استفاده از شلاق

sevda

Member
ایا استفاده از شلاق برای تربیت اسب مفیده یا مضر؟
کلا در چه مواردی باید از شلاق استفاده کرد؟
در بعضی موارد اسب میخواهد از دستور سوار سرپیچی کند(اسبهای جوان) ایا در این موارد استفاده از شلاق صحیح است؟

علی واحدی

Active member
ایا استفاده از شلاق برای تربیت اسب مفیده یا مضر؟
کلا در چه مواردی باید از شلاق استفاده کرد؟
در بعضی موارد اسب میخواهد از دستور سوار سرپیچی کند(اسبهای جوان) ایا در این موارد استفاده از شلاق صحیح است؟

همیشه باید بیاد داشته باشیم که شلاق ابزاری است در جهت تربیت اسب نه کوبیدن و سیاه نمودن او. اسبها با کوچکترین اشارت شلاقی پی به اشتیاه خود میبرند و در صورت استفاده ناصحیح اسب را لجوجتر و خنگ میکند. تابته سوارکاران حرفه ای همیشه با شلاق سوار میشوند و شلاق جزء انفکاک ناپذیر سوارکاریست. خانم شیلا ویلکاکس از بزرگترین سوارکاران جهان میگویند: کسانیکه بیمهابا و بیرحمی اسبها را با شلاق میکوبند از بیکماریهای روانی رنج میبرند :hmmsmiley02:

sevda

Member
همیشه باید بیاد داشته باشیم که شلاق ابزاری است در جهت تربیت اسب نه کوبیدن و سیاه نمودن او. اسبها با کوچکترین اشارت شلاقی پی به اشتیاه خود میبرند و در صورت استفاده ناصحیح اسب را لجوجتر و خنگ میکند. تابته سوارکاران حرفه ای همیشه با شلاق سوار میشوند و شلاق جزء انفکاک ناپذیر سوارکاریست. خانم شیلا ویلکاکس از بزرگترین سوارکاران جهان میگویند: کسانیکه بیمهابا و بیرحمی اسبها را با شلاق میکوبند از بیکماریهای روانی رنج میبرند :hmmsmiley02:
حالا با اسبی که موقع شلاق زدن سردست میزنه باید چیکار کرد؟
اسب من یه کم گهگیری داره این عادت بدو میشه با شلاق اصلاح کرد؟

sevda

Member
خوب شلاق نزنید که سردست نزنه !

خوب پس وقتی اسب لجبازی میکنه و میخواد از مسیری که سوار میخواد خارج بشه
(مثلا تو سواری ازاد پس از طی مسافتی بنابه مصلحت خودش بر میگرده به طرف باشگاه)
و در این موارد جز استفاده از شلاق چاره ای نیست
که با مشکل سردست زدن مواجه میشیم

sevda

Member
سوارش چی؟ عوض میشه؟

اکثرا سوارش خودمم ولی چون برا کورس امادش میکنیم مربیم هم سوارش میشن
که ایشون از شلاق استفاده میکنن که وقتی ایشون سوارن سردست زیاد میزنه و رابطه خوبی هم با ایشون نداره ولی با من رابطه اش خوبه تنها مشکلی که دارم همینطور که گفتم پس از طی مسافتی برمیگرده سمت باشگاه...

salimi

Member
به نظر من این تو ذات اسبتون هست و باید سواریتون کمی قوی تر بشه که به خودش اجازه کل کل کردن رو نده

mahsa

Member
به نظر من این تو ذات اسبتون هست و باید سواریتون کمی قوی تر بشه که به خودش اجازه کل کل کردن رو نده

منم با نظر اقا معین موافقم اسب اگر به خودش باشه ترجیح میده تو باکسش استراحت کنه تا اینکه سواری بده
یعنی این اسب فقط با کمک شلاق تغییر مسیر میده ؟:ph34r-smiley: روشهای دیگه امتحان کردین یا اینکه چون شلاق زدن نتیجه میداده از اول فقط با کمک شلاق مسیرش عوض کردین؟

kamyab

Member
منم با نظر اقا معین موافقم اسب اگر به خودش باشه ترجیح میده تو باکسش استراحت کنه تا اینکه سواری بده
یعنی این اسب فقط با کمک شلاق تغییر مسیر میده ؟:ph34r-smiley: روشهای دیگه امتحان کردین یا اینکه چون شلاق زدن نتیجه میداده از اول فقط با کمک شلاق مسیرش عوض کردین؟
من مخالفم:coolsmiley02:
sevda نوشته وقتي مربي سوار ميشه بازم اينكارو انجام ميده و بدتر هم ميشه
من اين مربي كه sevda ميگه ميشناسم
سوار قابل ، ماهري و قوي هست و به اسبهاي بزرگتر از اين هم اجازه كل كل نميده:winksmiley02:
منظورتون از قوي شدن سواري چيه؟

sevda

Member

نه مهسا جان این اسب پرخون و بازیگوشه و از از باکس هم زیاد خوشش نمییاد.وقتی هم که تو مانژه به سختی میشه مهارش کرد.
تغییر مسیر هم میده ولی خوب فقط بعضی اوقات لجبازی میکنه که اونموقع فقط با شلاق میشه هدایتش کرد :blushsmiley:

علی واحدی

Active member
حالا با اسبی که موقع شلاق زدن سردست میزنه باید چیکار کرد؟
اسب من یه کم گهگیری داره این عادت بدو میشه با شلاق اصلاح کرد؟

خواهر خوب من موقعیکه اسب سر دست میزنه اول باید دنبال علت سردست زدن بگردی ممکنه کمر درد داشته باشه و یا کلا درد داشته باشه یا زینش اندازش نباشه و بهش فشار بیاره و یا شما خیلی مبتدی هستید(البته ببخشید جسارت نباشه) و نمیتوانید از نشست و فشار ساقهاتون استفاده صحیح بکنی و اسبتو بجلو برونی و از شلاق هم استفاده نکن که اوضا رو بدتر میکنه و ممکنه اصلا از بین نره و بدتر هم بشه(البته یک سوار با تجربه میتونه از شلاق درست استفاده کنه و از شلاق درست پشت ساقش استفاده کنه که اسب بفهمه که موقع ساق دادن نباید گهگیری کنه و یا سردست بزنه و باید بلافاصله بعد از ساق دادن به اسب، اسب به سمت جلو حرکت بکنه). اصولا اسبهای گهگیر یک گوشه بخصوص مانژ گهگیری میکنن و شما باید آماده باشی و قبل از سر دست زدن و یا گهگیری از حالتش بفهمی و شما روی دست اون بزنی و فشار ساق و نشستتو بیشتر کنی و از ضربانت شلاق درست پشت ساقت استفاده بکنی(دستجلو را بدست چپ گرفته و با دست راست و با شلاق چند ضربه پیاپی محکم درست پشت ساقت بزنی و دقت کنی که به عرقگیر اسب نگیره و مستقیما به بدنش بخوره و بحرکت که ادامه داد بلافاصله نوازشکنی و از نو دوباره حرکت رو انجام بدی و همنجا یک دوره بزرگ بقطر تقریبی 10 متر بزنی درصورتیکه ازبین رفت که خوبه ولی اگر متوجه نشد یا لج ئکرد شما باید تا حصول پیروزی اینکارو انجام بدی تا کاملا در ذهنش جا بیفته و دیگه اینکارو نکنه. اگر کارهای بالا رو درست انجام بدید در یک جلسه هم ممکنه جواب بگیری و همه چیز دست بشه ولی اگر نشد خسته نشو و مدام اینکار رو تا حصول نتیجه ادامه بدی. ارادتمند شما واحدی نیا

علی واحدی

Active member
البته در ابتدای پست قبلیم باید اضافه میکردم که این کارها ابتدا باید در مانژ انجام شود و بعد در گشت و در مانژ و کارهای زمینی اسب را متعادل (تعادل:اولین شرط سواری) ساخته و رفتارهای بد او را اصلاح مینماییمو. شما در هر رشته سواره که فعالیت میکنید لزوما باید حداقل 2 روز در هفته باسبتان در مانژ زمینی و درساژ(در حد پایین) انجام دهید. این خیلی مهم است.

sevda

Member
با تشکر از از توضیحات مفیدتون جناب واحدی
من حدود دو ساله که سواریو در حد حرفه ای دنبال میکنم امسال هم اگه خدا بخواد تو مسابقات کورس شرکت میکنم.
به نظر شما علت خاصی داره که معمولا بالای کوه اذیت میکنه(مثلا عقب عقب راه میره)
در مورد تعادل هم که شما فرمودید احتمالا تعادلم صحیح نیست خوب این اسب وقتی مربیم هم سواره سر دست مینه.
باتشکر

علی واحدی

Active member
با تشکر از از توضیحات مفیدتون جناب واحدی
من حدود دو ساله که سواریو در حد حرفه ای دنبال میکنم امسال هم اگه خدا بخواد تو مسابقات کورس شرکت میکنم.
به نظر شما علت خاصی داره که معمولا بالای کوه اذیت میکنه(مثلا عقب عقب راه میره)
در مورد تعادل هم که شما فرمودید احتمالا تعادلم صحیح نیست خوب این اسب وقتی مربیم هم سواره سر دست مینه.
باتشکر

دو سال مدت زیادیه باید سوارکار خوبی باشید البته با داشتن مربی خوب. اذیت کردن بالای کوهش ممکنه یا از لذت بردن زیاد باشه یا از ترس که باید اینو خودتون تشخیص بدی و وقتی عقب عقب میره دستجلو رو شل کنید و نشست را سنگین تر کرده و بعقب بدهید و فشار ساق بیارید و نچ نچ کنید که بجلو حرکت کنه و حتی از شلاق دقیقا پشت ساق هم میتوتنید استفاده کنید و اگر بجلو حرکت کرد نوازش کنید . مربیتونو متاسفانه نمیشناسم. وقتیکه مربیتون سواره و اون سر دست میزنه مربیتون چکارهایی میکنند و اگر ممکنه بگید اسبتون نریونه یا مادیون و چند سالشه؟ ممنون.

sevda

Member
دو سال مدت زیادیه باید سوارکار خوبی باشید البته با داشتن مربی خوب. اذیت کردن بالای کوهش ممکنه یا از لذت بردن زیاد باشه یا از ترس که باید اینو خودتون تشخیص بدی و وقتی عقب عقب میره دستجلو رو شل کنید و نشست را سنگین تر کرده و بعقب بدهید و فشار ساق بیارید و نچ نچ کنید که بجلو حرکت کنه و حتی از شلاق دقیقا پشت ساق هم میتوتنید استفاده کنید و اگر بجلو حرکت کرد نوازش کنید . مربیتونو متاسفانه نمیشناسم. وقتیکه مربیتون سواره و اون سر دست میزنه مربیتون چکارهایی میکنند و اگر ممکنه بگید اسبتون نریونه یا مادیون و چند سالشه؟ ممنون.

اسب من با مربیم خیلی لجه برا همونم سردست میزنه چون ایشون از شلاق زیاد استفاده میکنن من هم چون نمیخوام با هام لج کنه زیاد از شلاق استفاده نمیکنم.همیشه هم رابطش باهام خوبه ولی بعضی اوقات...
اسبم یه نریونه 6سالس

علی واحدی

Active member
اسب من با مربیم خیلی لجه برا همونم سردست میزنه چون ایشون از شلاق زیاد استفاده میکنن من هم چون نمیخوام با هام لج کنه زیاد از شلاق استفاده نمیکنم.همیشه هم رابطش باهام خوبه ولی بعضی اوقات...
اسبم یه نریونه 6سالس

یکی از دلایل اصلیش همینه چون اسبت به مربیت اعتماد نداره و به تو داره و تو باید این حسو بیشترش کنی تا کاملا خودشو در اختیار شما بزاره. به سنشم بستگی داره ماشاالله نریون گردن کلفت 6 ساله بازیگوشه. احتمالا عکس نریون منو بنام فایر( fire ) توی تاپیک آنگلو عربها دیدین الان 11 سالشه ولی اله کلنگ و سر دست و بالا و پایین پریدن رو حفظ کرده و من هم هیچوقت مانع اینکارش نشدم ولی همیشه قبل از تمرین آزادش میزارم تا هر کاری که میخواد بکنه و موقع کار هم میدونه مه موقع کاره و دست از پا خطا نمیکنه و باورتون نمیشه جز موارد محدودی که شاید به تعداد انگشتان دست نرسه ازم شلاق نخورده اونم نه شلاق محکم مناسب با کارش. خیلی مودب و مبتدی آدابه و لگد زدن و دندون گرفتن رو اصلا بلد نیستولی تا میگی بوس بده پوزشو میاره جاو و لب بالاشو میبره بالا که من اونجا رو بوس کنم که روی یاد گرفتن این مسئله در 2 سالگیش 6 ماه وقت گذاشتم.
در هر حال عکسهای اسبتونو برام ایمیل کنید و نهایت سعیمو میکنمو که اگر لیاقتشو داشته باشم کمک کنم تا درست بشه ولی در هر صورت به سردست زدنش با حالت بدی نگاه نکنید و اونو یک شوخی فرض کنید فعلا تا ببینیم خوا چه میخواهد. اراتمند شما علی واحدی.

salimi

Member
من مخالفم:coolsmiley02:
Sevda نوشته وقتي مربي سوار ميشه بازم اينكارو انجام ميده و بدتر هم ميشه
من اين مربي كه sevda ميگه ميشناسم
سوار قابل ، ماهري و قوي هست و به اسبهاي بزرگتر از اين هم اجازه كل كل نميده:winksmiley02:
منظورتون از قوي شدن سواري چيه؟
ممکن مربی ایشان از این حرکت اسب لذت میبره و یا میترسه که اگر فشار قوی تری روی اسب بیاره بعد سواریش برای دیگران سخت تر بشه
قوی تر شدن سواری یعنی اینکه سوار از بازی اسب لذت ببره ونترسه و دقیقا بفهمه کی میخواد حرکت اضافی بکنه و به اون بفهمونه ازش قوی تره

بالا