تنبیه اسب

علی واحدی

Active member
از تمام استادان و ترینر های محترم عذر خواهی میکنم ولی لازم دیدم که نکاتی را در مورد تنبیه اسب یادآور شوم.
سوارکار از بدو ورود به باشگاه و باکس اسبش با او در حال گفتمان میباشد که این گفتمان در باکس و پیاده شامل صحبت با او (چون کاملا میفهمد) و نوازش او (از کلمه او استفاده میکنم چون اسبها نیز مانند ما انسانها هر کدام شخصیت مجزایی دارند که قابل احترام است) میباشد. در صورتیکه در حالت پیاده و مثلا موقع دستکش نمودن او خطایی از او سر زد یک نه قاطع بلند و حد اکثر ضربه ای با کف دست به گردنش کاملا کفایت میکند که او پی به اشتباهش ببرد(کلمه نه قاطع و بلند خیلی در ذهن اسب اثر دارد(شاید بیشتر از چندین ضربه شلاق محکم).
از وقتی شما سوار او میشوید گفتمان میشود نشست. تماس دستجلو. تماس ساق و گفتمان آوایی. پس شما با 4 نوع گفتمان با او صحبت میکنید(کار میکنید). اگر او در حال سواری کار بدی انجام داد مثلا شمع شد یا ... باز هم در ابتدا یک نه قاطع بلند و کمی فشار ساق محکم(نه کوبیدن به شکم او فقط PUSH). اگر به ساق شما جواب نداد دایره بزنید و دقیقا در یک جای مشخص این دایره ساق بدهید اگر از حرکت به جلو خودداری نمود چند ضربه ملایم شلاق درست در پشت ساق کفایت میکند و دور بعد دوباره ساق دهید اگر به جلو کاملا محسوس حرکت نمود منظور شمارا فهمیده است( ممکن است بعضی از آنها بعد از 10 بار دوره زدن و اجرای این تکنیک منظور شما را درک کنند و ممکن است یک بار هم کفایت کند) ضربه های شلاق نباید زیاد محکم باشد ولی باید مراقب باشید که به عرق گیر نخورد و حتما با بدن اسب در تماس باشد. در هر حال شما با 4 گفتمان با او در گفتگو میباشید و کارهای اشتباه او را میتوانید با استفاده از این 4 گفتمان البته به طور صحیح اصلاح نمایید و یا او را تنبیه نمایید. به یاد داشته باشید که او آنقدر حساس است که به یک نه قاطع بلند کاملا جواب میدهد پس چه کاری است که با وجود تمامی این گفتمانها اشتباهات ناخواسته او را با ضربات شدید شلاق جواب گوییم. هیچکاه در طول مدت سواری از گفتمانهای آوایی مثل اوله و هیس و نچ نچ و نه و خوبه پسر یا دختر و ... خودداری نکنیدچون او کاملا حرفهای شما را میفهمد و درک میکند. [size=10pt]هیچگاه با شلاق به سر و صورت او نکوبید چون در این صورت شما حتما باید به یک دکتر روانپزشک مراجعه نمایید[/size].

سنا

Active member
برادر جان ديشب كه شما تشريف برديد افتادن به جون كره ي بيچاره با شلاق تو سر و صورتش ميزدن :(
من كه عصبي شده بودم
ريحانه بلاخره نتونست خودش رو بگيره اعتراض كرد! :(
كاش بوديد نميذاشتيد :(

سنا کودوم اسب؟
همون کهره؟
سـَــنـــا گفت:
برادر جان ديشب كه شما تشريف برديد افتادن به جون كره ي بيچاره با شلاق تو سر و صورتش ميزدن :(
من كه عصبي شده بودم
ريحانه بلاخره نتونست خودش رو بگيره اعتراض كرد! :(
كاش بوديد نميذاشتيد :(

سنا

Active member
parvardeh bar asb گفت:
این تقصیر ترینر نیست ‏.تقصیر صاحب اسبه که عجله داره...
اون اسب حد اقل 6 ماه دیگه فقط لنج میخواد چه برسه به سواری...
نه سبلان رو نميگما
يه كره ديگه هست كه فكر كنم سواري هم راحت ميده اما تو لنژ مياد به طرف ترينر
ترينر عزيز هم لطف ميفرمودن تو سرش ميزدن با طناب لنژ

آها.
خوب سبلان الان چطوره؟
سـَــنـــا گفت:
نه سبلان رو نميگما

سنا

Active member
parvardeh bar asb گفت:
آها.
خوب سبلان الان چطوره؟
اونم خوبه
اين هفته نديدم بيارنش بيرون خيلي ازش خبر ندارم
ولي امان از دست صاحبش
يكي نيست به صاحب سبلان بگه آخه چي ميشه صبر كني تا كره ات بزرگتر بشه ::) ::)

ناشناس

Active member
سـَــنـــا گفت:
نه سبلان رو نميگما

خوب خیلی از اسبها این طوری هستند اما برای برطرف کردن این کار اسب و اینکه اسب خیلی راحت لنژ بخوره و خودشو به طرف مربی نکشه راه حل خیلی ساده ای وجود داره /

اما تنبیه / به جرات میتونم بگم تو کل استان فارس شاید هم کشور تنها کسی که به اسبش هیچ اسیبی نرسونده . وحتی با صدای بلند هم به اسبش چیزی نگفته چه برسه به تنبیه . جناب برادر میباشد

حتی یک سال اسب برادر رفت به طرف یک مادیان زمانی که اسب میخواست بره روی دست بلند شد و با سم به دندان جناب برادر زد و دندان جناب برادر هم شکست باز با این حال جناب برادر کوچکترین تنبیه یا چیزی به اسب نگفت حتی اون رو نوازش کرد و گفت دندون فدای سرت اسب خوبم اون رو نوازش کرد و داخل باکس گذاشت .

حالا اگر شما به جای برادر بودید واین اتفاق براتون میافتاد با اسب چیکار میکردید

اگه همین طور ادامه پیدا کنه،نه تنها بعدا خوب سواری نمیده،بلکه کلیم بد اخلاق میشه...
سـَــنـــا گفت:
اونم خوبه
اين هفته نديدم بيارنش بيرون خيلي ازش خبر ندارم
ولي امان از دست صاحبش
يكي نيست به صاحب سبلان بگه آخه چي ميشه صبر كني تا كره ات بزرگتر بشه ::) ::)

سنا

Active member
اووووووووووووه برادر جان رو كه اصلا نميشه بگيم!!
ايشون هنوز شلاق به اسباشون نخورده
اين مربي كه اصلا بحثشون جداست
خوش به حال اسب هايي كه با ايشون سروكار دارن

والا منم مثله برادر ندیدم...
ناشناس گفت:
خوب خیلی از اسبها این طوری هستند اما برای برطرف کردن این کار اسب و اینکه اسب خیلی راحت لنژ بخوره و خودشو به طرف مربی نکشه راه حل خیلی ساده ای وجود داره /

اما تنبیه / به جرات میتونم بگم تو کل استان فارس شاید هم کشور تنها کسی که به اسبش هیچ اسیبی نرسونده . وحتی با صدای بلند هم به اسبش چیزی نگفته چه برسه به تنبیه . جناب برادر میباشد

حتی یک سال اسب برادر رفت به طرف یک مادیان زمانی که اسب میخواست بره روی دست بلند شد و با سم به دندان جناب برادر زد و دندان جناب برادر هم شکست باز با این حال جناب برادر کوچکترین تنبیه یا چیزی به اسب نگفت حتی اون رو نوازش کرد و گفت دندون فدای سرت اسب خوبم اون رو نوازش کرد و داخل باکس گذاشت .

علی واحدی

Active member
سـَــنـــا گفت:
اووووووووووووه برادر جان رو كه اصلا نميشه بگيم!!
ايشون هنوز شلاق به اسباشون نخورده
اين مربي كه اصلا بحثشون جداست
خوش به حال اسب هايي كه با ايشون سروكار دارن
سنا جان خواهر خوبم شما و بقیه به بنده بینهایت لطف دارن و من سر تعظیم در برابر تمام محبتهای شما سروران گرامی پایین میآورم.
ولی سنا جان خواهر خوبم من خیلی شاهد این رفتارها با اسبها بوده ام و ساکت مانده ام چون ممکنه جریان با یه جمله به شما مربوط نیست تموم بشه که برای من خیلی ثقیله. ولی در دل تمام افرادی رو که این موجود خارق العاده و نجیب رو با زنجیر و شلاق بیمهابا میکوبند نفرین میکنم و امیدوارم بعد از مرگ با امثال مرحوم کلنل نشاطیها برخورد نکنند که ... . با تقدیم بهترینها برادرتان.

A

am.mir

Guest
چند وقت پیش یکی از ترینرهای باشگاه اومد سوار اسب شه ... وقتی نشست اسبه انگار نتونست وزنشو تحمل کنه عقب عقب رفت و نشست رو زمین پای اون بنده خدا هم اون زیر موند ... چند تا با شلاق بهش زد تا بلند شد ... یکی دیگه از آقایون تا این صحنه رو دید بدو بدو اومد و با پاش محکم کوبید تو شکم اسبه . طفلک حیوون...معلوم بود از قصد این کارو نکرده
با خودم گفتم شاید اگه این اسب یه اسب گرون قیمت خارجی بود باهاش اینطور برخورد نمیشد ... بعضیا از جای دیگه ناراحتن ، سر اسبا خالی میکنن!!!

علی واحدی

Active member
ناشناس گفت:

ناشناس جان باز هم از الطاف شما بسیار ممنونم. همگی باید بدانیم که اسب از دیر باز یار و یاور انسان بوده و هست. حال اگر از بیتجربگی یا ... کاری انجام داد که به مزاجمان سازگار نیامد بایستی با عقلی سلیم دنبال راه چاره باشیم نه شلاق و کتک و لگد و ... . ما باید این را بدانیم که اشرف مخلوقاتیم و از عقل برخورداریم و میتوانیم همه چیز را با مد نظر گرفتن همه چیز حل نماییم آنهم به بهترین و زیباترین شکل ممکن.

علی واحدی

Active member
تنبیه اسب چگونه و چطور؟

باز هم با اینکه بارها تاپیک زده ایم که تنبیه اسب چگونه باید باشد بازهم میبینیم که سوارکاران محترم با کوچکترین عملی که اسب انجام میدهد که ممکن است از نظر یک شخص حرفه ای حتی عملی نباشد که تنبیه لازم داشته باشد با روشهای غلط اسب را تنبیه میکنند. مثلا با لگد های محکم به بیضه های اسب میکوبند یا با شلاق درساژ آنچنان به زیر شکم و سمت بیضه اسب میزنند که بخون میافتد و یا با شلاق به سر و صورت اسب کوبیدن یا با مهمیزهای بلند به شکم حیوان کوبیدن.
والا و بخدا این رسم تنبیه نیست.
یک <<نه>> قاطع و بلند ممکن است در ذهن اسب کار صدها شلاق را بکند و نهایتا یک ضربه شلاق درست پشت ساق و یا یک ضربه محکم با کف دست به گردن اسب کوبیدن و یا هیچکدام فقط یک فشار ساق محکم. من در یک تاتپیک دیگر هم این جمله را نوشته ام که گفته جناب جمشید خانیست و میگویند که آنهایی که بیمهابا و محکم با شلاق به سر و صورت و بدن اسب خود میکوبند از بیماریهای روانی رنج میبرند.
عزیزان من اسب هم عصب دارد درد را حس میکند، غرور دارد و شکستن آن را میفهمد، لحظات تنهایی فکر میکند و تصویرهایی در ذهنش نقش میبندد. پس چرا؟

سنا

Active member
از اين چيزا خيلي زياد شده برادر عزيز
من توصيه ميكنم كسايي كه مشكلات رواني و عصبي دارم لطفا اصلا به طرف حيوونا نرن
متاسفم واسه افرادي كه واسه حيوونا شخصيت در نظر نميگيرن و عقده هاي دلشون رو سر اين بيزبونا خالي ميكنن.
تو باشگاه علوم پزشكي چندين سال پيش يه كارگر بود نميدونم يادتون هست يا نه اسمش فريدون بود افغاني بود.
اين آقا فريدون به شاگرد ها آموزش ميداد كه اگر اسب نذاشت زينش كنيد بايد يه لگد محكم به زير شكم اسب بزنيد!؟! :blinksmiley::hmmsmiley02:

mahsa

Member
از این جور مسائل زیاده
یادمه یه بار یکی از اسبها سوارش انداخت دلیل اصلیشم بی کفایتی سوارش بود فکر میکرد سوار ماشین شده
اسب بیچاره یه کتکی خورد که تا چند وقت از مربی وحشت داشت و فرار میکرد :sadsmiley:

سنا

Active member
حالا جالبتر اينه كه وقتي تذكر ميدي بهشون ميگن به شما ربطي نداره:ph34r-smiley:
اسب مال خودمونه!!! :smile:
در صورتي كه به قول جناب واحدي صاحب اسب خداست و ما فقط ازشون مراقبت ميكنيم:mellowsmiley:

بالا