راهنمايي براي حفظ و اصلاح نژاد اسب كرد

چرا اسب كرد گمنام مانده؟

• مجموع رای دهندگان
    4

ایمان

Active member
بسمه تعالی
من مسعود هستم وعلاقه زیاد به اسب کردی از تیره کلهر که فوق العاده زیبا وخوندار ودر عین حال نجیب می باشند .بر اساس این علاقه یک مادیان دره شوری از سیلمی جادو کشش کردم وبه من یک کره مادیان زیبا به رنگ کرنگ داده که حدودا" 20 ماه دارد .اگر امکان داشته باشد عکسی از ان برایتان ارسال می نمایم .ضمنا" بجز ان کره مادیان یک مادیان کرد اصیل یک نریان کرد ویک راس اسب کرد زیبا از تیره کلهر دارم .
سلام خوش اومدی
مادیان دره شور شما همونی نبود که تقریبا یه 2سالی کرمانشاه باشگاه نعل طلا بود ؟؟
اسباتو معرفی کن با عکس

vatan

Member
منظور از معراج چيه؟
چندین بار این کلمه ترجمه شده ولی خوب یک بار دیگه میگم.
منظور از معراج سر و دم گرفتن اسب هست مخصوصا حین سواری که در میان اسبان ایرانی اسب کرد و دره شور بهترین هستند.
و اسبی که خیلی معراجش عالی باشه تو خمینی شهر و اصفهان میگند که سر و دم یکی هست.

vatan

Member
با سلام
اما کاری که به نظرم میشه انجام داد برای اسب کرد این هست که در ابتدا یه گروهی تشکیل بشه و شروع کنه در استان های مختلف مثل اصفهان کرمانشاه و تبریز و کرمان و کردستان و غیره ثبت اسب های کرد البته توی این کار اسم اسب نام مالک و همزمان از هر اسب نمونه خون گرفته بشه و در ابتدای کار زیاد شدت و حساسیت خاصی قرار نیست که انجام بدیم به این صورت که سعی کنیم اگه بیش از 50 در صد کرد داشت را ثبت کنیم بعد کتاب انساب تشکیل بدیم و اسب های ثبت شده وارد کتاب بشوند و سپس از بین مثلا 500 اسب کردی که در کشور ثبت کردیم بیاییم 10 تا سیلمی درجه یک کرد را معرفی کنیم به این صورت که تقریبا هر استانی که اسب کرد زیاد داشت از سیلمی در جه یک محرم نشه و مالکان را تشویق کنیم برای کشش با سیلمی های معرفی شده انجمن و سپس بعد از 10 سال مطوئن باشید که ما اسب هایی خواهیم داشت که واقعا حرف برای گفتن توی دنیا !! خواهند داشت باور کنید.
و فقط هر سال یکبار کره ها را از روی نمونه خون تست انساب کنیم مثل اسب عرب که مشخص بشه واقعا پدر و مادر این اسب چی هستند همین و بهترین مرکز برای این کار یه مرکز دانشگاهی هست به طور مثال دانشگاه صنعتی اصفهان خیلی خوب میتونه این کار را به عهده بگیره که مرکزی درست بشه که نمونه های خون در اونجا جمع بشه و سپس کار استخراج dna انجام شده و یه مرکز ایجاد بشه و همین مرکز هر چند سال یک بار یه کتاب انساب بیرون بده و ما هم از طریق برگزاری جشنواره های مخصوص اسب کرد به ایجاد خط و سو و راه به مادیان داران برای انتخاب سیلمی میتوانیم کمک کنیم این یه راهکار مفید و سازنده میتونه باشه و این کاری که من میگم کاری هست که تمام کمیته های ثبت و اصلاح نژادی هم همین کار را کردند.

علی واحدی

Active member
با سلام
اما کاری که به نظرم میشه انجام داد برای اسب کرد این هست که در ابتدا یه گروهی تشکیل بشه و شروع کنه در استان های مختلف مثل اصفهان کرمانشاه و تبریز و کرمان و کردستان و غیره ثبت اسب های کرد البته توی این کار اسم اسب نام مالک و همزمان از هر اسب نمونه خون گرفته بشه و در ابتدای کار زیاد شدت و حساسیت خاصی قرار نیست که انجام بدیم به این صورت که سعی کنیم اگه بیش از 50 در صد کرد داشت را ثبت کنیم بعد کتاب انساب تشکیل بدیم و اسب های ثبت شده وارد کتاب بشوند و سپس از بین مثلا 500 اسب کردی که در کشور ثبت کردیم بیاییم 10 تا سیلمی درجه یک کرد را معرفی کنیم به این صورت که تقریبا هر استانی که اسب کرد زیاد داشت از سیلمی در جه یک محرم نشه و مالکان را تشویق کنیم برای کشش با سیلمی های معرفی شده انجمن و سپس بعد از 10 سال مطوئن باشید که ما اسب هایی خواهیم داشت که واقعا حرف برای گفتن توی دنیا !! خواهند داشت باور کنید.
و فقط هر سال یکبار کره ها را از روی نمونه خون تست انساب کنیم مثل اسب عرب که مشخص بشه واقعا پدر و مادر این اسب چی هستند همین و بهترین مرکز برای این کار یه مرکز دانشگاهی هست به طور مثال دانشگاه صنعتی اصفهان خیلی خوب میتونه این کار را به عهده بگیره که مرکزی درست بشه که نمونه های خون در اونجا جمع بشه و سپس کار استخراج dna انجام شده و یه مرکز ایجاد بشه و همین مرکز هر چند سال یک بار یه کتاب انساب بیرون بده و ما هم از طریق برگزاری جشنواره های مخصوص اسب کرد به ایجاد خط و سو و راه به مادیان داران برای انتخاب سیلمی میتوانیم کمک کنیم این یه راهکار مفید و سازنده میتونه باشه و این کاری که من میگم کاری هست که تمام کمیته های ثبت و اصلاح نژادی هم همین کار را کردند.
وطن جان مرحومه خانم قره گوزلو در نوشتن تبار نامه اسب عرب راه بجایی نبرد. این کار که شما میفرمایید یک برنامه ریزی دقیق و یک گروه کار بلد و دامپزشک و استاد میخواهد و یک وقت آززززززززززااااااااااااااااااددددددددددددد !!

vatan

Member
وطن جان مرحومه خانم قره گوزلو در نوشتن تبار نامه اسب عرب راه بجایی نبرد. این کار که شما میفرمایید یک برنامه ریزی دقیق و یک گروه کار بلد و دامپزشک و استاد میخواهد و یک وقت آززززززززززااااااااااااااااااددددددددددددد !!

در مورد خانم قره گوزلو که باید بگم که کار به جایی رسید هر چند میتوانست بهتر باشید ولی حرف شما مثل این هست که چون که ممکن است رانندگی باعت تصادف و مرگ شود باید از رانندگی خوداری کرد ؟؟!!! اما در مورد کار باید بگم که کار ربطی به دامپزشک ندارد کار یک کار ژنتیکی و ترویجی هست که مربوط میشه به حوزه بخش کشاورزی و گرایش مربوط به دام حالا اگه بعد از ثبت اسب ها در کتاب انساب اسبی مریض شد یا مشکل باروری و غیره داشت مربوط هست به حوزه دامپزشکی در مورد کار هم باید بگم بنده کار مولکولی و ژنتیکی در حال انجام دادن هستم و مشکلی سخت افزاری یا دستگاه یا مواد لازم و یا تکنیکی وجود نداره و مشکل بیشتر مدیریتی و کار گروهی هست و همت زیاد و حرف خیلی کم میطلبد که نمیدونم چه قدر افرادی که هستند حاضر به کار با قبولی تمامی مشکلات هستند؟؟؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
نرسید؟!
مطمئن هستید؟
اگر زحمات خانم در ایجاد کتاب و ایجاد کتاب انساب نبود اوضاع عرب هیچوقت به این چیزی که امروز هست نمیرسید که حداقل اسم پدر و مارد یک اسب را بدانید. و هر یابویی عرب نشه.
بلایی که سر نژادهای دیگر امده.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
مشکل بیشتر مدیریتی و کار گروهی هست و همت زیاد و حرف خیلی کم میطلبد که نمیدونم چه قدر افرادی که هستند حاضر به کار با قبولی تمامی مشکلات هستند؟؟؟
کل مشکل مدیریتی است و اینکه هنوز در این نژاد بوی پول نمیاد. اگر بیاد براحتی میبینید که تولید کننده ها بیشتر میشوند و مسابقه ها توسط گروه ها و نه صرفا دولت انجام میشود.
برگزاری مسابقات زیبایی عرب که هر چند ماه یکبار در یک شهر هست همه نتایج همون تلاشهای مری خانم است جناب واحدی.

vatan

Member
بعد از ثبت اسب های پایه یه مرحله مهم هست و اون هم ایجاد یه اسب الگو که کل اسبدارها باید برسند به اون سمت مثل اسب عرب که الان یه ماکت یا یه عکس دارند به عنوان یه اسب عرب کامل که همه باید حرکت کنند به اون سمت در اسب کرد یه اسبی با رخ برجسته یا حداقل صاف ولی سنگین گردنی رو به بیرون و سر رو کول و سینه ای باز و سر و دمی افراشته و معراجی عالی ساخته میشه که باید اسبدارها به اون سمت حرکت کنند و قوانین داوری خاص خودش تدوین بشه یه سری قوانین داوری برای تمامی نژادها که یکسان هست مثل سالم بودن دست و پا و غیره ویه سری را خودمون تدوین میکنیم و بعدش نوع داوری هم بر اساس سواری و زیر زین هست و غیره.
اما مورد مهم تر انتخاب سیلمی در نسل اول با دقت و شدت خیلی زیاد هست به این صورت که مثلا از بین 400 نریون ثبت شده ما بیاییم 10 نریون عالی و 3 نریون خیلی عالی تر از خط خونی های متفاوت را انتخاب کنیم و شرایط را به نحوی ایجاد کنیم که تمامی مادیان داران در تمامی شهر ها بتونند مادیونشون را از این سیلمی ها بکشند که با کاهش هزینه کشش و تبلیغ و معرفی سیلمی ها از طریق مجله و عکس و کتاب و ایجاد مراکز سیلمی در استان های مهم در زمینه کرد مثل اصفهان و کرمانشاه و تبریز و کرمان و غیره به این صورت که بشه یه مرکزی ایجاد کرد که به طور مثال انسیاتور به مدت 3 ماه بره توی یه مرکز در رفسنجان یا سهراب از کرمانشاه 3 ماه بیاد خمینی شهر اصفهان و به این صورت سیلمی های مهم هر ساله بین استان های مختلف گردش بشه تا از 3 سیلمی شاخص از هر مادیان حداقل یه کره باشه با ادامه کار و همچنین برگزاری جشنواره های منظم سالیانه و انتخاب سیلمی های جایگزین مطمئن باشید که جواب خواهیم گرفت من که مطمئن هستم شما را نمیدونم؟؟!!

salimi

Member
دوستان همه حرف هاي درستي مي زنند به نظر من همه صحبت ها در يك جهت ميباشد وهمه يك حرف ميزنند چه لادن كه مفرمايند شركت تعاوني تشكيل بشه و چه وطن كه مي فرمايند كميته يا گروهي تشكيل بشه حرف ها كاملا درست و كارشناسيه به نظرم بايد كمي هم عمل مخلوطش كنيم تا جلو بريم پيشنهاد ميكنم تو همين سايت عضو گيري شروع بشه و تعدادي منتخب بشن براي ثبت شركت و اساسنامه به مرور افراد بيرون هم مي آيند و عضو ميشن و من فكر ميكنم كه در اين رابطه كمك مالي هم بشه گرفت

s.parizimanesh

Active member
کل مشکل مدیریتی است و اینکه هنوز در این نژاد بوی پول نمیاد. اگر بیاد براحتی میبینید که تولید کننده ها بیشتر میشوند و مسابقه ها توسط گروه ها و نه صرفا دولت انجام میشود.
برگزاری مسابقات زیبایی عرب که هر چند ماه یکبار در یک شهر هست همه نتایج همون تلاشهای مری خانم است جناب واحدی.
اگه مثل عرب ثبت بشه و فدراسيون ميكروچيپ و شناسنامه بده اون وقت ميبيني چه بوي پولي ميده.

vatan

Member
اگه مثل عرب ثبت بشه و فدراسيون ميكروچيپ و شناسنامه بده اون وقت ميبيني چه بوي پولي ميده.
بله مثل عرب ثبت میشه و میکروچیپ میشند اسبها ولی نباید این کار ربطی به فدراسیون پیدا کنه چون دخالت فدراسیون یعنی دخالت رابطه و کنار گذاشتن ضابطه و از بین رفتن همه چیز یادمون باشه که در مورد ثبت اسبهای عرب ایران در واهو که توسط خانم قره گوزلو انجام شد فدراسیون هیچ کاره بود و اگه شخصی مثل خانم نبود اصلا فدارسیون توان این کار را نداشت.
این کار باید از طریق یه انجمن یا ngo که در رابطه با اسب کرد کار میکنه انجام بشه.
فقط باید اموری مثل تایید یا رد پدر و مادر یه اسب توسط یا زیر نظر یه مرجع ذی صلاح انجام بشه مثل یه دانشگاه که این دانشگاه هم بهترین گزینه اون صنعتی اصفهان هست.

vatan

Member
دوستان همه حرف هاي درستي مي زنند به نظر من همه صحبت ها در يك جهت ميباشد وهمه يك حرف ميزنند چه لادن كه مفرمايند شركت تعاوني تشكيل بشه و چه وطن كه مي فرمايند كميته يا گروهي تشكيل بشه حرف ها كاملا درست و كارشناسيه به نظرم بايد كمي هم عمل مخلوطش كنيم تا جلو بريم پيشنهاد ميكنم تو همين سايت عضو گيري شروع بشه و تعدادي منتخب بشن براي ثبت شركت و اساسنامه به مرور افراد بيرون هم مي آيند و عضو ميشن و من فكر ميكنم كه در اين رابطه كمك مالي هم بشه گرفت
بله شما درست میگید ولی باید ببینیم که کی از بچه های انجمن و غیر انجمن پایه هست؟؟!!!

بالا