ضعف بدني(دانسته ها و تجربيات)

سلام مي كنم به دوستان و اساتيد.من رضا هستم.و تازه سواري رو شروع كردم(8 جلسه)
گرچه يه دوره اي در كودكي سواري ميكردم.
من در حين سواري و در بهترين حالت بعد از يك مدتي دچار ضعف ميشم.يعني نمي تونم با ساقام به اسب فشار بيارم.دست جلو رو نمتونم اون جور كه ميخوام كنترل كنم.و نهايتا اسب كاري ميكنه كه دلش مي خواد.از طرفي نمي تونم گفته هاي مربيم رو اجرا كنم.چون نا ندارم!
اگه ميشه بگين چي كار كنم.بيشتر دنبال مطالب اصولي هستم.اما تجربلات هم بد نيستند.
با تشكر

شما زمانی دچار ضعف عضلانی میشی که به مدت طولانی(ازیک دقیقه تا..) عضلات اون ناحیه رومنقبض نگه میداری.
این انقباض عضلانی از فکرشماآغاز میشه که به عنوان حفظ تعادل ویاراندناسب ویا...باعث انقباض ناخودآگاه عضلات شماو...میشه.
علاوه برعوامل بالا,طرز نشست ,تنفس,ترس و... هم میتونه باعث انقباض ناخودآگاه وبالتبع عدم رسیدن اکسیژن به عضلات وضعف عضلات میگردد.

سلام مي كنم به دوستان و اساتيد.من رضا هستم.و تازه سواري رو شروع كردم(8 جلسه)
گرچه يه دوره اي در كودكي سواري ميكردم.
من در حين سواري و در بهترين حالت بعد از يك مدتي دچار ضعف ميشم.يعني نمي تونم با ساقام به اسب فشار بيارم.دست جلو رو نمتونم اون جور كه ميخوام كنترل كنم.و نهايتا اسب كاري ميكنه كه دلش مي خواد.از طرفي نمي تونم گفته هاي مربيم رو اجرا كنم.چون نا ندارم!
اگه ميشه بگين چي كار كنم.بيشتر دنبال مطالب اصولي هستم.اما تجربلات هم بد نيستند.
با تشكر
با سلام وعرض خوش آمد خدمت شما،جواب جناب oliveira کامل،جامع و دقیق ترین جواب هست،چون به تمام موارد خیلی خوب اشاره فرمودند،وبه نظر من 8جلسه زمان زیادی نیست که ارتباط خیلی راحتی بتونید با اسب برقرار کنیدوبارعایت نکات اشاره شده وصبروحوصله ی فراوان وتمرینات مداوم حتما به نتیجه خواهید رسید.

ممنونم.لطف كردين منت گزاشتين جواب من رو دادين. تا حدي درسته كه من مي ترسم كه فك ميكنم ريشه در كودكي داشته باشه!و به هر زوري شده نمي خوام از اسب بيفتم.اما مي خوام ببينم آيا تمرينات خاصي وجود داره كه اين ضعف رو كمتر كنه و آيا شما اساتيد اين مشكل رو در ابتداي سواريتون داشتيد يا نه.يه استادي گفت ((برو بدو بايد 20 دقيقه بي وقفه بتوني بدويي!))
ايا اين خوبه زمستون سواري رو ول كنم برم باشگاه بدوم؟كه اماده تر بشم بعد بيام سواري؟

نغمه کاوالور از کاربران قدیم این سایت ارسال جالبی در باره انقباض ,تمرکز واسترس درتجربه سواری خودش داشت که هرچه گشتم تاپیوست کنم موفق نبودم.

ولی...
فکر میکنم در توضیحم موفق نبودم.
به نظر من سواری نیاز به پرورش عضلات ندارد,نیاز به تقویت عضلاتی داردکه دراثر تمرینها ونرمش های سواری بدست می آید.
اگر شمابه این نتیجه رسیدید که انقباض عضلات شما ازترس است پس راه حل رفع مشکل هم همان مواجه با ترس ورسیدن به اعتماد به نفس درروبروشدن باآن است. نه دور شدن از آن ولی انتخاب ایجادفاصله بین کلاس های سواری با شماست.

قبل از هر گونه توصیه ای لطفا" به این سئوالهاپاسخ دهید.
سن شما؟ هدف از سواری؟شهروباشگاه فعالیت؟مربی؟

جناب جباری کسی که به صورت جدی و باعلاقه ورزشی رو دنبال می کنه، هیچ زمان و مکانی نمی تونه محدودش کنه،کلا سوارکاری ورزش سنگینی هستش مخصوصا برای کسانی که تازه شروع کردن اگر عشق وعلاقه وجودنداشته باشه حتی غیرقابل تحمل هم می شه ،بنابراین هدف شما از پرداختن به این ورزش خیلی مهمه،تو همین انجمن اکثر دوستان اونقدر عاشق ورزششون هستن که حتی لحظه ای نمی تونن به جداشدن از این ورزش حتی فکر کنن چه برسه که فصل زمستون بخوان تعطیلش کنن،اگر مشکلتون انقباض عضلات باشه که برای relaxشدن شنا خیلی مناسب تره ولی درمورد ضعف بدنی که بهش اشاره کردید فقط تازه شروع کردن این ورزشه و تا زمانی که با اسب اخت نگرفتید باید تحملش کنید.

سلام.مرسي كه لطف مي كنين جوابم رو ميدين.من 19 سالمه اين اذر كه بياد ميرم تو 20 سال!
از قزوين هستم باشگاهم رو راحت ترم كه نگم.(به دلايلي)اما مربيم يكي از شاگرد هاي خلف آقاي حبيبيه.شايد بايد تمرينم رو ببينيد تا بدونيد چي ميگم
من نمي ترسم! يعني نميشه گفت واسه ترسم عضلاتم ميگيره..من ضعف دارم.شايد با دوييدن حل بشه.اما مي خواستم ببينم آيا شماها استادا اين مشكل رو داشتين يه روزي يا نه.
هدفم اينقدر بالاست كه زوده بگم اين هدفو دارم.اما دوست دارم يه جوري از اين بازاري بازي ها و مادي گرايي هاي اين ورزش در برم و برم يه جاهاي درستي كه ايرانيا تا حالا نرفتن(خودتون تا تهشو بخونين!)
دير نيست به نظرتون؟20 سال؟با يه جلسه در هفته تمرين؟

همشهری
سواری تلاش میخواد,مربی ,پشتکار ,تمرین وتمرین وتمرین وجستجو.(اگه می خوای موفق باشی ضمن گوش کردن وانجام دادن توصیه های مربیت به دنبال دلیل وچرایی پشت هر موضوعی که برات جذاب است, باش؟ ).

حتما" مربی شمادرست تشخیص داده است.

با اجازه جناب الیویرا و دیگر بزرگان

به نظرم ضعف یک مساله طبیعی ست و شما با تقویت جسمی و افزایش توان جسمی میتوانید این موضوع را حل کنید.
بنده هم در جلسات اولیه سواری آزاد(زمانی که هیچی از سواری بلد نبودم و تفننی میرفتم و فقط دلم میخواست با نهایت سرعت اسب را بدوانم!!!) دچار این حالت میشدم که با خوردن شکلات در حین یا بعد از سواری قابل حل بود!

و نیز شما با انجام حرکاتی بر روی اسب زیر نظر مربی میتوانید انعطاف بیشتری بدست بیاورید(طبق تجربه شخصی من) و گرفتگی عضلات را بهبود ببخشید.
کما اینکه بنده در جلسه سوم آموزش سواری،چهارنعل را تجربه کردم!!!(شاید پیشرفتم آنقدر زیاد بوده است که مربیم تشخیص دادند به این زودی باید چهارنعل برم!!!).واین دلایلی از قبیل:پشتکار،هدفمند بودن سواری،علاقه وافر به این ورزش،برقراری ارتباطی خوب با اسب،انجام تمریناتی که مربی پیشنهاد میکند در حین سواری و... داشته است.زمستان و تابستان هم معیار مناسبی برای کنار گذاشتن یا ادامه سواری نیست،علاقه فرد تنها عامل موثر در حضور وی در کلاس سواری است.

امیدوارم مشکلتان به زودی حل شود.

mahsa

Member
اتفاقا" منم این مشکل داشتم روزهای اول مربیم فکر میکرد مشکل تنفسی دارم و چیزی نگفتم البته این مشکل بعد از 2 سال سواری خودش نشان دادبطوریکه روی مانع اسبم هر کاری دلش میخواست انجام میداد منم از یک ساعت سواری 20 دقیقه رو زمین میگذروندم قبلش هیچ مشکلی نداشتم بیشترین علتش هم فشار زیادی بود که مربیم تحمیل میکرد
یه مدت اینطوری بودم دیدم فایده نداره باید یه کاری انجام بدم تردمیل شروع کردم و بعضی وقتها هم استخر میرفتم موقع اموزش هم بعد از یک ساعت سواری شکلات میخوردم الان خیلی بهتر شدم راحت 2 -3 ساعت میتونم سواری کنم البته بازم کم میارم ولی نه مثل قبل شما هم اگر واقعا" هدفت از سواری مشخص و میخواین پیشرفت کنید فقط خودتون میتونید به خودتون کمک کنید حتی فکر کنار گذاشتن سواری برای یه مدت کوتاه نباید بکنید وگرنه با یکم فشار بیشتر سواری به طور کامل کنار میذارید

علی واحدی

Active member
سلام.مرسي كه لطف مي كنين جوابم رو ميدين.من 19 سالمه اين اذر كه بياد ميرم تو 20 سال!
از قزوين هستم باشگاهم رو راحت ترم كه نگم.(به دلايلي)اما مربيم يكي از شاگرد هاي خلف آقاي حبيبيه.شايد بايد تمرينم رو ببينيد تا بدونيد چي ميگم
من نمي ترسم! يعني نميشه گفت واسه ترسم عضلاتم ميگيره..من ضعف دارم.شايد با دوييدن حل بشه.اما مي خواستم ببينم آيا شماها استادا اين مشكل رو داشتين يه روزي يا نه.
هدفم اينقدر بالاست كه زوده بگم اين هدفو دارم.اما دوست دارم يه جوري از اين بازاري بازي ها و مادي گرايي هاي اين ورزش در برم و برم يه جاهاي درستي كه ايرانيا تا حالا نرفتن(خودتون تا تهشو بخونين!)

برادر خوبم شما در بهترین سن میباشید و با اینکه در کودکی نیز سواری میکردید از حسن بزرگی برخوردارید. باید خدمت شما عرض کنم که شما در 3 دقیقه اول سوارکاری از atp (آدنوزین تری فسفات) استفاده میکنید که همان ورزش هوازی میباشد و بعد از آن بدن بسراغ منابع چربی رفته و از آنها استفاده مینماید. خستگی مفرت در سوارکاری و خصوصا در اوایل کار کاملا طبیعی میباشد و در طول زمان و تمرینات مختلف روی اسب بدن آمادگی لازم را بدست آورده و هر روز و هر هفته نسبت به کلاسهای قبل آمادگی بیشتری پیدا میکنید.
برادر خوبم اکثر سوارکاران بدون اینکه متوجه باشند در موقع سوارکاری نظم تنفسی خود را از دست میدهند و نمیتوانند بصورت طبیعی تنفس کنند(کاملا ناخاسته) که این امر باعث میشود مدت زمان atp آنها کاهش یابد. پس وقتی روی اسب قرار میگیرید کاملا ریلکس بوده و از تنفس غافل نشوید و به تنفس طبیعی فکر کرده و مدام نفس عمیق بکشید . امیدوارم شاد و پیروز باشید.

علی واحدی

Active member

در ضمن برادر خوب من یک جلسه تمرین برای ورزش سنگینی مثل سوارکاری خیلی کمه (با توجه به هدف شما) در ضمن ما ایرانی هستیم و به ایرانی بودن خود افتخار میکنیم و من بشخصه هیچگاه دوست ندارم جایی روم که ایرانیان تا بحال نرفتند چون ایرانیم و در هر حال شما در همین ایران خودمان هم میتوانید اگر بخواهید به جاهای بالایی برسید حتی المپیک و قهرمانی جهان. البته اگر بخواهید. اگر بخواهید. اگر بخواهید.

سلام.جدي؟جدي ميشه تو ايران به المپيك و قهرماني جهان فكر كرد؟ ميشه يكم بيشتر توضيح بدين؟
اگه گفتم جايي برم كه ايراني ها تا حالا نرفتن منظورم درجات بالا بودش.نه اينكه...
همه ما ايراني ها به ايراني بودن خودمون افتخار مي كنيم.شكي در اين نيست.
توضيح بيشتر لطفا
سپاس

علی واحدی

Active member
سلام.جدي؟جدي ميشه تو ايران به المپيك و قهرماني جهان فكر كرد؟ ميشه يكم بيشتر توضيح بدين؟
اگه گفتم جايي برم كه ايراني ها تا حالا نرفتن منظورم درجات بالا بودش.نه اينكه...
همه ما ايراني ها به ايراني بودن خودمون افتخار مي كنيم.شكي در اين نيست.
توضيح بيشتر لطفا
سپاس

چرا که نشه؟ البته این امر بستگی مستقیم با وضعیت مالی شما دارد و باید از همین الآن راه کشورهای اروپایی را پیش گرفته و راهی کشورهایی مثل آلمان یا بلژیک یا ... بشوید. راه بسیار دشواری بوده و همت بالایی را میطلبد و هزینه بسیار بسیار بالایی برای گرفتن مربیان خارجی خصوصی و تهیه اسبهای بسیار خوب. مگر تیم سوارکاری ما به دوحه قطر نرفت هرچند که کارنامه درخشانی نداشتند ولی چیزی هم کم نگذاشتند. شما هم میتوانید با تلاش و صرف وقت و هزینه بالا و انگیزه بسیار قوی پای در راه سوارکاری حرفه ای در کشورهای اروپایی بگذارید و با داشتن کارنامه بسیار موفقی به ایران بازگشته و ابتدا در مسابقات سطح بالای کشور نام خود را در مقام اول تثبیت نموده و سپس با همکاری فدراسیون و رفتن راههای قانونی پای به عرصه المپیک و ... بگزارید. موفق و پیروز و سر بلند باشید.

چرا که نشه؟ البته این امر بستگی مستقیم با وضعیت مالی شما دارد و باید از همین الآن راه کشورهای اروپایی را پیش گرفته و راهی کشورهایی مثل آلمان یا بلژیک یا ... بشوید. راه بسیار دشواری بوده و همت بالایی را میطلبد و هزینه بسیار بسیار بالایی برای گرفتن مربیان خارجی خصوصی و تهیه اسبهای بسیار خوب. مگر تیم سوارکاری ما به دوحه قطر نرفت هرچند که کارنامه درخشانی نداشتند ولی چیزی هم کم نگذاشتند. شما هم میتوانید با تلاش و صرف وقت و هزینه بالا و انگیزه بسیار قوی پای در راه سوارکاری حرفه ای در کشورهای اروپایی بگذارید و با داشتن کارنامه بسیار موفقی به ایران بازگشته و ابتدا در مسابقات سطح بالای کشور نام خود را در مقام اول تثبیت نموده و سپس با همکاری فدراسیون و رفتن راههای قانونی پای به عرصه المپیک و ... بگزارید. موفق و پیروز و سر بلند باشید.
نه.متاسفم.خيلي خيلي پولدار نيستم!!! اونهايي كه تو اروپا يا آمريكا به درجه هايي مثل امپيك ميرسن خيلي خيلي پولدارن؟ايا؟ ميشه از اسب پول در آورد و واسه خودش خرج كرد؟

علی واحدی

Active member
نه.متاسفم.خيلي خيلي پولدار نيستم!!! اونهايي كه تو اروپا يا آمريكا به درجه هايي مثل امپيك ميرسن خيلي خيلي پولدارن؟ايا؟ ميشه از اسب پول در آورد و واسه خودش خرج كرد؟

رضا جان در ایران خیلی مشکل میشه از اسب پول بدست آورد. یا باید بری تو خط کشش که اونم شاخه های فراوانی داره مثلا عرب، کرد، دره شور و خارجی که تو با توجه به اینکه میخوای پرشی بشی باید بری تو خط آوردن سیلمی وارداتی درجه 1و مادیون خارجی درجه1 که خودش میلیاردها رو میطلبه و وقت بسیار زیاد و مربی و ترینر یا اینکه جزو بهترین ترینرها باشی که توی تهران حد اقل 20 تا 30 تا اسب برای ترین داشته باشی که مثلا برجی 30،000،000 دربیاری و مربی درجه یک هم باشی که از کلاسهات هم حد اقل برجی 10،000،000 دربیاری و کاملا مافیایی شده و خیلی سخت بتونی تو جو باشگاههای تهران پول دربیاری. البته نمیخوام نا امیدت کنم. از قدیم گفتن
زکوشش به هرچیز خواهی رسید به هرچیز خواهی کماهی رسید
ولی سخته و خیلی هم سخت و در جواب سوالت که تو اروپا اونایی که به المپیک یا درجه های بالا میرسن خیلی پولدارن باید بگم که متاسفانه بله خیلی پولدارن و صاحب مزرعه هایی که سر و تهش معلوم نیست و اسبهای آنچنانی و کارگرهای درجه1 و نعلبندهای دانشگاه رفته و ... . موفق و پیروز باشی.

رضا جان در ایران خیلی مشکل میشه از اسب پول بدست آورد. یا باید بری تو خط کشش که اونم شاخه های فراوانی داره مثلا عرب، کرد، دره شور و خارجی که تو با توجه به اینکه میخوای پرشی بشی باید بری تو خط آوردن سیلمی وارداتی درجه 1و مادیون خارجی درجه1 که خودش میلیاردها رو میطلبه و وقت بسیار زیاد و مربی و ترینر یا اینکه جزو بهترین ترینرها باشی که توی تهران حد اقل 20 تا 30 تا اسب برای ترین داشته باشی که مثلا برجی 30،000،000 دربیاری و مربی درجه یک هم باشی که از کلاسهات هم حد اقل برجی 10،000،000 دربیاری و کاملا مافیایی شده و خیلی سخت بتونی تو جو باشگاههای تهران پول دربیاری. البته نمیخوام نا امیدت کنم. از قدیم گفتن
زکوشش به هرچیز خواهی رسید به هرچیز خواهی کماهی رسید
ولی سخته و خیلی هم سخت و در جواب سوالت که تو اروپا اونایی که به المپیک یا درجه های بالا میرسن خیلی پولدارن باید بگم که متاسفانه بله خیلی پولدارن و صاحب مزرعه هایی که سر و تهش معلوم نیست و اسبهای آنچنانی و کارگرهای درجه1 و نعلبندهای دانشگاه رفته و ... . موفق و پیروز باشی.
از كجا معلوم علي آقا جون؟شايد ماهم پولدار شديم؟خدارو چه ديدي؟؟ غير ممكن غير ممكنه!

rojin_k811

New member
برادر خوبم شما در بهترین سن میباشید و با اینکه در کودکی نیز سواری میکردید از حسن بزرگی برخوردارید. باید خدمت شما عرض کنم که شما در 3 دقیقه اول سوارکاری از atp (آدنوزین تری فسفات) استفاده میکنید که همان ورزش هوازی میباشد و بعد از آن بدن بسراغ منابع چربی رفته و از آنها استفاده مینماید. خستگی مفرت در سوارکاری و خصوصا در اوایل کار کاملا طبیعی میباشد و در طول زمان و تمرینات مختلف روی اسب بدن آمادگی لازم را بدست آورده و هر روز و هر هفته نسبت به کلاسهای قبل آمادگی بیشتری پیدا میکنید.
برادر خوبم اکثر سوارکاران بدون اینکه متوجه باشند در موقع سوارکاری نظم تنفسی خود را از دست میدهند و نمیتوانند بصورت طبیعی تنفس کنند(کاملا ناخاسته) که این امر باعث میشود مدت زمان atp آنها کاهش یابد. پس وقتی روی اسب قرار میگیرید کاملا ریلکس بوده و از تنفس غافل نشوید و به تنفس طبیعی فکر کرده و مدام نفس عمیق بکشید . امیدوارم شاد و پیروز باشید.

یه چیزی هم که اضافه کنم اینکه با دهان نفس نکشید و حتما با بینی تنفس کنید

hmd

Member
دوست گرامی اگه فکر می کنید که تنفس شما موقع سواری دچار مشکل می شه با توجه به اینکه فقط هفته ای 1 روز سواری می کنید بهتره یه ورزشی هک کنار سواریتون انجام بدین که سیستم تنفسیتون تقویت بشه.
احتمال داره که ضعف عضلاتتون هم برای تنفشتون باشه...
من هم امسال چون مجبور شدم هفته ای 1 بار سواری کنم دچار این مشکل شدم و وقتی نفس کم میارم دیگه حتی دست جلو رو نمی تونم بگیرم...و راه حل این مشکل فقط ورزش مداوم هست.
در باره ی ترستون از افتادن هم فکر می کنم بهترین راه این باشه که ب این فکر کنید که این همه آدم دارن سواری می کنن و می افتن و فوقش اینکه جایی از بدنشون می شکنه که خوب می شه دیگه...!!!!
و وقتی 1بار بیوفتی دیگه ترست می ریزه.

سلام دوست عزيز
من 2،3 سالي هست سواري ميكنم
سواري رو خيلي آروم شروع كردم و هنوز هم آرومه و به جايي نرسيده
مدت خيلي زيادي فقط يورتمه كار مي كردم با اسباي مختلف دوخون و خارجي كه هرچه پيش ميرفت با اسباي سنگين و درشت تر كار كردم و خيلي راحت تر بود چون كمتر ساق هام رو مي چسبوندم
من تا حالا هيچ وقت به ضعف فكر نكرده بودم...يعني تا اخرين لحظه سواري احساس ضعف نميكردم كه به نظر خودم از ذوقم بوده:dodgy:
معمولا بعد از 20 مين تمرين يه تكه شكلات خوردم و سرحال تر شدم
مسلمه كه اوايل سواري پاهاي آدم ضعيفه خشكه عادت نداره، بعد از يك مدت تمرين خوب ميشه
8 جلسه است كلا شروع كردي يا از شروع يورتمه 8 جلسه ميگذره؟
خوب اول كار همين 1 جلسه خوبه 2 جلسه هم خيلي سنگين نيست در واقع به نظر من واسه الان كافيه
ولي غصه نخور آقا رضا سواري صبر مي خواد صبر