اسب در تعزیه

با توجه به اینکه مراسم درفضای بازبوده ونه درتکیه.

اگه عکس ازحرکت اسبها هم داری بذار.

http://www.horse.ir/thread3759.html

شمر: حسین ای ساقی صهبای کوثر
حسین ای آبروی خلق محشر
خوش آن روزی که اکبر کشته گردد
زنید دست عزا بر سینه و سر

پیوست ها

• shemr.jpg
    shemr.jpg
    32.9 کیلوبایت · بازدیدها: 41
آخرین ویرایش:

s.parizimanesh

Active member
امير حسين جان حال كردي چه ادرس سر راستي بهت دادم(كاروان)حيف كه خودمان مراسم داشتيم وگر نه ميامدم.
اين هم چندتا عكس از تعزيه.

پیوست ها

• 63.JPG
    63.JPG
    46 کیلوبایت · بازدیدها: 40
  • 59.JPG
    59.JPG
    40.2 کیلوبایت · بازدیدها: 28
  • 70.JPG
    70.JPG
    29.8 کیلوبایت · بازدیدها: 27

s.parizimanesh

Active member
اين هم چندتا ديگه.

پیوست ها

• 75.JPG
    75.JPG
    42.3 کیلوبایت · بازدیدها: 33
  • 129.JPG
    129.JPG
    39.1 کیلوبایت · بازدیدها: 23
  • 148.JPG
    148.JPG
    36.6 کیلوبایت · بازدیدها: 25
  • 87.JPG
    87.JPG
    39.5 کیلوبایت · بازدیدها: 31

vatan

Member
حدود 2700 تا عکس گرفتم
اصلا انتظار همچین برنامه ای نداشتم. کلی اسب و شتر و هزینه هایی که برای این برنامه انجام شده غیر قابل تصور بود

خوندنی در کار نبود, فقط موسیقی
تو تعزیه میخونن که ّبه آخرش رسیدم

همه افراد پا برهنه بودند !
من كه انتظار داشتم!!!!
چندين سال پيش گفتم كه اين كاروان به درد مستند و فيلم ميخوره ولي هيچكس باور نميكرد همونطور كه اسب كرد را كسي باور نميكرد!!!!

s.parizimanesh

Active member
اين هم حسن گزي در نقش شبيه حر.
اسبي هم كه سوارهست ماديان دو خون مالكش هم خودش هست و از نريان دو خون حاجي بابايي(مشكي)كه بالا عكسش هست واقاي نرگسخاني سوار هست كشش شده.

پیوست ها

• h1.gif
    h1.gif
    11.6 کیلوبایت · بازدیدها: 30
  • s.jpg
    s.jpg
    60.9 کیلوبایت · بازدیدها: 27

DON DIEGO

New member
تعزیه

تعزیه در یکی از شهرهای استان کرمانشاه

پیوست ها

• 100_2259.JPG
    100_2259.JPG
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 10
  • DSC01889.JPG
    DSC01889.JPG
    367.6 کیلوبایت · بازدیدها: 16
  • DSC01890.JPG
    DSC01890.JPG
    335.3 کیلوبایت · بازدیدها: 8
  • p3.JPG
    p3.JPG
    312.7 کیلوبایت · بازدیدها: 28

لادن

Member
مثلا کرمان طرز تزئین اسب و سوار و رنگ های مورد استفاده فرق داره

اميرحسين عزيز درست مي‌فرمايند؛‌
البته من تا به حال به نوع تزئين اسب در كرمان توجه نكرده بودم اما تفاوت ديگه‌اي كه ظهر عاشورا در كرمان با بقيه‌ي ايران داره شيره
يه لباس شير تن كسي مي كنند و جلوي اسب سفيد تزيين و خونين شده كه يه كبوتر سفيد خونين(رنگ قرمز) سوارش كردند توي بازار سرپوشيده‌ي شهر مي‌گردونند و اين شير توي سر خودش مي‌زنه و خاك و كاه روي سرش مي‌پاشن، مثلاً عزاداري مي‌كنه؛ مي‌گفتن خيلي قديمترها يه شير واقعي بوده توي تكيه‌ي مسجد شاه(امام خميني فعلي) نگهداري مي‌شده براي همين كار ولي يه چيزي در حدود دوره‌ي صفويه!

من در حدود 6سال پيش دوتا عاشورا كرمان بودم و اين شير و اسب و كبوترو تو بازار ديدم، ولي متأسفانه عكسي از اين مراسم ندارم.

s.parizimanesh

Active member
اميرحسين عزيز درست مي‌فرمايند؛‌
البته من تا به حال به نوع تزئين اسب در كرمان توجه نكرده بودم اما تفاوت ديگه‌اي كه ظهر عاشورا در كرمان با بقيه‌ي ايران داره شيره
يه لباس شير تن كسي مي كنند و جلوي اسب سفيد تزيين و خونين شده كه يه كبوتر سفيد خونين(رنگ قرمز) سوارش كردند توي بازار سرپوشيده‌ي شهر مي‌گردونند و اين شير توي سر خودش مي‌زنه و خاك و كاه روي سرش مي‌پاشن، مثلاً عزاداري مي‌كنه؛ مي‌گفتن خيلي قديمترها يه شير واقعي بوده توي تكيه‌ي مسجد شاه(امام خميني فعلي) نگهداري مي‌شده براي همين كار ولي يه چيزي در حدود دوره‌ي صفويه!

من در حدود 6سال پيش دوتا عاشورا كرمان بودم و اين شير و اسب و كبوترو تو بازار ديدم، ولي متأسفانه عكسي از اين مراسم ندارم.
اره اين رسم در همه شهرهاي كرمان هست.ولي ربطي به تعزيه نداره جلو دسته اين كار را انجام ميدهند.
البته تعزيه چيز ديگري است.

لادن

Member
اره اين رسم در همه شهرهاي كرمان هست.ولي ربطي به تعزيه نداره جلو دسته اين كار را انجام ميدهند.
البته تعزيه چيز ديگري است.

بله حق با شماست

ولي راستش من هيچ تعزيه‌اي تو كرمان نديدم يعني به جز تهران تو هيچ شهر ديگه‌اي نديدم؛ اونم پارسال تو پاركينگ امام زاده صالح ديدم كه البته هيچ اسبي دركار نبود.

s.parizimanesh

Active member
بله حق با شماست

ولي راستش من هيچ تعزيه‌اي تو كرمان نديدم يعني به جز تهران تو هيچ شهر ديگه‌اي نديدم؛ اونم پارسال تو پاركينگ امام زاده صالح ديدم كه البته هيچ اسبي دركار نبود.
بهترين تعزيه هاي تهران در حسينيه چشمه اي ها هرسال تو ماه صفر برگزار ميشه البته اونجا هم نميشه اسب برد اما از لحاظ تعزيه تمامي اساطيد هستند.
در كرمان هم بهترين تعزيه ها در سيرجان.بم.رفسنجان.هوتك.برگزار ميشوند.

vatan

Member
یزیدش خیلی یزید بود
بله اين كاروان دو بار در محرم تو خميني شهر اصفهان برگزار ميشهاولي 8 محرم هست كه شبيه سازي ميكنند تمام كساني كه در صحراي كربلا حضور داشتند و ديگري 11 محرم هست كه بعد از شهادت امام هست و شبيه سازي دوباره ميشه بريده شدن سر ها و خنده و شادي لشكريان عمر سعد و غيره.
در ضمن امير حسين حرفي زدي كه اطلاعات مذهبي تاريخيت را نشون داد!!!!:dodgy:
يزيد عزيز برادر توي صحراي كربلا حضور نداشت يزيد بر تخت توي شام (سوريه) نشسته بود.:dodgy:
اين هم شمر هست نه يزيد.

البته در یزد هم لباس شیر میپوشند و طبق گفته لادن عزیز شیر توی سرش میزنه و خاک و کاه میریزه و عزاداری میکنه.
مراسم تعزیه اینجا هم بسیار دیدنی بود ولی حیف که فرصتی برای عکاسی پیدا نکردم

پیوست ها

• DSC00049.JPG
    DSC00049.JPG
    370.8 کیلوبایت · بازدیدها: 21
  • DSC00051.JPG
    DSC00051.JPG
    287.2 کیلوبایت · بازدیدها: 17
  • DSC00060.JPG
    DSC00060.JPG
    331.5 کیلوبایت · بازدیدها: 19
  • DSC00061.JPG