زيبا سواري

edison

New member
چند تا باشگاه تو شيراز هستش مي خواستم دو نفر از هر باشگاه كه خوب سواري مي كنن و نام ببريد؟ با تشكر

ناشناس

Active member
به هر حال کسی که سواریش خوبه،به نظر همه میاد...
و اینم جالبه که برای زیبا سواری،هیچ قانون داوریه به خصوصی وجود نداره و فقط تجربه داوران و گاها تماشا چیان زیبا سوار رو انتخاب میکنه...

از نظر شما یک شخص سوارکار باید چه مواردی را رعایت کند که در زیبا سواری امتیاز بیشتر را کسب کند

از نظر شما یک شخص سوارکار باید چه مواردی را رعایت کند که در زیبا سواری امتیاز بیشتر را کسب کند
واقعا"چه سئوال خوبی.
خواهش میکنم دوستان همه به این سئوال پاسخ بدن.
چه چیزازیک سوارکار اوراشاخص می کند.
اخلاق خوب,....;)

وب خیلی چیزا هست.
اما من به چند تا از موردای اساسی اشاره میکنم...
1.راحتی سوار بر روی اسب
2.راحتی اسب در هنگام سواری
3.هماهنگی اعضا بدن سوار.
4.عدم دخالت بیجا توسط سوار در کار اسب
5.وجود اعتماد متقابل اسب و سوار
و....
اینا چند تا از اصول هستن که توی کتاب<داوری یا تماشا>اثرoliver red نوشته شده...
امیدوارم ابهام دوستان رو تا حدی برطرف کرده باشم...
4

علی واحدی

Active member
اخه مشکل شاگردهای 2روزه اینه که با چشمشون میبینن و نظر میدن و در واقع سطحی نگر هستن
جناب آقای ناشناس عزیز شما با توجه به پستهای ارسالیتون شما خیلی در مقابل بعضی مطالب جبهه میگیرید و ناراحت میشوید و ... .
عزیز من زیبا سواری با توجه به پستهای دوستانمان در سواری و مسابقات یک واقعیت غیر قابل انکار است چون در غیر اینصورت بقول خشایار صفوی اصلا برایشان انتخاب سوار شایسته و دادن حکم به او چیزی واهی بود(حتی در کشورهای خارجی و سطح بالای سوارکاری). پس این زیبا سواری و انتخاب سوارکار شایسته باید همیشه مد نظر قرار گیرد.
در ضمن شما انگار با شاگردهای 2 روزه حتی 2 ساله هم مشکل داری و باید بگویم که همان سوارکار 2 روزه و یا 2 ساله ممکن است خیلی چیزها را از من و شما بهتر و بیشتر ببیند چون مدت سوارکاری مد نظر نسیت و ممکن است با مطالعه سطح معلومات یک سوارکار 2 روزه از 20 ساله هم بالاتر باشد و دید بازتری داشته باشد.
سوارکار شایسته یا زیبا سوار هم ملاکهایی دارد که در ذیل به آنها اشاراتی کرده ام:
0- داشتن ظاهری آراسته و استفاده از کراوات و سنجاق کراوات و پوتینها و بوتها و گترهایی
تمیز و براق، بافتن یال و دم اسب و گل نمودن یالهای او، استفاده از وسایلی(زین و دهنه و
عرق گیر و ...) کاملا تمیز و براق و متناسب با سطح مسابقه.
1- نشست سوارکار.
2- وضعیت بدنی و هماهنگی او با اسب.
3- حس اسب و گامهای او.
4- گرفتن پیچها و قوسهای مناسب و با دید باز(در مسابقات پرش).
5- داشتن اریب صحیح در یورتمه آزاد.
6- داشتن سر بالا و نگاهی که مسیر را دنبال میکند.
7- نشست جلوی زین و نیم نشست ها و تکیه به رکابهای خوب و مناسب با رتفاع موانع.
8- داشتن چشمهای خوب و پیدا کردن بهترین نقطه پرش.
9- داشتن کمری صاف و بدون قوس روی اسب و استفاده از عضلات کمر و پشت.
10- راحت گذاشتن اسب در طی مسیر و اجتناب از زور ورزی با او.
11- دادن نیم توقفهای صحیح و بموقع و لحظه دادن نیم توقف(در تاپیک پرشکار به آن پرداخته
میشود.
12- نگاه داشتن ریتم و آهنگ حرکت اسب در طی مسیر
و ...
ناشناس عزیز یک بار دیگر شعر امضایم را اینجا هم میگزارم برای آنهاییکه در سوارکاری همه را پایینتر از خود نبینند و با کسب یکی دو بار مقام آوردن خود را گم نکرده و حتی اتنقادها و دیدگاههای همان سوارکاران 2 روزه را هم با ارزش بدانند.
عیب است بزرگ برکشیدن خود را
از جمله خلق برگزیـــــدن خود را
از مردمک دیده ببایــــــد آموخـــت
دیدن همه کس را و ندیدن خود را
فراموشمان نشود انشاالله.

علی واحدی

Active member
واقعا"چه سئوال خوبی.
اخلاق خوب,....;)
اولیویرا جان دوست و برادر عزیرم امیدوارم که در ارسال فوق توانسته باشم پاسخ شما را هم داده باشم;) البته اخلاق خوب و اداب اجتماعی را فرموش کردم که اینجا اضافه میکنم.

ناشناس

Active member
جناب آقای ناشناس عزیز شما با توجه به پستهای ارسالیتون شما خیلی در مقابل بعضی مطالب جبهه میگیرید و ناراحت میشوید و ... .
عزیز من زیبا سواری با توجه به پستهای دوستانمان در سواری و مسابقات یک واقعیت غیر قابل انکار است چون در غیر اینصورت بقول خشایار صفوی اصلا برایشان انتخاب سوار شایسته و دادن حکم به او چیزی واهی بود(حتی در کشورهای خارجی و سطح بالای سوارکاری). پس این زیبا سواری و انتخاب سوارکار شایسته باید همیشه مد نظر قرار گیرد.
در ضمن شما انگار با شاگردهای 2 روزه حتی 2 ساله هم مشکل داری و باید بگویم که همان سوارکار 2 روزه و یا 2 ساله ممکن است خیلی چیزها را از من و شما بهتر و بیشتر ببیند چون مدت سوارکاری مد نظر نسیت و ممکن است با مطالعه سطح معلومات یک سوارکار 2 روزه از 20 ساله هم بالاتر باشد و دید بازتری داشته باشد.
سوارکار شایسته یا زیبا سوار هم ملاکهایی دارد که در ذیل به آنها اشاراتی کرده ام:
0- داشتن ظاهری آراسته و استفاده از کراوات و سنجاق کراوات و پوتینها و بوتها و گترهایی
تمیز و براق، بافتن یال و دم اسب و گل نمودن یالهای او، استفاده از وسایلی(زین و دهنه و
عرق گیر و ...) کاملا تمیز و براق و متناسب با سطح مسابقه.
1- نشست سوارکار.
2- وضعیت بدنی و هماهنگی او با اسب.
3- حس اسب و گامهای او.
4- گرفتن پیچها و قوسهای مناسب و با دید باز(در مسابقات پرش).
5- داشتن اریب صحیح در یورتمه آزاد.
6- داشتن سر بالا و نگاهی که مسیر را دنبال میکند.
7- نشست جلوی زین و نیم نشست ها و تکیه به رکابهای خوب و مناسب با رتفاع موانع.
8- داشتن چشمهای خوب و پیدا کردن بهترین نقطه پرش.
9- داشتن کمری صاف و بدون قوس روی اسب و استفاده از عضلات کمر و پشت.
10- راحت گذاشتن اسب در طی مسیر و اجتناب از زور ورزی با او.
11- دادن نیم توقفهای صحیح و بموقع و لحظه دادن نیم توقف(در تاپیک پرشکار به آن پرداخته
میشود.
12- نگاه داشتن ریتم و آهنگ حرکت اسب در طی مسیر
و ...
ناشناس عزیز یک بار دیگر شعر امضایم را اینجا هم میگزارم برای آنهاییکه در سوارکاری همه را پایینتر از خود نبینند و با کسب یکی دو بار مقام آوردن خود را گم نکرده و حتی اتنقادها و دیدگاههای همان سوارکاران 2 روزه را هم با ارزش بدانند.
عیب است بزرگ برکشیدن خود را
از جمله خلق برگزیـــــدن خود را
از مردمک دیده ببایــــــد آموخـــت
دیدن همه کس را و ندیدن خود را
فراموشمان نشود انشاالله.

مو ضوع غرور نیست شما خودت خدت هم میدونی من داخل باشگاه سر به زیر تر از همه هستم و هیچ وقت هیچ ادعایی نداشتم . با تمام مشکلاتی که سوار کاران عزیز در باشگاه برای من به وجود میاورند( خودتون بهتر میدونید) باز هم با ارامش کار خودمو میکنم و به همه هم کمک میکنم .
در مورد سوار کار دو روزه یا دو ساله هم انها بیشتر از روی احساسات تصمیم میگیرند . مثلا مربی من بهتر است دوست من عالی سواری میکنه . درسته دید خیلی مهمه حتی بعضی مواقه یک بیننده هم میتونه تشخیص بده که کی بهتر سواری میکنه یا نشستش جالب تر هست . در زیبا سواری یا سواری خوب داشتن همه چیز در گرو هم میباشد . اینکه سوارکاری با ظاهر اراسته با تمام تجهیزات وارد میدان شود ولی کاری از دستش بر نیاید نمیشه بگی خوب سوار کاری هست . زیبا سواری هم برای عملکرد سوار کار در نظر گرفته میشود نه برای یال و دم اسب . خشایار صفوی که در مکتب شکی خان حکم سوار زیبا رو گرفته مگه یالو دم اسبش هم بافته بود . نه اون داخل کلاسی که بر گذار شد انتخاب شد . با لباس معمولی بدون کت و کراوات و سنجاق کراوات/پس مهم عملکرد سوار بر روی اسب میباشد و نه ظاهری آراسته / البته ظاهر اراسته هم مهمه ولی نقشی در انتخاب زیبا سوار نداره .

در اصفهان اسم سوار یادم نیست . سوارکاری به عنوان زیبا سوار انتخاب شد مسیر رو کامل طی کرد اما در زمانش زیاد شد و در مقام قرار نگرفت . اون نه یا لو دم اسبشو بافته بود نه کت پوشیده بود .

ناشناس

Active member
اولیویرا جان دوست و برادر عزیرم امیدوارم که در ارسال فوق توانسته باشم پاسخ شما را هم داده باشم;) البته اخلاق خوب و اداب اجتماعی را فرموش کردم که اینجا اضافه میکنم.

نکته خوبی اشاره کردید اخلاق خوب ادب اجتماعی . بد دهان نبودن احترام شاگرد را در جلو سوارکاران دیگر نگه داشتن / و........................که امید وارم در همه باشگاهها رعایت شود/

ناشناس

Active member
بنظر من آقای خشایار صفوی و سنا خانوم نسبت به سن سواریشون بسیار بسیار زیبا سواری میکنن. چشم دشمناشون کور.

این هم شد جریان همون احساسی بر خورد کردن . شاگردها میگن مربی من بهتره

مربی ها هم خوب معلومه که از شاگردهاشون طرفداری میکنن

اما انصافا سواری خشایار و سنا خوب و زیبا میباشد

علی واحدی

Active member
مو ضوع غرور نیست شما خودت خدت هم میدونی من داخل باشگاه سر به زیر تر از همه هستم و هیچ وقت هیچ ادعایی نداشتم . با تمام مشکلاتی که سوار کاران عزیز در باشگاه برای من به وجود میاورند( خودتون بهتر میدونید) باز هم با ارامش کار خودمو میکنم و به همه هم کمک میکنم .
در مورد سوار کار دو روزه یا دو ساله هم انها بیشتر از روی احساسات تصمیم میگیرند . مثلا مربی من بهتر است دوست من عالی سواری میکنه . درسته دید خیلی مهمه حتی بعضی مواقه یک بیننده هم میتونه تشخیص بده که کی بهتر سواری میکنه یا نشستش جالب تر هست . در زیبا سواری یا سواری خوب داشتن همه چیز در گرو هم میباشد . اینکه سوارکاری با ظاهر اراسته با تمام تجهیزات وارد میدان شود ولی کاری از دستش بر نیاید نمیشه بگی خوب سوار کاری هست . زیبا سواری هم برای عملکرد سوار کار در نظر گرفته میشود نه برای یال و دم اسب . خشایار صفوی که در مکتب شکی خان حکم سوار زیبا رو گرفته مگه یالو دم اسبش هم بافته بود . نه اون داخل کلاسی که بر گذار شد انتخاب شد . با لباس معمولی بدون کت و کراوات و سنجاق کراوات/پس مهم عملکرد سوار بر روی اسب میباشد و نه ظاهری آراسته / البته ظاهر اراسته هم مهمه ولی نقشی در انتخاب زیبا سوار نداره .

در اصفهان اسم سوار یادم نیست . سوارکاری به عنوان زیبا سوار انتخاب شد مسیر رو کامل طی کرد اما در زمانش زیاد شد و در مقام قرار نگرفت . اون نه یا لو دم اسبشو بافته بود نه کت پوشیده بود .
برادر ناشناسم تمام فاکتورهایی که برای انتخاب سوارکار شایسته عنوان نمودم در انتخاب اون مهمه. سوارکار میاد تو مسابقه با زیرپیراهن و شلوار بدون کمربند و خیلی هم زیبا سواری میکنه و یه سوار دیگه میاد با پیراهن سفید اتو کشیده و کراوات و سنجاق کراوات و اسبی آرایش شده و اونهم زیبا سواری میکنه و در حد همون سواری که با زیرپیراهن اومده و شاید یه پله ضعیفتر. صد در صد اون سوارکار منظم بیشتر توی چشم داوران و تماشاچیان واقع میشه. برادرم سوارکاری از نظام اومده و نظام یعنی تربیت و نظم و ریش ترشیده و ادکلن زده و خط اتوی پشت شانه به فاصله 1 سانت 1 سانت و پوتین واکس زده و براق و... .
پس ظاهر آراسته برخلاف گفته های شما نقش بسیار مهمی در انتخاب زیبا سوار داره.

سنا

Active member
بنظر من آقای خشایار صفوی و سنا خانوم نسبت به سن سواریشون بسیار بسیار زیبا سواری میکنن. چشم دشمناشون کور.
شما لطف داريد
لازمه به چند نكته اشاره كنم:
اين كه طول مدت سواري رابطه ي مستقيم داره با اطلاعات سواركار و قضاوت اون كه 100% اشتباهه:cool:
يكي هست كه 1 ماهه سواري ميكنه اما اينقدر سوار و سواركار و اسب ديده و اينقدر كتاب و ... خونده كه به راحتي چشمانش سواركار زيبا سوار رو تشخيص ميده
-به اجرا در نياوردن قوانين سواري(نشست.دست هاوساق و ...)دليلي بر دانش كم سوار نميشه بلكه دليل بر تجربه در سواري و تمرين ميشه
يكي همه ي اين قوانين رو ميدونه اما به دليل تمرين كم نميتونه اجراشون كنه
-قبول دارم كه بنده سواركاري 3 ساله هستم و هيچ ادعايي هم ندارم چون هيچ چيز نيستم چون حرفه ي اصلي و هدف زندگي من سواركاري نيست و در همين حدي كه خودم لذت ببرم واسم كافيه اما ميتونم زيبا سواري رو تشخيص بدم و ببينم از سواري چه كسي لذت ميبرم
زيبا سواري يعني سواري زيبا طبق اصول و اينكه چشم از ديدنش لذت ببره
يه شخص هرچقدر هم كه زيبا سواري كنه وقتي آدم ريختشو ميبينه حالش به هم ميخوره پس لذتي نميبره از سواري شخص چرا كه ظاهر خيلي مهمه
لازمه يه چيز ديگه هم بگم من با توجه به همون فهم اندكي هم كه از سواري دارم سواري چند نفر رو واقعا دوست دارم:
ميلاد صناعي زاده-علي واحدي-مرتضي محمدي-خشايار صفوي و چند نفر ديگه

علی واحدی

Active member
شما لطف داريد
اين كه طول مدت سواري رابطه ي مستقيم داره با اطلاعات سواركار و قضاوت اون كه 100% اشتباهه:cool:
يكي هست كه 1 ماهه سواري ميكنه اما اينقدر سوار و سواركار و اسب ديده و اينقدر كتاب و ... خونده كه به راحتي چشمانش سواركار زيبا سوار رو تشخيص ميده
-به اجرا در نياوردن قوانين سواري(نشست.دست هاوساق و ...)دليلي بر دانش كم سوار نميشه بلكه دليل بر تجربه در سواري و تمرين ميشه
يكي همه ي اين قوانين رو ميدونه اما به دليل تمرين كم نميتونه اجراشون كنه
-قبول دارم كه بنده سواركاري 3 ساله هستم و هيچ ادعايي هم ندارم چون هيچ چيز نيستم چون حرفه ي اصلي و هدف زندگي من سواركاري نيست و در همين حدي كه خودم لذت ببرم واسم كافيه اما ميتونم زيبا سواري رو تشخيص بدم و ببينم از سواري چه كسي لذت ميبرم
زيبا سواري يعني سواري زيبا طبق اصول و اينكه چشم از ديدنش لذت ببره
يه شخص هرچقدر هم كه زيبا سواري كنه وقتي آدم ريختشو ميبينه حالش به هم ميخوره پس لذتي نميبره از سواري شخص چرا كه ظاهر خيلي مهمه
لازمه يه چيز ديگه هم بگم من با توجه به همون فهم اندكي هم كه از سواري دارم سواري چند نفر رو واقعا دوست دارم:
ميلاد صناعي زاده-علي واحدي-مرتضي محمدي-خشايار صفوي و چند نفر ديگه
فرمایشات شما رو که توی پستهای قبلیم توی همین تاپیک کاملا بازشون کردم رو کاملا قبول دارم. و خوشحالم از اینکه تعدادی از افراد همچون شما هستند که زیباسوارن رو تشخیص میدن چون خودشون زیبا سواری میکنن و اصولشو میدونن. خیلی خوشحالم.برادرتان برادر.

علی واحدی

Active member
شما لطف داريد
سنا جان خواهر خوبم سوء تفاهم نشه. من کاملا با این مطالب بالا که شما ذکر فرمودید موافقم و اگر ارسالهای گذشتم رو در همین تاپیک رو با دقت بخونین میبینید که چقدر راجع به این مورد توضیح دادم.
منظور من از اینکه شما و خشایار نسبت به سن سواریتون بسیار زیبا سواری میکنین دقیقا همین بود که با اینکه مدت زیادی نیست ولی خیلی از مسائل را از سوارهای 20 یا 30 ساله بهتر رعایت کرده و درک نموده و دانش سواریتان خیلی بیشتر از سن سواریتان میباشد که صد در صد با مطالعه و دیدن فیلمهای سواری و مسابقات و استفاده صحیح از ایترنت و دیدن و فکر کردن به سواری سوارکاران خوب بدست آورده اید. امیدوارم توانسته باشم سوء تفاهم شما را رفع نموده باشم. موفق و سربلند باشید.

علی واحدی

Active member
واقعا"چه سئوال خوبی.
اخلاق خوب,....;)

اولیویرای عزیز شما خودتان در این مورد نظری ندادید. من از 0 تا حدود فکر میکنم11 تا 12 فاکتور را نام بردم. خواهش میکنم که شما هم در مورد شاخصهایی که سوارکار برتر را مشخص میکنند توصیح بفرمایید.ممنون.

بالا