علی محتشم

چنانچه سوالی در مورد نژاد های بومی کرمان و آموزش سواری در رشته های مختلف دارید آماده ی پاسخ گویی می باشیم

M

mrezap

Guest
اسب اصیل گفت:
ایشان آقای علی محتشم(موراسایی) هستند که به قول خودشان مربی باشگاه شهرداری شهر ما رفسنجان هستند(تو مایه های جناب رستگار )
توی این پست هم پدرشون را معرفی فرمودند ولی شماره تماسی ازشون ندادن
http://horse.ir/forum/index.php/topic,2723.0.html

و این آی دی جدید مال پسر ایشون هستش که به احترام پدر میخواهند پاسخگوی سئوالات همه دوستان خصوصا" شما جناب اسب اصیل باشند

sohrab

Active member
علی محتشم گفت:
چنانچه سوالی در مورد نژاد های بومی کرمان و آموزش سواری در رشته های مختلف دارید آماده ی پاسخ گویی می باشیم

در مورد نژاد های بومی کرمان توضیح بفرمایید لطفا

با عرض سلام
خدمت دوستان عزیز عرض کنم که منطقه ی کرمان از دیرباز مهد اسب و اسبداری بوده و نژادهای مختلفی در این استان بوده که مهمترین آنها باید به اسب هایی که در بم نزد آقایان عامری و بهزادی بوده اولین اسبهایی بودند که از نظر مرحوم خانم مری قری گوزلو مورد تأیید بودند این اسبها در قدیم وقتی که جد آقای عامری که از منطقه ی عربستان به اینجا آمده بودند با خود آورده اند به نقد از مرحوم خانم تعداد زیادی مادیان عرب همراه ایشان به ایران کوچ شده و جالب توجه این است که ایشان تعصب عجیبی به نژادهای خالص داشتند و از قاطی شدن خون های غیر عرب جلوگیری می کردند و بعد از انقلاب بهترین اسب های عرب توسط این خانواده ی بزرگ خریداری و به کرمان وارد شدند از قبیل (جاسم – شیخ عثمان – دیو – شبدیز) که از بهترین سیلمی های 01 بودند و اما در مورد دره شوری باید به عرض برسانم که دره شور منطقه ای است بین فارس و بوشهر و خوزستان که علف زارهای خیلی خوبی در این منطقه وجود داشته و سه طایفه ی بزرگ از عرب های این منطقه و ایل قشقایی و ایل بختیاری اسب های خود را به این منطقه برای چرا می بردند و نژاد دره شوری تلقینی از این سه نژاد می باشد ترک قشقایی، فارس بختیاری و عرب خوزستان که هر کدام به تنهایی اسب بی نظیری بودند و از مخلوط شدن این سه نژاد اسبی به وجود آمد به نامه دره شوری که ضیاء خان و هولاکو خان کاشفی از کسانی بودند که عاشق این نژاد بودند و برای توسعه ی این اسبها زحمات زیادی کشیده اند و در قدیم داغ 2 ضیاء خان معروف بود این خالصه ای بود از این نژاد در حد توان این حقیر و خدمت دوستان عرض کنم اگر سوال یا مطلبی در باره ی فرسنامه که بزرگترین کتابی است که از قدیم در مورد اسب نوشته شده دارید بنده با در دست داشتن نسخه ی خطی این کتاب در خدمت دوستان عزیز می باشم.
پی ران و رکاب او چه دارم که اسب و استر لایق ندارم
مگر از بهر تسکین دل خویش ز فکر بکر خود نظمی برم پیش
در این فکرم که چون عزمم شود جزم فرسنامه به نام شه کنم نظم

شب و روز دوستان عزیز بخیر

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
اگر ممکنست توضیحات بیشتری درباره کتاب فرسنامه ارائه دهید
منظورتان اینست که ترک قشقایی، فارس بختیاری و عرب خوزستان هریک نژادی خاص خود داشته اند؟
عرب را که میدانیم ان دو دیگر را توضیح دهید
تیره (جاسم – شیخ عثمان – دیو – شبدیز) چه بوده؟
آیا اطلاعات بیشتری از این 4 اسب دارید؟

کتاب فرسنامه چند سال پیش نوشته شده؟ توسط کی؟ نسخه چاپی هم داره؟
اگر واقعا کتاب با ارزشی است کاش می شد از آن اسکن کرد و آپلود کرد تا همه بخونند.

با سلام به دو ستان ما اسب عرب در ایران زیاد داریم بعضی شناخته شده و داغ دار و تعداد زیادی نا مشخص و بومی می باشند و تیره های مختلفی دارند که اگر بخواهیم از همه ی آنها نام ببریم کتابی می شود منظورتان را از عرب مشخص کنید

پاسخ : علی محتشم

کتاب فرسنامه در اصل به دوره ی هخامنشی و کورش کبیر برمی گردد و به خط پهلوی می باشد و در جنگ اعراب از ایران برده شده و توسط دانشمندان عرب به زبان عربی ترجمه شده و دوباره که به ایران برگشته توسط ایرانیان ترجمه و بازنویسی شده که آخرین ترجمه مؤسسه ی دانشگاه مک گیل شعبه ی تهران زیر نظر دکتر مهدی محقق منتشر شده چاپ خطی که نزد اینجانب می باشد مربوط به دوره ی ناصرالدین شاه است و کاتب ایشان این کتاب را باز نویس کرده بیطار نامه و فرسنامه بارها و به دست اشخاص مختلف و در زمان های مختلف تألیف شده دو فرسنامه ی منشور و منظوم از دکتر علی سلطانی کرد فرامرزی چاپ شده و چند نسخه ی خطی در کتابخانه ی ملی تهران موجود است.

M

mrezap

Guest
فرسنامه

من قبلا به فرسنامه اشاره کردم و توی خوبی اون که شکی نیست.
کمیابه اما نایاب نیست.

کسی هم بخواهد بخواند چه فرقی داره خطی باشه یا چاپی؟

به عمل کار بر آید ...

اطلاعات غلط ندین بابا.

علی جان لااقل اطلاعات صحیح بده(اگه میدونی!).آخه اینجا ملتی دارن میخونن و استفاده میبرن.:laughingsmiley:
در مورد خانواده عامری و بهذادی لطفا یه مدرک ارائه بده.
چون از قضا بنده دوستیه نزدیکی با پسر دوم آقای عامری دارم.:winksmiley02:

علی اصفهانی

Active member
خدمت همه دوستان عرض کنم که علی آقا من باب تواضع و شکسته نفسی از خودشون تقریبا هیچی نگفتن .
با اجازه دوستان من درباره ایشان توضیح بیشتری می دهم:

1-علی آقا شاگرد سرهنگ نشاطی واز اولین مربیان کرمان است.

2-اولین مقام کشوری ازاستان کرمان در استقامت را با "فربد "عبدالله خان در تهران گرفتن . یعنی مقام اول .

3-در رشته "زیبایی سواری" و حرکات نمایشی من هیچکس را مثل ایشان ندیدم . در حال حرکت چهارنعل از اسب پایین میپرید و دوباره سوار میشد و تکرار این حرکت پشت سر هم در هر 2طرف اسب ! ...کاش فیلمشو گرفته بودن . آخرین باری که دیدم حدود سال 1360 بود .

4-در رشته پرش دارای مقامهای متععدی هستند .

5-استاد مسلم در رشته نعلبندی و اصلاح پیچیدگیهای سم اسب هستند .

6-تجربیاتی که درباره استقامت دارن کسی نداره . مدتی مربی استقامت اسب ما هم بودن .

7-یادمه همیشه میگفتن مادیان در استقامت بهتر از نریان جواب میده . این مطلب را مربی استقامت اهل امارات(عزیز الرضا) در سمینار کرمان اعلام کرد وما یادمان آمد علی آقا قبلا این مطلب را بما گفته بودن .

8-در رشته نگهداری ودرمان انواع بیماریهای اسب صاحبنظر هستن . ولی معمولا تجربیاتشون را به افرادی مستقیما ارائه میکنن که بدونن قدر آنها را میدونه.

9-خیلی چیزای دیگه که در این مقوله نمی گنجد !

راستی یک آلبوم عکس قدیمی بینظیر هم دارن که اگر لطف کنن چندتا از عکساشو بذارن ارزش داره.

بالا