ایستادن اسبی که نمی ایستد

behzad

Member
سلام دوستان
جناب واحدی من دیدم ازشون ولی خدا رو شکر روزی هنوز ازشون استفاده نکردم .

علی آقا کاملا صحیح میفرمایید. وبا شما هم عقیده هستم ولی حالا چه باید کرد آیا راهی هست که دهان اسب نرم بشه یا اینکه بازوی سوار کمتر درد بگیرد.اصلا کاری هست برای بهبود این اسب یا خیر؟؟؟
آقای الیورا نظر شما چیست؟؟
جناب پوربهزاد

اگرجای شما بودم با این اسب اولین کاری که میکردم بند دستجلوهارا ازروی پایه , به حلقه آبخوری وصل میکردم اگر توصیه بهتری داشته باشم دهنه ای انتخاب میکردم که مادیون با آن احساس راحتی بیشتری (قبول ) داشته باشد واز نوز بند البته نرم (سفتی ) فقط درحدی که دهن اسب زیر بار باز نشود واصطلاحا" از قبول دهنه با بازکردن دهان فرار نکند .
قبل از تمام اینها یه معاینه تخصصی ازدهن اسب می کردم تا شاید عامل خارجیی باعث ناراحتی , ترس (درد) او زیردهنه می گردد اگر تشخیصی در دهان وجود نداشت وعامل ترس عامل بیرونی (کم تجربگی یاکم کاری مادیان, عصبی, تغذیه ای یا نوع سواری) بود بر روی آن تمرکز میکردم (اول عوامل ترس راحذف میکردم) سپس به مادیان در سواری کمک می کردم.
در مرحله سواری دستجلوهای اورا بسیار سبک در دست می گرفتم که به هیچ عنوان به دستهای سواربرای حفظ تعادل استفاده نکند (دقیقا" عکس کاری که سوار شما الان با این اسب می کند) برای حفظ تعادل به خودش متکی باشد .
کاررا باقدم شروع میکردم درگشت یا مانژ با دستجلوی آزاد (نه آویزان) که مادیان پاها را به نرمی هر چه بیشتر به زیر بکشد ودائماورا به انتقالی معکوس ( ایست) دعوت می کردم نه با دستها بلکه با نشست وساق وبرای مراحل اول ازاثر سبک دستهاهم به سبکی کمک بگیرید .
مهم این است که معنی اثرات دیگر را درانتقالی معکوس درک کند حتی برای چندلحظه ایست کامل (تاکیدا" کامل) واگردرمراحل اول به ایست کامل تمکین نمی کند اجرای خود رامجددا" تکرار کنید البته با اثر سبک دستها (می دانم هنوز به تمکین ایست کامل بی قراراست) ولی درسواری قدم خود مکرر تکرارکنید.تا معنی خواسته شماراواثرات شما را بفهمد و تمام تمرکزخود را به شما بدهد نه به عوامل بیرونی.
وازآن مهم تر فرستادن مادیان در حرکت (قدم )به سمت دهانه است حتی اگر دهانه را ازدست شما بخواهد (بدهید ).
من توصیه ام فقط انتقالی معکوس پس ازفهماندن منظور خود به مادیان بدون یا با اثربسیار سبک دستها است.
با پیشرفت در جلب تمرکز اسب به گام یورتمه بروید و باز انتقالی معکوس به قدم .....به ایست .
انتقالی معکوس , انتقالی معکوس, انتقالی معکوس وصبر .

موفق باشی.

آخرین ویرایش:
جناب پوربهزاد

اگرجای شما بودم با این اسب اولین کاری که میکردم بند دستجلوهارا ازروی پایه , به حلقه آبخوری وصل میکردم اگر توصیه بهتری داشته باشم دهنه ای انتخاب میکردم که مادیون با آن احساس راحتی بیشتری (قبول ) داشته باشد واز نوز بند البته نرم (سفتی ) فقط درحدی که دهن اسب زیر بار باز نشود واصطلاحا" از قبول دهنه با بازکردن دهان فرار نکند .
قبل از تمام اینها یه معاینه تخصصی ازدهن اسب می کردم تا شاید عامل خارجیی باعث ناراحتی , ترس (درد) او زیردهنه می گردد اگر تشخیصی در دهان وجود نداشت وعامل ترس عامل بیرونی (کم تجربگی یاکم کاری مادیان, عصبی, تغذیه ای یا نوع سواری) بود بر روی آن تمرکز میکردم (اول عوامل ترس راحذف میکردم) سپس به مادیان در سواری کمک می کردم.
در مرحله سواری دستجلوهای اورا بسیار سبک در دست می گرفتم که به هیچ عنوان به دستهای سواربرای حفظ تعادل استفاده نکند (دقیقا" عکس کاری که سوار شما الان با این اسب می کند) برای حفظ تعادل به خودش متکی باشد .
.
ممنون قربان من از ارسال هایتان کلی چیز یاد میگیرم.اهنی اسب عوض کردم عکس مال چند ماه پیشه.با یک آبخوری کورسی بهتره نویزبندهم زدیم.در دهان اسب هم موردی نیست.کم تجربه یا کم کار یا عصبی هم نیست. در این عکس اسب در یک چاله شن رفت وخورد زمین من به خاطر اینکه هم اسب وسوار خاکی بودند عکس گرفتم. سوار در حالت متعادل اصلی نیست.عکس جدید دوباره میگیرم. اسب تا گرم نشده خوبه ها ........
ولی در مورد حرکت انتقالی معکوس حتما کار میکنم ونتیجه را اعلام میکنم.اشاره خیلی خوبی کردید:smilingsmiley:

Kianoosh.ch

Member
این بلا سر من اومده و وقتی تونستم اسبو مهار کنم که به یه دره عمیق برخورد و مجبور شد وایسه اما فکر میکنم اگه گلوی اسبو هم بگیریم جواب بده چون تنفس اسب سخت میشه یا راه بهتر اینکه اسبو مدام به چپ و راست بکشیم که اینچوری اسب سردرگم میشه و مجبور میشه وایسه که البته روش دوم همیشه به من کمک کرده........

علی واحدی

Active member
علی آقا کاملا صحیح میفرمایید. وبا شما هم عقیده هستم ولی حالا چه باید کرد آیا راهی هست که دهان اسب نرم بشه یا اینکه بازوی سوار کمتر درد بگیرد.اصلا کاری هست برای بهبود این اسب یا خیر؟؟؟
آقای الیورا نظر شما چیست؟؟

نشست صحیح، ساق بازدارنده، دستهای نرم و سبک، نیم توقفهای بجا و صحیح همین چهار مورد اگر درست درست باشه همه چیز حله.

نشست صحیح، ساق بازدارنده، دستهای نرم و سبک، نیم توقفهای بجا و صحیح همین چهار مورد اگر درست درست باشه همه چیز حله.
علی آقا کاش کرمان بودید وتوباشگاه سرهنگ افاضاتی میرفتیم با هم یک گشت شما هم این مادیون سوار میشدید بعد ....
با این مادیون کار اصولی که نشده.
حالا میشه راجع به ساق بازدارنده توضیح بدهید ممنون

sevda

Member
اسبیکه در تاخت تند میشود و نمیایستد را میتوان با ساق نگهدارنده(زانوان قوی که به زین چسبیده و فشارش آنچنان زیاد باشد که از حرکت کتف اسب به عقب ممانعت کند) و جمع نمودن دستجلو و بازی با دهان اسب و حتی اگر جایش را داشته باشیم زدن دوره(البته نه دوره با قطر کم چون ممکن است اسب تعادلش را از دست داده و لیز بخورد) کمک بسزلیی دارد. به هیچ عنوان دهان اسب را بطور مداوم نکشید

سلام اقای واحدی
لطفا در مورد موضوع بالا توضیحاتی ارایه بفرمائید

من تقریبا دو سالی هست که سواری میکنم ولی تا بحال از این روشی که شما فرمودید استفاده نکردم
الان هم دارم برا کورس آماده میشم که ماهای اینده هست
ولی برا نگه داشتن اسب مشکل دارم خصوصا اسبی که قبلا هم تو کورس بوده و الان کاملا اماده کورسه.

با تشکر

سنا

Active member
این بلا سر من اومده و وقتی تونستم اسبو مهار کنم که به یه دره عمیق برخورد و مجبور شد وایسه اما فکر میکنم اگه گلوی اسبو هم بگیریم جواب بده چون تنفس اسب سخت میشه یا راه بهتر اینکه اسبو مدام به چپ و راست بکشیم که اینچوری اسب سردرگم میشه و مجبور میشه وایسه که البته روش دوم همیشه به من کمک کرده........
اين كارو نكني با اسباااا
ميكشيش كيانوش :blinksmiley::wacsmiley:

سنا

Active member
آقاي واحدي ساق باز دارنده و نشست هاي صحيح واسه اسبايي هست كه حداقل مقدماتي درساژ رو بلدن
واسه يه اسبي كه نه چيزي از سواري كلاسيك ميدونه و نه آموزشش رو ديده به نظرتون ساق باز دارنده جواب ميده؟

سنا

Active member
قبلا" به من یاد داده بودند که اگر اسب تاخت شروع کرد با دست خارج بزنم تو دهنش

اگه يه مشت بزني پشت گوش اسب فكر كنم بهتر جواب بده تا اينكه تو دهني بزني!
واقعا!
متاسفم واسه مربيايي كه اينجوري تعليم ميدن :blinksmiley::wacsmiley::wacsmiley:
چه روش اصولي واقعا

Kianoosh.ch

Member

aahmadian

Member

aahmadian

Member
واقعا!
متاسفم واسه مربيايي كه اينجوري تعليم ميدن :blinksmiley::wacsmiley::wacsmiley:
چه روش اصولي واقعا

تا حالا هيچ مربي همچين حرفي نزده!! اينو از يه سواركار حرفه اي (تعزيه) شنيدم. يكبار هم آروم امتحان كردم جواب داد :winksmiley02:
بهتر از اينه كه دستو پاي سواركار بشكنه!

سنا

Active member
تا حالا هيچ مربي همچين حرفي نزده!! اينو از يه سواركار حرفه اي (تعزيه) شنيدم. يكبار هم آروم امتحان كردم جواب داد :winksmiley02:
بهتر از اينه كه دستو پاي سواركار بشكنه!
دست و پاي سواركار بشكنه بهتر از اينه كه اينجوري اسبو نگه داريم
در ضمن سواركاري كه يه همچين راه كاري ميده به هيچ عنوان حرفه اي نميتونه باشه
لطفا ديگه اين روش رو امتحان نكنيد حتي آروم
خواهش ميكنم از اين روشاي قشنگ قشنگ هم تو سايت ننويسيد نگه داريد واه خودتون
يه تازه وارد ميخونه ياد ميگيره
من نميدونم اگه اسبا زبون داشتن چي به آدما ميگفتن واقعا؟؟؟؟؟؟؟
خيلي عصباني شدم معذرت ميخوام

aahmadian

Member
سنا خانم من هم با شما موافقم ولي واسه بعضي اسبها تنبيه لازمه چون اتفاق افتاده كه اسب با دهنه كرد (آجدار) واي نايستاده و سوارشو به ديوار كوبيده :-s