چشم آبی

parisa

Member
من توی یک نژاد دیگه هم نمونشودیدم Marwari horse دقیقا نمودنم این دیگه چه جور نژادی هست اما مال هند باید باشه اما این نوع رنگ چشم نادره نیست؟

لادن

Member
:dodgy::laughingsmiley::tonguesmiley:خيلي خوبه اين هم از مزاياي خالص ايراني:dodgy:

چه ربطي به ايراني بودنش داشت كه شما اينجوري از خوشحالي بال درآوردي؟!!

هر نژادي رو كه چند نسل بين خواهر و برادر، پدر و دختر، و مادر و پسر بكشند نه تنها اينجور مشكلات جسمي بلكه مشكلات روحي هم پيش مياد.

يعني شما تا اين حد هم به توليد اسب آشنايي نداريد و مشكلات رو به حساب مزاياي يك نژاد مي‌گذاريد و از اينجور شكلكها:)tonguesmiley:) هم در مياريد!!!

Soheil Sanati

Active member

هر نژادي رو كه چند نسل بين خواهر و برادر، پدر و دختر، و مادر و پسر بكشند نه تنها اينجور مشكلات جسمي بلكه مشكلات روحي هم پيش مياد.

يعني شما تا اين حد هم به توليد اسب آشنايي نداريد و مشكلات رو به حساب مزاياي يك نژاد مي‌گذاريد و از اينجور شكلكها:)tonguesmiley:) هم در مياريد!!!

مگه تو خون ايراني هم مشكل وجود داره؟
مگه در خون ايرني هم همخوني ميكنن؟

ایمان

Active member

اسبی که عکسش رو گذاشتم پدر اصلا هم خونی نداره :tonguesmiley::tonguesmiley:
پدر ومادرش خواهروبرادر نبودن
پدر ازخط خونی سمرقند ومادر ازخط خونی حداد ولی مادرش نوه ارس پدر سمرقند میشه

دکتر جان البته اين چشم فقط مخصوص اسب عرب نيست و دليلي بر عرب بودن اسب نيست. توي نژادهاي مختلف ديده ام و عکس هاي زير در يک کره ترکمن است که سال پيش در بجنورد ديدم و اتفاقا" هر دو چشم به شدت آبي بود که تا حالا نديده بودم.
اين نوع چشم را اصطلاحا" "چشم چَخمور" مي گن. چشم تا به تا هم مي گن چون معمولا" يک چشم رنگ عادي داره و يکي آبي بعضي اسب ها هم به جاي آبي عنبيه رنگ سفيد داره.
به نظر من علاوه بر موارد ژنتيکي مثل جهش، هم خوني عامل مهمي در اين مورد مي تونه باشه و همخوني خيلي زود تاثير خودش را در رنگ پوست و بالطبع رنگ چشم مي ذاره. در اسب هاي داراي همخوني بالا اين موارد که عرض مي کنم زيادتر ديده ميشه: علائم دست و پا و صورت از حالت عادي خارج ميشه و مثلا" قلم هاي دست تا بالاي زانو (اصطلاح عاميانه آن) يا همون مفصل کارپ سفيد مي شه که چندان زيبا نيست. يا رخ کشيده پهن ميشه و اون زيبايي رخ اصلي را نداره. در رنگ کرنگ هم اين موضوع را بيشتر ديدم و اگر اتفاقي نبوده شايد دليل خاصي داشته باشه. در هر حال رنگ در ژنتيک اسب تابع يک ژن و دو ژن نيست و خيلي تنوع داره.

جناب persianhorse با سلام
در مورد جمله ای که اشاره فرمودید "علائم دست و پا و صورت از حالت عادي خارج ميشه و مثلا" قلم هاي دست تا بالاي زانو (اصطلاح عاميانه آن) يا همون مفصل کارپ سفيد مي شه" می خواستم بپرسم آیا این نقص با تولد کره محرزه یا بعد از گذشت زمان قلم های دست و پای اون سفید میشه؟

واینکه آیا دست و پاهای اسب های سالم و بی عیب و نقص که تا زانو سفید هستند این وهم و گمان رو بدنبال نمیاره که شاید اون هم به همخونی نسلهای خیلی پیشتر ش برگرده یا خیر؟