سلحشور

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
هادی جان با نظر شما کاملا موافقم مخصوصا اسب کرد متاسفانه خیلی ها فقط بدنبال شجره هستن که به نظر من در مورد کرد اشتباهه اسب کرد باید تیپ کردی سرو دم گیری و سواری داشته باشه حالا من 1 اسب داشته باشم از نریانxو مادیانyولی نه تیپ داشته باشه نه خون و نه سوارس چه ارزشی داره فقط باید باهاش بار جابجا کنم

صرف این ایده نتیجه ای در تولید در بر نخواهد داشت
اگر شجره مشخص باشه یعنی بدونی چی به چی خورده و مشخصاات هم داشته باشه خوبه

salimi

Member
دوستان عزيز هيچ كس از اسب كرد زيبا و پرخون بدش نمي آيد ولي دقت داشته باشيم براي اينكه بخواهيم راه درستي براي توليد همين اسب هاي پرخون داشته باشيم بايد به شجره توجه كنيم در واقع اين كار مارو از آزمايش و خطا در توليد باز مي داره و ميتونيم خيلي راحت توليداتو اصلاح كنيم
اين موضوع حتي در كفتر باز ها هم ديده مي شه كه براي تشخيص و اصلاح نژاد و رنگ پدر و مادر يك جوجشونو ثبت مي كنند و از حلقه و... براي تشخيص استفاده مي كنند و اگر نه همه رو تو هم ديگه ول مي كردن و آخر سر بدون اينكه بدونن اين جوجه چي هستش توليد رو ادامه مي دادند كه قطعاً به هيچ جا هم نمي رسيدن
حالا اگر بخواهيم با اسب مقايسه كنيم كه يك كره از زمان كشش 4 سال طول ميكشه تا بعد از اين همه هزينه خودشو نشون بده آيا نبايد به شجره نگاه كنيم و بدونيم داريم چي كار مي كنيم تا به هدفي كه مي خواهيم برسيم . با تجربه چندين ساله اي كه دارم ديدم نريان هايي بسيار زيبا كه سواريشون انسان رو مبهوت مي كرد ولي تا آخر عمر يك كره شبيه خودش توليد نكرد بر عكس اسب هايي وجود دارند كه با ماديان نژاد ديگه كره شبيه خودش داده اين ها چيز هايي كه بايد توجه كنيم و اگر نه با آزمايش و خطا حالا حالا ها بايد برويم و هر چند سال يكبار يك اسب اسطوره توليد بشه در صورتي كه اگر توجه بشه هر كسي مي تونه ظرف چند سال اسب دلخواهشو توليد كنه.

صرف این ایده نتیجه ای در تولید در بر نخواهد داشت
اگر شجره مشخص باشه یعنی بدونی چی به چی خورده و مشخصاات هم داشته باشه خوبه
اميرجان خودت که گفتی ((تيره ونژادهمش کشکه پس شجره به چه دردميخوره)) بابا ايولا خوب ماهارواذيت ميکنی من قلبم ناراخته پس ميفتم خونمم پای توميفته.

دوستان عزيز هيچ كس از اسب كرد زيبا و پرخون بدش نمي آيد ولي دقت داشته باشيم براي اينكه بخواهيم راه درستي براي توليد همين اسب هاي پرخون داشته باشيم بايد به شجره توجه كنيم در واقع اين كار مارو از آزمايش و خطا در توليد باز مي داره و ميتونيم خيلي راحت توليداتو اصلاح كنيم
اين موضوع حتي در كفتر باز ها هم ديده مي شه كه براي تشخيص و اصلاح نژاد و رنگ پدر و مادر يك جوجشونو ثبت مي كنند و از حلقه و... براي تشخيص استفاده مي كنند و اگر نه همه رو تو هم ديگه ول مي كردن و آخر سر بدون اينكه بدونن اين جوجه چي هستش توليد رو ادامه مي دادند كه قطعاً به هيچ جا هم نمي رسيدن
حالا اگر بخواهيم با اسب مقايسه كنيم كه يك كره از زمان كشش 4 سال طول ميكشه تا بعد از اين همه هزينه خودشو نشون بده آيا نبايد به شجره نگاه كنيم و بدونيم داريم چي كار مي كنيم تا به هدفي كه مي خواهيم برسيم . با تجربه چندين ساله اي كه دارم ديدم نريان هايي بسيار زيبا كه سواريشون انسان رو مبهوت مي كرد ولي تا آخر عمر يك كره شبيه خودش توليد نكرد بر عكس اسب هايي وجود دارند كه با ماديان نژاد ديگه كره شبيه خودش داده اين ها چيز هايي كه بايد توجه كنيم و اگر نه با آزمايش و خطا حالا حالا ها بايد برويم و هر چند سال يكبار يك اسب اسطوره توليد بشه در صورتي كه اگر توجه بشه هر كسي مي تونه ظرف چند سال اسب دلخواهشو توليد كنه.
البته کسی نيست که درعلم اصلاح ژنتيک شک داشته باشه که اينم درحدواندازه های من نيست که درموردش صحبت کنم.چون من قبلا به طورنيمه حرفه ای درزمينه پرندگان زينتی کارکردم يه جاهايی هست نبايدبه صرف زمان وسرمايه هزينه شده درموردی اسراربه ادامه آن نسل داشت وجاهايی ديدم که باواردکردن يک غريبه ديگرازبيرون آن نسل جهش ژنتيکی بی نظيری که شايد سالها طول ميکشيد بدست آيد،يکباره بدست آمده.واين ميتوانددرمورداسب نيزکارايي داشته باشد.

srafil

Member
اقای سلیمی جسارتا بنده هم تا بحال خیلی کره از پدر و مادر های درجه 1 شجره دار تو عربها دیدم که کره های بیکیفیت تولید کردن مهم شجره نیست باید ببینیم 1 سیلمی تا چه حد میتونه صفاتشرو انتقال بده توی این مقوله شجره نمیتونه کاری انجام بده و دوم اینکه بهر حال هر کسی که مادیان داره باید نسبت به نقاط ضعف و قوت مادیانش سیلمی رو انتخاب کنه و نریان و مادیان مکمل همن بنده خیلی هارو دیدم که میگن چون فلان اسب اسب خوبیه مادین باهاش بکشیم در صورتی که فنوتیپ مادیانشون به سیلیمی نمیخوره یعنی جفتشون تو گردن ضعف دارن پس قاعدتا کره اینها خوب نخواهد شد و هر اسب زیبای سرو دم گیر بازیکنی که سیلمی نیست سیلمس باید بتونه صفاتشرو انتقال بده تا تولید خوب داشته باشه

s.parizimanesh

Active member
محسن جان با نظرت کاملآ موافقم
اخه یکی نیست بگه هدف از تولید چیه؟؟؟
بالاخره باید یه هدفی توکار باشه شما اگه میخاید خون کرد را حفظ کنید و تولیداتتون بدرد جامعه بخوره نباید پدر و مادر اسبتون را بشناسید؟؟؟
در هر حال به نکته خوبی اشاره کردی
اسب عرب هم همنطوری بود تا اینکه خانم پیدا شد و کارشون را درست کرد امیدوارم یه روزی اسب کرد هم همینطوری بشه
تا همه این حرف و حدیث ها تموم بشه البته یه کارهایی هم شده مرحله بعدی هم نزدیکه

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
اميرجان خودت که گفتی ((تيره ونژادهمش کشکه پس شجره به چه دردميخوره)) بابا ايولا خوب ماهارواذيت ميکنی من قلبم ناراخته پس ميفتم خونمم پای توميفته.

منظورم این چیزی که تو کرد الان داره بحث روش میشه.
تیره و شجره و ...
ساختگیه.
دیدن یه اسب خوب کره هاش فروش میرن. همه کره ها به اسم اون فروخته میشن !

اقای سلیمی جسارتا بنده هم تا بحال خیلی کره از پدر و مادر های درجه 1 شجره دار تو عربها دیدم که کره های بیکیفیت تولید کردن مهم شجره نیست باید ببینیم 1 سیلمی تا چه حد میتونه صفاتشرو انتقال بده توی این مقوله شجره نمیتونه کاری انجام بده و دوم اینکه بهر حال هر کسی که مادیان داره باید نسبت به نقاط ضعف و قوت مادیانش سیلمی رو انتخاب کنه و نریان و مادیان مکمل همن بنده خیلی هارو دیدم که میگن چون فلان اسب اسب خوبیه مادین باهاش بکشیم در صورتی که فنوتیپ مادیانشون به سیلیمی نمیخوره یعنی جفتشون تو گردن ضعف دارن پس قاعدتا کره اینها خوب نخواهد شد و هر اسب زیبای سرو دم گیر بازیکنی که سیلمی نیست سیلمس باید بتونه صفاتشرو انتقال بده تا تولید خوب داشته باشه
آقای سليمی بانظرتون کاملا موافقم چون معنی سيلمی انتقال صفات برجسته خودش است وگرنه ميشه نريون.درضمن آره بايدمکمل هم باشندتانقاط ضعف همديگروبپوشونن.به نظرمن نزديکی رنگ ماديون واسبم ميتونه کره زيباتری توليدکنه.به نظرمن کره ای که تازيرسوارنره ونشون نده چی ازباباش به ارث برده نميشه به باباهه گفت سيلمی.

salimi

Member
حرف هاي همه ما يكي است درسته كه شجره اسب كرد الآن درست نيست ولي از يك جايي به بعد بايد بهش توجه بشه
ضمنا من هم با جناب آقاي قاسمي هم عقيده ام هر اسب شجره داري هم نمي تونه توليدات خوبي داشته باشه ولي همين كه بدونيم چه اسبي كره كدام اسب هست مي تونيم در مورد كشش و توليد تصميم بگيريم و همين كمك مي كند در توليد هدف دار عمل كنيم.

srafil

Member
البته سواری این اسب الان خیلی بهتره در این فیلم تازه داشت سواریش شکل میگرفت

ماشااله درسته که اوايلشه ولی معلومه که ميشه روش حساب بازکرد.ميل به دمگيريشم خوبه که اين خودش زيبايی سواری يک اسبوچندبرابرميکنه.

salimi

Member
فيلمشو ديدم به عنوان يك اسب تازه سواري شده خيلي خوب بود و به نظرم آينده خوبي داره

بالا