اسب در تعزیه

vatan

Member
با سلام. حالا که صحبت از اسب کرد شده بی مناسبت ندیدم عکس هایی از اسب در مراسم تعزیه یا شبیه خوانی را قرار بدم .البته پیشنهاد من به مدیر سایت این است که یک تایپیک جدا به اسب در تعزیه اختصاص بگیره البته اگه دوستان ومدیر سایت موافقت کنند.

پیوست ها

• 12005137457_8610250014_L600.jpg
    12005137457_8610250014_L600.jpg
    70.5 کیلوبایت · بازدیدها: 38

vatan

Member
پاسخ : شناسایی از روی عکس!!!!

البته لازم است توضیح بدهم که منظورم این نیست که این اسب ها کرد هستند بلکه چون در استان اصفهان اسب بیشتر در مراسم تعزیه به کار گرفته میشه این عکس ها را قرار دادم.

پیوست ها

• 12005137459_8610250014_L600.jpg
    12005137459_8610250014_L600.jpg
    53.7 کیلوبایت · بازدیدها: 37

vatan

Member

این عکس ها مربوط است به مراسم کاروان که همه ساله در خمینی شهر اصفهان برگزار میگردد.

پیوست ها

• 120051374511_8610250014_L600.jpg
    120051374511_8610250014_L600.jpg
    90 کیلوبایت · بازدیدها: 34

sohrab

Active member

vatan گفت:
با سلام. حالا که صحبت از اسب کرد شده بی مناسبت ندیدم عکس هایی از اسب در مراسم تعزیه یا شبیه خوانی را قرار بدم .البته پیشنهاد من به مدیر سایت این است که یک تایپیک جدا به اسب در تعزیه اختصاص بگیره البته اگه دوستان ومدیر سایت موافقت کنند.
خیلی جالبه . به نظرم حتما باید این کارو بکنیم.
اگر ممکنه مطالبی که نا خواسته در ادامه بحث"شناسایی از روی عکس!!!!" پیش اومد را بصورت مجزا جای دیگه دنبال کنیم.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞

فکر خوبیه
تاپیک فرهنگ و اندیشه> دینی خویه؟

vatan گفت:

آره خيلي خوبه. منم موافقم حميد جان.
امير حسين خان توي رشته ها هم مي توني بذاري چون اون چيزي که توي اصفهان هست با همه جا فرق مي کنه و بيشتر شبيه يک رشته است تا حضور در مراسم ديني. يعني اون مراسم بهانه اي براي نمايش اسب هايي که ميداني ديگر ندارند.
اگه دوست داشتين جمعه اين هفته تشريف بيارين يه تعزيه به حضور اسب هاي معروف در خود شهر اصفهان برگزار ميشه و از نزديک ببينيد.

vatan

Member

با سلام. اگه میشه مکان تعزیه و چه اسب هایی شرکت می کنند اعلام کن.

احسان

Active member
هفتون رو که بلدی کجاس وطن جون يا همون پله تمدن يه پمپ بنزين اونجاس بنام جايگاه تمدن بيا پيدا ميکنی اگه شما بيای منم ميام از ساعت 7 يا 8 هست درست نميدنم اما همين حدود هست دوستان ديگم تشريف بياريد

♘امیرحسین♞

Persian Horse گفت:
هفتون رو که بلدی کجاس وطن جون يا همون پله تمدن يه پمپ بنزين اونجاس بنام جايگاه تمدن بيا پيدا ميکنی اگه شما بيای منم ميام از ساعت 7 يا 8 هست درست نميدنم اما همين حدود هست دوستان ديگم تشريف بياريد
عکس یادتون نره, عکسهای واضح بگیرید بفرستم به یکی از سایتهای بین المللی

vatan

Member
با سلام . هفتون خیلی دوره یه تعزیه دیگه فکر کنم در گز وبرخوار برگزار میشه.

امید زمانی

Active member
بی شک همان طور که موسیقی ما مدیون تعزیه است (استاد صبا) اسب ایرانی نیز بدهکار تعزیه وشبیه خوانی است.
استاد ناصر تقوایی تعزیه را کاملترین تئاتر جهان میداند که به صورت خودجوش توسط افراد عادی اجتماع اجرا میشود و بی شک در هیچ تئاتر یا نمایشی در جهان چنین قدمتی از همکاری اسب و هنرمند روی صحنه دیده نمیشود . جالب آنکه تنها اسبان خونگرم ایرانی ( عرب ،کرد و دره شور ) این نمایش را به صورت قابل قبول اجرا می کنند و اسبان دوخون زیادی در تعزیه تست شدند ولی هیچکدام موفق نبودند .
اسب تعزیه باید قابلیت اجرای دهها نوع حرکت ظریف و موزون و ریتمیک در میدان کوچک را داشته باشد . حتی اسب ترکمن نیز قابلیت این وسعت اجرا را ندارد .
بهترین اسبان تعزیه گردان بی شک اسبان کرد هستند که همانند میدان چوگان در این میدان نیز بی رقیبند .متاسفانه اگر چه دوستان علاقه مند به اسبان تعزیه از دیرباز در نگهداری این اسبان نمونه بودند ولی به علت عدم پرورش اسب و نگهداری مادیان و تولید کره توسط آنها و نیز خارج کردن این اسبان از منطقه تولیدی ( کرمانشاه یا کردستان ) با قیمت های اغوا کننده باعث شده که این اسبان شانس کمی برای بقای ژنتیکی داشته باشند .به نظر من ایجاد تاپیک تعزیه واجب بود . ;)

سلام
جاتون خالي خيلي شلوغ بود. چند سالي بود تعزيه نرفته بودم. متاسفانه بر خلاف آنچه اميد جان تصور مي کني اسبان دو خون زيادي وارد ميدان هاي تعزيه شده اند و اتفاقا" تا حدودي هم موفق بوده اند. با توجه به افزايش قيمت کرد و عرب، دو خون بازار خوبي پيدا کرده و حتي از عراق نيز وارد مي شود!!!
اسب هاي دو خون متاسفانه با اينکه صلابت اسب هاي ايراني را در ميدان تعزيه ندارند ولي به شدت در حال افزايش و خراب کردن تعزيه ها هستند.
ولي در هر حال هنوز تعزيه يکي از عوامل حفظ اسب هاي کرد و البته بيشتر عرب کرد است.

♘امیرحسین♞

اسب ايراني گفت:
سلام
جاتون خالي خيلي شلوغ بود. چند سالي بود تعزيه نرفته بودم. متاسفانه بر خلاف آنچه اميد جان تصور مي کني اسبان دو خون زيادي وارد ميدان هاي تعزيه شده اند و اتفاقا" تا حدودي هم موفق بوده اند. با توجه به افزايش قيمت کرد و عرب، دو خون بازار خوبي پيدا کرده و حتي از عراق نيز وارد مي شود!!!
اسب هاي دو خون متاسفانه با اينکه صلابت اسب هاي ايراني را در ميدان تعزيه ندارند ولي به شدت در حال افزايش و خراب کردن تعزيه ها هستند.
ولي در هر حال هنوز تعزيه يکي از عوامل حفظ اسب هاي کرد و البته بيشتر عرب کرد است.
اسب کرد از عراق وارد میشه؟
آخه چرا به این راحتی کشش میکنند؟

امید زمانی

Active member
اسبهایی که از عراق وارد میشوند دو خون نیستند بلکه اکثرا عرب شقیه هستند که بسیاری به اشتباه آنها را دو خون محسوب میکنند .
من اسبان تعزیه زیادی دیده ام ولی دو خون ( منظور من ترکیب شده با تروبرد ) ندیده ام ، چند سال پیش بعضی تعزیه گردانها اسبان دو خون را بیشتر به علت بلندی قد و تنومندی به میدان آوردند ولی خیلی زود حذف شدند .
مهم ترین خصیصه برای اسب تعزیه ریتم پذیری موسیقیایی است که اسبان خونگرم ایرانی را میتوانیم عاشق موسیقی محسوب کنیم .
من به شخصه اسبان زیادی را از لحاظ درک موسیقی تست کردم مثلا اسبان کرد و عرب و دره شور به گوشه های ریتمیک فولکولور سریعا واکنش نشان میدهند و حرکت بدنشان را با موسیقی هماهنگ می کنند ولی اسبان تروبرد واکنش های متعددی نشان نمی دهند .

♘امیرحسین♞

ناصر تقوایی در جلسه نقد و بررسی فیلم مستند "تمرین آخر" در نخستین روز هفته فرهنگی باغ فردوس در موزه سینما از جوانان خواست همسو با قرائن تاریخی نوعی تعزیه جدید به وجود آورند.

تقوایی پیش از نمایش مستند "تمرین آخر" خود گفت: تمرین آخر یک اصطلاح تئاتری است و شب آخر تمرین هر تعزیه یک اجرای بدون تماشاگر وجود دارد. به همین دلیل شاید این فیلم متفاوت‌تر از آن چیزی به نظر برسد که درباره تعزیه دیده‌اید.

وی ادامه داد: متاسفانه آشنایی ما با تعزیه یک مقدار غیرواقعی است. تمام کسانی که دم از تعزیه می‌زنند تا به حال یک تعزیه کامل ندیده‌اند. فقط از جایی رد شده و دقایقی تماشا کرده‌اند. تعزیه تنها نمایشی است که مختص شیعیان ایرانی و یک سنت کاملا ایرانی است.

تقوایی پس از نمایش "مستند آخر" هم در جلسه نقد و بررسی آن گفت: تمام این کار کاملا اتفاقی بود. قرار بود طرحی به یونسکو ارائه و با ساخت این مستند تعزیه به رسمیت شناخته شود. این موضوع مصادف با برگزاری المپیک آتن بود و قرار شد گروهی تعزیه حر را در حاشیه بازی‌های المپیک اجرا کنند.

وی افزود: وقتی متن آقای فیاض را که یکی از آخرین معین‌البکاها (کارگردان تعزیه) است خواندم، تصمیم گرفتم از آن متن و همان بازیگرانی که قرار بود برای اجرا به المپیک آتن بروند استفاده کنم و این کار انجام شد. اما متاسفانه آن گروه برای اجرا به المپیک نرفت.

این کارگردان سینما درباره میزان توجه به تعزیه ادامه داد: تا پیش از این کار جدی درباره تعزیه انجام نشده بود. معمولا یکسری گزارش سردستی با صدابرداری بد در این مورد تهیه می‌شود. یک تعزیه کامل در هیچکدام از آن گزارش‌ها نیست، از هر متنی لقمه‌ای گرفته‌اند.

وی در مورد زمان اجرای این کار توضیح داد: این فیلم در یک مدت زمان کوتاه هشت یا 9 روزه ساخته شد و به دلیل محدودیت زمان حضور مردم به عنوان تماشاگر ممکن نبود. فقط ما یک روز در شهر اعلام کردیم مردم برای تماشای تعزیه بیایند که آن هم چون در ماه محرم نبود، زیاد آن حس و حال را ایجاد نکرد و در فیلم هم می‌بینید بیشتر مردم لباس سیاه ندارند.

تقوایی درباره انتخاب بازیگر برای حضور در نقش‌های مختلف یک تعزیه گفت: مبنای انتخاب بازیگر برای تعزیه با سینما و تئاتر کاملا متفاوت است. در تعزیه مهم صدای بازیگر است. چون شخصیت‌های مثبت و منفی برای تماشاگران بر اساس صدا شناخته می‌شوند.

این کارگردان برجسته سینما افزود: تعزیه یک نمایش سیار است. تعزیه‌های متفاوت با متن‌های متعدد وجود دارد. ما حتی تعزیه کمدی هم داریم. به طور نمونه تعزیه مختار کمدی است. گاهی نمایش‌هایی داریم که 10 روز طول می‌‌کشد. در این کار به خاطر محدودیت زمان ما مجبور شدیم از بخشی از خواسته‌هایمان بگذریم.

وی ادامه داد: به طور نمونه خیلی‌ها ایراد گرفته‌اند که چرا در این کار اسب نداریم. اسب جزو لاینفک تعزیه است. قرار بود برای این کار هم از اسب استفاده کنیم، اما اسب‌هایی که در اختیار ما گذاشتند اسب مسابقه بود و به درد تعزیه نمی‌خورد. چون در کلیت کار هم تاثیر نداشت از اسب استفاده نکردیم. متن برای من از همه چیز مهمتر بود.

تقوایی با اشاره به لزوم نگارش متن‌های تازه برای تعزیه گفت: با تغییرات زمان می‌توان در تعزیه تغییر به وجود آورد. تغییر در لباس و... ولی این تغییر باید با قرائن تاریخی همسو باشد و در صحنه وحدت به وجود بیاورد. این وحدت است که اثر هنری را می‌سازد. جوانان ما باید تعزیه جدید به وجود بیاورند. متاسفم در این 30 سال تعزیه‌نویس جدید پیدا نشد تا متن جدید بنویسد.

این فیلمساز در پایان نشست نقد و بررسی مستند "تمرین آخر" خاطرنشان ساخت: تعزیه نه تئاتر است نه سینما. به اعتقاد من غیرایرانی‌ها و غیرمسلمانان هم تعزیه را می‌فهمند. به همین دلیل این کار احتیاج به گفتار متن نداشت.

بالا