارن!!!
برای اسپرم یه مرکزی هست شاید بتونم جفت و جورش کنم. مرکز اصلاح نژاد دام هم که در کرج است افراد علاقه مندی داره که میتونن کمکمون کنند.

sohrab

Active member
خانه از پای بست ویران است!

نايب رئيس هيات سواركاري خوزستان یک گل وارد دروازه خودمون کرد.
نايب رئيس هيات سواركاري خوزستان : عدم آگاهي مالكين مانع اصلاح نژاد اسب‌هاي خوزستان شده است
نايب رئيس هيات سواركاري استان خوزستان در خصوص كيفيت اسب‌هاي عرب و تكثير آنها در استان به خبرنگار ورزشي ايسناي خوزستان گفت: ما بهترين اسب دنيا را در اختيار داريم؛ البته سر اين اسب‌ها كمي بزرگ است و براي اصلاح ظاهر آن‌ها، اسب‌هاي زيبايي از مصر وارد كرده‌ايم تا با آميزش اين اسب‌ها، به نژادي دست يابيم كه قدرت بدني را از اسب اصيل عرب و زيبايي را از اسب مصري گرفته باشد ولي اسب‌داران ما به دليل تعصبي كه نسبت به اسب‌هاي خود دارند حاضر به اصلاح نژاد اين اسب‌ها نشدند و معتقدند كه اسب‌هاي آنها نيازي به اصلاح ندارند. اين كار در يزد صورت گرفته و آنها با تكثير اين نژاد تركيبي به اسب‌هاي فوق‌العاده‌اي رسيده‌اند.
غمخوار ادامه داد: استان يزد 20 ماديان از ما خريداري كرده بود و با اين 20 اسب توانست چيزي نزديك به 100 اسب از نژاد اصلاح شده مصري تكثير كند به‌طوري كه ارزان‌ترين اسب در يزد در حال حاضر20 ميليون تومان است در صورتي كه در استان ما گرانترين اسب 20 ميليون تومان است و ما از اين غافله عقب مانديم. در واقع آنها اصالت اسب را از خوزستان و زيبايي را از اسب مصري گرفتند.

قسمتی دیگر از فرموده ها ی ایشان :
او عمر قهرماني اسب‌هاي اصيل عرب را بالا دانست و افزود: عمر اسب‌ها حدود 60 سال است و عمر قهرماني آنها 10 سال مي‌باشد. البته استثناء هم داريم و اسب‌هايي كه خوب نگهداري شده باشند و از قدرت بدني خوبي برخوردار باشند مي‌توانند چندسالي بيشتر در مسابقات حضور داشته باشد. اسب از 2 و نيم سالگي آماده حضور در مسابقات كورس مي‌شود و در 3 سالگي مي‌تواند در مسابقات شركت كند. البته اسب‌هايي كه زيبا باشند پس از 10 سال حضور در كورس مسابقات، مي‌توانند تا آخر عمر خود در مسابقات نمايشي شركت كنند.

نقل از ایسنا : کد خبر: 8609-00149

sohrab

Active member
ایشون و خانوادشون از اسبدار های قدیمی هستند و با توجه به تجربه ای که دارند احنمالا اون قسمت از خبر که به سن اسب اشاره شده اشتباه از نقل کننده خبر بوده. ولی اینکه اهمیتی به حفظ نژاد خالص عرب ایران نمی دن مایه ی تاسف هست.

مرضیه

Member
اصلاح نژاد اشکالی نداره به شرط اینکه به قیمت از بین رفتن نژاد اصلی تموم نشه...این موضوعی است که باید برای این افراد جا بیفته. (البته کسی باید مسئولیت جا انداختنش رو به عهده بگیره...!وگرنه همینجوری امکان نداره بهش توجه بشه!) که البته اسبداران خوزستانی فکر میکنم زمینه اش رو دارند . بقیش به همت بچه ها بستگی داره که کاری رو که شروع کردید چطوری پیش ببرند.

♘امیرحسین♞

ببین سهراب جان من فکر میکنم باید سیستم بگونه ای باشد که در ان هم علاقمند به اصیل ایران بتواند رشد کند و هم آن کسی که از فلان کشور عرب مصری میخره و نباید این دوتا مقوله باهم قاطی بشه.
یک سری اسب بدون هیچ تغییری باقی بمانند, یکسری مخلوط برای ایجاد تغییرات در نژاد و اصلاح و یکسری هم فقط خون خارجی.
ما یک اسب داریم که زیباست, اصلا نه زشته
دیگه از پرزوالسکی, کلاید دیلز, ولش پونی و...که زشت تر نیست
چرا مغولستان قرنها پس از انقراض پرزوالسکی را دوباره با کلی هزینه پرورش داده؟
فکر میکنم جنبه ارزشی قضیه داره از بین میره کم کم بین تولید کنندگان و علاقمندان داخلی

sohrab

Active member
حرفتون درسته ولی واقعیت اینه که داره به قیمت نابودی اسب ایرانی تموم می شه. دلیلش هم یک چیزه : پول.همان چیزی که خانم غمخوار احساس می کنه بابتش از قافله عقب مانده(...ارزان‌ترين اسب در يزد در حال حاضر20 ميليون تومان است در صورتي كه در استان ما گرانترين اسب 20 ميليون تومان است و ما از اين غافله عقب مانديم...)

تولید کننده هم وقتی می بینه همه توجهات به اسبهای عروسکیه و بابت فروش این ها پول بیشتری عایدش میشه . مادیون های اصیلش رو برای کشش راهی تهران و یزد و ... می کنه.
به نظر من این اصلاح نژاد نیست. دو خون سازیه. اسب عرب ایرانی رو با شناسایی سیلمی های خالص ایرانی و تشویق برای کشش از انها باید اصلاح کرد.
درسته که به قول خانم غمخوار سر اسب مصری ظریف تر از اسب خالصه ولی هر کدام زیبایی خودشون رو دارند. اصلا حتی اگر اسب اصیل خوزستان زشت ترین موجود روی زمین هم باشد، دلیل نمی شه از بینش ببریم. مثل اینه که چون یک بنای خشتی باستانی نسبت به ساختمان های مدرن نمایی نداره ویرانش کنیم، یا قسمت های تخریب شدش رو با سنگ گرانیت بازسازی کنیم!

♘امیرحسین♞

سهراب گفت:
حرفتون درسته ولی واقعیت اینه که داره به قیمت نابودی اسب ایرانی تموم می شه. دلیلش هم یک چیزه : پول.همان چیزی که خانم غمخوار احساس می کنه بابتش از قافله عقب مانده(...ارزان‌ترين اسب در يزد در حال حاضر20 ميليون تومان است در صورتي كه در استان ما گرانترين اسب 20 ميليون تومان است و ما از اين غافله عقب مانديم...)

تولید کننده هم وقتی می بینه همه توجهات به اسبهای عروسکیه و بابت فروش این ها پول بیشتری عایدش میشه . مادیون های اصیلش رو برای کشش راهی تهران و یزد و ... می کنه.
به نظر من این اصلاح نژاد نیست. دو خون سازیه. اسب عرب ایرانی رو با شناسایی سیلمی های خالص ایرانی و تشویق برای کشش از انها باید اصلاح کرد.
درسته که به قول خانم غمخوار سر اسب مصری ظریف تر از اسب خالصه ولی هر کدام زیبایی خودشون رو دارند. اصلا حتی اگر اسب اصیل خوزستان زشت ترین موجود روی زمین هم باشد، دلیل نمی شه از بینش ببریم. مثل اینه که چون یک بنای خشتی باستانی نسبت به ساختمان های مدرن نمایی نداره ویرانش کنیم، یا قسمت های تخریب شدش رو با سنگ گرانیت بازسازی کنیم!
من هم همین نظر رو دارم, مثالمم برای همین بود, بنظرت چطور میشه ایشان رو به اینجا آورد و توجیهشون رو از این حرف شنید؟

sohrab

Active member
توی مسابقات استانی بهشون تراکت انجمن رو دادم. اگر از بحث مطلع بشن احتمالا سری به اینجا می زنند

sohrab

Active member
یک فرم به در نرم افزار اکسل تهیه کردم. فایلش رو پیوست می کنم.

بالا