تیره ها و زیر تیره های اسب عرب

نريان كارون
مادر زلازل كره جاسمي و طرفايه
پدر خاطف(خيام) كره حبيب و جميله
از دو سر خط خوني خالص و دونده
حومه اهواز

asafari

Member
در مورد سر تیره ها هر کدام از قبایل نظرات متفاوتی داشته اند ومثلا شویمان و معنقی را جز سر تیرها میدانند و بجای دو یا سه تیره ای که دوستان به عنوان خمسه ذکر کردند این دو تیره و تیرههای دیگر را نام می بردند ولی اصلی ترین و مهمترین سند در این مورد نسخه خطی عیاس پاشا می باشد که بانو بلانت مثلا در مورد کحیلان همین تیره های که امیر حسین خان به فارسی نوشتند را ذکر کرده که البته بعضی با املا غلط نوشته شده.ولی در نسخه عباس پاشا اکثر تیره ها و زیر تیره ها را مفصل تاریخچه شان را از زبان مالکان اصلی تیره ها ذکر کرده.
یکی از دوستان نوشته بود سبیلی زیر تیره معنقی هست اما خانوم ان را زیر تیره حمدانی ذکر کرده و فکر میکنم maaneghi hedruj ibn sbeyel را با تیره sobeili اشتباه کرده اند این دو تیره متفاوت هستند و ربطی به هم ندارند.و همچنین تیره soffeirieh زیر تیره صقلاوی می باشد.
در ضمن اقای بخشی نوشته صویطی همان سوبیلی میباشد ولی این زیر تیره کحیلان میباشد soweiti و با تیره sobeili خیلی فرق دارد و ربطی به ایران ندارد و سوریه ای میباشد مربوط به قبایل عنزه و شمر سوری است.در ضمن اخیرا ازمایشات mtn dna در امریکا مشخص کرده که خیلی از خطها یا تیره های مادری بین مادیان های وارد شده توسط davenport مثلا با مادیان های از تیره های کاملا متفاوت مصری دارای خط مادری مشترک هستند اسم تیره ها فرق دارد ولی از یک مادیان واحد ریشه گرفته اند.گرچه این تیره برای تولیدکنندههای قدیم خیلی مهم بوده ولی اکثرا دقیق نمی باشند اما جز هویت اسب اصیل می باشد.اگر ازمایش mtn dna برای مشخص کردن تعداد واقعی و نسبت دقیق ژنتیکی بین مادیانهایی از تمامی نیره های خوزستان انجام میشد تعداد خطهای مادری و نسبتشان با دیگر تیره های خوزی و همنامانشان از دیگر کشورها مثلا همان ازمایشهی امریکا مقایسه میشد خالی از لطف نبود و اطلاعات ارزشمندی برای تولیدکنندها و محققان بود

من 2 تا سوال داشتم 1 _بعیره هم زیر تیره کهیلان است؟2_جایی خوندم که خانم قره گوزلو گفتند که اسبهایی که متعلق به تیره های خمسه هستند را از تیره خمسه کشش کنید البته شاید اهمیت تیره ها کم شده باشه اما ایا نظر ایشون سر تیره ها بوده؟یعنی مادیان کهیلان بهتره از حمدانی کشش بشه تا نریان خرسان؟

چرا بهتر نباشه از تیره خودش کشش بشه ؟ تا در این اوضاع نابسامانی تیره ها که خلوص تیره ای شون خیلی کم شده و دیگه به نسبت قبل فرقی توی فنوتیپ و خصایص شون نیست ، دوباره به سمت پرکردن این خلاء بریم؟
از دوستان مطلع خواهش میکنم در این زمینه مطالب رو دریغ نفرمایید.

بالا