راهنمايي براي حفظ و اصلاح نژاد اسب كرد

چرا اسب كرد گمنام مانده؟

• مجموع رای دهندگان
    4

لادن

Member
نظر من اينه:

بايد تلاش كنيم تا دست كم بتونيم يك كنل يا تعاوني مثل شركت تعاوني اسب تركمن تشكيل بديم، كه وظيفه‌ي اين كنل اين باشه كه با شناسايي اسبهاي اصيل كرد و حمايت مادي و معنوي از مالكان آنها و اسبها، اجازه‌ي كشش‌هاي صليقه‌اي را به مالكان نده تا هم باعث به وجود اومدن نسل مركب و بي‌اصل نشه و هم سرمايه‌هاي مادي و زماني و ژنتيكي مالكان و اسبهاي اصيل به حدر نره؛
يعني با جفتگيري‌هاي هدفمند و علميي كه توسط كنل يا تعاوني صورت مي‌گيره و يا به مالكين ديكته مي‌شه روز به روز به توليدات باارزشتري برسيم.
مثل كاري كه شركت تعاوني اسب تركمن يا انجمن اسبچه خزر انجام مي‌ده.

به نظرمن قبل ازهرکاروروشی برای حفظ واصلا ح ابتداباید تعریف کاربردی ازاین نژادبوجود آید.

علاقه یک یادومنطقه ازکشور بدون داشتن تعریف درستی ازاین اسب دلیل کافی برای حفظ وبقای این نژاد به عنوان نژادی مستقل وکاربردی درایران نمیباشد.
به نظر من ابتدا بایدتعریف درستی ازاین نژاد به عنوان اسبی موفق درراهپیمایی ویانوع خاصی ازنمایش ویا...... توسط علاقه مندان به این نژادصورت گیرد.وسپس به سوی حفظ ,خلوص واصلاح این نژاد درراستای بهبودبهره برداری گام برداشت.
در حال حاضر تنها تعریف مناسب درایران, استفاده از این اسب در نوع خاصی از سواری گشت بدلیل علاقه وگرایش علاقه مندان این نژاد به این نوع سواری است. وبه نظرم این دلیل و این تعدادعلاقه مند توجیه کافی جهت حفظ خلوص در این نژاد نمیباشد .همانطور که درگذشته وحال نیزبا همین تعریف ویژه به سمت اختلاط بانژاد عرب منحرف شد.
آینده اسب کرد نیز سرنوشتی مشابه سرنوشت اسب کاسپین را در ایران تصویرمی کند. حتی با این فرق که اسب کاسپین در تمام دنیا اسبی مناسب درتمامی فعالیت های سواری به حساب می آید وامروزه استفاده از کاسپین در باشگاههای سواری فراگیر است. ولی در ایران در مهد تولدکاسپین باید با کمک ذره بین به دنبال کاسپینی اصیل ومناسب بگردیم وباز هم در صورت یافتن این موجود زیباوکمیاب,هیچ استقبال کاربردی از آن وجود ندارد؟
حال شما بگو فکرمی کنی حفظ این نژاد در حال حاضر مهم تر است یاتعریف آن ؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
در اصفهان کاربری تعزیه براش ایجاد شده که انهم باعث از بین رفتن اسب به سرعت شده.
چون مادیان نگهداری نمیکردند و تولیدی در کار نبود در اصفهان و فقط آماده خریادرای میکردند.
این وضعیت تا جایی پیش رفت که دیگه اسب قابل خریدی در کرمانشاه یا کردستان برای عرضه وجود نداشت.
این اسب مناسب برای چوگان و رشته تیرکمان رو اسبه و جالبه که اظهار شده ما اسب مناسب برای رشته تیرکمان نداریم و نمیتواینم در سطح جهانی شرکت کنیم. باید اسبشم وارد کنیم.

♘امیرحسین♞

امروز از کاسپین برای تمام رشته های ورزشی در سطح کودکان و نوجوان استافده میشود (درساژ, کورس, پرش و سواری آزاد)
و از اختلاط ان با تروبرد نیز پولو پونی هایی تولید شده که در دست و پا بسیار بسیار قوی هستند.
در ایران هیچ نژادی سم به محکمی کاسپین ندارد.

به نظرمن قبل ازهرکاروروشی برای حفظ واصلا ح ابتداباید تعریف کاربردی ازاین نژادبوجود آید.

علاقه یک یادومنطقه ازکشور بدون داشتن تعریف درستی ازاین اسب دلیل کافی برای حفظ وبقای این نژاد به عنوان نژادی مستقل وکاربردی درایران نمیباشد.
به نظر من ابتدا بایدتعریف درستی ازاین نژاد به عنوان اسبی موفق درراهپیمایی ویانوع خاصی ازنمایش ویا...... توسط علاقه مندان به این نژادصورت گیرد.وسپس به سوی حفظ ,خلوص واصلاح این نژاد درراستای بهبودبهره برداری گام برداشت.
در حال حاضر تنها تعریف مناسب درایران, استفاده از این اسب در نوع خاصی از سواری گشت بدلیل علاقه وگرایش علاقه مندان این نژاد به این نوع سواری است. وبه نظرم این دلیل و این تعدادعلاقه مند توجیه کافی جهت حفظ خلوص در این نژاد نمیباشد .همانطور که درگذشته وحال نیزبا همین تعریف ویژه به سمت اختلاط بانژاد عرب منحرف شد.
آینده اسب کرد نیز سرنوشتی مشابه سرنوشت اسب کاسپین را در ایران تصویرمی کند. حتی با این فرق که اسب کاسپین در تمام دنیا اسبی مناسب درتمامی فعالیت های سواری به حساب می آید وامروزه استفاده از کاسپین در باشگاههای سواری فراگیر است. ولی در ایران در مهد تولدکاسپین باید با کمک ذره بین به دنبال کاسپینی اصیل ومناسب بگردیم وباز هم در صورت یافتن این موجود زیباوکمیاب,هیچ استقبال کاربردی از آن وجود ندارد؟
حال شما بگو فکرمی کنی حفظ این نژاد در حال حاضر مهم تر است یاتعریف آن ؟

جسارتا عرض کنم البته اليویرای عزیز حرف شما درست و منطقی‌ به نظر میرسه اما باید واقعیت رو ببینیم، شرایط کنونی جامعه ما طوریه که کمتر افرد احیا کننده ای! مثل بزرگانی چون خانم فیروز, مري خانم و .. رو داره ، و شاید سالها کسی‌ این نژاد رو از نظر بین‌المللی احیا نکنه، پس تا اون موقع نبايد دست رو دست گذشت تا این نژاد از بین بره،حرف لادن به نظر منطقی‌ تر میاد(البته تو شرایط فعلی‌) به نظر من فعلا نباید بگذاريم وضع از این خراب تر بشه ،البته اگه این تعریفی‌ که شما گفتی‌ هرچه سريعتر شکل بگیره که فبها که البته من بعيد ميدونم تو اين زمان با اين اوضاع انجام بشه

♘امیرحسین♞

من به شخصه تلاش زیادی برای این کار کردم. و کلی صحبت, قرار, ملاقات.
این کار رو یک نفر نمیتونه انجام بده, چون ما روحیه کار گروهی را نداریم. حرف و عملمون یکی نیست.
همه فکر منافع تکی خودمونیم.
بعناون مثال چند نفز اینجا پیدا میشن برای نژادهای ایرانی پول روی هم بگذارند و تولید بکنند؟
مشکل جامعه ما نداشتن پول نیست برای انجام کار.
مشکل اینه که هر کدام تکی فکر میکنیم میتونیم کاری رو انجام بدیم و میریم گند میزنیم بهش تکی

در اصفهان کاربری تعزیه براش ایجاد شده که انهم باعث از بین رفتن اسب به سرعت شده.
چون مادیان نگهداری نمیکردند و تولیدی در کار نبود در اصفهان و فقط آماده خریادرای میکردند.
این وضعیت تا جایی پیش رفت که دیگه اسب قابل خریدی در کرمانشاه یا کردستان برای عرضه وجود نداشت.
این اسب مناسب برای چوگان و رشته تیرکمان رو اسبه و جالبه که اظهار شده ما اسب مناسب برای رشته تیرکمان نداریم و نمیتواینم در سطح جهانی شرکت کنیم. باید اسبشم وارد کنیم.
ضمن احترامی که به سوارکاران اصفهانی برای حفظ بازار برای این زیبا قائل هستم.
ولی حقیقتا" با توجه به ویدئو هایی که ازانسیاتور دیدم حرکات مفهومی از قابلیت های بسیار فراوان این نژادمشاهده نکردم وبازهم معتقدم با توجه به سلیقه ای بودن این حرکات قابلیت عمومی وفراگیرشدن را به عنوان یک نمایش هدفمند ندارد.(شاید برای من مفهوم نبوده ومن بی اطلاعم)
اما درباره چوگان وتیراندازی... باید بگم متاسفانه علاقه مندان به این نژاد فعالیتی به رشته های ذکر شماندارند کما اینکه به قابلیت استفاده از اسب کرد در رشته تیر اندازی مشکوکم.!!
برای چوگان هم فکر کنم شما یه سفارش از طرف آقای ... برای اسب های دو خون داشتید ,اسب کرد را پیشنهاد کنید شاید موثر وکاربردی بود ولی مطمئنا" کارشناسان این رشته (چوگان) هم تعریف مناسب خود را ازاسب مطلوب دارند.:mellowsmiley:

جسارتا عرض کنم البته اليویرای عزیز حرف شما درست و منطقی‌ به نظر میرسه اما باید واقعیت رو ببینیم، شرایط کنونی جامعه ما طوریه که کمتر افرد احیا کننده ای! مثل بزرگانی چون خانم فیروز, مري خانم و .. رو داره ، و شاید سالها کسی‌ این نژاد رو از نظر بین‌المللی احیا نکنه، پس تا اون موقع نبايد دست رو دست گذشت تا این نژاد از بین بره،حرف لادن به نظر منطقی‌ تر میاد(البته تو شرایط فعلی‌) به نظر من فعلا نباید بگذاريم وضع از این خراب تر بشه ،البته اگه این تعریفی‌ که شما گفتی‌ هرچه سريعتر شکل بگیره که فبها که البته من بعيد ميدونم تو اين زمان با اين اوضاع انجام بشه
ببین ,من روش(ماهیگیری ,نه ماهی خوردن )روتوصیه کردم.
روشی که بتواند مستقلانه وباتوجه به بازار خودبرقرار واصلاح گردد وگرنه روش به دندان کشیدن ,مطمئن و پابرجا به نظر نمی رسد.

♘امیرحسین♞

من منظورم اینه بازم همون حرکات نامفهوم باعث شده که این اسب وجود داشته باشه
و گرنه مثل قره باغ اسمی هم ازش نبود.

اتفاقا پیشنهاد دادم
ولی اسب کرد با قیمت کم پیدا نمیشه چون الان سیلمی کرد فقط کشش 1.2-2 ملیونه. و توهمی که دارندگان این نژاد درباره تواناییهای ناشناخته این نژاد دارند باعث شده نه کشش بکنند نه تولید و نه استفاده,
اسب ماه ها داخل باکس جو میخوره که یه روز بیاد بیرون پرخونیشو نشون بده.
در صورتیکه اگر روزی 2 ساعت گشت بره عمرا این رفتارارو ازش ببینید

من به شخصه تلاش زیادی برای این کار کردم. و کلی صحبت, قرار, ملاقات.
این کار رو یک نفر نمیتونه انجام بده, چون ما روحیه کار گروهی را نداریم. حرف و عملمون یکی نیست.
همه فکر منافع تکی خودمونیم.
بعناون مثال چند نفز اینجا پیدا میشن برای نژادهای ایرانی پول روی هم بگذارند و تولید بکنند؟
مشکل جامعه ما نداشتن پول نیست برای انجام کار.
مشکل اینه که هر کدام تکی فکر میکنیم میتونیم کاری رو انجام بدیم و میریم گند میزنیم بهش تکی
امیر جان
زیاد ناراحت نشو این یه پیچیدگی فرهنگی است که از یک طرف بدلیل ثروت های این مملکت عادت کاشت وآینده نگری را ازما گرفته وعموما" بدلیل عدم نیاز (ظاهری )لزوم کار جمعی واستفاده از کارگروهی را بدون تجربه وبدون الزام می نماید واز طرفی دیگر عدم اعتماد به قابلیتهای همدیگر است (که ریشه ای تاریخی دارد) وشما بارها با لحنی تند آن را به شکل هیچ دو نفری که همدیگر را قبول ندارند ...(البته هر وقت خیلی جوش میاری:happysmiley:) عنوان میکنی.

ولی به قول شما مشکل برای انجام کار تیمی ,مالی نیست بلکه باور واعتماد به قابلیت های گروه است.

وهمه دوست دارندفردی رستگار گردند ولی افسوس .....
وترس ریشه ای عمیق در این فرهنگ دارد.....

ببین ,من روش(ماهیگیری ,نه ماهی خوردن )روتوصیه کردم.
روشی که بتواند مستقلانه وباتوجه به بازار خودبرقرار واصلاح گردد وگرنه روش به دندان کشیدن ,مطمئن و پابرجا به نظر نمی رسد.
منظورتو گرفتم الیویرای عزیز اما میخوایم کار انجام بدیم و پیادش کنیم!! نه حرف بزنیم. و چون با این نیت میخوایم پیش بریم باید به حداقل راضی‌ باشیم فعلا، برا ما ایرانیها سنگ بزرگ همیشه علامت نزدن بوده! حرفای بزرگ می‌زنیم اما کارای کوچیک رو هم انجام نمیدیم ، به نظر من فعلا باید هرچه سریعتر جلو فاجعه از دست دادنش رو بگیریم تا بخوایم اول تعریفش کنیم!

♘امیرحسین♞

امیر جان
ولی به قول شما مشکل برای انجام کار تیمی ,مالی نیست بلکه باور واعتماد به قابلیت های گروه است.
وهمه دوست دارندفردی رستگار گردند ولی افسوس .....
وترس ریشه ای عمیق در این فرهنگ دارد.....
حالا
کم کم من و چندتا از دوستان داریم سعی میکنیم این حرکت رو شروع بکنیم و ببریم جلو. با نژادهای مختلف.
اولش میتونه یک مرکز سیلمی باشه که بهترینها توش جمع بشوند و یک پایگاه برای تولید اسبهای بهتر.

لادن

Member
ضمن احترامی که به سوارکاران اصفهانی برای حفظ بازار برای این زیبا قائل هستم.
ولی حقیقتا" با توجه به ویدئو هایی که ازانسیاتور دیدم حرکات مفهومی از قابلیت های بسیار فراوان این نژادمشاهده نکردم وبازهم معتقدم با توجه به سلیقه ای بودن این حرکات قابلیت عمومی وفراگیرشدن را به عنوان یک نمایش هدفمند ندارد.(شاید برای من مفهوم نبوده ومن بی اطلاعم)
اما درباره چوگان وتیراندازی... باید بگم متاسفانه علاقه مندان به این نژاد فعالیتی به رشته های ذکر شماندارند کما اینکه به قابلیت استفاده از اسب کرد در رشته تیر اندازی مشکوکم.!!
برای چوگان هم فکر کنم شما یه سفارش از طرف آقای ... برای اسب های دو خون داشتید ,اسب کرد را پیشنهاد کنید شاید موثر وکاربردی بود ولی مطمئنا" کارشناسان این رشته (چوگان) هم تعریف مناسب خود را ازاسب مطلوب دارند.:mellowsmiley:

ولي oliveira عزيز،‌اينجورها هم كه شما مي‌فرماييد نيست،‌ اسب كرد هوئت جهاني پيدا كرده و شما مي‌تونيد به اين آدرس هم مراجعه كنيد،
هرچند كه اطلاعات زيادي توش نيست اما هنوز اول راهه.
دست كم اوضاعش از بعضي نژادهاي ايراني بهتره

منظور هم از قابليتهاي اين نژاد مقاوم بودنش به شرايط سخت محيطي و خوراكي و كاريه، يعني اسب لوكس نيست اسب كاره
يكي از مهمترين قابليتهاش هم به كارگيري در چوگانه و تنها اسب ايرانيه كه مي‌تونه حركاتشو كنترل كنه و يكي از دلايل استفاده از اين اسب در تعزيه هم همين قابليتشه كه به جز اسب كرد فقط در اسبهاي چوگان آرژانتيني ديده ميشه كه اين هم دليلي بر نياز به حفظ اين ذخيره‌ي ژنيه

لادن

Member
منظور منم یا بوده اونجا اشتباه شده
.
میگم اون انجمنها چکار کردند؟

بزرگترين كارشون عدم اجازه‌ي كشش صليقه‌اي و بازارگرايانه به مالكان بوده، چنانچه توليدي غير از پدر يا مادرهاي تأييد شده توسط انجمن داشته باشند اون توليد رو از چرخه‌هاي توليد بعدي حذف مي‌كنه به اضافه‌ي اينكه تحت هيچ شرايطي اون كره ها رو داغ يا ميكروچيپ نمي‌كنه و اجازه‌ي شركت در مسابقات تك خون رو نمي‌ده و...

ولي oliveira عزيز،‌اينجورها هم كه شما مي‌فرماييد نيست،‌ اسب كرد هوئت جهاني پيدا كرده و شما مي‌تونيد به اين آدرس هم مراجعه كنيد،
هرچند كه اطلاعات زيادي توش نيست اما هنوز اول راهه.
دست كم اوضاعش از بعضي نژادهاي ايراني بهتره

منظور هم از قابليتهاي اين نژاد مقاوم بودنش به شرايط سخت محيطي و خوراكي و كاريه، يعني اسب لوكس نيست اسب كاره
يكي از مهمترين قابليتهاش هم به كارگيري در چوگانه و تنها اسب ايرانيه كه مي‌تونه حركاتشو كنترل كنه و يكي از دلايل استفاده از اين اسب در تعزيه هم همين قابليتشه كه به جز اسب كرد فقط در اسبهاي چوگان آرژانتيني ديده ميشه كه اين هم دليلي بر نياز به حفظ اين ذخيره‌ي ژنيه
شماچندتا اسب کردمیشناسی که چوگان کارمیکنن.؟:mellowsmiley: