اصول انتخاب یک مربی مجرب

علی واحدی

Active member
ابتدا باید بدانیم که واژه مربی ازکجا آمده است. مربی از ربّ . مربی و مربا آمده است که مربا همان محصول مربی که شاگرد است میباشد. از اینجا باید دانست که وظیفه مربی پرورش سوارکار از نظر اخلاقی و روحی و جسمانی است. حال باید شخصیت وی را مورد مطالعه قرار دهید که صادق و درستکار باشد و از برخورد اجتماعی و گفتمان کاملا مودبانه برخوردار باشد و بتواند امین شما در تمام مسائل گردد و هیچگاه دچار کبر و غرور نگردد چون هیچگاه هیچ ظرفیتی پر نیست(کبر و غرور آخر عمر سوارکاری یک مربی است).
اولین اصل این است که شما به مربیتان احساس نزدیکی کرده و به او اعتماد کنید.
حال این مربی مجرب را از کجا باید بشنایسم.
یک مربی کار آزموده و با تجربه باید از علم سوارکاری آنهم بروز مطلع بوده و سعی کند این اطلاعات را کم کم به شما منتقل نماید.
ابتدا باید برای شما از فیزیولوژی و آناتومی ورزشی صحبت نماید.(فزیولوژی علم شناخت و نقش خاص اعضا و اندامهای مختلف بدن موجود زنده میباشد و آناتومی علمی است که با ساختمان بدن و اجزا و قسمتهای تشکیل دهنده موجود زنده سر و کار دارد)مثلا به شما قسمتهای مختلف بدن اسب را نشان داده و در مورد آنها توضیح دهد که هر کدام چه نقشی دارند(چه در حرکت و چه در داخل بدن اسب)و گفتن مثلا تعداد تنفس اسب و میزان درجه حرارت او و تعداد ضربان قلب اسب(که یک سوارکار الزاما باید بداند).
سپس باید در مورد ایمنی و نقش آن در محیطهای اسبی با شما صحبت نماید که امکان و احتمال وجود خطر برای شمارا به حداقل برساند.
یک مربی مجرب بایستی اصول کمکهای اولیه را بدرستی بداند که درصورت بروز حادثه چه کارهایی را برای شما باید انجام دهد.
یک مربی مجرب بایستی در مورد تغذیه سوارکار و اسب اطلاعات زیادی داشته باشد که مثلا اگر شما زود خسته میشوید از چه تکنیکهایی و چه غذاههایی استفاده نمایید. اگر اضافه وزن و یا کمبود آن را دارید شما را راهنمایی کند و آنرا تا رسیدن به هدف دنبال نماید(این نکته در مورد اسب کلاسی حتما باید رعایت شده و مربی مخصوصا اسب کلاسی را از نظر تغذیه در نظر گرفته و تامین نماید چون یک اسب کلاسی باید روزی سه کلاس را بگرداند)
یک مربی مجرب بایستی احترام و محبت اول به اسب بعد به پرسنل و بعد به شاگردان باشگاه را کاملا رعایت نماید.
یک مربی مجرب هیچگاه نباید بیش از حد از شاگردان و اسب توقع داشته باشد.
بک مربی مجرب بایستی با اجتناب از ریسک کردن ضامن حفظ سلامتی اسب و سوارکار باشد و باحوصله و صبور باشد.
یک مربی مجرب که این خیلی مهم میباشد باید در اولین جلسات سوارکاری انواع نرمشها روی اسب توسط سوارکار را به او تعلیم دهد و آنهم در حالت قدم(حدود 14 نرمش را).
حال اگر از جلسه اول و دوم و سوم مربیتان شما را سوار بر اسب نمود بدانید و مطمئن باشید که کمترین اطلاعی از مربیگری ندارد.
یک مربی مجرب بایستی هر روز یک مطلب تازه برای عنوان و کار داشته باشد و نباید هر روز تکرار مکررات باشد(البته به استعداد شما بستگی بسیار دارد)
یک مربی مجرب در طول یک ساعت کلاس سوارکاری بایستی در مانژحضور داشته و پا به پای شاگردان در همه جای مانژ حضور یابد.
یک مربی مجرب که این هم خیلی مهم است بایستی با لباس کامل سوارکاری و خیلی آراسته و با بوی خوش سر کلاس حضور یابد.
حتما سعی نمایید از مربیانیکه دارای مدرک مربیگری هستند استفاده نماییدحتی میتوانید از آنها بخواهید که مدرکشان را نشانتان دهند.
یک مربی مجرب باید بتواند به تمام سوالات شما در سوارکاری پاسخ صحیح و قابل درک دهد و یا با تواضع کامل بگوید {{نمیدانم تحقیق میکنم و پاسخ میدهم}}

حال ببینید مربی ایکه با او کار میکنید از این ویژگیها برخوردار است یا نه در غیر اینصورت ادامه دادن با وی هیچ سودی برای شما جز اتلاف وقت و انرژی و صرف هزینه نخواهد داشت و هیچگاه فکر نکنید که تغییر مربی اشکالی دارد و خدای ناکرده مربیتان مثلا دلخور میشود. شاید او تا اینجا توانسته باشد شما را پیش ببرد و بیش از این در توانش نباشد. دراینصورت خود مربی باید برای پیشرفت بیشتر شما خوشحال باشد که شما پیشرفت بیشتری را خواستارید و سعی کند سطح خودش را بالاتر ببرد. در اصل ما در انتخاب مربی در هر سطحی مختاریم ولی وقتی انتخاب شد همه چیز تحت اختیار مربی مجربی است که در سطور بالا او را شناختید.با آرزوی موفقیت تمامی شما که عاشق اسبها هستید.

DADAR

Member
با تشکر از برادر عزیز که این موضوع رو مطرح کردند که من هم فکر میکنم اولین قدم مهمی که هر سوارکار بر میدارد همین تصمیم گرفتن در انتخاب مربی هست ??? ??? ???

اما از کجا باید شروع کرد؟ ؟ ؟ ؟ از دوستان سوال کنیم ؟ ؟ ؟ به حرف چه کسی اعتماد کنیم؟ ؟ ؟

اولین سوال را باید از خود پرسید ! ! ! از خودتان بپرسید و با صداقت هم به خود جواب دهید . . ;)

از خود بپرسید هدف شما از سوارکاری چیست و اگر مالک اسب هم هستید این سوال را در رابطه با اسبتان هم مطرح کنید ???.

هدف شما از داشتن اسب چیست؟ ؟ ؟

آیا شما سوارکار بزرگسال و مبتدی هستید که میخواهید برای تفریح و لذت بردن در کنار دوستان سوارکار خود سواری کنید؟ :D

یا شخصا رقابت در مسابقات و هیجان را دوست دارید و از رقابت کردن لذت میبارید و هدفتان شرکت در مسابقات بزرگ هست؟ ؟ :eek: :eek: :

آیا با شرکت و رقابت در رده های مبتدی شهر یا استانتان راضی خواهید بود؟ :p

یا رویای شرکت در مسابقات قهرمان کشوری را در سر میپرورانید؟ ؟ ::)

بعد بنشینید و با نگاهی واقع بینانه سطح سواری خود را بنویسید , , دقیقا ,,,با قلم و کاغذ بنویسید, ولی صادقانه حد اقل با خود! ! ! :-\سپس هدفهائی را که در ذهنتان برای خود و اسبتان را دارید بنویسید. . یادتان باشد هدفهائی باشند که قابل دستیابی باشند مثلا در یک سال آینده یا در 5 سال آینده. . :eek:

به یاد داشته باشید که شرایط مالی مملکتی استعدادی و. . . . را در نظر بگیرید مثلا رفتن به المپیک برای همه ما رویاست نه اینکه قابل دسترس نیست, هر روایائی شدنیست, اما رفتن به المپیک آن هم در کشوری که هنوز قرنطینه بین لمللی ندارد کمی دور از ذهن هست مگر اینکه شرایط تان خیلی خاص باشد که همچین هدفی را روی کاغذ بنویسید. . . . . مثلا در حال حاضر یک سوارکار درجه یک کشوری هستید در بالاترین رده های کشور هم رقابت میکنید و توان رفتن به اروپا و خرید اسب و هزینیه مربی برای 5 سال آینده را هم دارید اونوقت بدون شک رفتن به اولمپیسی هدف بعدی شماست! ! ! ! ;D :D

یا مثلا الآن در رده D استانی شرکت میکنید و میخواهید فصل آینده D کشوری شرکت کنید! ! ! !

یا در 2 سال آینده میخواهم در رده نوجوانان یا جونان کشور صاحب مقام باشم! ! ! !

حالا همین نوشته ها رو بدید به یکی از دوستان سوارکارتون و نظرش رو بپرسید! ! !

ببینید به نظر اون هم منطقی و قابل دسترس هست! ! ! البته با توجه به سطح سواری که از شما سراغ دارد! ! ! :-X :-X

و اما قسمت بعد .........

DADAR

Member
حال با توجه به پاسخ های خودتان تصمیم بگیرید :D :D

اگر هدف شما سوارکاری تفریحی , گشت و لذت بردن از اسب و طبیعت هست بهتر هست که به باشگاهی بروید که بیشتر در این زمینه فعالیت میکند هیچ احتیاجی هم به مربی‌های گران و با تجربه و فعال در سطح مسابقات کشوری ندارید :eek:

و یک مربی ساده سوارکاری ممکن است احتیاجات شما را رفع کند و چه بهتر که باشگاهی را انتخاب کنید که از فضای دوستانه و مثبتی برخوردار باشد تا از سوارکاری و صحبت با دیگر دوستان سوارکار هم لذت بیشتری ببرید. . . ;D ;D

در صورتیکه به دنبال شرکت در رده های مبتدی در شهرتان هستید میتوانید با تحقیقی جامع از مربیان فعال شهر یا استانتان و به دست اوردان آماری نسبی از سابقه حضور آنها در مسابقات , , مقامهای کسب شده توسط خودشان شاگردانشان و همینطور اسبهائی را که تا به حال تربیت کرده و به میدان آورده اند به یک نتیجیه خوب و قابل بررسی برسید ::) ::)

البته نکات اخلاقی را هم که برادر عزیز ذکر کردند با توجه به شخصیت خودتون در نظر بگیرید , , :-*

در صورتیکه هدف شما رفتن تا بالا ترین سطح سوارکاری کشور هست و شرایط مالی و دیگر شرایط ملزوم را هم در خود میبینید آنوقت همین برسی را بر روی مربیان مطرح کشور انجام بدید اگر در شهر یا استان خود از شرایط بهره مندی از چنین مربیانی برخوردار نیستید متعاسفانه باید به خاطر هدف خود به شهر دیگری نقل مکان کنید یا حد اقل مرتبا در حال رفت و آمد باشید که هزینیه بالائی را برای خود و اسبتان در بر خواهد داشت. :'( :'(

این را هم در نظر داشته باشید که اگر هدفتان رقابت در مسابقات و جام‌های مطرح ملی است و خود را در باشگاهی که مسابقات محلی را شرکت میکند محبوس کنید جز افسوس چیز دیگری عایدتان نمیشود و زمان را از دست میدهید :-\ :-\

دقیقا برعکس این قضیه هم مصداق دارد : اگر هدفتان و شرایط مالی شما در حد انجام مسابقات کوچکتر است و به باشگاهی با مربی درجه یک کشوری نقل مکان کنید هر روز بیشتر و بیشتر افسوس خواهید خورد و نا امید از وضعیت موجود :-[ :-[

فکر کنم هر شب باید خواب دید که همه ی اسب‌های باشگاه رفتن مثلا جام سرهنگ نشاطی و شما تنها در باشگاه یک مانع 80 cm را میپرید :mad: :mad:

در صورتیکه میتونستید با شوق هر چه بیشتر از شرکت در مسابقات محلی خودتان و هیجان رقابت لذت ببرید و با هم به امید فردائی بهتر باشید و پیشرفت و پیشرفت و, , , , . . . . . :D

اما بعد از اینکه مربی و باشگاه متناسب با سطح سواری و شرایطتان را پیدا کردید حالا از خود بپرسید

چگونه میتوان یک شاگرد خوب بود؟ ؟

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:
حال با توجه به پاسخ های خودتان تصمیم بگیرید :D :D

اگر هدف شما سوارکاری تفریحی , گشت و لذت بردن از اسب و طبیعت هست بهتر هست که به باشگاهی بروید که بیشتر در این زمینه فعالیت میکند هیچ احتیاجی هم به مربی‌های گران و با تجربه و فعال در سطح مسابقات کشوری ندارید :eek:

و یک مربی ساده سوارکاری ممکن است احتیاجات شما را رفع کند و چه بهتر که باشگاهی را انتخاب کنید که از فضای دوستانه و مثبتی برخوردار باشد تا از سوارکاری و صحبت با دیگر دوستان سوارکار هم لذت بیشتری ببرید. . . ;D ;D

در صورتیکه به دنبال شرکت در رده های مبتدی در شهرتان هستید میتوانید با تحقیقی جامع از مربیان فعال شهر یا استانتان و به دست اوردان آماری نسبی از سابقه حضور آنها در مسابقات , , مقامهای کسب شده توسط خودشان شاگردانشان و همینطور اسبهائی را که تا به حال تربیت کرده و به میدان آورده اند به یک نتیجیه خوب و قابل بررسی برسید ::) ::)

البته نکات اخلاقی را هم که برادر عزیز ذکر کردند با توجه به شخصیت خودتون در نظر بگیرید , , :-*

در صورتیکه هدف شما رفتن تا بالا ترین سطح سوارکاری کشور هست و شرایط مالی و دیگر شرایط ملزوم را هم در خود میبینید آنوقت همین برسی را بر روی مربیان مطرح کشور انجام بدید اگر در شهر یا استان خود از شرایط بهره مندی از چنین مربیانی برخوردار نیستید متعاسفانه باید به خاطر هدف خود به شهر دیگری نقل مکان کنید یا حد اقل مرتبا در حال رفت و آمد باشید که هزینیه بالائی را برای خود و اسبتان در بر خواهد داشت. :'( :'(

این را هم در نظر داشته باشید که اگر هدفتان رقابت در مسابقات و جام‌های مطرح ملی است و خود را در باشگاهی که مسابقات محلی را شرکت میکند محبوس کنید جز افسوس چیز دیگری عایدتان نمیشود و زمان را از دست میدهید :-\ :-\

دقیقا برعکس این قضیه هم مصداق دارد : اگر هدفتان و شرایط مالی شما در حد انجام مسابقات کوچکتر است و به باشگاهی با مربی درجه یک کشوری نقل مکان کنید هر روز بیشتر و بیشتر افسوس خواهید خورد و نا امید از وضعیت موجود :-[ :-[

فکر کنم هر شب باید خواب دید که همه ی اسب‌های باشگاه رفتن مثلا جامع سرهنگ نشاطی و شما تنها در باشگاه یک مانع 80 cm را میپرید :mad: :mad:

در صورتیکه میتونستید با شوق هر چه بیشتر از شرکت در مسابقات محلی خودتان و هیجان رقابت لذت ببرید و با هم به امید فردائی بهتر باشید و پیشرفت و پیشرفت و, , , , . . . . . :D

اما بعد از اینکه مربی و باشگاه متناسب با سطح سواری و شرایطتان را پیدا کردید حالا از خود بپرسید

چگونه میتوان یک شاگرد خوب بود؟ ؟
با سلام و تشکر از آقای دادار که مطلب را بدقت خوانده و ادامه داده اند. باید به عرض دوستان عزیز برسانم که جناب آقای دادار یکی از بهترینهای شیراز بودند(و هستند) و مطالبشان خیلی پرمحتواست. ایشان قدمهای بسیار مهمی را در بالا بردن سطح سوارکاری شیراز برداشتند که مدتی که ایشان تشریف داشتند خیلی خوب بود. لازم میبینم که راه ایشان توسط افراد صالح و خیر اندیش این جامعه ادامه پیداکند تا انشاالله سوارکاران شیراز را در میدانهای کشوری ببینیم که اصلا دور از ذهن نیست.

DADAR

Member
ممنون برادر,, شما همیشه به بنده لطف داشتید. . :D

اینشاله که شما هم موفق باشید و حرکتی را که دوباره به کمک دوستان شروع کردید با تدبیر و تجربه و صداقت به نتیجه برسانید. :)

مهر

Member
با تشکر از نکات آموزنده وکاربردی آقای برادر وآقای دادار خیلی عالی بودند :D
لطفا ادامه نکات رو هم بنویسید یعنی چگونه میتوان یک شاگرد خوب بود؟؟

علی واحدی

Active member
مهر گفت:
با تشکر از لطف و دقت و علاقه مندی شما برادر یا خواهر عزیزم(چون ذکر نکرده اید)چشم در اولین فرصت در همان لینک خواهید دید. آرزومند آرزوهایتان برادر.

علی واحدی

Active member
مهر گفت:
با سلام خدمت مهر عزیز و خوش آمد گویی: برای دیدن خصوصیات شاگرد خوب و یا انتخاب باشگاه خوب به تاپیک استانها و استان فارس بروید. دوستار شما برادر.

مهر

Member
به نظر شما یه مربی خوب و مجرب باید مقامهای زیادی کسب کرده باشه یا اینکه تجربه چندین سال سوارکاری کافیه؟

علی واحدی

Active member
مهر گفت:
به نظر شما یه مربی خوب و مجرب باید مقامهای زیادی کسب کرده باشه یا اینکه تجربه چندین سال سوارکاری کافیه؟
با سلام خدمت شما دوست و سرور گرامی:
ببینید اگر اصول انتخاب یک مربی مجرب را بدقت بخوانید پی به تقریبا تمامی سوالاتتان میبرید ولی باید عرض نمایم که سابقه چندین و چند ساله اگر مفید بوده باشه صد در صد این مربی دارای مقامها و شرکت در مسابقات مهم کشوری و استانی را دارا خواهد بود و از ترین اسبهایش و نتیجه ای که در میدانها از آنها گرفته میشود پی به اصولی بودن و نتیجه کارش برده شود و از شاگردانی که تربیت نموده و بمیدان داده است. پس مقام و تجربه باید در کنار هم بوده باشند و مشهودا مکمل یکدیگر میباشند. یک مربی خوب باید خودش یک سوارکار خوب و بروز باشد و بتواند علمش را که حاصلش کسب افتخار و مقام برای اسبانش و خودش میباشد را به شاگردانش و راه کسب آنها را بیاموزد. امیدوارم توضیحاتم برایتان کامل و نتیجه بخش بوده باشد. سربلند و پیروز باشید. برادرتان.

مهر

Member
از راهنماییتون ممنونم ،فکر کنم جوابمو تا حدودی گرفتم به هر حال نباید توقع داشته باشیم که همه این خصوصیات در یه مربی باشه و به قول جناب دادار باید ببینم کدوم جنبه مربی برام مهمتره .بازم متشکرم.موفق باشید :)

علی واحدی

Active member
مربی من خوبه،فقط جدیدا بداخلاق شده:confused:
تا پام از رکاب بیرون میاد دیگه...
اخلاق مربی جزو چیزهاییکه خیلی باید خوب باشه البته مربی شما هم ممکنه مشکلی داشته باشه که اینجوری شده و شما هم باید درکش کنید و کمکش. چون میگین جدیدا اینجوری شده حتما یه دلیلی داره و ممکنه دلیلش خانوادگی باشه یا کاری یا ... .
البته مربی هیچوقت نباید مسائل حاشیه ای روی کارش تاثیر بزاره ولی همونطور که گفتم شما هم باید اونو درک کنید که این دوران و سیکلش به پایان برسه انشاالله.

حتما حق با شماست جناب برادر.
بنده که حرفی ندارم،البته در حین آموزش کمی غرولند میکردم;)اما ایشان خودشان میدانستند که عمدی نیست و البته اگر حرفی هم زدم به دنبالش عذرخواهی هم بوده است.و امیدوارم مشکلات مربیم به زودی حل بشود و مثل همیشه در حین تمرین از حرکات اشتباه من کلافه نشوند:p

علی واحدی

Active member
حتما حق با شماست جناب برادر.
بنده که حرفی ندارم،البته در حین آموزش کمی غرولند میکردم;)اما ایشان خودشان میدانستند که عمدی نیست و البته اگر حرفی هم زدم به دنبالش عذرخواهی هم بوده است.و امیدوارم مشکلات مربیم به زودی حل بشود و مثل همیشه در حین تمرین از حرکات اشتباه من کلافه نشوند:p

همیشه سعی کنیم که در روزی که کلاس داریم به روحیه مربیمان هم توجهی داشته باشیم. مهم است.

mahsa

Member
نفس جان خدارو شکر کنید مربیتون کمی غر میزنن مربی من که دائما" در حال غر زدن هستن البته ایشون نگران کار من هستن و به نظرشون بنده یه کم تنبلم که به تنبیه احتیاج دارم خدا اون روز نیاره که من مانعی بندازم :wacsmiley: ولی با همه این چیزها ایشون بهترین مربی هستن
خیلی مهمه که مربی حاشیه گرا نباشه و خدای نکرده همیشه در حال جنگ و دعوا باشه مربی که با کوچکتر از خودش دعوا راه میندازه اونم سر تمیز کردن داخل سم که جزء وظایف شاگرد نیست به نظر شما مربیه؟ با وجود مقامهای که کسب کرده ولی ادم جرات نمیکنه از کار ایشون یکم انتقاد کنه در این صورت بهتره دیگه روزهای که ایشون حضور دارن به باشگاه نرین
اینای که گفتم نمونه ی از اخلاق این مربی کاش باشگاهها یکم به فکر بودن و اینطور افرادی به اسم مربی نشان نمیدادن اینها اسم مربی یدک میکشن وگرنه کسی که تلاش کرده و با پشتکار به مقام مربیگری رسیده هیچ وقت مسائل حاشیه ی داخل کارش نمیکنه

علی واحدی

Active member
نفس جان خدارو شکر کنید مربیتون کمی غر میزنن مربی من که دائما" در حال غر زدن هستن البته ایشون نگران کار من هستن و به نظرشون بنده یه کم تنبلم که به تنبیه احتیاج دارم خدا اون روز نیاره که من مانعی بندازم :wacsmiley: ولی با همه این چیزها ایشون بهترین مربی هستن
خیلی مهمه که مربی حاشیه گرا نباشه و خدای نکرده همیشه در حال جنگ و دعوا باشه مربی که با کوچکتر از خودش دعوا راه میندازه اونم سر تمیز کردن داخل سم که جزء وظایف شاگرد نیست به نظر شما مربیه؟ با وجود مقامهای که کسب کرده ولی ادم جرات نمیکنه از کار ایشون یکم انتقاد کنه در این صورت بهتره دیگه روزهای که ایشون حضور دارن به باشگاه نرین
اینای که گفتم نمونه ی از اخلاق این مربی کاش باشگاهها یکم به فکر بودن و اینطور افرادی به اسم مربی نشان نمیدادن اینها اسم مربی یدک میکشن وگرنه کسی که تلاش کرده و با پشتکار به مقام مربیگری رسیده هیچ وقت مسائل حاشیه ی داخل کارش نمیکنه

مهسا جان تمام صحبتهای شما را قبول دارم ولی عزیزم پاک کردن داخل سم اسب دقیقا از وظایف شاگرده.

mahsa

Member
مهسا جان تمام صحبتهای شما را قبول دارم ولی عزیزم پاک کردن داخل سم اسب دقیقا از وظایف شاگرده.

درست میفرماید ولی نه زمانی که اسب برای سواری خود ادم نباشه و کارگرها یه گوشه نشسته و در حال خوش و بش کردن باشن

علی واحدی

Active member
درست میفرماید ولی نه زمانی که اسب برای سواری خود ادم نباشه و کارگرها یه گوشه نشسته و در حال خوش و بش کردن باشن

اسب خود را بیشتر حس کنید و متقابلا بگذارید که او نیز بیشتر شما را حس کنن پس اگر شما اسب را برای سواری خودتان میخواهید و اصولا اسب خودتان است یکی از راههای ارتباط با او(اسب) همان پاک کردن سم او میباشد و او به شما اطمینان میکند و همین حس لامسه بین شما و او حس متافیزیکی بین شما و او برقرار مینماید که اثرش را در آینده بین خودتان و اسبتان خواهید دید. من بشخصه اسبم را برایم زین و دهنه میکنند ولی اگر وقتش را داشته باشم سعی میکنم که اینکار را خودم انجام دهم و اگر بگویم که داخل سم اسبم را با انگشتان و ناخنم پاک میکنم ممکنه خنده تان بگیرد ولی این کار را هم برای این انجام میدهم که او بیشتر مرا حس کند.