ASIL STUD BOOK

ملک النسمان عرب ایرانی است و خالص.
01 - 03 و KH هیچ کدوم اصلا" دلیلی بر خالص ایرانی بودن نیستند و همشون هم خالص دارند هم مخلوط ایرانی - وارداتی.
اگر اشتباه نکنم خانم اول اسب هایی را که انجمن سلطنتی داشته شناسایی و قبت می کنه و در واهو ثبت می کنه. بعد چون در عشایر و خوزستان و ... می دیده که یک سری اسب هم هست که تا حالا شناسایی نشدند شروع به شناسایی آنها می کنه و سفرهای زیادی برای پیدا کردن آنها می کنه. از روی فنوتیپ و گفته مالک همه را از دم داغ می زنه. چه داغی؟
داغ 00 که نه 01 بوده نه 03 و فقط یک داغ برای این بوده که مشخص بشه این اسب شناسایی شده (مثل میکروچیپ که الان به همه اسب ها می زنند اما ثبت نژاد منوط به مشخص شدن نتیجه آزمایش در عرب یا تاروبرد و یا داشتن برگ سیلمی پدر برای ترکمن است). ثبت نهایی اسب های دارای داغ عمومی 00 منوط میشه به این که مالک شجره مستند و قابل قبول ارائه کنه. آن دسته از اسب هایی که موفق به طی مرحله نهایی شدند به آخر داغ آنها KH اضافه کرد و در واهو تلاش کرد این اسب ها را ثبت کنه و به اسم اصیل خوزستان معرفی کرد و به این ترتیب این اسب ها هم وارد تبارنامه بین المللی شدند.
اسب های دولتی که انجمن سلطنتی یا بعد از انقلاب اداره کل سوارکاری تولید تولید کرده بوده و در همانجا هم داغ می شدند پیشوند 01 می خوردند. آنهایی که در اداره تولید می شدند اما قبل از اینکه داغ شوند در حراج ها به فروش می رفتند یا کره اسب های دولتی بودند داغ 03 می خوردند. آنهایی هم که از تولیدات آن اسب های KH بودند به همان ترتیب 00KH می خوردند. اسب هایی که داغ 00 بدون KH در آخر دارند ارزشی نداشته و ثبت شده نیستند. این شبهه ممکن است برای افراد نا وارد باعث بشه آن اسب را به خیال داشتن داغ گردن به عنوان عرب خریداری کنند!!یک مقطعی هم مثل اینکه اسب های دولتی که فروخته می شدند و داغ 01 داشتند دوباره داغ 03 می زدند!!!! مثلا" اعظم که یکی از مادیان های نایاب خالص ایرانی است دو تا داغ در دو طرف گردنش داره!!!
داغ 02 هم در یک مقطعی در اختیار امان الله خان دره شوری برای ثبت اسب های عرب دره شوری قرار گرفت (امان الله خان پسر زیاد خان معروف) و خوب بعد هم دیگه اصلا استفاده نشد و اسب های دره شوری مدتی با داغ 00D مشخص می شدند.
داغ 04 هم فکر کنم یک مدتی استفاده می شده و برای اسب های عشایری بوده (این را مطمئن نیستم و فقط یه چیزایی تو ذهنمه).
الان فکر نمی کنم دیگه خیلی 03 و 01 و KH مطرح باشه و قراره در آينده داغی کوچکتر از داغ گذشته در صورت تاييد واهو برای اسب هایی که مورد تایید آزمایشگاه واهو قرار گرفته اند استفاده بشه و دیگه هیچ کدام از اینها داخل آن نیست.

در مجموع نوع داغ نشان دهنده تیره و خالصص ایرانی بودن و خون وارداتی بودن نیست.

sohrab

Active member
ممنون از اسب ایرانی برای توضیحات تکمیلی

مرضیه خانم اون تقسیم بندی تیره ها که با موضوع جدا گانه ارسال کردم ، دسته بندی جهانی انساب اسب عرب هست که در بعضی جزئیات با عرب ایرانی متفاوت هست.
تیره خرسان ( وزنه خرسان) بین اعراب خوزستان از جایگاه بالایی برخورداره و یکی از قدیمی ترین تولید کننده های این تیره میر علی میر هست که اسب هاش از تیره ی خرسان میر هستند و نسبشون به اسب های اصیل میر عبدالله بزرگ بر می گرده. از نظر اعراب نگه داری مادیان خرسان اصول و قواعدی داره که حتما باید رعایت بشه.بزودی این تیره و زیر تیره هاش رو در همون موضوع معرفی می کنم.

sohrab

Active member
قبل توجه مرضیه خانم:

تندباد:
نریان - متولد 1997 - رنگ: مشکی - پدر: وحید - مادر: حریر
داغ: 03
تیره :خرسان حاجی شهاب
تولید کننده : علیرضا پور حیدری
مالک : ؟
پدرش (وحید) حمدانی ثمری هست.

sohrab

Active member
اسب ايراني گفت:
ملک النسمان عرب ایرانی است و خالص.
01 - 03 و KH هیچ کدوم اصلا" دلیلی بر خالص ایرانی بودن نیستند و همشون هم خالص دارند هم مخلوط ایرانی - وارداتی.
اگر اشتباه نکنم خانم اول اسب هایی را که انجمن سلطنتی داشته شناسایی و قبت می کنه و در واهو ثبت می کنه. بعد چون در عشایر و خوزستان و ... می دیده که یک سری اسب هم هست که تا حالا شناسایی نشدند شروع به شناسایی آنها می کنه و سفرهای زیادی برای پیدا کردن آنها می کنه. از روی فنوتیپ و گفته مالک همه را از دم داغ می زنه. چه داغی؟
داغ 00 که نه 01 بوده نه 03 و فقط یک داغ برای این بوده که مشخص بشه این اسب شناسایی شده (مثل میکروچیپ که الان به همه اسب ها می زنند اما ثبت نژاد منوط به مشخص شدن نتیجه آزمایش در عرب یا تاروبرد و یا داشتن برگ سیلمی پدر برای ترکمن است). ثبت نهایی اسب های دارای داغ عمومی 00 منوط میشه به این که مالک شجره مستند و قابل قبول ارائه کنه. آن دسته از اسب هایی که موفق به طی مرحله نهایی شدند به آخر داغ آنها KH اضافه کرد و در واهو تلاش کرد این اسب ها را ثبت کنه و به اسم اصیل خوزستان معرفی کرد و به این ترتیب این اسب ها هم وارد تبارنامه بین المللی شدند.
اسب های دولتی که انجمن سلطنتی یا بعد از انقلاب اداره کل سوارکاری تولید تولید کرده بوده و در همانجا هم داغ می شدند پیشوند 01 می خوردند. آنهایی که در اداره تولید می شدند اما قبل از اینکه داغ شوند در حراج ها به فروش می رفتند یا کره اسب های دولتی بودند داغ 03 می خوردند. آنهایی هم که از تولیدات آن اسب های KH بودند به همان ترتیب 00KH می خوردند. اسب هایی که داغ 00 بدون KH در آخر دارند ارزشی نداشته و ثبت شده نیستند. این شبهه ممکن است برای افراد نا وارد باعث بشه آن اسب را به خیال داشتن داغ گردن به عنوان عرب خریداری کنند!!یک مقطعی هم مثل اینکه اسب های دولتی که فروخته می شدند و داغ 01 داشتند دوباره داغ 03 می زدند!!!! مثلا" اعظم که یکی از مادیان های نایاب خالص ایرانی است دو تا داغ در دو طرف گردنش داره!!!
داغ 02 هم در یک مقطعی در اختیار امان الله خان دره شوری برای ثبت اسب های عرب دره شوری قرار گرفت (امان الله خان پسر زیاد خان معروف) و خوب بعد هم دیگه اصلا استفاده نشد و اسب های دره شوری مدتی با داغ 00D مشخص می شدند.
داغ 04 هم فکر کنم یک مدتی استفاده می شده و برای اسب های عشایری بوده (این را مطمئن نیستم و فقط یه چیزایی تو ذهنمه).
الان فکر نمی کنم دیگه خیلی 03 و 01 و KH مطرح باشه و قراره در آينده داغی کوچکتر از داغ گذشته در صورت تاييد واهو برای اسب هایی که مورد تایید آزمایشگاه واهو قرار گرفته اند استفاده بشه و دیگه هیچ کدام از اینها داخل آن نیست.

در مجموع نوع داغ نشان دهنده تیره و خالصص ایرانی بودن و خون وارداتی بودن نیست.

داغ01 : اسب عرب خالصی که در اختیار دولت( اداره کل ورزش های سوارکاری) است
داغ02 :اسب عرب عشایری
داغ03 :اسب عرب خالص شخصی
داغ04 : اسبی که از تلاقی یک اسب عرب با سایر نژاد های بومی ایران بوجود آمده
داغ05 : اسبی که از تلاقی عرب با تاروبرد بوجود آمده (آنگلو عرب)
داغ 00kh : اسب خالص خوزستان با همان 02 است که بعد ها به این صورت شناسایی و ثبت شد

sohrab

Active member
اگر به اسم تندر ثبت و جوونه مطمئنا متولد 1997 هست(چون هر سال نام گذاری با یک حرف خاص شروع می شه) مگر اینکه بیست و چند سالش باشه

مرضیه

Member
اگه زحمتی نیست مشخصات آزاده رو هم مینویسی؟!! جایی که اسمش رو دیدم آزادهhs نوشته بود. hs مخفف چیه؟

sohrab

Active member
چه زحمتی؟
آزاده hs مادیان (خون خالص) متولد 1994/ رنگ: کهر/ داغ kh / رنگ: کهر / مادر : بنت باز یافته(تیره خرسان) / پدر: فکه(تیره کحیلان)/ تولید کننده:محمود طریفی

تیره این مادیان خرسان حاجی شهاب است. در واهو به صورت khersan H.S مخفف شده

sohrab

Active member
کاری که قراره در مورد ثبت اسبهای خون خالص انجام بدیم(بحث"خون خالص اسب اصیل خوزستان در حال نابودیست") خیلی مفصله و آیتم های کتاب رو هم در بر میگیره. می شه اجالتا این کار رو انجام داد البته کتاب ناقصه (شامل اسبهایی که بعد از 1999 متولد شدند نمی شه) و پر از اشکاله

مرضیه

Member
سهراب جان بریم تو فکر رو اینترنت گذاشتن این کتاب؟
افکر خیلی خوبیه! اتفاقا من تو فکر تهیه ی کتاب هستم ولی یکی اینکه توی اهواز پیدا نمیشه و دوم اینکه فکر کردم بهتره صبر کنم که نسخه ی جدیدش هم چاپ بشه.

Dr_Ghaffari

Active member
" دلير ارگ "

سلام دوستان . مشخصات يك اسب اصيل را ارسال مي كنم با اين اميد كه اطلاعات تكميلي آن براي من از طرف دوستان ارسال شود بويژه اسب ايراني عزيز و سهراب خان !
نام اسب : دلير ارگ . نام مادر : انيس . نام پدر : يورش . رنگ : كهر با يك ستاره بسيار كوچك در پيشاني !
سهراب خان مي خواهم بدانم در كتاب ثبت شده است يا خير و اجداد آن هم اگر ممكن است بدانم . ممنون مي شوم.

پاسخ : " دلير ارگ "

عرب شرمنده خوب نمي شناسم. ولي سهراب حتما اگه تو کتاب باشه پيداش مي کنه.
ديدينش؟ داغ داره؟

sohrab

Active member
دکتر جان همونه که اهواز در موردش گفتی؟
پدر و مادرش را میشناسم. اطلاعات کامل را از کتاب در میارم.

مرضیه

Member
سهراب جان امكانش هست مشخصات "سيران " رو برام از كتاب در بياري؟ ممنون ميشم.

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب گفت:
دکتر جان همونه که اهواز در موردش گفتی؟
پدر و مادرش را میشناسم. اطلاعات کامل را از کتاب در میارم.
بله سهراب خان ! همان است .ممنون می شوم . البته اسب ایرانی عزیز اطلاعاتی داده اند که موجب امتنان است شما هم لطف بفرمایید متشکر می شوم .

بالا