تنبیه اسب

لادن

Member
...
عزیزان من اسب هم عصب دارد درد را حس میکند، غرور دارد و شکستن آن را میفهمد، لحظات تنهایی فکر میکند و تصویرهایی در ذهنش نقش میبندد.

جناب واحدي عزيز درست مي‌فرمايند؛‌ هر حيووني براي خودش غرور داره و شكستن غرورش به ويژه جلوي همنوعانش و ساير انسانها براش خيلي سنگينه...

اينكه ما زبان اونهارو نمي‌فهميم دليلي نيست براينكه هررفتاري كه دلمون خواست مي‌تونيم باهاشون داشته باشيم.

اونوقت وقتي تنها مي‌شن به توحش ما آدما فكر مي‌كنند و افسوس مي‌خورند كه چرا همزيست ما شدند...

كاش اين حرف گاندي بزرگ رو هيچوقت فراموش نكنيم كه «فرهنگ هر ملتي را ميشود از رفتارشان با حيوانات فهميد.»

كاش به اصل ايراني بودن خودمون توجه كنيم و مثل گذشته‌هاي دور براي هر حيواني ارزش زياد قائل بشيم، و نه مثل ملل وحشي هررفتاري رو با اونها انجام بديم.

مهم نيست به چه مسلك و آييني اعتقاد داريم،‌ چون بزرگان و پيشوايان همه‌ي آيينها، رفتار شايسته و مهربانانه با حيوانات را توصيه كردند و ....

علی واحدی

Active member
حالا جالبتر اينه كه وقتي تذكر ميدي بهشون ميگن به شما ربطي نداره:ph34r-smiley:
اسب مال خودمونه!!! :smile:
در صورتي كه به قول جناب واحدي صاحب اسب خداست و ما فقط ازشون مراقبت ميكنيم:mellowsmiley:

از اين چيزا خيلي زياد شده برادر عزيز
من توصيه ميكنم كسايي كه مشكلات رواني و عصبي دارم لطفا اصلا به طرف حيوونا نرن
متاسفم واسه افرادي كه واسه حيوونا شخصيت در نظر نميگيرن و عقده هاي دلشون رو سر اين بيزبونا خالي ميكنن.
تو باشگاه علوم پزشكي چندين سال پيش يه كارگر بود نميدونم يادتون هست يا نه اسمش فريدون بود افغاني بود.
اين آقا فريدون به شاگرد ها آموزش ميداد كه اگر اسب نذاشت زينش كنيد بايد يه لگد محكم به زير شكم اسب بزنيد!؟! :blinksmiley::hmmsmiley02:

سنا جان ممکنه با بچه ها یه کمیته تشکیل بدیم که در صورت دیده شدن این رفتارها در هر جایی با مدرک مثلا عکس یا فیلم رسیدگی بشه و باعث مشکلاتی برای صاحب اسب بشه.

در ضمن فریدون رو هم یادمه که آخر سریها از بس آقای ابیوردی :smile: بهش رو داده بودن خودشو مربی و ترینر هم میدونست :sadsmiley: البته تا موقعی که من اونجا بودم نمیتونست از این غلطها بکنه:smilingsmiley:

علی واحدی

Active member
جناب واحدي عزيز درست مي‌فرمايند؛‌ هر حيووني براي خودش غرور داره و شكستن غرورش به ويژه جلوي همنوعانش و ساير انسانها براش خيلي سنگينه...

اينكه ما زبان اونهارو نمي‌فهميم دليلي نيست براينكه هررفتاري كه دلمون خواست مي‌تونيم باهاشون داشته باشيم.

اونوقت وقتي تنها مي‌شن به توحش ما آدما فكر مي‌كنند و افسوس مي‌خورند كه چرا همزيست ما شدند...

كاش اين حرف گاندي بزرگ رو هيچوقت فراموش نكنيم كه «فرهنگ هر ملتي را ميشود از رفتارشان با حيوانات فهميد.»

كاش به اصل ايراني بودن خودمون توجه كنيم و مثل گذشته‌هاي دور براي هر حيواني ارزش زياد قائل بشيم، و نه مثل ملل وحشي هررفتاري رو با اونها انجام بديم.

مهم نيست به چه مسلك و آييني اعتقاد داريم،‌ چون بزرگان و پيشوايان همه‌ي آيينها، رفتار شايسته و مهربانانه با حيوانات را توصيه كردند و ....

باز هم مثل همیشه از جملات زیبا و پر محتوای شما برادر خوبم بسیار لذت بردم. ایکاش تمام کسانیکه با اسب سرو کار داشتند مثل شما و سنا و پریسا و ریحانه و فروغ و ... فکر میکردند.ای کاش ، ای کاش، ای کاش.

مرسی‌ از همه دوستان ،در مورد تنبیه اسب آقای باب الحوائجی از بس این جمله زیبا و با ارزش رو میگه که ملکه ذهن ما شده،یادم نمیاد این جمله رو توی یکی‌ از کلاساش نگه

یه سوارکار حق داره بعداز هر یک میلیون بار تشویق یک بار تنبیه کنه،اونم باید به جا باشه.
این جمله رو یکی‌ از بزرگان اسبی دنیا گفته که الان اسمش خاطرم نیست

مرسی‌ از همه دوستان ،در مورد تنبیه اسب آقای باب الحوائجی از بس این جمله زیبا و با ارزش رو میگه که ملکه ذهن ما شده،یادم نمیاد این جمله رو توی یکی‌ از کلاساش نگه

یه سوارکار حق داره بعداز هر یک میلیون بار تشویق یک بار تنبیه کنه،اونم باید به جا باشه.

واقعا حرفش زیباست
بعضی ها واقعا عقده دارن و میخوان با زدن اسب خودشون رو خیلی متخصص نشون بدهند

وای بر آنها

sohrab

Active member

منظور این بوده که تنبیه هم جایی در اموزش داره یا نه؟ چون مطمئنا عدد یک ملیون بار کاملا دست نیافتنی هست!

منظور این بوده که تنبیه هم جایی در اموزش داره یا نه؟ چون مطمئنا عدد یک ملیون بار کاملا دست نیافتنی هست!

شاید برا ما ایرانیها(البته منظورم عدهٔ قلیلی از ما ایرانیها هست. اشتباه نشه!!!!) این عدد دست یافتنی نباشه که سالی‌ یه دفعه اسبو تشویق می‌کنیم اما برا حرفه ای ها تشویق توی هر لحظه داره انجام می‌شه به روش های مختلف. اگه ریز بشیم شاید اصلا اغراق رو توی این حرف نبینیم سهراب جان.
۲تا نکته اصلی توی این حرف هست. تنبیه هیچ وقت جائی‌ نداره. تا میتونی تشویق کن

sohrab

Active member
اغراق که داره چون برای رسیدن به این عدد شما باید به مدت 30 سال 24 ساعت شبانه روز هر 1.05 ثانیه یک تشکر از اسبت بکنی تا نوبت به تنبیه برسه. پس نتیجه همون میشه : تنبیه هرگز!

parisa

Member
لادن عزیز به نکات خوبی اشاره کردن نکاتی که هر سوارکار واقعی بدون اراده و به شکل کاملا غریزی رعایت می کنه.
به نظر من کسی که سوارکار واقعی هست به نوعی روحش متصل هست به روح اسب ها
چون که سوارکاری روحی داره که فقط سوارکاران واقعی می تونن اون را درک کنن و اون را لمس کنن .
سوارکاری یکی از ورزش های نادر هست که با موجود زنده در ارتباط هستید .به همین دلیل باید از احترام متقابل برخوردار باشه . روح اسب روح بزرگی هست این روح روحی مهربان ،لطیف ،صبور ،مودب،باوقار ،نجیب ، صادق و ...... است .
هرکس این روح را درک کند و در خود این روح را قرار دهد انسانی قابل احترام و سوارکاری بزرگ وارجمند است .
اما درباره جناب فریدون وامثال ایشان باید بگوییم که من بشخصه جواب اسبها را در برار برخورد زننده این افراد دیده . اما این افراد دست از کمر خود نینداخته و به کار های شرماور خود ادامه می دهند تا جایی که اسب بیچاره کاری به جز جواب دادن قاطع ندارد ، با اینکه اسب می داند که باز هم جواب این عکس العمل منطقی آنها جز سرکوبی و زجر نیست .
من یادمه که فریدون به خاطر اینکه باران را خیلی اذیت کرد ، باران هم راحت نشست رو پای فریدون در نهایت پای این آقای محترم 4 هفته در گچ بود .
اما ایشون چون خیلی عصبانی بودنند در دوره ای که پاییشان در گچ بود جواب باران را بی جواب نگذاشتند:smile::smile::smile::smile:

اغراق که داره چون برای رسیدن به این عدد شما باید به مدت 30 سال 24 ساعت شبانه روز هر 1.05 ثانیه یک تشکر از اسبت بکنی تا نوبت به تنبیه برسه. پس نتیجه همون میشه : تنبیه هرگز!

اغراق نداره!!!!،البته بنظر من
فقط تاکیده، دقیقا سهراب جان منظورش همینه تنبیه هرگز
حالا اگه کسی‌ میگه تنبیه بعضی‌ جاها لازم و ضروریه اون بحثش جداست، ولی‌ کلا از نظر این مرد بزرگ اینه

reihaneh

Member
فکر نمیکنم هیچ کس با تنبیه اسب البته به شکل وحشیانه و بی دلیل (و البته بی فایده) موافق باشه حداقل تو حرف که همه ادعا میکنن بله ما مخالفیم و ....
ولی هممون با همچین صحنه هایی زیاد مواجه میشیم که یکی داره یه اسب بیچاره رو بدجور میزنه
شما چیکار میکنین؟ اصلا چیکار میشه یا باید کرد؟
تو باشگاها اغلب به خاطر بیشتر نشدن تنش بین اعضا همه ساکت می مونن و دخالت نمیکنن، از طرفی نمیشه بهشون ایراد گرفت چون اگه اعتراض بشه با این جو های موجود احتمالا مشکل به وجود میاد واز طرف دیگه هم او حیوون زبون بسته گناه داره
همین امروز تو باشگاه ما این اتفاق افتاد و یکی از بچه های باشگاه شروع کرد به زدن اسب
چپ -راست، قبل مانع -بعد مانع،با دلیل- بی دلیل و ........
هیچ کسی هم از اونایی که باید و شاید چیز خاصی نگفتن (احتمالا به همون دلیلی که گفتم) ولی خب من واقعا دیگه داشتم دیوونه میشدم و حداقل یه اعتراضی کردم ولی متاسفانه نتیجه چی شد ،هیچی، من اونجا یه سوار مبتدی بیشتر نیستم و در حقیقت حرفم اهمیت خاصی نداره ایشونم به کار خودشون ادامه دادن (اگه نگم بدتر کردن) :hmmsmiley02:
حالا دیگه خودم هم موندم که سری بعد منم ساکت بشم یا بازم (هر چند بی فایده) اعتراض کنم :sadsmiley:

mahsa

Member
حالا دیگه خودم هم موندم که سری بعد منم ساکت بشم یا بازم (هر چند بی فایده) اعتراض کنم :sadsmiley:
ریحانه جان تازه رسیدی به جای که من خیلی وقته که بهش رسیدم خداروشکر فردی که اینکار میکرد خودش از هر لحاظ برتر میدونست و هیچ وقت نمیشد بهشون گفت این حیوان زبان بسته احساس داره اینطوری اذیتش نکن
همه بچه ها با دیدن این تنبیه ها سکوت میکردن و همیشه من و چند تا از دوستان دعوت به ارامش میکردن اعتقاد داشتن که سکوت از هر چیزی بهتره ولی من اینطور فکر نمیکنم کاش مسئولین باشگاه بیشتر حضور داشتن تا جلوی این افراد به طوری گرفته میشد به حرف من وامثال من که توجهی نمیشه پس همان سکوت بهترین راه حله[/QUOTE]

البته از نظر افرادی که نظر مربیشون براشون مهمه و دلشون نمیخواد با مربیشون مشکل پیدا کنن ولی اگر بیشتر به اسب اهمیت میدی بهتره اعتراض کنی البته یه روز به جایگاه من میرسی که پیش مربیش جای نداره:sadsmiley:

reihaneh

Member
ولی اگر بیشتر به اسب اهمیت میدی بهتره اعتراض کنی البته یه روز به جایگاه من میرسی که پیش مربیش جای نداره:sadsmiley:

پس من باید خیلی خدا رو شکر کنم چون مربیم از این نظر واقعا عالیه ،اونم با زدن اینجوری اسب کاملا مخالفه ،حتی قبل از من خودشم به اون که داشت اسبو میزد گفت اسبو نزن ولی خب میگم که اونا هم حق دارن،با توجه به جو باشگاها اعتراض بیشتر اونا فقط تنش ایجاد میکنه
نهایتا راهی که پیشنهاد کردن این بود که از صاحب باشگاه بخوایم برای این طور اسب زدن یه جریمه سنگین مشخص کنن تا شاید بشه این کارا رو کنترل کرد

سنا

Active member
من كه وقتي اين صحنه ها رو ميبينم كاري ندارم بهم بگن به تو مربوط نيست و از اين چيزا عصبي ميشم ميرم جلو شده حال صاحبش رو هم بگيرم:smile:

SPIRIT

New member
من كه وقتي اين صحنه ها رو ميبينم كاري ندارم بهم بگن به تو مربوط نيست و از اين چيزا عصبي ميشم ميرم جلو شده حال صاحبش رو هم بگيرم:smile:

سنا جان عزیزم من کاملا موافقم که باید برخورد بشه ولی با توجه به اینکه من و شما دختر هستیم فکر نمیکنی که ممکنه اون آقا شخصیت سواریشم مثل کتک زدن اسبش باشه و حتک حرمت بشی؟
در ضمن عزیز دلم اگر اون آقا مربی خودتم باشه بازم اینکارو میکنی؟ چون شنیده شده که در باشگاه محسن بد بلایی با شلاق درساژ سر بلفی بیچاره آوردن. البته ببخشید منو فقط یه پرسش بود و هیچ غرض یا خدا نکرده خراب کردن کسی نبود. همه اون آقا رو با شخصیت و مودب و سوارکار خوبی میدونند ولی کارشون با بلفی بنظرم کمی تند رفتن.

سنا

Active member
بله كاملا حق با شماست در مورد بلفي پيگيري ميكنم حتما
از ميلاد بعيد بوده
در مورد اينكه ما دختريم بله درسته كاملا اما من واقعا نميتونم تحمل كنم ريحانه كه خودش تا ميبينه يكي چپ نگاي اسب ميكنه ناراحت ميشه
كاش همه مثل ريحانه بودن وقتي همه ساكتن و فقط نگاه ميكنن يه دختر بايد تذكر بده؟!
ريحانه جون ازت ممنون اسپيريت جونم از شما هم ممنون باهات موافقم :winksmiley02:

parisa

Member
خیلی جالبه همه افرادی که اسب دارن ،اسب هاشون را بچه های خودشون می دونن
خیلی جالبه 99%این افراد با بچه هاشون اینجوری برخورد می کنن
حالا دارم تصور می کنم این افراد می خوان با فرزندان خودشون چطور برخورد کنن
شکستن غرور اسب برای سواری دادن بهتر کاری هست که اکثر اسبدارها می کنن
اگر روزی اسب به قدرت برسه و به زبان ادمی زاد صحبت کنه ،فقط باید بگم خدا به این 99 درصد رحم کنه که باعث لکه دارشدن دوستی انسان و اسب شدن:hmmsmiley02:

Dirooz tooye ye bashgah too Ankara,Man ba in moadegh nistam..
Age az rooze aval untori boodim alanam mishod,ama hala dge nemishe..
Choon intori adam ehsase kheili badi dare.. ba cheshmaye khodam didam ke ye nafar az savar kararo bekhatere inke alkol masraf karde bood va ba shalagh ye kore asb ro zad,850 lir moadele taghriban 600000 toman jarime kardan + 6 mah momaneat az sherkat dar mosabeghat. A

Dirooz tooye ye bashgah too Ankara,ba cheshmaye khodam didam ke ye nafar az savar kararo bekhatere inke alkol masraf karde bood va ba shalagh ye kore asb ro zad,850 lir moadele taghriban 600000 toman jarime kardan + 6 mah momaneat az sherkat dar mosabeghat. A

atila

Member
شلاق زدن بي مورد بدترين كار در تربيت اسب و سواركاري است من ديدم اسبي را كه به يك ضربه دسته بيل تو سرش كلا ديوانه شد تا جايي كه مجبور شدن اسب بدبخت رو با گلوله تو باكسش بزنن البته بعد از دو سال زنداني شدن در باكس.

بالا