سیاه قیماق

سلام کلهر همون سنجابیه چون منطقشون یکی هستش کلهرم بهش میگن که شامل کرمانشاه خصوصا ماهیدشت واسلام اباده
البته ماکه بچه اينطرفاييم نشنيديم.ولی لازمه بدونيدکه منطقه کلهرشامل شهرهای کنگاور،صحنه و.... ميشه که حتی لحجشونم کلهريه،ولی اسلام آباد،قصروسرپل ذهاب يه سمت ديگه جفرافيايي استان کرمانشاه هستن لازمه بدونيد که گوسفندنژادسنجابی هم يکی ازنژادهای برترايرانه ولی من جايی گوسفندکلهرنشنيدم :tonguesmiley:

البته ببخشيدمن اينقدرعجله داشتم اشتباهی نوشتم نواحی صحنه وکنگاوروغيره لک هستن که اشتباهی نوشتم شرمنده ومعذرت خواهی ازکرمانشاهيای عزيز.

البته ببخشيدمن اينقدرعجله داشتم اشتباهی نوشتم نواحی صحنه وکنگاوروغيره لک هستن که اشتباهی نوشتم شرمنده ومعذرت خواهی ازکرمانشاهيای عزيز.
اره داداش الان درست شد.کنگاور.صحنه وهرسین لک هستندوکمترتوکاراسب نواحی روانسر جوانرود جاف هستن که مرکزاصلی نژاد اسب کرد شاخه جاف خستش که متاسفانه خیلی کم شدنطرفهای اسلام اباد ماهیدشت گیلانغرب کلهر هستن ودارنده اسب کردشاخه سنجابی که وضهیت اسبهای اونابهتره یعنی جمعیت نسبتا خوبی دارهالبته بخاطرلهجشون به اونا کلهرمیگن پس نژادکلهرنداریم همون سنجابی میشه

اره داداش الان درست شد.کنگاور.صحنه وهرسین لک هستندوکمترتوکاراسب نواحی روانسر جوانرود جاف هستن که مرکزاصلی نژاد اسب کرد شاخه جاف خستش که متاسفانه خیلی کم شدنطرفهای اسلام اباد ماهیدشت گیلانغرب کلهر هستن ودارنده اسب کردشاخه سنجابی که وضهیت اسبهای اونابهتره یعنی جمعیت نسبتا خوبی دارهالبته بخاطرلهجشون به اونا کلهرمیگن پس نژادکلهرنداریم همون سنجابی میشه
البته دوست عزيزنميدونم که شمااهل کجاهستين ولی برای اطلاع شمابگم که ايل کلهربزرگترين ايل کردبوده که شامل مناطق وگويشهای فراوانی است که پهنه جغرافيايی آن ازشمال به جنوب شامل:بيجار گروس تامهران و آبدانان درجنوب ايلام وازشرق به غرب شامل:گردنه اسدآبادهمدان تاجلولادرکردستان عراق ميشد وشامل گويشهای گروسی کلهری خانقينی و..... که اندک تفاوتی درگويشهادارند.درضمن شهرستان ماهم بيجارگروس راهم ميتوان جزء منطقه کلهر،يه مناطقی ازآن جزءمنطقه جاف ومناطقی ازآن جزء مناطق افشاربوده ولی تااونجايی که من ازقديميا شنيدم درزمان سابق تجارعربی که به اين منطقه ميومدن اسبهای عالی مارا گلچين وبه تاراج بردن البته تادهه هفتادهم پتانسيل قوی ازاسب کردداشتيم ولی به دليل محروميت اين منطقه دلالان وواسطه ها همه رااين منطقه خارج کردن ولی خوشبختانه اين چندساله بازهم خون جديدی دررگ اين منطقه جوشيده که ميتوان گفت که بيشترباتلاش جناب آقای حيدرنيابوده که تعدادعلاقمندان وتوليدکنندگان البته درسطح سنتی.

سلام هادی جان من اهل کرمانشاه(روانسر)هستم.ممنون ازتوضیحاتت اره همه اینا درسته ولی فکرنکنم بیجارکلهرباشن راستی ازاسب های خوب اون منطقه چندتاییشو معدفی بکن.خودت ملا اونجایی؟

سلام هادی جان من اهل کرمانشاه(روانسر)هستم.ممنون ازتوضیحاتت اره همه اینا درسته ولی فکرنکنم بیجارکلهرباشن راستی ازاسب های خوب اون منطقه چندتاییشو معدفی بکن.خودت ملا اونجایی؟
آزآشنايی باشماخوشبختم بله من اهل بيجارهستم .گروس هم يکی اززيرشاخه های ايل کلهره که دارای مشاهيروسرداران فراوان بوده که ازجمله اميرنظام گروسی که درزمان ناصرالدين شاه سالها والی کرمانشاهان ومناطق غربی بوده که امضاءبرجسته آن بزرگ نيزروی کتيبه طاقبستان است.بيشتراسبهايی که جناب مهربانی معرفی کردن مال بيجاره،که ازجمله کره های تکخال به اسمهای،ساغر،جادو،قيام،سياوش،سهندو.....،اسبهايی چون شوان،کولاک کرد،دلدل،يان،کورهان،هما وماديونهايی مانند ياقوت،بهاره،خاتون،چيمن،نازنين،خاطره و.......

Sadegh chi

New member
سیاه قیماق یکی از سیلمی های محبوب و پر طرفدار تو اصفهانه!کره درجه یک خیلی داره. یکی از کره هاش رخسار
قیماق ومارال=رخسار یه اسب هنرمند سواریش درجه یک تولید مرحوم سردار عابدی.چند روز بعد از فوت سردار جمور شد.سواریش عالی بود
خیلی پر خون بود اجازه نفس کشیدن به سوار نمی داد. چنددفعه سوارش شدم. واقعا اسب بود

بالا