خرنامه

sohrab

Active member
جهت انبساط خاطر تصویر این خر دربند را ببینید :happysmiley:

پیوست ها

• kharjan.jpg
    kharjan.jpg
    81.7 کیلوبایت · بازدیدها: 14
  • CIMG3393.JPG
    CIMG3393.JPG
    139.1 کیلوبایت · بازدیدها: 14
اسلام شناسی: توهین به شعور بشریت

شما این لینک رو که صریحا داره توهین میکنه و زیر سوال میبره اسلام ناب رو همراه با شبهه انگیزی در آن،تایید میکنید؟!!!
بنده شخصا مراجعه نکردم به کتاب اصول کافی تا از صحت مطلب مطمئن بشوم ولی در اسرع وقت اینکار را خواهم کرد.اگر مرضیه جان هدفشون گذاشتن مطالب اصول کافیست،بسیار خوب،مطلب را بنویسند و منبع را هر سایتی انتخاب نکنند که به والله اینها حق الناس است و همه مسولند در قبال نوشته هایشان.و حق ندارند از جایی مطلبی رو نقل قول کنند که به شبهات دامن بزنند.شما برید و بخونید که چطور اذهان رو در این لینک منحرف میکنند به سمت ضدیت با اسلام.و این برای من قابل هضم نیست که محیط اینجا با معرفی همچین سایتهایی آلوده بشود.
ببخشیدمن اینجا فقط حق الناس رودرست متوجه نشدم.
اگرمیشه برام توضیح بدید؟

DADAR

Member
آنکس که بداند و بداند که بداند

اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
آنکس که بداند و نداند که بداند
بیدارش نمایید که بس خفته نماند
آنکس نداند و بداند که نداند

لنگان خرک خویش به منزل برساند

آنکس که نداند و نداند که نداند
در جهل مرکب ابدالدهر بماند

Dr_Ghaffari

Active member
صحبت من روی منبع نقل حدیث است.درسته از اصول کافی گرفته شده و مرضیه طبق گفته خودش بخاطر ارتباط مطلب با این تاپیک اینجا گذاشته، ولی شما میتونید هدف سایتی که ازش این مطلب نقل شده رو نادیده بگیرید؟توهین به شعور بشریت؟!مساله و بحث من روی این هستش.
علی ای حال،لطفا مطالب رو از جایی بگیرید که درج اسم اون سایت زننده نباشه و در خور شان یک مسلمان.
راه بهتری که مرضیه جان میتوانستند انتخاب کنند این بود که مطلب را کپی میکردند بدون اون لینک و ارجاع میدادند به همان کتاب اصول کافی.خواننده مسلما اگر مشتاق باشد در خارج از نت هم بدنبال صحت مطلب میرود.
سلام دوستان
مرا ببخشید که دیر آمدم و نفس بریده پس مرا به تازیانه نزنید ! بیایید آزاد باشید و آزاد اندیش ...! آنچه مسلم است از اینگونه حکایات و روایات فراوان است و بسا در کتابهای معتبری چون اصول کافی و ... ( نام نمی برم ! ) فرض محال که اولین خری که بعد از پیامبر مرده باشد خر رسول باشد ، چه لطفی دارد بعد چه چیزی کنترل می نموده است که در سراسر جهان کدام خر زود تر مرده است ! کاش این حکایات و روایات کمی عاقلمان کند نه اینکه ذره عقل و خرده هوشی را هم که داریم برای خرده گیری از هوش یکدیگر به کار ببریم ! بله ...

فربود

Active member
دکتر جان چه عجب شما هم امدید . خوشم میاد چند ماهی یک بار یه سری به انجمن میزنی :smilingsmiley:

reihaneh

Member
خری آمد بسوی مادر خویش بگفت مادر چرا رنجم دهی پیش

برو امشب برایم خواستگاری اگر تو بچه ات را دوست داری

خر مادر بگفتا ای پسر جان تو را من دوست دارم بهتر از جان

زبین این همه خرهای خوشگل یکی کن نشان چون نیست مشکل

خرک از شادمانی جفتکی زد کمی عرعر نمود و پشتکی زد

بگفت مادر به قربان نگاهت به قربان دو چشمان سیاهت

خر همسایه را عاشق شدم من به زیبایی نباشد مثل او زن

بگفت مادر برو پالان به تن کن برو اکنون بزرگان را خبر کن

به آداب و رسومات زمانه شدند داخل به رسم عاقلانه

دو تا پالان خریدند پای عقدش یه افسار طلا با پول نقدش

خریداری نمودند یک طویله همانطوری که رسم است در قبیله

خر عاقد کتاب خود گشایید وصال عقد ایشان را نمایید

دوشیزه خر خانم آیا رضایی؟ به عقد این خر خوش تیپ در آیی؟

یکی از حاضرین گفتا به خنده عروس خانم بهر گل چیدین برفته

برای بار سوم خر بپرسید خر خانم سرش یکباره جنبید

خران عرعر کنان شادی نمودند به یونجه کام خود شیرین نمودند

به امید خوشی و شادمانی برای این دو خر در زندگانی

;d ;d ;d ;d ;d ;d ;d

و اما ادامه ماجرا:

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    143.5 کیلوبایت · بازدیدها: 10

Dr_Ghaffari

Active member
یک خرنامه خواندنی نیز در دیوان ایرج میرزا است که گفتنش جای بگو نگو دارد !؟ این خرنامه را ارسال می کنم به این امید که دوستان از من نرنجند و مرا ببخشند :
شد گذار عزبی از در باغ دید در باغ یکی ماده الاغ
خوب بر قامت آن خر نگریست تا بداند به یقین خرخرکیست؟
ماده خر بسته به میل طالب باغبان غایب و شهوت غالب!
اندکی از چپ و از راست دوید باغ را از سر خر خالی دید
گر کسی نیز به باغ اندر بود هوش خربنده به پیش خر بود
الغرض بند ز شلوار گرفت ماده خر را به دم کار گرفت!
ناگهان صاحب خر پیدا شد مشت بیچاره ی خرگا واشد
برسرش بانگ کشید ای جاپیچ چه کنی با خر من گفتا:"هیچ"
گفت : " المنة لله ...! دیدم"! معنی هیچ کنون فهمیدم !
امدوارم کار من به لعل و نفرین نکشد ... اما فرد به فرد این شعر ضرب المثل است و برای من و شما همین بس که از این داستان معنی " هیچ " را بفهمیم و دیگر هیچ ..!

خر شاکی.
donkey_khare_e_shaki.jpg

sohrab

Active member
یک خرنامه خواندنی نیز در دیوان ایرج میرزا است که گفتنش جای بگو نگو دارد !؟ این خرنامه را ارسال می کنم به این امید که دوستان از من نرنجند و مرا ببخشند :
شد گذار عزبی از در باغ دید در باغ یکی ماده الاغ
خوب بر قامت آن خر نگریست تا بداند به یقین خرخرکیست؟
ماده خر بسته به میل طالب باغبان غایب و شهوت غالب!
اندکی از چپ و از راست دوید باغ را از سر خر خالی دید
گر کسی نیز به باغ اندر بود هوش خربنده به پیش خر بود
الغرض بند ز شلوار گرفت ماده خر را به دم کار گرفت!
ناگهان صاحب خر پیدا شد مشت بیچاره ی خرگا واشد
برسرش بانگ کشید ای جاپیچ چه کنی با خر من گفتا:"هیچ"
گفت : " المنة لله ...! دیدم"! معنی هیچ کنون فهمیدم !
امدوارم کار من به لعل و نفرین نکشد ... اما فرد به فرد این شعر ضرب المثل است و برای من و شما همین بس که از این داستان معنی " هیچ " را بفهمیم و دیگر هیچ ..!

دکتر جان از شما تشکر میکنیم. با این حرکت روشنگرانه شما حضرات بعد از گذشت 90 سال از مرگ ایرج میرزا به ماهیت اشعارش پی بردند!

پیوست ها

• Bolvar_mashhad.jpg
    Bolvar_mashhad.jpg
    79.2 کیلوبایت · بازدیدها: 17

Dr_Ghaffari

Active member
دکتر جان از شما تشکر میکنیم. با این حرکت روشنگرانه شما حضرات بعد از گذشت 90 سال از مرگ ایرج میرزا به ماهیت اشعارش پی بردند!
سلام سهراب خان البته ایرج میرزا در پایان یک نتیجه گیری اخلاقی نیز می نماید که :
آدمی پیش هوس کور و کر است ! هر که دنبال هوس رفت خر است ..!

Dr_Ghaffari

Active member
ایرج میرزا یکی از شاعران نو اندیشی بود که با جهالت جامعه دوران خودش مبارزه می کرد ... به حتم بدگویی او به حاکمان زمانه بیش از شماتت وی از روحانیون است ! هر جا نیز از دین گفته است با کج اندیشی های آن مخالفت کرده است ... البته بسیار بی پروا و بی پرده !
اما بدگویی از روحانیت در دوران مشروطیت به ایرج میرزا محدود نمی شود و شاعران دیگری چون میرزاده عشقی نیز اشعار بسیاری در این زمینه دارند . به هر حال دوستان باید خود در احوال آن دوران و آن شاعران مطالعه بفرمایند تا ببینند چرا مثلا ایرج گفته است :
" به زهد گربه شبیه است زهد حضرت شیخ !"
یا چرا میرزاده عشقی گفته است :
" بر مدرس نتوان کرد جسارت اما! آنقدر هست که بر ریش خرش باید رید !
پدر ملت ایران اگر این بی پدر است ! بر چنین ملت و جد و پدرش باید رید !
باز هم دوستان مرا ببخشند و از من نرنجند به هرحال این دوبیت نیز از خرنامه ها است ...!
چرا آیت الله ها در آن زمان یک ماه در سفارت خانه انگلستان بست نشستند تا مشروطه البته مشروعه کنند ؟
خواهشمند است به کتاب " بست نشینی یک ماهه مشروطه خواهان در سفارت انگلستان " انتشارات بنیاد مستضعفان و جانبازان مراجعه کنید و اگر در بازار نیافتید در کتابخانه پارک شهر تهران موجود است ! چرا پسر آیت الله شیخ فضل الله نوری بر پای چوبه دار پدر دست می زند ؟ و اصولا چرا چنین ماجراهایی اتفاق افتاده است ؟
البته حق دارند چشم دیدن نام ایرج را بر خیابانی نداشته باشند وقتی ایرج می گوید :
" در ایران تا بود ملا و مفتی ! به روز بدتر از این هم بیفتی "!
خدا او را نیامرزاد !

Dr_Ghaffari

Active member
سلام دوستان
دکتر جان عکس متعلق به کجا هست؟
دوست عزیز من این چه پرسشی است که می فرمایید ! ؟
پاسخ معلوم است بلوار ایرج میرزا ؛"جلال الممالک" سابق و "جلال آل احمد " فعلی !
اما اگر می خواهید بدانید در کدام شهر از ارسال کننده برادر سهراب بپرسید به هر حال از ایران خارج نیست چون فقط در این مملکت از این اتفاقات می افتد ! البته که خدا ایرج را نیامرزد ... فقط برای همین یک بیت زیر که در پاکیزگی جامه ی شیخ گفته است :
رند شراب خوارم و در سینه ام دلی است ! پاکیزه تر ز جامه ی شیخ نماز کن !
مدیریت محترم سایت در صورت امکان ...

مرضیه

Member
یکی اینجا به من بگه من قبلا درمورد قضیه ی حمار در ریاضیات صحبت کرده بودم آیا؟!!!:hmmsmiley02:

مرضیه

Member
اگر بین بچه های انجمن دوستانی باشن که رشته ی تحصیلیشون در دبیرستان ریاضی بوده،حتما این قضیه و تصویرش رو توی کتاب هندسه 2 بیاد میارن!
قضیه ی نامساوی مثلث اینطور میگه که در هر مثلث ،مجموع طولهای هر دوضلع از طول ضلع سوم بزرگتر است.

یا نامساوی مثلثی که در میان عوام به اشتباه اصل حمار نیز نامیده می‌شود،قضیه ایدر هندسه ی اقلیدسی است که می‌گوید همواره کوتاه‌ترین مسیر بین دو نقطه، خط راست است. این اصل بدین دلیل حمار نامیده شده‌است که چنین استنباط می‌کند که اگر خری را در یک رأس مثلث قائم الزاویه قرار دهیم و بوته یا علفی را در رأس دیگر آن، حیوان همواره کوتاه‌ترین مسیر که همان وتر است را برای رسیدن به غذا بر می‌گزیند. یا اینکه همواره مجموع دو ضلع یک مثلث قائم‌الزاویه از وتر آن بیشتر است.

اینجا گفته شده به اشتباه ولی به اشتباه! در کتابهای درسی عکس این حیوون رو هم کشیدن و یک مشت علوفه هم در راس مقابل مثلث طراحی کردند و ...:happysmiley:
و جالب که دانش آموزان هم اکثرا در اثبات این قضیه لنگ میزنن!!!!

دوستان و اعضای محترم و عزیز
با رعایت ادب و احترام به سایرین،
جسارتا بهتر نیست بجای مطرح کردن شعر و حتی اسم (مثلا !)شاعرهایی بی ارزش،به اشعار شاعران بزرگ و گرانقدر کشورمان بپردازیم؟؟؟
معتقدم اینچنین افرادی که هیچ جایگاهی نزد عوام و خواص و ... ندارند و تنها افرادی از جنس خودشان به طرفداری آنها برمیخیزند،باید به دست فراموشی سپرده شوند و حتی بردن نام بی اعتبار و ... ایشان نیز جلوه ی چندان خوبی به محفل نخواهد داد،هر چند جایی حرفی زده باشند که مرتبط با عنوان تاپیک باشد.هر چند تاپیک "خرنامه"(!!!) است ولی اشعار ایرج میرزا لیاقت گذاشتن در همین خرنامه را هم ندارند...
امیدوارم کسی از حرفهای من رنجیده خاطر نشود که اصلا همچین قصدی نداشتم.قبل از همه از دکتر غفاری عذرخواهی میکنم.
سپاس

آخرین ویرایش: