ایستادن اسبی که نمی ایستد

ناشناس

Active member
اسب هایی که در تاخت نمی ایستند را چطور میشود آنها را ایستاند؟

اگر اسب تند میشه در تاخت و نمی ایستد به یک جای باز که رسیدی اسب رو داخل دایره بنداز تا از سرعت اسب کم بشه .

یا اینکه ابخوری سنگین روی اسب بنداز تا هر وموقع دست جلو رو کشیدی اسب زود برگرده و بایستد

علی واحدی

Active member
حرکت سریع اره ای دستجلو هم جواب میده
من با اره کش کردن دهان اسب و با سنگین تر کردن آبخوری هم موافق نیستم. زیرا این اوامر باعث میشود که حساسیت دهان اسب از بین رفته و کار را مشکل تر نماید.
پیشنهاد میکنم تا به درجه ای از سوارکاری نرسیده اید تا بتوانید یک نشست مستقل داشته و کنترل کاملی بر ساقهایتان داشته باشید از تاخت رفتن با اسب خود داری کنید. اسبیکه در تاخت تند میشود و نمیایستد را میتوان با ساق نگهدارنده(زانوان قوی که به زین چسبیده و فشارش آنچنان زیاد باشد که از حرکت کتف اسب به عقب ممانعت کند) و جمع نمودن دستجلو و بازی با دهان اسب و حتی اگر جایش را داشته باشیم زدن دوره(البته نه دوره با قطر کم چون ممکن است اسب تعادلش را از دست داده و لیز بخورد) کمک بسزلیی دارد. به هیچ عنوان دهان اسب را بطور مداوم نکشید چون باعث میشود که اسب لجبازی نموده و آبخوری را با دندان بگیدد و کار را مشکلتر سازد. بازی کردن با دستجلو کمکتان میکند یعنی یک بار سمت چپ را کشیده و بار دیگر راست را(البته با اره کش کردن فرق دارد و ما با دهان اسب ضربه نمیزنیم. راه دیگر هم برای اسبان خیلی تند و سر کش آن است که بگزارید راحت هر چقدر که میخواهد بتازد تا خسته شود که معمولا بین 300 تا 400 متر این اتفاق میافتد و چند بار که این عمل انجام شد بعد یاد میگیرد که رفتن جز خستگی و درد چیزی برایش نداشته و بهتر میشود. برادر شما برادر.

mahsa

Member
قبلا" به من یاد داده بودند که اگر اسب تاخت شروع کرد با دست خارج بزنم تو دهنش و بعد دهنه به سمت خودم جم کنم و با نشست صحیح اسب نگه دارم اینکار قبلا" جواب میداد ولی در حال حاضر با اسبی سواری میکنم که بدون هیچ تغییری در نشست یا دهنه تاخت با سرعت زیاد شروع میکنه کشیدن دهنه به طور مداوم اغلب تاثیر میذاره اگر بزنم تو دهنش بدتر لج میکنه و واقعا" نمیشه نگهش داشت با استرسی که مربیم ایجاد میکنه نمیتونم اجازه بدم مسیری تاخت بره تا خسته بشه البته نشست خودمم تغییر میکنه و روی گردن میوفتم که همین باعث میشه تندتر بره اره کردن هم تاثیری نداره در ضمن من برای کنترل چهارنعل به جای استفاده از دست خارج از هر دو دست استفاده میکنم وگرنه نمیتونم کنترلش کنم راه دیگری برای کنترل وجود داره؟

behzad

Member
سلام دوستان
توی منطقه ما که همش سواری آزاد داریم اگر اسبی رم کنه وبه هیچ صراطی مستقیم نباشه میذاریم بره تا خودش خسته بشه.البته آقا علی هم درست میگن اره کش کردن جواب نمیده بعضی جاها و به نظر من آبخوری سنگین مؤترتره.

علی واحدی

Active member
هميشه نميشه بذاريم يه مسافت بره تا خسته شه
بعضي موقعيتا هست كه بايد سريعا اسب متوقف شه

با تشکر از سنا جان

یکبار نوشتم باز هم مینویسم که:
من با اره کش کردن دهان اسب و با سنگین تر کردن آبخوری هم موافق نیستم. زیرا این اوامر باعث میشود که حساسیت دهان اسب از بین رفته و کار را مشکل تر نماید.
پیشنهاد میکنم تا به درجه ای از سوارکاری نرسیده اید تا بتوانید یک نشست مستقل داشته و کنترل کاملی بر ساقهایتان داشته باشید از تاخت رفتن با اسب خود داری کنید. اسبیکه در تاخت تند میشود و نمیایستد را میتوان با ساق نگهدارنده(زانوان قوی که به زین چسبیده و فشارش آنچنان زیاد باشد که از حرکت کتف اسب به عقب ممانعت کند) و جمع نمودن دستجلو و بازی با دهان اسب و حتی اگر جایش را داشته باشیم زدن دوره(البته نه دوره با قطر کم چون ممکن است اسب تعادلش را از دست داده و لیز بخورد) کمک بسزلیی دارد. به هیچ عنوان دهان اسب را بطور مداوم نکشید چون باعث میشود که اسب لجبازی نموده و آبخوری را با دندان بگیدد و کار را مشکلتر سازد. بازی کردن با دستجلو کمکتان میکند یعنی یک بار سمت چپ را کشیده و بار دیگر راست را(البته با اره کش کردن فرق دارد و ما با دهان اسب ضربه نمیزنیم. راه دیگر هم برای اسبان خیلی تند و سر کش آن است که بگزارید راحت هر چقدر که میخواهد بتازد تا خسته شود که معمولا بین 300 تا 400 متر این اتفاق میافتد و چند بار که این عمل انجام شد بعد یاد میگیرد که رفتن جز خستگی و درد چیزی برایش نداشته و بهتر میشود. از سنگین کردن آبخوری نیز اگر اطلاعات کافی در مورد آبخوریها و طرز عملشان ندارید بپرهیزید که کار نابود کننده ای برای دهان اسب است. در واقع تاموقعیکه سوارکار کاملی نشده اید از سوار شدن اسبهای تند بپرهیزید.

یکبار نوشتم باز هم مینویسم که:
.
اقای واحدی یک مادیون 15 ساله هست سرش خیلی سفته ودر سواری بازوی سوار خیلی درد میگیره. اکثر سرشو به طرف راست می پیچونه .خیلی هم سوارش نمی شیم البته قبلا کورس دویده .آهنیهای مختلف هم امتحان کردیم سرش . اره کردن هم جواب نمیده .به نظر شما چه کارش کنیم؟؟؟ دوستان دیگر هم نظر بدهید لطفا

سنا

Active member
آقاي پوربهزاد عزيز سلام
شايد چون خيلي سوارش نميشيد تمرين زياد نداره و روش كار نشده اينجوريه؟

aman_tsr

Member
سلام
در این با نظر جناب واحدی موافقم.
در مورد آزاد گذاشتن اسب که برود تا خسته بشه اصلا موافق نیستم چرا که خیلی وقتها در مناطق آزاد سواری میکنیم و ممکنه این قضیه مشکل ساز واقع بشه
فکرشو بکنید اگه با اون سرعت تاخت یه بار اسب رم بخوره چه بلایی به سر آدم میاد؟؟
قبلا با این مشکل روبرو بودم و تا حد زیادی تونستم با اسب کنار بیام
از یه دهنه قدیمی که به اسم جنگی ازش یاد میکنند برای زمان تاخت استفاده کردم که خیلی دهنه سنگینیه و اسب را حسابی نگه میداشت البته میگم فقط برای تاخت و بعد از یه مدت که احساس کردم اسب کاملا به دهنه حساس شده با آبخوری حالت چهارنعل را امتحان کردم و دیدم اوضاع خیلی بهتره و کم کم تونستم در تاخت هم کنترل اسب را بدست بیارم
و اما در مورد اره کش کردن باید بگم اصلا این کار صحیح نیست و در زمان بسیار کمی اسب با این جریان کنار خواهد اومد و مشکل شما را بزرگتر میکنه
این کار فقط برای زمانی خوبی که ما بخواهیم در زمان اندکی در فاصله نسبتا کمی بایستیم البته در اسبهای عادی نه سرکش
باز هم از قدیمی تر ها بپرسید شاید روشهای خوبی پیشنهاد کنند که خیلی بهتر از روشهای پیشنهای ما باشه

اقای واحدی یک مادیون 15 ساله هست سرش خیلی سفته ودر سواری بازوی سوار خیلی درد میگیره. اکثر سرشو به طرف راست می پیچونه .خیلی هم سوارش نمی شیم البته قبلا کورس دویده .آهنیهای مختلف هم امتحان کردیم سرش . اره کردن هم جواب نمیده .به نظر شما چه کارش کنیم؟؟؟ دوستان دیگر هم نظر بدهید لطفا
اگه ممكنه عكس ازش بذار.:blinksmiley:
ايست وحركت.:mellowsmiley:

behzad

Member
سلام دوستان
یه نمونه آبخوری هم هست که یه خار داره وقتی دهنه رو بکشی خار به سقف دهن اسب فشار میاره و اسب بخوبی فرمان میبره.
دوستان نمونشو دیدن؟عکس میگیرم میزارم.

علی واحدی

Active member
سلام دوستان
یه نمونه آبخوری هم هست که یه خار داره وقتی دهنه رو بکشی خار به سقف دهن اسب فشار میاره و اسب بخوبی فرمان میبره.
دوستان نمونشو دیدن؟عکس میگیرم میزارم.

از تمام اعضای محترم سایت کمال استدعا و خواهش را د ارم که از این آبخوریها استفاده نکنید:eek:hno-smiley02::eek:hno-smiley02::eek:hno-smiley02:. سقف دهان اسبو سوراخ میکنه و به خون میفته.:smile::smile::smile::smile: با دست خودتون اسبتون رو از بین نبرید. بهزاد جان کمی هم خودتو بزار جای اون اسب بینوا. ما انسانیم و اشرف مخلوقات یه کمی بجای این کارهای عهد دقیانوس از عقلت کمک بگیر داداش من:hmmsmiley02::hmmsmiley02::hmmsmiley02:

علی واحدی

Active member

برادر خوب من خودتان میگویید که قبلا اسب کورس بوده و این طبیعیه با کورسهای غیر استانداردی که ما داریم اسب تند میشه. ببینید اسب توی خط میتقیم توی چهار نعل سرشو به سمت راست کج میکرده بعد بردنش کورس:smile::smile:کار بسیار خطرناکی کرده اید. باید هر اسبی برای هر کاری حد اقل یک سال روی زمین باهاش کار زمینی بشه تا به تعادل کامل برسه و اثرات رو کاملا یاد بگیره. ما انتظار داریم یک کره صفر دو ساله بومی رو بیاریم سوار شیم بهاش یه یکسالی کورس بریم(اونم کورسهای ایران) بعدش هم ازش بخوایم که با جمع کردن انگشتامون وایسه. این با عقل جور در میاد.:blinksmiley::wacsmiley::blinksmiley: این کارها باید از پایه درست باشه و بشه که متاسفانه نمیشه:sadsmiley::sadsmiley::sadsmiley:

mahsa

Member
به نظر من هم تو دایره انداختن از همه بهتره با اره کش کردن اسب بعد از یک مدتی بهش عادت میکنه و واکنش نشان نمیده

برادر خوب من خودتان میگویید که قبلا اسب کورس بوده و این طبیعیه با کورسهای غیر استانداردی که ما داریم اسب تند میشه. ببینید اسب توی خط میتقیم توی چهار نعل سرشو به سمت راست کج میکرده بعد بردنش کورس:smile::smile:کار بسیار خطرناکی کرده اید. باید هر اسبی برای هر کاری حد اقل یک سال روی زمین باهاش کار زمینی بشه تا به تعادل کامل برسه و اثرات رو کاملا یاد بگیره. ما انتظار داریم یک کره صفر دو ساله بومی رو بیاریم سوار شیم بهاش یه یکسالی کورس بریم(اونم کورسهای ایران) بعدش هم ازش بخوایم که با جمع کردن انگشتامون وایسه. این با عقل جور در میاد.:blinksmiley::wacsmiley::blinksmiley: این کارها باید از پایه درست باشه و بشه که متاسفانه نمیشه:sadsmiley::sadsmiley::sadsmiley:
علی آقا کاملا صحیح میفرمایید. وبا شما هم عقیده هستم ولی حالا چه باید کرد آیا راهی هست که دهان اسب نرم بشه یا اینکه بازوی سوار کمتر درد بگیرد.اصلا کاری هست برای بهبود این اسب یا خیر؟؟؟
آقای الیورا نظر شما چیست؟؟

بالا