چشم آبی

sohrab

Active member
این اسب چشم آبی را در حال گردش با دکتر غفاری در پیست اسبدوانی اهواز دیدیم.
دکتر مگر هر دو چشمش رنگی نبود ؟ توی عکس دوم به نظر میاد چشم راست رنگیه. ممکنه بزرگی سفیدی پیشانی و احاطه کردن چشم راست، باعث رنگی شدن چشم شده باشه؟

پیوست ها

• cheshm.JPG
    cheshm.JPG
    50.5 کیلوبایت · بازدیدها: 18
  • cheshm2.JPG
    cheshm2.JPG
    73.1 کیلوبایت · بازدیدها: 15

Dr_Ghaffari

Active member
درست است چشم چپ دو رنگ بود و چشم راست آبي و رنگ چشم با رنگ پوست در ارتباط است و به هم وابسته هستند . اما اينكه اين رنگ چشم در اسبهاي عرب پسنديده نيست بي علت هم نيست كه فراموش كردم براي شما بگويم . با تمام زيبايي اين چشم و اينكه اين رنگ چشم فقط و فقط خاص اسب عرب است و نشان خلوص خوني اسب عرب است و ... اما كشش چنين اسبي با اسب ديگري كه اين ژن را داشته باشد منجر به توليد كره هاي مردني مي شود . اين كره ها به " زالي " مبتلا هستند و تمام پوست بدن آنها سفيد و بور است و عنبيه چشمها آبي است . ولي اين كره ها حتي اگر در هنگام تولد زنده باشند براي مدت زيادي زنده نمي مانند .

sohrab

Active member
مرضیه جان اسمش رو نمی دونم.
ممنون دکتر جان. چه جالب! پس به این دلیل در مسابقه زیبایی چشم رنگی را خطا محسوب می کنند که از تولید کره های مردنی جلوگیری بشه.
این که رنگ پوست و چشم با هم در ارتباط هستند یعنی همه ی اسبهای عربی که در آنها سفیدی پیشانی چشم را احاطه کرده، چشم رنگی دارند؟

دکتر جان البته اين چشم فقط مخصوص اسب عرب نيست و دليلي بر عرب بودن اسب نيست. توي نژادهاي مختلف ديده ام و عکس هاي زير در يک کره ترکمن است که سال پيش در بجنورد ديدم و اتفاقا" هر دو چشم به شدت آبي بود که تا حالا نديده بودم.
اين نوع چشم را اصطلاحا" "چشم چَخمور" مي گن. چشم تا به تا هم مي گن چون معمولا" يک چشم رنگ عادي داره و يکي آبي بعضي اسب ها هم به جاي آبي عنبيه رنگ سفيد داره.
به نظر من علاوه بر موارد ژنتيکي مثل جهش، هم خوني عامل مهمي در اين مورد مي تونه باشه و همخوني خيلي زود تاثير خودش را در رنگ پوست و بالطبع رنگ چشم مي ذاره. در اسب هاي داراي همخوني بالا اين موارد که عرض مي کنم زيادتر ديده ميشه: علائم دست و پا و صورت از حالت عادي خارج ميشه و مثلا" قلم هاي دست تا بالاي زانو (اصطلاح عاميانه آن) يا همون مفصل کارپ سفيد مي شه که چندان زيبا نيست. يا رخ کشيده پهن ميشه و اون زيبايي رخ اصلي را نداره. در رنگ کرنگ هم اين موضوع را بيشتر ديدم و اگر اتفاقي نبوده شايد دليل خاصي داشته باشه. در هر حال رنگ در ژنتيک اسب تابع يک ژن و دو ژن نيست و خيلي تنوع داره.

پیوست ها

• Picture-237.jpg
    Picture-237.jpg
    39.4 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • Picture-239.jpg
    Picture-239.jpg
    44.3 کیلوبایت · بازدیدها: 11

Dr_Ghaffari

Active member
با سلام خدمت اسب ايراني . تا آنجايي كه معلومات من قد مي دهد اين ويژگي به عنوان يك نقيصه ژنتيكي با صفت اتوزومال غالب است كه بيانگر هم خوني بسيار بالا در نسلهاي گذشته بوده است . جالب آن است كه در سبب شناسي آن وابستگي نژادي ذكر شده است كه خاص نژاد عرب است و بويژه در عرب مصري شايع است آنهم در آمريكا كه يكي از معضلات صنعت اسب عرب در آمريكا شده است چرا كه ساليان پيش كه اين نژاد به آمريكا راه يافت به دليل كمبود نريانهاي عرب مصري هم خوني زياد شده است و اسبداران ايران هم بايد تجربه بگيرند و فكري به حال اين قضيه بنمايند اگر نه تا 100 سال ديگر ما نيز به چنين سرنوشتي دچار خواهيم شد . همانگونه كه توضيح داديد عنبيه آبي است و يا يكي آبي و ديگري به رنگ طبيعي است و يا در يك عنبيه هم رنگ آبي وجود دارد و هم رنگ طبيعي مربوطه ! اين سندرم " لوندر" ناميده مي شود .
آنچه در ساير نژادها عنوان شده است بسيار نادر ذكر گرديده و خاص اسبهاي ابلق است كه همانگونه كه توضيح داديد باعث باز شدن نشانه رخ مي شود كه تا روي چشم ها و پلكها مي آيد با وجود آنكه علت آن را نيز ارثي و ژني مي دانند اما آن را از مساله زالي جدا مي دانند كه در اسب عرب و البته اسبچه ولز هم وجود دارد !( اين را گفتم كه اعتراف كرده باشم كه در اسبچه هم وجود دارد .) اما در ساير نژادها بر اساس مطالعاتي كه داشته ام بيماري ارثي است و مي تواند با نقصهاي مادرزادي ديگري نيز همراه باشد مانند شكاف كام ؛ آريتمي قلبي و بيني كج و ... همراه باشد .
اما حالت مشابهي نيز به نام سندرم سفيد مرگبار در اسبهاي "پينتو" گزارش شده است كه حاصل هيبريد اسبهاي "اورو" و "پينت" است كه به غير از اين نقيصه نقص هاي ديگري نظير انسداد روده و مقعد يا به طور كلي فقدان بخشي از روده و يا مقعد همراه است !
اما در كتابها و رفرانسها گزارشي از اسب تركمن وجود ندارد و اين كه شما عكس گرفته ايد نمونه آن را ديده ايد بسيار جالب است و مي تواند با تكميل توضيحات و افزودن متعلقات مقاله جالبي شود براي چاپ در نشريات خارجي ! و از طرفي زنگ خطري براي اسب تركمن ايران كه هم خوني اسب تركمن را نيز در گير نموده است !

ممنون از توضيحات.
بله در ترکمن هم همخوني بالاست و کمبود اسب ها و معروفيت بيش از حد يک خانواده اين موضوع را سبب شده.

دکتر جان امروز هم که به باشگاه خورشيد رفته بوديم کره اي حدود 1 ماهه در مانژ همراه مادرش ديدم که از دور چشم آبيش توجهم را جلب کرد و با دکتر طباطبايي يادتون کردم!
همونطور که قبلا" هم گفته بودم در بقيه نژادها غير عرب خالص هم ديدم، اينجا هم عرب نبود. يک کره دوخون. مادر ترکمن و پدر دو خون. اينم بذار براي مقاله تو نوبت!
دو خون هاي خارجي هم ديدم که اينجوري باشند و فقط يادم نيست کجا بودند.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
اینارو در اصفهان گرفتم, بنظرم مریضی نیست و این اسب ارثی چشمش آبیه.(ترکمن)
انقدر نزدیک شدم که خودم توی چشماش معلوم هستم

پیوست ها

• blue eyed horse.gif
    blue eyed horse.gif
    244.6 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • blue eyes horse.gif
    blue eyes horse.gif
    151.9 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • blue eyes horse1.gif
    blue eyes horse1.gif
    112.8 کیلوبایت · بازدیدها: 8

atila

Member
در جشنواره عشایر پرسه می زدم که ناگهان به اسبی برخوردم که یکی از چشماش رنگی بود یادم افتاد که تو انجمن یک موضوع راجع به رنگ چشم بود زود عکسشو گرفتم

پیوست ها

• CIMG0303.JPG
    CIMG0303.JPG
    98.3 کیلوبایت · بازدیدها: 12
  • CIMG0279.JPG
    CIMG0279.JPG
    91 کیلوبایت · بازدیدها: 14

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
آتیلا گفت:
در جشنواره عشایر پرسه می زدم که ناگهان به اسبی برخوردم که یکی از چشماش رنگی بود یادم افتاد که تو انجمن یک موضوع راجع به رنگ چشم بود زود عکسشو گرفتم
رنگ چشم دیگه ؟
این عکسی که من گذاشتم هر دو چشم آبی بود،
چه اسمی برای این رنگ در فارسی داریم؟ ابرش؟ انگلیسی این رنگ رابیکانو نام داره

atila

Member
اسم فارسیشو نمی دونم رنگ دیگش معمولی بو فقط یه چشمش رنگی بود.

پیوست ها

• CIMG0302.JPG
    CIMG0302.JPG
    93 کیلوبایت · بازدیدها: 9

DADAR

Member
این هم یک American Quarter Horse که هر 2 تا چشمش آبی هست

پیوست ها

• Picture sss 835.jpg
    Picture sss 835.jpg
    30.5 کیلوبایت · بازدیدها: 13
  • Picture sss 833.jpg
    Picture sss 833.jpg
    25 کیلوبایت · بازدیدها: 8

Dr_Ghaffari

Active member
آتیلا گفت:
اسم فارسیشو نمی دونم رنگ دیگش معمولی بو فقط یه چشمش رنگی بود.
این همان حالتی است که خاص اسب ابلق است و نشانه رخ بسیار باز شده است تا آنجا که روی پلکها آمده است .

احسان

Active member
پاسخ : چشم آبی

به اين رنگ فکر کنم نيله سر خون مي گویند ولی به اين رنگ چشم  creamellos  مي گویند  البته نشون صورتش را صورت سفيد يا  bald face  مي گویند و نشان دست و پاشو  ميگند  2  پای سفيدو يکی دست راست  که  ميشه  چپ نشون و ميگند که اين خوب نيست حالا چرا خوب نيست چون  رنگ سفيد توی بخلق باعث ميشه که نسبت به عفونت و نور حساس تر باشه و چون دست راست توی حرکت بيشتر از سمت چپ ضربه بش وارد ميشه ميگند خوب نيست اين رنگ سفيدم چشم هم يه رنگ غالب هست از لحاظ  ژنتيکی و ميگند  بعد ها توی کرهاش مشکلات چشمی پيدا ميکنّد  البته اين ژن با حالت البينو  يا زالی هم يک ارتباطی داره

احسان

Active member
پاسخ : چشم آبی

اين  اسبAmerican  Quarter  هم نشان صورتش را ميگند  صورت  پيش بنددار یا apron face

اما يه چيز جالب تا حالا من هرچی چشم اينطوری ديدم صورتش هم اينطوری بوده

ا، ا، دکتر غفاری هم که بهتر از من توضيح داده الان ديدم

fadi

New member
اسب چشم آبی

تا حالا اسب چسم آبی دیدین؟

پیوست ها

• ii.JPG
    ii.JPG
    275.6 کیلوبایت · بازدیدها: 7

parisa

Member
چقدر جالبه
فکر کنم یک نمونه را تو اسب آخال تکه دیدم البته اگر کار فتو شاپ روش انجام نشده باشه
اما این نمونه که شبیه گربه باشه نه جالیه

بالا