یورتمه آزاد

سنا هنوز 4،5 سال کار داری تا بتونی تمام حرکتا رو تشخیص بدی عزیز.کار 2 سال و 3 سال سواری نیست!!!
سـَــنـــا گفت:
اما من يادمه كه روزاي اول سواريم خيلي وقت پيشا كه هنوز حرفه اي كار نميكردم اصلا حركتا رو حاليم نميشد
يعني فقط يه مشت ضربه حس ميكردم :D :D ;D
اما الان ميتونم زير پام تشخيصش بدم تا حدودي كه هر تكوني ميخوره مال چي ميتونه باشه :D

کلا ضربه زدن به شکم اسب غلطه...فشار ساق...
!rojin گفت:
برای اینکه اسبتون با دست درست حرکت کنه، ابتدا دستجلوتونو کوتاه کنید و به سمت عقب بکشید تا اسب دو قدم عقب برود، سپس با پای خارج ضربه بزنید، بعد از اینکه احساس کردید ضربه به اسب منتقل شده، با پای داخل اثر بدید.

parisa

Member
پاسخ : یورتمه آزاد

اما برای اسبی که دهنه حساسی داره این روش جواب نمی ده می ده؟
!rojin گفت:
برای اینکه اسبتون با دست درست حرکت کنه، ابتدا دستجلوتونو کوتاه کنید و به سمت عقب بکشید تا اسب دو قدم عقب برود، سپس با پای خارج ضربه بزنید، بعد از اینکه احساس کردید ضربه به اسب منتقل شده، با پای داخل اثر بدید.

سنا

Active member
!rojin گفت:
ضربه زدن كه اشتباهه
اما اون دسته از اسب هايي كه تا يه ذره دست جلو رو كوتاه ميكني رو پاهاشون بلند ميشن مناسب اين تمرين نيستن
هستن؟

parisa

Member
سنا جان این اسبا دارای دهنه حساس هستن اما احتمال داره جواب ندن تا زه ممکنه چند فوله هم یورتمه بزنه تا بره رو چهار نعل بعدشم که ممکنه رو دست درست حرکت نکنه

علی واحدی

Active member
!rojin گفت:
لطفا منبع اطلاعاتتون رو معرفی کنید چون اگر جسارت نباشه کلا غلطه.

برادرعزیز
اگر ممکنه اثر درست را از یورتمه آزاد به چهار نعل,قدم به چهار نعل وایست به چهار نعل ذکربفرمایید؟
آیادر چهار نعل خط مستقیم ازاثر مخالف استفاده می کنیدیامستقیم وچرا؟

آیا استفاده از 5 اثراصلی تنها در حرکت بر روی قوسها کاربرد دارد یا در حرکت برروی خط مستقیم واریبها نیزمیتوان از آنهاسود برد؟

علی واحدی

Active member
oliveira گفت:
برادرعزیز
اگر ممکنه اثر درست را از یورتمه آزاد به چهار نعل,قدم به چهار نعل وایست به چهار نعل ذکربفرمایید؟
آیادر چهار نعل خط مستقیم ازاثر مخالف استفاده می کنیدیامستقیم وچرا؟

آیا استفاده از 5 اثراصلی تنها در حرکت بر روی قوسها کاربرد دارد یا در حرکت برروی خط مستقیم واریبها نیزمیتوان از آنهاسود برد؟
اولیویرا جان شما که ماشاالله استاد هستید چرا از من سوال میکنید؟ ولی در هر صورت کلا اثر یورتمه به چهار نعل کلا در یورتمه آزاد داده نمیشود و آنهم بعلت عدم تعادله و باید ابتدا یورتمه را نشسته نمود و سپس برای جلب توجه اسب از نیم توقف استفاده نمود و مچ دست داخل میشکند که گردن اسب کمی بداخل میل کند و شما در حالت تعادل کامل منخرین داخل اسب را ببینید و ساق داخل روی تنگ و ساق خارج چهار انگشت پشت تنگ فشار آورده(ضربه زده نمیشود) ودر زمانیکه دست داخل اسب در حالت یورتمه در هوا میباشد آثر بالا داده شده که همان دست اولین گام چهار نعل باشد.پس اثر مخالف و مستقیم در خط مستقیم چهرنعل هم مشخص شد. 5 اثر اصلی هم که همانطور که شما فرمودید نه تنها در قوسها بلکه در خط مستقیم و اریبها هم استفاده های بسیار مفیدی دارند. دوستار شما برادرتان.

baradar گفت:
اولیویرا جان شما که ماشاالله استاد هستید چرا از من سوال میکنید؟ ولی در هر صورت کلا اثر یورتمه به چهار نعل کلا در یورتمه آزاد داده نمیشود و آنهم بعلت عدم تعادله و باید ابتدا یورتمه را نشسته نمود و سپس برای جلب توجه اسب از نیم توقف استفاده نمود و مچ دست داخل میشکند که گردن اسب کمی بداخل میل کند و شما در حالت تعادل کامل منخرین داخل اسب را ببینید و ساق داخل روی تنگ و ساق خارج چهار انگشت پشت تنگ فشار آورده(ضربه زده نمیشود) ودر زمانیکه دست داخل اسب در حالت یورتمه در هوا میباشد آثر بالا داده شده که همان دست اولین گام چهار نعل باشد.پس اثر مخالف و مستقیم در خط مستقیم چهرنعل هم مشخص شد. 5 اثر اصلی هم که همانطور که شما فرمودید نه تنها در قوسها بلکه در خط مستقیم و اریبها هم استفاده های بسیار مفیدی دارند. دوستار شما برادرتان.

برادر عزیزم
من شاگردم,در یورتمه آزادبا نشست در یک اریب هم میتوان اثر چهارنعل رااعمال کرد.
اعمال اثرچها رنعل اززمان بلند شدن پای خارج شروع میگردد,دریورتمه ,قدم یا ایست.
درواقع اگر اثر را به دوبخش خبر واجرا تقسیم کنیم,ساق خارج میتواند نقش خبرو ساق داخل همانطورکه فرمودید نقش اجرا را ایفا می نمایدودرفاصله بسیار کوتاه اثر دوساق,انتقال نشیمن سوار دراثر تحریک پای خارج اسب و..

ممنونم که معتقدیددرخط مستقیم واریبها میتوان با اثرهای مختلف ازاسب کارکشید.

کلا ضربه زدن به شکم اسب غلطه...فشار ساق...

من مبتدی هم به حرف ایشون رسیدم در سواری به تجربه خودم
مربیم مدام میگن که ضربه بزن و ضربه های مدام زدن همان و نرفتن اسب به جلو همان!!!
اما چند بار که ساق پام رو فشار دادم متوجه تغییر حرکت اسب(اگر قدم بوده به یورتمه اگر یورتمه بوده به جهارنعل) شدم و معتقدم ضربه نقش کمرنگی داره

mahsa

Member
برای قرار گرفتن رو دست درست یا همان هماهنگی با دست اسب به من گفته بودند اول بشینم و به ضربات توجه کنم و روی ضربه چهارم بایستم و ریتم مثل یورتمه ازاد ادامه بدم اینکار نتیجه میده : smilingsmileyبرای چهارنعل هم قبل از شروع چهارنعل با دست خارج فشار کمی روی دهنه ایجاد میکردیم که با شروع چهارنعل ریتم درست میشد

mahsa

Member
برای قرار گرفتن رو دست درست یا همان هماهنگی با دست اسب به من گفته بودند اول بشینم و به ضربات توجه کنم و روی ضربه چهارم بایستم و ریتم مثل یورتمه ازاد ادامه بدم اینکار نتیجه میده :smilingsmiley:برای چهارنعل هم قبل از شروع چهارنعل با دست خارج فشار کمی روی دهنه ایجاد میکردیم که با شروع چهارنعل ریتم درست میشد

reihaneh

Member
برای قرار گرفتن رو دست درست یا همان هماهنگی با دست اسب به من گفته بودند اول بشینم و به ضربات توجه کنم و روی ضربه چهارم بایستم و ریتم مثل یورتمه ازاد ادامه بدم اینکار نتیجه میده :smilingsmiley:برای چهارنعل هم قبل از شروع چهارنعل با دست خارج فشار کمی روی دهنه ایجاد میکردیم که با شروع چهارنعل ریتم درست میشد
ممنون مهسا جون فقط یه سوال:
زمان نشسته رفتن متوجه میشی که کدوم دست یا پای اسب به زمین میخوره؟
آخه اگر متوجه میشی که خب همون موقع می تونی همزمان با برخورد دست داخل بلند بشی و چهار ضرب شمردن دلیلی نداره و اگر هم متوجه نشی،جواب دادن این روش، یعنی اگر همیشه اولین ضرب رو بشینی و با ضرب دو بلند بشی اریب درست میشه (یعنی اسب همیشه اول دست خارج زمین میاد؟)

rojin_k811

New member
لطفا منبع اطلاعاتتون رو معرفی کنید چون اگر جسارت نباشه کلا غلطه.

منظور من از ضربه همون فشار ساق بود، اشتباه گفتم. توی چهارنعل دست جلو باید کوتاه باشه و دست سوار هم پایین باشه. بسته به اسبی که سوارشین فشار ساق رو هم تنظیم می کنید. ولی برای شروع باید با پای خارج اثر بدین تا اسب با اریب درست راه بیفته و بعد با پای داخل اثر بدین و زانو هاتون هم به زین چسبیده باشه. درسته؟

mahsa

Member
برای قرار گرفتن رو دست درست یا همان هماهنگی با دست اسب به من گفته بودند اول بشینم و به ضربات توجه کنم و روی ضربه چهارم

این حرف درسته؟حرکت یورتمه چند ضربه؟من این مساله چندجا پرسیدم ولی به جواب نرسیدم یکی میگه درسته یکی میگه غلطه این حرف یکی از بزرگان سوارکاری تایید کردن البته ایشون هم گفتن بیشتر حسیه :blinksmiley:حالا نمیدونم درست هست یا نه