زیاد خان دره شوری

جناب سترگ دره شوری در حال حاضر چند اسب دره شوری وجود دارد؟

- "امروزه دو خط خونی و ژن اسب در این نژاد وجود دارد، یکی کارون و دیگری تاج که هر دو از سیلمی های پدرم بودند که امروزه این ژن و خون دره شوری در برخی اسب ها وجود دارد، اما اصیل ترین های موجود هفت سیلمی خاص و ده مادیان می باشد که بنده نسبت به خلوص خون دره شوری آنها اطمینان دارم چون نسل به نسل از اختلاط آنها جلوگیری شده و برای اصلاح نژاد مابقی باید از این سیلمی ها کشش انجام پذیرد تا خون دره شوری آنها تقویت شود. البته من نمیگویم مابقی اسب ها خون دره شوری ندارند بلکه درصد آنها کمتر است. خصوصا در استان های اصفهان و کرمان و یزد توجهی به اسب دره شوری نشده و خون های دیگر داخل گردیده است.
امروزه به استناد دایرة المعارف بین المللی اسب، چنانچه خون اسبی 75 درصد به بالا دره شوری است و این را باید آزمایشگاه های علمی تعیین نمایند. آنچه بنده تشخیص میدهم فنوتیپ و قیافه و شکل بر اساس اندام ظاهری است، ولی آنچه علم ژنتیک باید تعیین نماید ژن خاص این نژاد نفیس است. چون این تعداد تحت نظر زیاد خان و پدرانمان پرورش یافته اند و با دقت تا جایی که میسر بوده از اختلاط جلوگیری شده است بنده مطمئنم در خلوص بی نظیرند و امیدوارم روزی برسد که دلسوزی برای تمام نژاد اسب ایرانی انجام شود."

در ادامه اضافه کنم تاج که از سیلمی های مرحوم زیاد خان بود زنده نیست، برخی افراد به دلیل شباهت اسمی اسبهای دیگر با این سیلمی، به استناد به حرف های جناب دره شوری اسبهای موجود را دره شوری خالص معرفی کردند.

لطف میکنید این 17 اسب رو معرف کنید؟

لطفا عکسهای بیشتر وکامل بگذار خیلی دوست داریم ببینیم اسبهای جناب امان الله خان واحترام زیادی برای ایشان قائل هستم با ایشان در کرمان همکلام شدم شخصیت والایی دارند...

sonia

Member
به خاطر مسائل امنیتی به جناب سترگ دره شوری قول دادم قبل از ثبت تبارنامه و استاندارد اسب هاشون فقط عکس از تیپ اونها بذارم با نظرات خودشون راجع به این نژاد، و حتی از ذکر نام اسب ها و جنسیت خود داری کنم تا افراد سودجو ادعای کره داشتن از اونها رو در استان های مختلف نکنند تا به زودی کارت کشش و تبارنامه رسمی براشون تهییه کنیم

بله ایشون بسیار شخصیت والایی دارند
چشم ادامه میدم مطالب زیادی از ایشون دارم

sonia

Member
جناب سترگ دره شوری در حال حاضر وضعیت این نژاد چطور است ؟

"متاسفانه در زمان محمد رضا شاه پهلوی ، انجمن سلطنتی اسب ایران با دو راهکار غلط بسیاری از اسب های اصیل فلات ایران مانند کرد ، ترکمن و دره شوری را نابود کرد . اول واردات بی رویه اسب و دوم اخته کردن اسب های اصیل و این خیانتی بود نادانسته که برخی همچنان انجام می دهند .

اسب های ایران متعلق به تمام ملت ایران است و همه باید در حفظ آن کوشش کنند چرا که نگهداری و پرورش این اسب ها به عنوان میراث گذشتگان به سختی انجام شده .

به یاد دارم که رضاخان جلوی قشلاق عشایر را گرفت و اجازه نداد اسب ها به قشلاق بروند
بنابراین اسب های زیادی از بین رفتند و پدرم به سختی تعدادی را در بیغوله ها نگهداری نمود تا این نژاد باقی بماند، و حتی حدود سال های 19 و 20 بود که عشایر را وادار کردند اسب هایشان با اسب های سیلمی وارداتی ارتش آبستن کنند که پدر به بهانه آبستن بودن مادیان ها از اختلاط نژاد و خون اسب های دره شوری جلوگیری کرد .
آن سال را عشایر سال نایب نوری می نامیدند زیرا افسر مامور جلوگیری نامش سرگرد نوری بود. "

sonia

Member
دوستان شیب کفل رو که گفتم با عکس میذارم از چند اسب مختلف در حالت های مختلف ایستاده و زاویه های مختلف عکاسی
امیدوارم منظور رو رسونده باشم

پیوست ها

• 20.png
    20.png
    177.6 کیلوبایت · بازدیدها: 6
  • 56.png
    56.png
    186.9 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • DSC06714.jpg
    DSC06714.jpg
    1,008 کیلوبایت · بازدیدها: 6
  • مادیان4.jpg
    مادیان4.jpg
    304.6 کیلوبایت · بازدیدها: 4

سامان حسینی

Active member
من فکر میکردم شیب کپل به سمته کمر منظور بوده که همون کمر زینی هست.همه ی اسبای امان...خان همینجورین؟من فکر میکردم دره شوری اصیل دمش ازبالاترین نقطه درمیاد.ممکنه به خاطر همخونی اینشکلی شده باشن؟

sonia

Member
عکس ها از اسبای امان الله خان هست، همشون شیب رو داشتند
از نزدیک خدمت پسرشون رسیدم ایشون برام توضیح دادند منظور پدر بزرگشون زیاد خان از شیب کپل چی بوده
عکس های قدیمی از اسبهای زیاد خان از جمله تاج هم که دیدم شیب رو داشت، به خاطر هم خونی کپل شیب دار نمیشه
نقص ها معمولا اول تو دست و پا و صورت ظاهر میشه

سامان حسینی

Active member
دراثر هم خونی کپل هم شیب دار میشه من دیدم خواهرو برادر کپلای خوبی داشتن اما کپل کره خیلی بد ودست وپاشم به هم میخورن سرشم زشت شده.ولی اگه ازقدیم اینطور بودن که درسته.ازاسبای قدیمی لطفاعکس بذارید ازتاج وکارونو...

sonia

Member
برای افرادی که قصد استفاده از نظرات و تجربیات امان الله خان رو دارند مطلب میذارم

آقای حسینی شما که تاریخچه ای بدون منبع و کاملا اشتباه از این نژاد رو تو فیسبوک با عنوان حمایت از این نژاد! پخش میکنید ( این که ریشه ی این اسبا از اختلاط اسبای خوانین بختیاری با اسبهای شیخ خزعل هست و ....) و افرادی که میخوان تازه با این نژاد آشنا بشن رو با نظرات خاص مد نظر خودتون از بحث اصلی دور میکنید

بعد در جواب من که میگم تاریخجه ی شما اشتباه است و نظر امان الله خان که صاحب نژاد هستند و اطلاعات از پدرشون زیاد خان سینه به سینه به ایشون منتقل شده متفاوت هست میگید نظر امان الله خان برای خودشون محترم هست

واسم عجیبه وقتی تو فیسبوک همین مطالب رو میبینید من میذارم روی پیج حمایت از اسب دره شوری ولی حمایت نمیکنید به اشتراک نمیذارید، حتی گاهی منو سانسور میکنید کامنت هامو پاک میکنید و نظرات خودتون و دوستانتون رو به دیگران القا میکنید چرا الان تو این سایت همین مطالب رو میپسندین و دنبال میکنید!؟؟

لطفا اینجا مباحث من رو به حاشیه نکشید، شما که 100 بار به من گفتید مطلق گرا هستم و روی اطلاعات غلطتم پافشاری دارم و متعصب هستم و عکسام کیفیت نداره اسبها رو بدنام میکنه و ....هزار ایراد دیگه....چرا هنوز خواننده ی مطالب من ( همچین آدمی) هستید؟؟؟

هم خونی و این حرفا مال افرادی هست که میخوان بگن اسبای امان الله خان نقص دارند و قابل استفاده نیستند برای ادامه ی نسل دره شوری خالص! شما لطفا حرف هرکس رو میشنوید باور نکنید!!

لطفا لطفا بذارید حداقل اینجا ( سایت آقای قاسمی ) نظراتم رو به گوش دیگران برسونم

حیف این پست هست با مسائل حاشیه ای پر بشه وقت دوستان هم گرفته میشه

sonia

Member
پرورش دهنده جناب سترگ دره شوری

عکس هایی که میذارم لطفا دقت کنید دست و پاها نسبت به نژاد های دیگه قطورتر و قوی تر هستند و سم ها پهن تر
به خاطر طبیعت اسبها و مناطقی که طی سالیان دراز در اون ییلاق قشلاق میکردند

پیوست ها

• 21.png
    21.png
    295.9 کیلوبایت · بازدیدها: 16
  • 30.png
    30.png
    888.6 کیلوبایت · بازدیدها: 17

سامان حسینی

Active member
برای افرادی که قصد استفاده از نظرات و تجربیات امان الله خان رو دارند مطلب میذارم

آقای حسینی شما که تاریخچه ای بدون منبع و کاملا اشتباه از این نژاد رو تو فیسبوک با عنوان حمایت از این نژاد! پخش میکنید ( این که ریشه ی این اسبا از اختلاط اسبای خوانین بختیاری با اسبهای شیخ خزعل هست و ....) و افرادی که میخوان تازه با این نژاد آشنا بشن رو با نظرات خاص مد نظر خودتون از بحث اصلی دور میکنید

بعد در جواب من که میگم تاریخجه ی شما اشتباه است و نظر امان الله خان که صاحب نژاد هستند و اطلاعات از پدرشون زیاد خان سینه به سینه به ایشون منتقل شده متفاوت هست میگید نظر امان الله خان برای خودشون محترم هست

واسم عجیبه وقتی تو فیسبوک همین مطالب رو میبینید من میذارم روی پیج حمایت از اسب دره شوری ولی حمایت نمیکنید به اشتراک نمیذارید، حتی گاهی منو سانسور میکنید کامنت هامو پاک میکنید و نظرات خودتون و دوستانتون رو به دیگران القا میکنید چرا الان تو این سایت همین مطالب رو میپسندین و دنبال میکنید!؟؟

لطفا اینجا مباحث من رو به حاشیه نکشید، شما که 100 بار به من گفتید مطلق گرا هستم و روی اطلاعات غلطتم پافشاری دارم و متعصب هستم و عکسام کیفیت نداره اسبها رو بدنام میکنه و ....هزار ایراد دیگه....چرا هنوز خواننده ی مطالب من ( همچین آدمی) هستید؟؟؟

هم خونی و این حرفا مال افرادی هست که میخوان بگن اسبای امان الله خان نقص دارند و قابل استفاده نیستند برای ادامه ی نسل دره شوری خالص! شما لطفا حرف هرکس رو میشنوید باور نکنید!!

لطفا لطفا بذارید حداقل اینجا ( سایت آقای قاسمی ) نظراتم رو به گوش دیگران برسونم

حیف این پست هست با مسائل حاشیه ای پر بشه وقت دوستان هم گرفته میشه
همین طرزه فکره شما ولحن صحبتتون کاملا مشخص میکنه حق با کیه اونجاهم بتون گفتم مطالبتون مفیده اما عکسی که میذارید بدتر این نژادو زشت نشون میده مثلا همه این عکسارو میبینن قضاوت میکنن ایا عکسی که ازاین اسبا گذاشتید به خوبی خودشون هست ایا 10درصد زیباییشون تو این عکسا مشخصه؟بارها بتون گفتم مطلق نگید من نمیدونم رابطه شما با امان...خان چیه وایا تعریف زیاد ازاین اسبا براتون منفعتی داره یانه قضاوتی هم نمیکنم نظری هم نمیدم اما خوبه اینو هم بگید من خودم از اسبای امان خان تعریف میکنم ودنبال خرید بودم از ایشون اما نه برای ایجادهمخونی بیشتر بلکه برای استفاده ازسیلمی های چاپار برای به وجود اوردن تولیدات با کیفیت ترپس ایکاش با تئوری توطئه نگاه نمیکردید هرکجا اشتباه میکردید وتند میرفتید قبول میکردید وهرکجا ازمن یا دیگران اشتباهی میدید گوشزد میکردید نه ایجاد دعوا درکل تا خودتون نخواید ضرورتی نمیبینم بیشتر توضیح بدم ووقتم رو تلف کنم دراینجا هم صحبتاتون رو دنبال کردم وسوال کردم نه به خاطر شما بلکه به خاطر اینکه این اطلاعات ازبزرگان نقل شده بود ایکاش حد خودتون رو میدونستید وایکاش ازتولیدات دوخونتون هم میگفتید وبی خود بقیه بزرگان وتولید کننده هارو زیر سوال نمیبردید و...شما برای دره شوری چه کردید؟که کسایی که سابقه چندین ساله دارن رو زیره سوال میبرید؟درپایان برای شما ارزوی موفقیت میکنم واگر نقل قول میکنید بهتره فقط نقل قول کنید وخودتون دران دخالتی نداشته باشید

سامان حسینی

Active member
درضمن من تیپ دره شوری طاووس رو ازخوده مادیان معروف کارون بالاتر میدونم چون خصوصیاتش برجسته شده وبسیار محاسن نسبت به مادرش داره ایکاش میدونستید همخونی زیاد با اسبها چه میکنه ودورکردن خونها چقد میتونه مفید باشه تو اسب عرب ازهمخونی خیلی سیلمی ها ومادیان ها پایه به وجود اومده اما با طلاقی خونهای دورتر زیبایی به اوج رسیده. دره شوریم همینه الان به اندازه کافی همخونی دراسبای امان...خان وجود داره وحالا موقع به ثمر رسیدن ای زحمات هست واینکار جز با سیلمی هایی با خط خونی دور محقق نمیشه حتی چاپارهم به سیلمیهای امان..خان نیاز داره ایکاش اطرافیان این دو هم به جای دو به هم زنی وایجاد اختلاف و...یکاری میکردند این همکاری شکل میگرفت تا اونموقع متوجه میشدید دره شوری یعنی چی الان کره های اهو وسالار بینظیرن ولی میشه بهترشو هم تولید کرد ولی درحا حاظر بنده تولیدات اقای مسکوب رو بیشتر میپسندم وزحمات ایشونو مفیدتر میدونم اگر میتونید بحثو به حاشیه نکشید وتوحین و...نکنید جواب بدید وگرنه اصلا به خودتون زحمت ندید ونشنیده بگیرید دوستان دیگه اگر خواستن دربحث شرکت میکنن

sonia

Member
من پارسال هم که از اسبای چاپار مطلب و عکس میذاشتم بهم زیاد گفتتد که نسبتی باشون دارم و پول میگیرم تبلیغات کنم و .... الان هم بعید نیست بگن چون نسبتی با امان الله خان دارم یا پول میگیرم عکس اسباشونو میذارم! اصلا مهم نیست
مهم اینه سعادت داشتم 15 سال در کنار اردشیر خان از تجربیات ایشون استفاده کنم و الان هم از تجربیات جناب سترگ دره شوری استفاده میکنم و با کمک این 2 بزرگوار مطالب و مستندات خوبی از این نژاد جمع آوری کردم!

راجع به این اسب من به جناب سترگ دره شوری عرض کردم گردن خوبی داره و از بقیه گردنش قوی تر هست، ایشون در جواب فرمودند: "گردنش حالت شمشیری بیشتری داره (در این عکسها زیاد مشخص نیست) اما نسبت به تنه کمی کوتاه هست و باید در نسل های آینده اصلاح بشه "
پسرشون فرمودند " بهترین حالت این هست که از بین 2 گوش تا جدوگاه و از جدوگاه تا دم 6 وجب باشه "
ایشون عیب اسباشون رو برام شمردند و فرمودند : ما اطلاع داریم عیب اسبهامون کجا هست و نسل به نسل اونهارو اصلاح میکنیم

البته فقط 3 تا از اسباشون عیب هایی مثل گردن کمی کوتاه و... داشتند و بقیه که میدیدم نه من تونستم عیبی توشون پیدا کنم نه پدرم! خداروشکر کاملا سالم و ایده آل

دوستان لطفا توجه کنید که اصلاح نژاد با اختلاط نژاد فرق میکنه، در هر دو تیپ اسب تغییراتی رو به زیباتر شدن میکنه اما درصد خون خالص در اختلاط نژاد ممکنه اونقدر افت پیدا کنه که دیگه اسب متعلق به اون نژاد نباشه

متاسفانه افرادی در کشور ما به اسم اصلاح نژاد کاملا غیر علمی( از روی حرفای نقل شده از افراد بی اطلاع ) دست به کارهایی میزنند که اگر بعدا اون اسبهارو بخوایم صادر کنیم یا برای ادامه نسل از اونها استفاده کنیم درصد خون خالصشون اونقدر کم شده که کشورهای دیگه اون رو به عنوان نژاد پایه از ما قبول نمیکنن و به درد پرورش خودمون هم نمیخوره
فقط 1 اسب زیبا تولید شده ترکیبی از همه ی نژادها برای سلیقه های شخصی

راجع به اصول اصلاح نژاد هم در آینده در کنار عکس از اصلاح نژاد های انجام شده توسط جناب سترگ دره شوری مطلب میذارم

پیوست ها

• 14.png
    14.png
    874.3 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • 43.png
    43.png
    1,012.9 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • 46.pngdd.jpg
    46.pngdd.jpg
    107.4 کیلوبایت · بازدیدها: 15

sonia

Member
دوستان فعلا برای نمونه ای از اصلاح نژاد، توسط امان الله خان توجه به 2 عکس زیر کنید

مادیان پیری که کمر گودی داره (که البته به خاطر سنش هم این زین کمر بودن بیشتر شده ) کارون قزل اصیل ترین اسب نژاد دره شوری هست

عکس دیگر دختر این مادیان با سیلمی خالص دره شوری هست که کمر گود مادر در اون اصلاح شده و قدش هم بلندتر از مادر شده در حالیکه همچنان درصد خون خالص اون حفظ شده

الان این مادیان با داغ 2 دره شوری زیاد خان برای تولید به جای مادر استفاده میشه

لطفا به دست ها و پاها زانوها و سم ها دقت کنید متوجه قطور بودن و قوی تر بودن اونها نسبت به نژادهای دیگر میشید، هرچه درصد خون عرب در این اسبها بالاتر میره این ویژگی ها محو میشه و دستها و پاها ظریف تر میشه

پیوست ها

• DSC06733.jpg
    DSC06733.jpg
    587.8 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • پیر ترین مادیان.jpg
    پیر ترین مادیان.jpg
    964.8 کیلوبایت · بازدیدها: 17
  • DSC06731.jpg
    DSC06731.jpg
    720.4 کیلوبایت · بازدیدها: 11

سامان حسینی

Active member
مادیون بسیار خوبیه اما طاووس که برادرشه وکره سالار1 هست زیباترو کامل تر(شاید به خاطر نریون بودنشه)یک سوال داشتم ازنظره امان...خان سالار1 واهو اصیل هستن؟

بالا