قيقاج

Dr_Ghaffari

Active member
با سلام قيقاج يكي از رشته هاي سنتي سواركاري است كه در ميان عشاير ايران رواج دارد و عشاير غيور مهارت و قدرت خود را در سواركاري با حركات نمايشي روي زين اسب نمايان مي سازند . اين رشته در كشورهايي نظير تركمنستان . ازبكستان و افغانستان نيز داراي مسابقات ويژه خود مي باشد . در ايران فدراسيون ورزشهاي روستايي و عشايري آن را مدنظر قرار داده و هر ساله مسابقات آن در استانهاي مختلف برگزار مي شود . و موارد مسابقات شامل تير اندازي به هدف ثابت . بر داشتن اشيا از روي زمين . ايستادن روي پشت اسب . پنهان شدن در كنار اسب و پياده و سوار شدن توسط سواركار در حركت چهار نعل و چهارنعل جمع مي باشد گاهي رقص اسبهاي عشايري با آواز ساز و نقاره به آن شيريني خاصي مي دهد . عكسهاي اضافه شده به گالري مي تواند رشته مهيج قيقاج را بيشتر معرفي كند.

sohrab

Active member
املای صحیحش قیقاچ هست یا قیقاج؟ هر دو؟
اگر عکس ها را ادامه همین مطلب بیارید جالب تر می شه

Dr_Ghaffari

Active member
سلام سهراب خان ! احتمالا هر دو كاربرد داشته باشه كلمه بايد تركي باشه و قيقاج بايد معرب قيقاچ باشه...!عكسها را براي گالري فرستادم اميدوارم مدير سايت البته پس از تاييد آنها را مرتب كنه ! و تاييد عكس اسب و چند تا سوار كار با لباسهاي عشايري خيلي طول نكشه .سايز عكسها خيلي بزرگه و نميشد توي ارسالها بيارم يا من موفق نشدم !

آتيلا

New member
سلام . قيقاچ به معني فرياد كردن و فرار كردن است قي (فرياد) و قاچ فعل امر از مصدر قاچمك به معني دويدن يا فرار كردن است . قيقاج به معني معرب كناري يا كج بكار مي رود و هردو كلمه اي تركي است .

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
سلام
عكسهارو ديدم. اندازه هاشون خيلي بزرگه.اگر حجم و اندازه عكسها رو كمي كوچك كنيد مشكلي در پيوست كردن نيست.
. براي درك بهتر همينجا اضافه كنيد
اگر اطلاعات بيشتري درباره اسب و عشاير داريد در اختيار بگذاريد

ممنون

Dr_Ghaffari

Active member
اين عكسها مربوط به مسابقات كشوري قيقاج 25 خرداد85 در كمهر سپيدان مي باشد تيم سواركاري شهرستان ارسنجان شيرويه ابراهيمي محمد زارع قشلاقي و خودم عكسها توسط خانم نجمه كاظمي گرفته شده است .

پیوست ها

• _MG_8096.JPG
    _MG_8096.JPG
    41.7 کیلوبایت · بازدیدها: 19
  • _MG_8097.JPG
    _MG_8097.JPG
    41.3 کیلوبایت · بازدیدها: 17
  • _MG_8361.JPG
    _MG_8361.JPG
    50.6 کیلوبایت · بازدیدها: 14
  • _MG_8362.JPG
    _MG_8362.JPG
    53.6 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • _MG_8363.JPG
    _MG_8363.JPG
    53.1 کیلوبایت · بازدیدها: 12

Dr_Ghaffari

Active member
اميدوارم لذت ببريد

پیوست ها

• _MG_8375.JPG
    _MG_8375.JPG
    48.7 کیلوبایت · بازدیدها: 15
  • _MG_8322.JPG
    _MG_8322.JPG
    55.2 کیلوبایت · بازدیدها: 13
  • _MG_8392.JPG
    _MG_8392.JPG
    48.2 کیلوبایت · بازدیدها: 14
  • _MG_8393.JPG
    _MG_8393.JPG
    48.6 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • _MG_8394.JPG
    _MG_8394.JPG
    46.9 کیلوبایت · بازدیدها: 12
  • _MG_8400.JPG
    _MG_8400.JPG
    51.3 کیلوبایت · بازدیدها: 13

Dr_Ghaffari

Active member
اين چند تا عكس را هم ببينيد ما هيچ كدام عشاير نبوديم ولي لباس عشايري پوشيديم و رفتيم و ... مسابقات را فدراسيون عشايري روستايي با امكانات فوق العاده اي برگزار كرده بود . تا به مهمانها غذا دادند فقط براي خوابگاه مهمانها عذر خواهي كردند كه كاش هماهنگ كرده بوديد با يك پوشش تلويزيوني فوق العاده كه برنامه بصورت سريال " يل تير و تندر "از شبكه فارس پخش ميشد اينها را گفتم كه ببينيد فدراسيون سواركاري كجاي كاره !!!!!!

پیوست ها

• _MG_8325.JPG
    _MG_8325.JPG
    49.2 کیلوبایت · بازدیدها: 16
  • _MG_8323.JPG
    _MG_8323.JPG
    50.2 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • _MG_8430.JPG
    _MG_8430.JPG
    51.5 کیلوبایت · بازدیدها: 15
  • _MG_8433.JPG
    _MG_8433.JPG
    49.1 کیلوبایت · بازدیدها: 12
  • _MG_8412.JPG
    _MG_8412.JPG
    44.7 کیلوبایت · بازدیدها: 15
سلام
زیبا بود.
حرکت اصلی قیقاچ که برعکس بر اسب نشستن و تیز اندازی کردن است متعلق به پارتیان می باشد که بسیاری از موفقیت های جنگی خود را مرهون سوارکاران و اسبان سرعتی خود بودند.
سوارکاران پس از حمله به دشمن، عقب نشینی می کردند و پس از تعقیب توسط دشمن به ناگاه به عقب برگشته و آنها را مورد اصابت تیرهای خود قرار می دادند.
گروهی از این دسته سوارکاران را زنها تشکیل می دادند که الان نمونه ای از مجسمه آنها آرم مجله دنیای اسب است.
این زنها بر اسب های بسیار سریع و سبک سوار بودند و تیراندازان حرفه ای بودند. داستان جالبی دارند که خالی از لطف نیست.
کلمه پارتیزان از همین جنگجویان خبره گرفته شده است.
امیدوارم که این رشته های جالب در ایران از بین نرود

Dr_Ghaffari

Active member
حركات قيقاج بسيار متنوع و فراوان شده است شايد بتوان گفت مجموعه حركاتي كه نماد دلاوريهاي سواران ايراني بوده است امروزه قيقاج ناميده مي شود . حتي به موتور سواراني كه در خيابان گاز مي دهند و بين ديگر وسايط نقليه لايي مي كشند نيز مردم اصطلاح قيقاج را اطلاق مي كنند .اما براي مثال برداشتن شيء از زمين در بزكشي فراوان به كار مي رفته است تير اندازي در جنگها و دلاوريهاي پهلواناني چون گردآفريد اما حركاتي كه شخصا مي شناسم و تمرين دارم شامل : ايستادن روي اسب . پياده و سوار شدن . برگشتن و برعكس نشستن در دو حالت ! مخفي شدن در كنار اسب نشسته و خوابيده . برداشتن اشياء از روي زمين . چرخاندن تفنگ دور گردن اسب . تير اندازي با تفنگ به هدف ثابت در پشت سر با جرخاندن كمر و از همه مهمتر زمين خوردن و از رو نرفتن ...

sohrab

Active member
Dr_Ghaffari گفت:
حركات قيقاج بسيار متنوع و فراوان شده است شايد بتوان گفت مجموعه حركاتي كه نماد دلاوريهاي سواران ايراني بوده است امروزه قيقاج ناميده مي شود . حتي به موتور سواراني كه در خيابان گاز مي دهند و بين ديگر وسايط نقليه لايي مي كشند نيز مردم اصطلاح قيقاج را اطلاق مي كنند .اما براي مثال برداشتن شيء از زمين در بزكشي فراوان به كار مي رفته است تير اندازي در جنگها و دلاوريهاي پهلواناني چون گردآفريد اما حركاتي كه شخصا مي شناسم و تمرين دارم شامل : ايستادن روي اسب . پياده و سوار شدن . برگشتن و برعكس نشستن در دو حالت ! مخفي شدن در كنار اسب نشسته و خوابيده . برداشتن اشياء از روي زمين . چرخاندن تفنگ دور گردن اسب . تير اندازي با تفنگ به هدف ثابت در پشت سر با جرخاندن كمر و از همه مهمتر زمين خوردن و از رو نرفتن ...

دکتر جان حرکت چرخیدن 360 درجه روی زین را از قلم انداختی ;)

فكر مي كنم اسم اين ورزش رو اولين بار توي كتاب "خاطرات تيمور لنگ" خوندم.
بعضي از قسمت هاي اين رشته توي گراش هم رواج داره. مثل تيراندازي به هدف ثابت ، برداشتن كله قند از زمين ،چرخيدن به پشت روي اسب و ... .
مربي ما "خان علي صادقيان" هم علاوه بر اينكه قهرمان پرش و كورسه، توي اين رشته هم بسيار تبحر داره.
تا جايي كه يه بار مسابقه "برداشتن كله قند از زمين" رو مي زارن و خيلي ها شركت مي كنن ولي همين كه مي بينن ايشون هم شركت كرده همه انصراف ميدن...!!!

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب خان عکسها را کجا آپلود کردید که من خودم نمی بینم ! راستی جای شما خالی دیروز تو تمرینات 6 بار زمین خوردم و یک بار هم قفسه سینم به شدت آسیب دید ! البته فیلمها جالب از کار در آمد ولی این قدر خسته شدم که نصف حرکات ماند برای جمعه !

sohrab

Active member
مرضیه گفت:
عکس و توضیحات فوق العاده بود.
ممنون.
آقا سهراب چرا فیلم ها رو آپلود نمی کنید؟!

واقعا دیدنی بود. یک مقدار فیلم گرفتم ولی چون حرکات در حال تاخت اسب انجام میشه، یا باید با وسیله ای همراه با اسب حرکت کرد یا اینکه دوربین مجهز به زوم با کیفیت باشه. امکان هیچکدوم از اینها نبود بعلاوه اینکه نور مناسبی نداشتیم بنابر این فیلم ها کیفیت جالبی نداره.
البته علاوه بر اجرای حرکات قسمتی هم به صورت آموزشی ضبط کردیم که خوب از آب درآمد.
از دکتر خواهش کردم خودشون زحمت فیلمبرداری رو بکشند، چون کار با ارزشیه و حیفه با کیفیت خوبی نباشه.

sohrab

Active member
Dr_Ghaffari گفت:
سهراب خان عکسها را کجا آپلود کردید که من خودم نمی بینم ! راستی جای شما خالی دیروز تو تمرینات 6 بار زمین خوردم و یک بار هم قفسه سینم به شدت آسیب دید ! البته فیلمها جالب از کار در آمد ولی این قدر خسته شدم که نصف حرکات ماند برای جمعه !

دکتر جان منظور مرضیه عکس های مسابقات قیقاچ هست که شما گذاشتید. من از قیقاچ فقط فیلم گرفتم ولی عکس های "آی سودا" خوب از آب درامد.
خیلی عالی شد که فیلم گرفتید. اجرای حرکات هست یا آموزش ؟ خانم زحمت فیلمبرداری را کشیدند؟ (سلام بنده را به ایشون و خانواده محترمشون برسونید. خیلی زحمتشون دادم) :)
انشاالله جمعه فیلم را به سلامتی کامل کنید. مواظب خودتون باشید :-*

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
سهراب گفت:
مرضیه گفت:
عکس و توضیحات فوق العاده بود.
ممنون.
آقا سهراب چرا فیلم ها رو آپلود نمی کنید؟!
از دکتر خواهش کردم خودشون زحمت فیلمبرداری رو بکشند، چون کار با ارزشیه و حیفه با کیفیت خوبی نباشه.
.
دکتر هم قیقاج رو اجرا کرده هم فیمبرداری کرده؟
فیلمقیقاجبرداری کردید پس؟

مرضیه

Member
Dr_Ghaffari گفت:
مواظب خودتون باشید دکتر ! برای اصفهان قصد اجرای برنامه دارید دیگه؟!
اسب های مسابقه ای که عکس هاش رو گذاشتید از چه نژادی هستند؟!از چه استان هایی شرکت کرده بودند و کدام تیم مقام کسب کرد؟!(پوشش خبری با تاخیری چند ساله!!!!! ;D )

Dr_Ghaffari

Active member
سلام به تمام دوستان ! سهراب خان آموزشی ها که فقط مخصوص شما است !( فراموشتان نشود ). خانم فیلم برداری می کردند ولی تکرار حرکات برای فیلم برداری از زوایای مختلف و زمین خوردنهای من حسابی حال گیری بود . برای ارسال روی سایت فکر کنم من هم مجبور هستم با موبایل فیلم برداری کنم و هر 6 ثانیه یک حرکت انجام دهم و هر حرکت را جداگانه ارسال کنم ! برای دوشنبه شب قولش را می دهم . ای کاش امیر حسین جان بتواند حجم فیلم را برای آپلود کردن از 200 کیلو بایت به 500 کیلو بایت افزایش دهد چون بعضی حرکات در 6 ثانیه تکمیل نمی شود ! مثل همین چرخش 360 درجه روی زین که حرکت رفت و برگشت باید باهم اجرا شود تا زیبا باشد .
سهراب خان چشمت روز بد نبیند در یکی از حرکات " شالیزار " ناگهان گامش را از تاخت به یورتمه تغییر داد و من هم با جناق سینه روی قاچ زین فرود آمدم !
مرضیه خانم برای اصفهان اگر اسب ایرانی عزیز قول یک مکان مناسب برای اجرا را بدهد حتما اجرا خواهم کرد . برنامه عمل جراحی پایم را هم فعلا کلا بی خیال شدم ! سهراب خان از نزدیک شاهد بوده است واقعا در یک مانژ 30 - 40 امکان اجرای آنها نیست .این حرکات وقتی زیبا اجرا می شود که یک مسیر مستقیم تقریبا دو کیلومتری باشد و سوار کار حرکات مختلف را متوالیا انجام دهد .
اگر اسب ایرانی بتواند یک زمین فوتبال برای اجرای این حرکات مهیا کند برای من و دیگر سوار کاران بسیار مناسب خواهد بود .
اسب ایرانی همه را انداختم به گردنت !

بالا