یورتمه آزاد

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
در یورتمه آزاد سوارکار باید هماهنگ با آهنگ حرکت اسب به طور منظم و متناوب از روی زین بلند شود و بنشیند تا هم ضربه ها را از زیر باسن خود دفع نماید و هم حرکت اسب آسان شود.
اولین تمرین :
در قدم باسن خود را از روی زین بلند کنید و به سمت جلو بکشید مثل اینکه می خواهید با نشیمنگاه شلوار خود زین را تمیز کنید . سپس به محل نشست خود برگردید وآنقدر این کار را تکرار کنید تا به یک آهنگ حرکتی منظم و متناوب برسید.
نکته اول: به خاطر داشته باشید که اسب شما دائما در حال حرکت است و اگر شما فقط صاف و رو به بالا از روی زین بلند شوید از حرکت رو به جلوی اسب جا می مانید پس به جای اینکه از روی زین صاف رو به بالا بلند شوید باسن خود را به سمت جلو بکشید و در برگشت با نشیمنگاه شلوارخود زین را تمیز کنید.
برای درک بهتر جا ماندن از حرکت اسب و همچنین نوع بلند شدن از روی زین یک تمرین انجام دهید:کلاه خود را از سرتان در بیاورید و در دو دست بگیرید و همینطور که قدم می روید آن را به بالا بیاندازید اگر آن را فقط به بالا پرت کنید دیگر نمی توانید آن را بگیرید چون حتما از آن رد می شوید. اما اگر در هنگام پرت کردن به بالا کمی آن را به جلو هم بیاندازید آنوقت وقتی کلاه به شما میرسد که شما هم به آن رسیده اید. ابن تمرین را با توپ و روی زمین در حالی که راه می روید هم می توانید انجام دهید.در مورد نشستن در یورتمه آزاد هم دقیقا همین مورد صادق است.اگر فقط صاف به بالا بلند شوید در هنگام نشستن اسب و زین از شما جلوتر خواهند بود.اما اگر کمی رو به جلو از زین بلند شوید در هنگام نشستن زین و اسب در همان لحظه در زیر شما قرار می گیرند.
نکته دوم:برای دفع ضربه لازم نیست باسن شما کاملا از زین جدا شود بلکه فقط لازم است کمی از زین فاصله بگیرد در این صورت برای اینکه ضربه دفع شود فقط کافی است مدت بیشتری بالا بمانید.
اریب یورتمه :
می دانید که اسب در یورتمه دست راست را همزمان با پای چپ از روی زمین بر می دارد و یا به زمین می گذارد.دست چپ را همزمان با پای راست از روی زمین بر می دارد و یا به زمین می گذارد. معمولا از سوارکاران یورتمه آزاد با اریب درست خواسته می شود چون اسب با این نوع حرکت راحت تر حرکت می کند.
اریب درست آن است که سوارکار موافق با دست خارج بلند شود و بنشیند.مثلا اگر در مانژ روی دست راست حرکت می کنید هر وقت دست چپ و پای راست اسب از زمین بلند شد شما هم از روی زین بلند شوید و با پایین آمدن آن دو شما هم روی زین بنشینید.
اریب غلط آن است که سوارکار موافق با دست داخل بلند شود و بنشیند.مثلا اگر در مانژ روی دست راست حرکت می کنید هر وقت دست راست و پای چپ اسب از زمین بلند شد شما هم از روی زین بلند شوید و با پایین آمدن آن دو شما هم روی زین بنشینید.
یک تمرین برای به دست آوردن اریب درست:
با اسب خود قدم بروید. اول به دست راست اسب نگاه کنید و سعی کنید هر وقت دست راست را از زمین بلند کرد بگویید راست. حال به نحوه حرکت بدن خود بر اثر حرکت دست و پای اسب دقت کنید تا بتوانید با چشم بسته هم بلند شدن دست راست اسب را با توجه به حرکت بدن خود حس کنید.
همین تمرین را در مورد دست چپ اسب نیز تکرار کنید.
هرگاه احساس کردید کاملا در این تمرین مهارت پیدا کردید از دوست خود بخواهید از شما امتحان بگیرد .اگر توانستید حرکت دستها را صحیح بگوئید آن وقت همین تمرینات را در یورتمه دنبال کنید و سپس سعی کنید وقتی مثلا به دست راست یورتمه می روید همزمان با گفتن چپ شما هم از روی زین بلند شوید و وقتی می گوئید راست بنشینید.
بر روی دست چپ هم همین تمرین را انجام دهید سپس از دوست خود بخواهید صحیح بودن اریب شما را کنترل نماید.
نکته:بیشتر سوارکاران اغلب روی یک دست اریب درست دارند اما روی دست دیگر روی اریب غلط یورتمه آزاد می روند.مثلا من وقتی روی دست راست یورتمه می روم روی اریب چپ همیشه راحت و صحیح یورتمه آزاد دارم اما روی دست چپ و اریب راست نمی توانم راحت یورتمه آزاد با اریب درست داشته باشم.برای همین من بلافاصله بعد از اینکه به سمت چپ شروع به حرکت می کنم با روش زیر اریب یورتمه را تصحیح می کنم.
تصحیح اریب غلط:
برای تصحیح اریب غلط فقط کافی است با آرامش کامل شروع به شمردن همان حرکت یورتمه آزاد با اریب غلط نمائید به این صورت که در دل خود بگوئید:
بشین-پاشو-بشین –پاشو-.......
حال یکی از این مراحل را دو بار تکرار نمائید:
بشین-پاشو-پاشو -بشین –پاشو-.......
یا:
بشین-پاشو-بشین -بشین–پاشو-.......
نکته :فقط مراقب باشید هر مرحله را سه بار تکرار نکنید یا اینکه ریتم را از دست ندهید که آنوقت ممکن است اریب غلط باقی بماند.
غلط: بشین-پاشو-بشین –پاشو-.......
تصحیح: بشین-پاشو-پاشو -بشین –پاشو-.......
از دست دادن ریتم: بشین-پاشو-پاشو-پاشو -بشین –پاشو-.......
در نتیجه همان ریتم قبلی غلط حفظ می شود!
http://asvarann.persianblog.com/

parisa

Member
من توی اریب مشکلم هماهنگ کردن هست واقعیتش حدود سه چهار ماهی هست که با اریب ودست چهار نعل مشکل پیدا کردم هیچوفت این طور نبوده ولی الان نمی دونم چی شده استادم می گه که حواست پرته ولی این طور فکر نمی کنم چون اگر بود توی همه فسمت های سواری جودش را نشون می داد لطفا بگید من با این مشکلم چه کار کنم ؟

سنا

Active member
parisa گفت:
من توی اریب مشکلم هماهنگ کردن هست واقعیتش حدود سه چهار ماهی هست که با اریب ودست چهار نعل مشکل پیدا کردم هیچوفت این طور نبوده ولی الان نمی دونم چی شده استادم می گه که حواست پرته ولی این طور فکر نمی کنم چون اگر بود توی همه فسمت های سواری جودش را نشون می داد لطفا بگید من با این مشکلم چه کار کنم ؟
يه كمي از حواس پرتي ميتونه باشه!
بطور كلي در زمان سواري بايد نكات بسياري رو رعايت كرد
اين كه هم زمان بايد حواست به خيلي چيزا باشه يه كم دشواره
اما در هنگام سواري چه يورتمه و چه چهارنعل بايد مرتبا به دست اسب توجه داشت
بايد مرتبا به دست خارج نگاه كرد
اما اين نگاه كردن نبايد توام به پايين گرفتن سر باشه
اگه سر رو پايين بگيري و نگاه كني به دست خارج اسب اونوقته كه هم تعادل خودت و هم اسبت رو از دست ميدي و ريتم بهم ميخوره
در چهارنعل كه واضح و مشخصه اگر دستش اشتباه باشه خودت احساس ميكني كه زير پاهات حركت هاي غير عادي ديده ميشه و راحت نيستي تو نشست
براي تصحيح اين وضعيت 2 كار ميشه انجام داد
يكي اين كه به سرعت قدم كني و بعد چهار نعل
اما گاهي اوقات نبايد از چهار نعل خارج شد
در اين صورت بايد اثر دست مخالف را به سرعت داد و دست اسب رو عوض كرد
در يورتمه هم از اول اگر با اريب صحيح حركت كنيم در صورت حركت صحيح اريب ما اشتباه نخواهد شد

سنا گفت:
يه كمي از حواس پرتي ميتونه باشه!
بطور كلي در زمان سواري بايد نكات بسياري رو رعايت كرد
اين كه هم زمان بايد حواست به خيلي چيزا باشه يه كم دشواره
اما در هنگام سواري چه يورتمه و چه چهارنعل بايد مرتبا به دست اسب توجه داشت
بايد مرتبا به دست خارج نگاه كرد
اما اين نگاه كردن نبايد توام به پايين گرفتن سر باشه
اگه سر رو پايين بگيري و نگاه كني به دست خارج اسب اونوقته كه هم تعادل خودت و هم اسبت رو از دست ميدي و ريتم بهم ميخوره
در چهارنعل كه واضح و مشخصه اگر دستش اشتباه باشه خودت احساس ميكني كه زير پاهات حركت هاي غير عادي ديده ميشه و راحت نيستي تو نشست
براي تصحيح اين وضعيت 2 كار ميشه انجام داد
يكي اين كه به سرعت قدم كني و بعد چهار نعل
اما گاهي اوقات نبايد از چهار نعل خارج شد
در اين صورت بايد اثر دست مخالف را به سرعت داد و دست اسب رو عوض كرد
در يورتمه هم از اول اگر با اريب صحيح حركت كنيم در صورت حركت صحيح اريب ما اشتباه نخواهد شد
سنا جان
این که گفتی که راه تقلب اریب بود,مگه میشه به دست اسب نگاه کنی وسرت هم روبرو باشه؟ :)
شما در هر صورت داری زمین رو نگاه میکنی؟
شبیه این سئوال رو از آقای جهانگیر جهانبین درباره تشخیص موقعیت گام برداری در قدم پرسیدم.
گفت باید حسش کنی؟! گفتم نشانه های این حس چیه ؟
گفت توالی گام رو باید حدس بزنی.! جواب قشنگیه برای پاک کردن سئوال؟! ???
گفتم وقتی پای اسب به سمت جلو حرکت میکنه ضمن پایین اومدن کپل اون سمت ,شکم اسب انحنا پیدا کرده وبه سمت ساق مخالف سوار تمایل پیدا کرده وساق را لمس می کند.گفت تو حرکت در خط مستقیم شکم اسب انحنا پیدا نمی کند.؟! :p

سنا

Active member
oliveira گفت:
سنا جان
این که گفتی که راه تقلب اریب بود,مگه میشه به دست اسب نگاه کنی وسرت هم روبرو باشه؟ :)
شما در هر صورت داری زمین رو نگاه میکنی؟
شبیه این سئوال رو از آقای جهانگیر جهانبین درباره تشخیص موقعیت گام برداری در قدم پرسیدم.
گفت باید حسش کنی؟! گفتم نشانه های این حس چیه ؟
گفت توالی گام رو باید حدس بزنی.! جواب قشنگیه برای پاک کردن سئوال؟! ???
گفتم وقتی پای اسب به سمت جلو حرکت میکنه ضمن پایین اومدن کپل اون سمت ,شکم اسب انحنا پیدا کرده وبه سمت ساق مخالف سوار تمایل پیدا کرده وساق را لمس می کند.گفت تو حرکت در خط مستقیم شکم اسب انحنا پیدا نمی کند.؟! :p
بله درسته
حس كردن هم خيلي مهمه
اما تازه كار ها هنوز حس خوبي ندارند در مورد گام هاي اسب
پس همان اول كه هنوز تمرينات زيادي ندارند بايد يه نيم نگاه كوچك در حد 1 ثانيه بدون پايين انداختن سر بيندازند
ميشه كه در همان حالت كه سر بالا و نگاه روبروست يه نيم نگاه به دست خارج اسب انداخت

parisa

Member
پاسخ : یورتمه آزاد

من ترجیح می دم تلاش کنم تا حسش کنم تمرین خاصی برای فوی شدن درک از کام ندارید به جز اونایی که بالا هست اینها کار ساز نبودن

parisa

Member
دوستان خواهش میکنم یک راهنمایی چیزی; من هر کاری می کنم تا بدون کمک استاد اریبم را درست کنم نمیشه چیزایی هم که گفتید انجام دادم نشد
چکار کنم.
این مشکل را با دست اسب تو چهار نعل هم پیدا کردم تروخدا یک راه حل بدید :-X :-\ :-[ :'( :'( :'( :'( :'( ???

سنا گفت:
بله درسته
حس كردن هم خيلي مهمه
اما تازه كار ها هنوز حس خوبي ندارند در مورد گام هاي اسب
پس همان اول كه هنوز تمرينات زيادي ندارند بايد يه نيم نگاه كوچك در حد 1 ثانيه بدون پايين انداختن سر بيندازند
ميشه كه در همان حالت كه سر بالا و نگاه روبروست يه نيم نگاه به دست خارج اسب انداخت
اتفاقا" تازه کارها هستند که اگه آموزش درستی داشته باشند وبدنشون مثل چوب منقبض نشده باشه باآزادی عضلات بدن می تونن ذره,ذره حرکت اسب رو زیر بدنشون حس کنن.!به شرطی که نشانه ها را تشخیص دهند.
قدیمیها که این حرکات براشون عادی شده و درک وتشخیص درستی از حرکت زیر پاشون به سختی دارند؟!

سنا

Active member
اما من يادمه كه روزاي اول سواريم خيلي وقت پيشا كه هنوز حرفه اي كار نميكردم اصلا حركتا رو حاليم نميشد
يعني فقط يه مشت ضربه حس ميكردم :D :D ;D
اما الان ميتونم زير پام تشخيصش بدم تا حدودي كه هر تكوني ميخوره مال چي ميتونه باشه :D

سنا گفت:
اما من يادمه كه روزاي اول سواريم خيلي وقت پيشا كه هنوز حرفه اي كار نميكردم اصلا حركتا رو حاليم نميشد
يعني فقط يه مشت ضربه حس ميكردم :D :D ;D
اما الان ميتونم زير پام تشخيصش بدم تا حدودي كه هر تكوني ميخوره مال چي ميتونه باشه :D
سنا جان
درک وتشخیص زمان گام برداری بخصوص بر روی پاهای اسب برای اعمال اثرات ساق ,تعویض دست در چهار نعل ,نیم توقف و زمان باسکول در هنگام تمرین پرش خیلی مهم است.
تشخیص این مهم نیاز به آموزش پایه از حرکت قدم وشمارش صحیح این گام برداری منطبق تاثیرات حرکت بر روی اندام آزاد شما دارد,حال اگر بدنی منقبض در اثر آموزش ناصحیح داشته باشی این تغییرات را حس نمی کنی چون بدن شما با حرکت اسب یکی نیست (شما برای خودت سواری می کنی واسب برای خودش حرکت می کنه.!).
هر چی بدنت منقبض تر بشه ضربات وجدا شدن بیشتر ی روازاسب دریافت می کنی.
سوار مبتدی در حرکت قدم مدتها طول می کشد که با حرکت اسب همراه شود.؟
شما که یک ماهه, پرش رو شروع کردی؟!

سنا

Active member
oliveira گفت:
سنا جان
درک وتشخیص زمان گام برداری بخصوص بر روی پاهای اسب برای اعمال اثرات ساق ,نیم توقف و زمان باسکول در هنگام پرش خیلی مهم است.
تشخیص این مهم نیاز به آموزش پایه از حرکت قدم وشمارش صحیح این گام برداری منطبق تاثیرات حرکت بر روی اندام آزاد شما دارد,حال اگر بدنی منقبض در اثر آموزش ناصحیح داشته باشی این تغییرات را حس نمی کنی چون بدن شما با حرکت اسب یکی نیست (شما برای خودت سواری می کنی واسب برای خودش حرکت می کنه.!).
هر چی بدنت منقبض تر بشه ضربات وجدا شدن بیشتر ی روازاسب دریافت می کنی.
سوار مبتدی در حرکت قدم مدتها طول می کشد که با حرکت اسب همراه شود.؟
شما که یک ماهه پرش رو شروع کردی؟!
درسته :)
اما بنده يك ماه نيست كه پرش رو شروع كردم ;)
من تقريبا 1 ساله پرش كار ميكنم كه ولش كردم و الان حدود 2 يا 3 ماهي هست كه با يه مربي ديگه پرش رو شروع كردم چون حس كردم اشكالات زيادي داشتم كه خداروشكر با اين مربي برطرف شد
و حالا هم دارم واسه يه مسابقه آماده ميشم :)

سنا

Active member
اما منقبض بودم روي اسب يكي از مشكلات سواري من بود كه سعي در برطرف كردنشو دارم
تا حدود زيادي درست شده ;D ;D

rojin_k811

New member
پاسخ : یورتمه آزاد

parisa گفت:
دوستان خواهش میکنم یک راهنمایی چیزی; من هر کاری می کنم تا بدون کمک استاد اریبم را درست کنم نمیشه چیزایی هم که گفتید انجام دادم نشد
چکار کنم.
این مشکل را با دست اسب تو چهار نعل هم پیدا کردم تروخدا یک راه حل بدید :-X :-\ :-[ :'( :'( :'( :'( :'( ???
برای اینکه اسبتون با دست درست حرکت کنه، ابتدا دستجلوتونو کوتاه کنید و به سمت عقب بکشید تا اسب دو قدم عقب برود، سپس با پای خارج ضربه بزنید، بعد از اینکه احساس کردید ضربه به اسب منتقل شده، با پای داخل اثر بدید.

!rojin گفت:
برای اینکه اسبتون با دست درست حرکت کنه، ابتدا دستجلوتونو کوتاه کنید و به سمت عقب بکشید تا اسب دو قدم عقب برود، سپس با پای خارج ضربه بزنید، بعد از اینکه احساس کردید ضربه به اسب منتقل شده، با پای داخل اثر بدید.
معمولا این تمرین رو( عقب رو ) برای تحکیم قدرت سوارکار و اطاعت محض اسب از اثرات سوارکار و همچنین انتقال وزن اسب و عقب بردن ثقل اسب از دستها به پاها با یک اسب که در به جلو بودن هیچگونه شکی نداره و به مرحله ی خوبی از آرامش رسیده انجام میدن و فکر میکنم برای اسب و سوارکاری که هنوز در شناسایی گام چهارنعل و یورتمه درست مشکل داره زوده

parisa گفت:
چکار کنم.
پریسا جان به نظر من شما خوبه که یه مدت سعی کنی در شمارش گامها و تلاش کنی در شناسایی حرکت دست و پاها در گام قدم و بعد از اینکه در گام قدم مسلط شدی به گام یورتمه ارتقا بدی که البته همیشه باید با حضور ناظر این کار و همه تمرینات سواری انجام بگیره تا از صحت و درستی حرکت اطمینان پیدا کنی و اشکالات رو رفع کنه