تبارنامه ملی اسب اصیل ایران

من فکر میکنم برای نجات اسبهای ایرانی حداقل برای سعی در ?

• خیر بی فایده است

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    12

سنا

Active member
پاسخ : تبارنامه ملی اسب اصیل ایران

من كه خيلي دوست دارم كمكي كنم اما نميدونم چه كاري ازم بر مياد :-[ :-\

♘ امیرحسین ♞ گفت:
از هفته آینده اگر خدا بخواهد روشگاه لوازم+سامانه خرید و فروش اسب+سیستم جدید انجمن رو پیاده سازی میکنم که قوی ترین سیستم موجود است و استارت کتاب رو داخل اون شروع میکنیم.
کیا پایه هستن برای کتاب؟

من
و یک کار می کنم که کتاب اول را تمام خالص ایرونی هایش رو براتون می فرستم درست مثل فرمت خود کتاب
بعدش کتاب دوم که بیشتره بهش اضافه میشه کرد

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞

ایرانی گفت:
من
و یک کار می کنم که کتاب اول را تمام خالص ایرونی هایش رو براتون می فرستم درست مثل فرمت خود کتاب
بعدش کتاب دوم که بیشتره بهش اضافه میشه کرد
فرمت عکس یا پی دی اف فایده نداره
باید متنی باشه تا قابل جستجو و لینک دادن بشه

عکس نیست تایپ شده منظورمه . پی دی اف هم نیست . فکر کنم بشه بهش لینک بدید ا _

که با کتاب اول تبارنامه تایپ شده مثل همون شکل کتاب که میشه لینکش هم کرد شروع کرد /نه پی دی اف نه عکس /مثل همین تایپ که اینجا دارید ....

♘امیرحسین♞

ایرانی گفت:
که با کتاب اول تبارنامه تایپ شده مثل همون شکل کتاب که میشه لینکش هم کرد شروع کرد نه پی دی اف نه عکس مثل همین تایپ که اینجا دارید
بله دیگه
منم هیمنطور گفتم

بنظر من یک حرکت دیگه هم باید انجام داد
تبلیغات برای آمدن به سایت و صحبت و شنیدن نظرات دوستانی که هنوز تو سایت نیستند. ولی دستی به آتش دارند مخصوصا شهرهایی که اعضا کم هستند مثل یزد, خوزستان و..

پیشنهاد؟

من فکر میکنم توی مجله آقای یوسف نیا اگر برای این فصلش یک چیزی از این که این سایت هست باشد بد نیست چون بخصوص خوزستانی ها که میدونم مجله را می خونند

sohrab

Active member

ایرانی گفت:
بند 1 یعنی بعضی از اسبها هم پدر هم مادرشان آزمایش شدند ولی چون یکی از پدر یا مادرشان مرده و جواب آزمایش هم گم شده در اداره یا بعضی ها در نیومارکت در دفتر دامپزشک قبلی که اسمش را یادم رفته پس پدر یامادر عرب هستند ولی چک نشده و نمیشود و معلوم نیست که آیا مثلا پدر این اسب فلک بوده یا سمرقند )این مثال است *
بعضی از اسبها اصلا نام پدر و مادرشان را نوشته اند اما هیچکدام چواب آزمایش ندارند یعنی معلوم نیست این ها اصلا عرب هستند یا خیرپ
یک سری هم هستند که دیگر کاملا مشخص شده است که از بیخ عرب نیستند یعنی هیج ابهامی در مورد آنها نیست.

بله بند 4 برای شیر فهم کردن اداره است

بند 5 هم همان 123 هستند آنهم برای شیر فهم کردن آقایان که در اداره مشغول خراب کاری هستند

بند 6 کسانی که قبلا کتاب تبارنامه را با خانم قراگوزلو همکاری داشته اند و اطلاعات تهیه کتاب و اصلا این دی ان ای و آزمایش خون به چه درد می خورد درا دارند آنهم اسبداران باید خودشان بدانند . کسانی هستند که دلشان برای این اسبها می سوزد کار با تبار نامه خیلی خیلی پیش از اینها کردند . چون خانم قرگوزلو هم می خواست همین کار را بکند . با یک سری آزمایش خون انجام داد و یک سری از اسبها بیرون رفتند و چند نفر هم شدند دشمن قسم خورده خانم قرگوزلو . کسانی هستند که آن موقع ها با خانم کار می کردند.

در ضمن از دقت شما متشکرم و اگر اصولا با نوشتن چنین نامه ای موافقید و فکر میکنید قسمتهایی را باید اضافه یا حدف کرد لطفا حتما بفرمایید
چون به هر حال چند فکر همیشه نتیجه بهتری از یک فکر دارد .

اینجوری نمیشه! بند ها را اصولی و حساب شده باید تنظیم کرد.

اول در مورد کلیت طرح به نتیجه برسیم.

آیا شما خواستار حذف همه اسبهای مشکوک هستید؟ حتی آنها که به علت مرگ یکی از والدین و موجود نبودن نمونه، یا گم شدن مدارکشان در اداره، یا اشتباه عنوان شدن نام پدر یا مادر، هنوز وضعیت کاملا مشخصی ندارند؟!

*یاد آوری : ثبت اسبهای پایه توسط خانم قراگوزلو، تنها به استناد ادعای مالک بود، بنابراین بعضی از اسامی و تیره ها که در شجره های همین اسبهای تائید شده در کتاب می بینیم و به آن افتخار می کنیم، اصلا وجود خارجی ندارند.

*رفع ابهام : آزمایشات انجام شده، فقط تعیین هویت والدین است و به هیچ وجه درجه عرب بودن! را مشخص نمی کند.

بله در مورد عرب بودن که با هیچ آزمایشی فکر نکنم بشود آن را ثابت کرد. ولی یک سری اسبها هستند که مرده اند و خانم قرکوزلو هم آنها را تایید کرده. گم شده زیاد وجود ندارد. ولی یک سری هستند که در مورد پدر یامادرشان شک هست یعنی معلوم نیستند آنها باید حذف شوند . یک سری که قدیمی هستند و خانم قرگوزلو هم آنها را ثبت کرده را میتوان قید کرد در جلوی نا اسب " به استناد خانم قرگوزلو" آنوقت برای مردم معلوم میشود که حداقل از چه اسبی تولید می کنند. آن زمان هم که خانم قرگزلو در خوزستان اسبها را ثبت میکرد اسب خارجی نبود همه عرب بودند. حالا به جای مثلا فکه یکی گفته شیخ شفق زیاد باهم فرقی نمی کنند . مسئله اون اسبهایی است اصلا پدر و مادرشان معلوم نیستند یا هر دو یا یکی ..

آنها که به علت مرگ یکی از والدین و موجود نبودن نمونه، یا گم شدن مدارکشان در اداره، یا اشتباه عنوان شدن نام پدر یا مادر، هنوز وضعیت کاملا مشخصی ندارند اگر قدیمی بودند و معلوم بوده که از کدام خانواده در خوزستان آمده اند که خوب شک زیادی در موردشان نیست. و این اسبها هم معمولا آنهایی هستند که خانم قرگوزلو سالها پیش ثبتشان کرده ولی در مورد یک سری که در ا داره تولید شده اند و اگر مدرکی نداردند شک زیاد وجود داارد به خصوص از سال 1979 به بعد به خاطر وضعیت بد اداره .

در ضمن همانطور که میدانید در حال حاضر اداره سوارکاری اجازه نمی دهد هیچ اطلاعاتی بیرون برود و می خواهند همه اسبها را وارد کتاب کنند.

من فکر می کنم به زبان ساده میشود گفت که : یک سری اسب هستند که پدر و یا مادرشان یا هر دو معلوم نیست ... خوب آنها نباید وارد کتاب شوند.

سهراب گفت:
اینجوری نمیشه! بند ها را اصولی و حساب شده باید تنظیم کرد.

اول در مورد کلیت طرح به نتیجه برسیم.

آیا شما خواستار حذف همه اسبهای مشکوک هستید؟ حتی آنها که به علت مرگ یکی از والدین و موجود نبودن نمونه، یا گم شدن مدارکشان در اداره، یا اشتباه عنوان شدن نام پدر یا مادر، هنوز وضعیت کاملا مشخصی ندارند؟!

*یاد آوری : ثبت اسبهای پایه توسط خانم قراگوزلو، تنها به استناد ادعای مالک بود، بنابراین بعضی از اسامی و تیره ها که در شجره های همین اسبهای تائید شده در کتاب می بینیم و به آن افتخار می کنیم، اصلا وجود خارجی ندارند.

*رفع ابهام : آزمایشات انجام شده، فقط تعیین هویت والدین است و به هیچ وجه درجه عرب بودن! را مشخص نمی کند.

یکی از مشکلاتی که در تبارنامه بعداز آزمایشات این است که مثلا یکاسبی پدرش اونی نیست که توی کتاب است و چون مثلا در فرح آباد بوده دوباره باید دی ان ای اون اسب با دی ان ای اسبهایی که در آن سال کشش شدند چک بشه . برای بعضی از اسبهای 3تا4 مادر یا پدر فرض میشود که همگی آنها باید باان اسب چک شوند. یعنی اداره دوباره باید یک سری جواب جدید داشته باشد . حالا آیا اینکار را کردند یا نه خدامی داند

sohrab

Active member

ایرانی گفت:
بله در مورد عرب بودن که با هیچ آزمایشی فکر نکنم بشود آن را ثابت کرد. ولی یک سری اسبها هستند که مرده اند و خانم قرکوزلو هم آنها را تایید کرده. گم شده زیاد وجود ندارد. ولی یک سری هستند که در مورد پدر یامادرشان شک هست یعنی معلوم نیستند آنها باید حذف شوند . یک سری که قدیمی هستند و خانم قرگوزلو هم آنها را ثبت کرده را میتوان قید کرد در جلوی نا اسب " به استناد خانم قرگوزلو" آنوقت برای مردم معلوم میشود که حداقل از چه اسبی تولید می کنند. آن زمان هم که خانم قرگزلو در خوزستان اسبها را ثبت میکرد اسب خارجی نبود همه عرب بودند. حالا به جای مثلا فکه یکی گفته شیخ شفق زیاد باهم فرقی نمی کنند . مسئله اون اسبهایی است اصلا پدر و مادرشان معلوم نیستند یا هر دو یا یکی ..

آنها که به علت مرگ یکی از والدین و موجود نبودن نمونه، یا گم شدن مدارکشان در اداره، یا اشتباه عنوان شدن نام پدر یا مادر، هنوز وضعیت کاملا مشخصی ندارند اگر قدیمی بودند و معلوم بوده که از کدام خانواده در خوزستان آمده اند که خوب شک زیادی در موردشان نیست. و این اسبها هم معمولا آنهایی هستند که خانم قرگوزلو سالها پیش ثبتشان کرده ولی در مورد یک سری که در ا داره تولید شده اند و اگر مدرکی نداردند شک زیاد وجود داارد به خصوص از سال 1979 به بعد به خاطر وضعیت بد اداره .

اصلا قضیه این نیست!
اطلاع دارید سهم اسبهایی رد شده ی خوزستان از سایر مناطق بیشتر بوده ؟ (استانی که به هیچ وجه اسب تروبرد و دو خون و ترکمن و ... در آن پیدا نمی کنید!)
اصلا در این آزمایش dna خلوص خون عرب بررسی نمیشه، dna هر اسب را با پدر و مادر اعلام شده چک میکنند و جواب + یا - میشه. شکی در کار نیست. یا اسب تائید میشه یا از طرف یکی از والدین (یا هر دو) رد میشه. بنابراین رد شدن اسب میتونه در اثر یکی از اتفاقات زیر صورت بگیره:

1- تولید کننده مادیانش را با سیلمی A کشیده، غافل از اینکه مادیان از اسب B آبستن شده! ( در صورت شناسایی شدن اسب B، باید آزمایش مجددا با پدر اصلی تکرار شود. که نمیشود!)

2-تولید کننده مادیانش را با سیلمی نژاد دیگری کشش کرده و یک سیلمی عرب را به عنوان پدر کره معرفی کرده (علت رد شدن، غیر عرب بودن پدر نیست، عدم تطابق با پدر معرفی شده است)

3- تولید کننده اسبی با والد(والدین) نامشخص یا ثبت نشده را به عنوان کره ی اسب(اسبهایی) ثبت شده، معرفی کرده (اسب رد شده ممکنه عرب باشه ولی چون DNA اش با والدینش مطابقت نداره رد میشه.)

4-اشتباهات بوجود آمده در عنوان کردن نام اسبها از طرف مالکین، اشتباه در ثبت مشخصات توسط ماموران فدراسیون و اشتباهات آزمایشگاه.

آیا باید در مورد همه ی این گروه ها دقیقا به یک شکل عمل بشه؟

*سوال : مری خانم با استناد به چه مدرکی اسب ها را تائید و ثبت میکردند؟

خانم به استناد تولید کننده های قدیمی اسبها را ثبت می کرد و خوب یک عده هم که خودش تولید کرده بود ویک عده تولید فرح آباد ولی خانم تا آنجا که توانست اسبها را BT کرد و لی قسمت دوم آزمایشات را بدلیل بیماری و بعد هم که فوت کردند نتوانست انجام دهد.

علتها ی اشتباه شدن متفاوت هستند من هم باشما موافقم باید با هر کدام نسبت به شرایط زمان آن اسب برخورد کرد. البته که نمی شود عرب بود ن اسبها را بااین آزمایشات مشخص کرد ولی پدر و مادرشان را که میشود ....

علتهایی که شما نوشتید درست هستند ولی آزمایشگاه که اینها را نمی داند.... من خودم دیدم که برای یک اسب چند پدر در نظر گرفته بودند که باید دوباره با همه انها چک شود .....و باید دوباره یک سری از DNA ها به آزمایشگاه فرستاده شود. من نمی دانم که اینکا را را کردند یا نه.

در ضمن فعلا که هیچ خبری موثق نیست شما چطور این همه با اطمینان در مورد اسبهای خوزستان میگویید. هر خبری که از ادراه می آید درست نیست .... خیلیهایش شایعه است . من مطمئن هستم .....

sohrab

Active member

منظورم اسبهای پایه بود (پدر و مادر اسبهای تولیدی خودشون). اینها را فقط به استناد ادعای مالک ثبت کرد. البته ناسپاسی برداشت نشه، امکان دیگری هم نبود. با این حال اسبشناسان! اسبهایی را که اصالت بیشتری دارند میشناسند.
آزمایش مجدد اسبهای ردی، به علت بدهی که فدراسیون به آزمایشگاه دارد فعلا مقدور نیست.(به نقل از یکی از کارمندان معاونت فنی)
چه خبری موثق نیست؟ اسامی ردی های خوزستان را که سالها پیش علنا اعلام کردند.

sohrab

Active member

چند تا؟! یعنی شک دارید که اعلام شده باشه؟
یک نمونه اش یکی از مادیانهای خودم به نام "دلبر" هست که رد شدنش از نوع بند 4 هست و علیرغم 2 سال پیگیری، ترتیب اثر داده نشده. فکر نمیکنم اعلام سایر اسامی در سایت صحیح باشد. اگر در مورد خاصی سوال دارید تماس بگیرید تا عرض کنم.

♘امیرحسین♞

سهراب گفت:
فکر نمیکنم اعلام سایر اسامی در سایت صحیح باشد.
چرا؟
خوب ممکن ست از بی اطلاعی تولیدات از این اسبها انجام شود و تولید کننده بیچاره ضرر بکنه

بالا