آیا اسب ها انتقام میگیرند؟

ناشناس

Active member
انتقام گبری از سوار کار
انتقام گیری از هم نوع خود
نحوه انتقام گیری به چه صورت میباشد؟

پیوست ها

• 47f9de3e08d079_93987007frogview-gallery.jpg
    47f9de3e08d079_93987007frogview-gallery.jpg
    82.7 کیلوبایت · بازدیدها: 147
فکر نکنم اسب از سوارکاره خودش انتقام بیگره در صورتی که اذیتش نکنه سوارکار.
من خودم دیدم که اسب از هم نوع خودش اتقام بگیره.

آخره شب بود ما نشسته بودیم تو باشگاه که اسبم از شیراز برسه اسب دار های عزیز که دیگه خودشون میدونن که اسبی که تاره خریده باشی چه حالی داره که میخواد برسه.
ما یه اسب عرب داشتیم سن بالایی هم داشت که اسمش واشه بود ای اسب تا تنها می شد کله گیر خودش در می آورد.
ای اسبه تنها گذاشتم اقا کله گیرش در اورد رفت طرف اسبی که چند وقت پیش با هم دعوا کرده بودن اسبی که زده بودش اسمش آرم( سیلمی) بود کره آفرون بود.واشه سرش کرده بود تو اصطبل ارم میخواست بکشه ارم.
دیگه من رفتم بابام صدا زدم تا رسیدن ای دوتا اسب حسابی زده بودن به هم. دره اصطبل های دیگه
خراب کرده بودن. خلاصه انتقام گرفتن از هم.

Dr_Ghaffari

Active member
مسلما اسبها نیز می توانند انتقام بگیرند و در مواردی خواهند گرفت . در میان اسبهای ترکمن انتقام گیری رایج است !
آخرین باری که اسب از من انتقام گرفت روز 24 مهرماه بود در جشنواره اصفهان ...! که حیدر بابا با یک دندان جانانه از شانه چپ من انتقام مختصری منجر به درد و کبودی گرفت !
علت انتقام گیری ممانعت من از درگیری او با نریان دیگر ! زمان نتقام گیری یک ساعت پس از ممانعت من !

علی واحدی

Active member
ناشناس گفت:
انتقام گبری از سوار کار
انتقام گیری از هم نوع خود
نحوه انتقام گیری به چه صورت میباشد؟
بطور صد در صد میتوانم بگویم بله اسبها حس انتقام جویی دارند هم نسبت به انسان و هم نسبت به اسبی دیگر و حتی حیوانات دیگر. من خود شاهد چندین نمونه(نمونه های خیلی وحشتناک بوده ام)

mahsima

Member
کرهء من همیشه بند رکابمو میجوید منم یه بار بهش تشر زدمو دعواش کردم اونم سر اولین فرست سردست بلند شدو زد تو کمرم البته سماش کوچولو بودو ضربهء کاری ای نداشت
خلاصه یه کره اسب شیطونم اهل انتقام هست

اگر با هر موجودی بد رفتاری بکنید به نظر من باید منتظر بد رفتاری باشید. من تا حالا اسب را نزدم ولی یکبار در حال سواری بودم که اسب از جا کندو مارو خیلی بد به زمین زدو یلگدم روش. من بلند شدمو نازش کردم. کلشو انداخت پائینو صداش در نیومد. عذاب وجدان گرفته بود بیچاره.

سنا

Active member
به نظر من رفتار تمام حیوونا بازتابی هست از رفتار خود ما
من بهم ثابت شده وحشی ترین حیوون با آدم راه میاد در صورتی که رفتار خوب باشه و احساس خطر نکنه!
یه اسب وحشی بود تو کوه های اطراف
اجازه نمیداد کسی بره طرفش من با قربون صدقه و آروم رفتم پیشش آروم وایساده بود!
هیچکس باورش نمیشد این همون اسب وحشی باشه
اما دوباره تا بقیه رفتن سراغش رم کرد!

atbin

Member
پاسخ : آیا اسب ها انتقام میگیرند؟

یک اسبی هست تو باشگاه ما که حس انتقام گرفتن و تلافی کردن توش خیلی بالا هست!
برای مثال وقتی به این مادیانه عزیز که اسمش ارشیا هست نوازش شلاق نشون میدی
فورا" یک اله و کلنگ میزنه تا شما رو به زیبایی هرچه تمام تر به زمین بزنه!

parisa

Member
به نظر من اسب ها هم انتفام می گیرن اما بیشتر مواقع در برابر انسان به جای انتقام به انسان آموزش می دن که چه طور با اون ها رفتار بشه .
اسبها با سرکشی و عکس العمل های خطر ناک می خوان به ما بفهمونن که اونها هم موجودات زنده هستن ودوست ندارن با اون ها بد رفتاری بشه .
همون طور که دوستان گفتن تا هر موجودی را اذیت نکنی کاری به کارت نداره

این حس انتقام دوره زمانی هم داره؟!!!
مثلا اگه با دستجلو هنگام سواری به گردن اسب نواخته باشی(!!!)،حداکثر تا چند وقت بعد یادش میمونه و منجر به انتقام گیری میشه؟

ممکن است اسبی آنقدر حس انتقامش شدید باشه که مثلا تو مانژ دنبال آدم بیاد واسه گاز گرفتن؟!!!

یا اگر تو باکسش بریم لگد بزنه یا هر حرکت غیر منتظره ای؟؟؟

علی واحدی

Active member
این حس انتقام دوره زمانی هم داره؟!!!
مثلا اگه با دستجلو هنگام سواری به گردن اسب نواخته باشی(!!!)،حداکثر تا چند وقت بعد یادش میمونه و منجر به انتقام گیری میشه؟

نفس جان خواهر خوبم:
شما تنبیهات سواره که جزو تربیت اسب میشه رو با بد رفتاری با اسب قاطی نکن. ممکنه که یک ترینر یه جایی موقع کار با اسب شلاق محکمی هم به اسب بزنه ولی این اسب میفهمه که این بازتاب حرکت اشتباهش بوده.
حال اگر ما پیاده و یک اسب بسته رو با شلاق بیجهت بزنیم یا کارگر بدون علت موقع تمیز کردن باکس اسب با بیل بزنتش یا بطرفش سنگ پرتاب کنیم یا هر کار بدی باهاش بکنیم صد در صد در فکر انتقام خواهد بود.
یک خاطره از حدود 20 سال پیش برات بگم که توی باشگاه چوگان شیراز که دولتی بود سواری میکردیم و یک اسب آنگلو عرب بسیار زیبا از اسبهای ورامینی داشتیم که خیلی هم مغرور و زیبا بود بنام ونوس و کارهای اسبها رو سربازها انجام میدادن(هر سرباز 2 تا اسب تحولش بود) یک شب ونوس از باکسش اومده بود بیرون و رفته بود سراغ جوهای انبار و سرباز نگهبان اصطبل هم با بیل به کمرش زده بود و اونو کرده بود تو باکسش. خلاصه 3 تا 4 ماه ازاین موضوع گذشته بود که این آقای سرباز یه بار دیگه نگهبان اصطبل بود و ونوس هم برای انتقام کمین کرده بود و وقتی این سرباز از جلوی باکسش رد میشه میپره و سر سربازو گاز میگیره. طوریکه پوست و موی سمت راست سرش و نصفی از گوش سمت راستش کلا کنده میشه:eek::eek:
اینم جزای کسیکه بیجهت اسبی رو بزنه:confused::mad::confused:

نفس جان خواهر خوبم:
شما تنبیهات سواره که جزو تربیت اسب میشه رو با بد رفتاری با اسب قاطی نکن. ممکنه که یک ترینر یه جایی موقع کار با اسب شلاق محکمی هم به اسب بزنه ولی این اسب میفهمه که این بازتاب حرکت اشتباهش بوده.
حال اگر ما پیاده و یک اسب بسته رو با شلاق بیجهت بزنیم یا کارگر بدون علت موقع تمیز کردن باکس اسب با بیل بزنتش یا بطرفش سنگ پرتاب کنیم یا هر کار بدی باهاش بکنیم صد در صد در فکر انتقام خواهد بود.
یک خاطره از حدود 20 سال پیش برات بگم که توی باشگاه چوگان شیراز که دولتی بود سواری میکردیم و یک اسب آنگلو عرب بسیار زیبا از اسبهای ورامینی داشتیم که خیلی هم مغرور و زیبا بود بنام ونوس و کارهای اسبها رو سربازها انجام میدادن(هر سرباز 2 تا اسب تحولش بود) یک شب ونوس از باکسش اومده بود بیرون و رفته بود سراغ جوهای انبار و سرباز نگهبان اصطبل هم با بیل به کمرش زده بود و اونو کرده بود تو باکسش. خلاصه 3 تا 4 ماه ازاین موضوع گذشته بود که این آقای سرباز یه بار دیگه نگهبان اصطبل بود و ونوس هم برای انتقام کمین کرده بود و وقتی این سرباز از جلوی باکسش رد میشه میپره و سر سربازو گاز میگیره. طوریکه پوست و موی سمت راست سرش و نصفی از گوش سمت راستش کلا کنده میشه:eek::eek:
اینم جزای کسیکه بیجهت اسبی رو بزنه:confused::mad::confused:

ممنون آقای واحدی هم بابت خاطره و هم راهنماییتون.
جدا که بسیار دردناک بود این خاطره ،وقتی خوندم سمت راست سرم و گوشم درد گرفت!!!یعنی دندونای اسب اینقدر تیز هستش؟؟؟:confused:
اما منظور من تنبیه توسط یک مبتدی بود،منظورم خودم بود.تقریبا 9 ماه پیش سوار یک اسب عرب شدم که البته بسیار باهوش و تیزه.میخواستم یورتمه برم ولی چون مبتدی بودم و نا بلد نمیرفت اسب!اونجا یه نفر به من گفت با دستجلو بزن به گردنش تا بره،منم همین کارو کردم
icon9.gif
و بعدش خیلی شرمنده شدم،اما اون موقع چون اوایل بود و فقط دلم میخواست تند برم با اسب(!!!) دست به اینکار زدم
icon9.gif

اما یه موضوعم هست و اینه که من ضربات محکمی نمیزدم و ضرب دستم هم آنچنان شدید نبود...:confused:
حالا میخوام بدونم بعد از این مدت اون اسب میشناسه منو و ممکنه ازم انتقام بگیره؟؟؟

PHP:
جدا که بسیار دردناک بود این خاطره ،وقتی خوندم سمت راست سرم و گوشم درد گرفت!!!یعنی دندونای اسب اینقدر تیز هستش؟؟؟:confused:
اما منظور من تنبیه توسط یک مبتدی بود،منظورم خودم بود.تقریبا 9 ماه پیش سوار یک اسب عرب شدم که البته بسیار باهوش و تیزه.میخواستم یورتمه برم ولی چون مبتدی بودم و نا بلد نمیرفت اسب!اونجا یه نفر به من گفت با دستجلو بزن به گردنش تا بره،منم همین کارو کردم
icon9.gif
و بعدش خیلی شرمنده شدم،اما اون موقع چون اوایل بود و فقط دلم میخواست تند برم با اسب(!!!) دست به اینکار زدم
icon9.gif

اما یه موضوعم هست و اینه که من ضربات محکمی نمیزدم و ضرب دستم هم آنچنان شدید نبود...:confused:
حالا میخوام بدونم بعد از این مدت اون اسب میشناسه منو و ممکنه ازم انتقام بگیره؟؟؟

تنبیه با کتک زدن بیجا متفاوته نفس خانم،وقتی‌ یه اسبی کتک می‌خوره اون ۱۰۰% میفهمه که بی‌ دلیله یا نه،اگه بی‌ دلیل باشه اون حس انتقام جویش گل می‌کنه، اولا شما بیجا نزدی بعدشم به قول خودت محکم نزدی ،پس لزومی نداره نگران باشی،همیشه کتک زدن اسب بد نیست،کتک زدن بیجا خیلی‌ بده،به قول علی‌ جون یه ترینر اسب رو شاید چندین بار کتک بزنه تا متوجه کار اشتباهش بشه...

ممکن است اسبی آنقدر حس انتقامش شدید باشه که مثلا تو مانژ دنبال آدم بیاد واسه گاز گرفتن؟!!!

یا اگر تو باکسش بریم لگد بزنه یا هر حرکت غیر منتظره ای؟؟؟
نفس عزیز
مابعضی اوقات کارهایی انجام می دهیم ویا ازکارهایی دوری می جوییم از روی ترس ,ترس ازانتقام ,ترس از سرنوشت,ترس ازمجازات و...
بذارنمونه هایی ازتنبیه ویا..برات بگم
یکی از همشهریای من ,یه روزسرا سیمه از گشت بر میگرده واسبش رو با زین می اندازه داخل باکس وشلاق رو میکشه به جونش,طوریکه اسب از زور درد وبی حالی بعد از یک ربع کتک خوردن ,نای تکون خوردن نداشته.
سطل آب رو خالی میکنه روی سر اسب وبعد ازکمی حال اومدن دوباره شروع میکنه به کتک زدن اسب.

بعضی اوقات ما اسب رابی دلیل وبدون اینکه متوجه خواسته ما باشدتنبیه می کنیم.:confused:
بعضی اوقات ما اسب را بدلیل سهل انگاری تنبیه میکنیم.:confused:
بعضی اوقات ما اسب را بدلیل نافرمانی تنبیه می کنیم. بدون توجه به دلیل:confused:

بالاخره ازاین تنبیه هدفی داریم.
اگر اسبی راهم می خواهید تنبیه ومتوجه عملش نماییداین عکس العمل موثر حداکثرتاسه ثانیه بعد ازانجام عمل است وبعد از این زمان اسب متوجه تنبیه شما نمی گردد.
به اعتقاد کارشناسان در99/99٪ از بروزمشکلات ,سوارکار مقصر است.

حال برای آن0.1٪ باقی مانده آیامیتوانید اسب را تنبیه کنید,درست نمیتوانم تشخیص دهم ولی اعتقاددارم باید از بروزاشتباه جلوگیری کرد.
واینکه آیابه ازائ آن ضرباتی که به گردن اسب زدید مورد انتقام قرارمیگیرید یا نه؟ویا مستوجب کیفر هستید؟
اونها رو بیندازید به گردن من.! فقط مهم این است که بدانید وعمل کنید که چرا باید کسی را تنبیه کرد؟ وچگونه بایداین کارراانجام داد.;)

علی واحدی

Active member
icon9.gif
icon9.gif

نفس جان اینکاریکه شما انجام دادید و با توجه به اینکه ضربات ملایمی زده اید حکم یک نیم توقف را براشی داشته است(نیم توقف در تاپیک پرشکار توضیح داده شده است) و کمی او را هوشیار تر نموده اید. مطمئنا او در صدد انتقام نمیباشد و شما کاملا با او راحت باشید. هر روز که باشگاه میروید تعدادی هویج در جیب داشته باشید و دو تکه ای دهانش بگزارید. شاید باب یک دوستی بسیار عمیق باز شود.