آموزش حرکت پاساژ

reihaneh

Member
سلام به همه دوستان
اطلاعاتی می خواستم در مورد آموزش حرکت پاساژ به اسب،ممنون میشم اگر دوستانی که تجربه یا اطلاعاتی در این زمینه دارن یا منبعی در این مورد می شناسن،راهنمایی کنن.

در ضمن نمی دونستم این مطلب باید اینجا باشه یا در قسمت درساژ اگر اشتباه گذاشتم شرمنده :-\

اين حركت و حركت پيافه نقطه اخر سواركاري محسوب ميشن
براي انجام فقط پاساژ يعني آموزش پاساژ به اسب 3 سال وقت لازمه

البته اگه دست جلو رو محكم بگيري يعني فشار توي دهن اسب باشه و اسبو مهميزكني و احيانا با شلاق به سينه اسب بزني ... اگه اسبت نجيب باشه يه كاري شبيه اين ميكنه

من براي انجام يه يورتمه كشيده و بالا آوردن دستها در حين يورتمه و قدم رفتن صحيح و يكنواخت الان 2 ماهه هرروز دارم تمرين ميكنم

reihaneh

Member
خیلی ممنون از جوابتون.

منظور من دقیقا آموزش اسب بود که به اون اشاره کردید و گویا 3 سال طول می کشه :( !!!!
حالا کتابی ،سایتی یا هر منبع دیگه ای سراغ دارید که بشه از اونجا همین روند سه ساله رو پیدا کرد؟

Dr_Ghaffari

Active member
چه عجب صحبت از تمرینات 3 ساله در سایت است ! آقا یان و خانم ها باور کنید 3 روز بیشتر طول نمی کشد !

ناشناس

Active member
کتاب آموزش پاساز

پيافه و پاساژ، نویسنده کتاب .زنده ياد استاد مسعود شکي خان، پيروز سيار

DADAR

Member
دوستان نظرتون چی هست که بیایم پیاف و پاسار رو بیخیال بشیم برا یک مدت روی قدم با دستجلوی آزاد کار کنیم تازه 3 سال هم وقت نمیخواد ??? ???

Dr_Ghaffari

Active member
DADAR گفت:
دوستان نظرتون چی هست که بیایم پیاف و پاسار رو بیخیال بشیم برا یک مدت روی قدم با دستجلوی آزاد کار کنیم تازه 3 سال هم وقت نمیخواد ??? ???
دادار عزیز شما که تازه برگشتی سر پله اول ! دوستان داشتند صحبت از پشت بام می کردند !

DADAR

Member
آخه دکتر جان پشت بام خطرناکه ,همینجوری که نمیشه پرید اون بالا

ندونی چجور رفتی , ???با کله میخوری زمین از همون بالا, :p

البته بزرگ فکر کردن بد نیست اما چجوری بهش رسیدن مهمتر ::)

Dr_Ghaffari

Active member
DADAR گفت:
آخه دکتر جان پشت بام خطرناکه ,همینجوری که نمیشه پرید اون بالا

ندونی چجور رفتی , ???با کله میخوری زمین از همون بالا, :p

البته بزرگ فکر کردن بد نیست اما چجوری بهش رسیدن مهمتر ::)
هر که برده این خر جفتک پران را روی بام می تواند خود به پایینش بیارد والا سلام !

علی واحدی

Active member
خواهر خوب و علاقه مندم حرکت پاساژ(خرامش) و پیافه تقریبا جزو آخرین تعلیمات یک اسب درساژ هستند. اسبیکه آبخوری را بشناسد. اسبی که ساق را کاملا بشناسد.اسبیکه یورتمه جمع و کار و کشیده را کاملا بشناسد و حرکتهای جانبی و حرکتهای حول محورها و و حرکت روی محورها و .... را کاملا بشناسد و در مرحله آخر تقریبا در 8 یا 9 سالگی اموزش پیافه و پاساژ را شروع کند(در حالت کاملا کلاسیک). در هر حال برای اینکه بدانید اسب را چگونه در مرحله آخر آموزش میدهند (پس از اینکه تمام مراحل را طی کرد و با بدنی بسیار عضلانی و قوی در درساژ)در روی زمین اسب را از دو طرف مهار میکنند(بدون سوارکار) و ترینر بسیار مجرب درساژ(تاکید میکنم ترینر بسیار مجرب درساژ) با شلاق درساژ دستها و پاهای اسب را با ضربات بسیار ملایم و (((ریتمیک))) تحریک کرده و به حرکت وامیدارد و سپس پس از اینکه اسب کاملا متوجه منظور ترینر گردید(که ممکن است مدتهای مدیدی طول بکشد) ترینر سوار شده و این اثر این حرکت را سوار بر اسب به او میدهد و با حرکت بجلو تلفیقش میکند. البته ممکن است به قول دوستان 2تا 3 سال طول بکشد و اسب 11 تا 13 ساله شود(پس ببینید که چقدر صبر و علم لازم است). توضیحی که در بالا به آن پرداختم صرفا جهت آشنایی بیشتر شما خواهر گرامی بود(البته با اجازه از استادان عضو سایت).
کتابی است بنام درساژ نویسنده جنی لاریستن کلارک و مترجم مهدی جمشید خانی و کتاب دیگری بنام بسط پاساژ و پیافه نوشته مرحوم سرهنگ نشاطی که دومی را خیلی بعید میدانم بتوانید تهییه کنید.با آرزوی موفقیت برای شما خواهر گرامی.

reihaneh

Member
قبل از هر چیز واقعا از توجه همه استادان و پاسخ هاتون بسیار بسیار متشکرم به خصوص از جناب برادر و توضیحاتی که ارائه کردن.
و اما یه توضیح بدم تا سوء تفاهم دکتر و جناب دادار هم از بین بره ، من اصلا نه می خوام و نه جرئت دارم که حالا حالا ها پشت بام که خوبه حتی درست رو همون پله اول وایسم ،اونقدر هم از مطالب خودتون استفاده کردم که بفهمم اصل سوارکاری پله پله هست ،صبر می خواد و در غیر این صورت هیچ کسی یه سوارکار اصولی نخواهد شد .
این مطلب هم از طرفی در حد یه سوال و کنجکاوی بود و از طرف دیگه اطلاعاتی که برای فرد دیگه ای می خواستم که خود ایشون سوارکار مجرب و ماهری هستند. در ضمن گفتم شاید مطلبی ایجاد کنم که جای بحث در مورد چیزی باشه که هنوز توی انجمن بهش پرداخته نشده بود.فقط و فقط همین :-[
باز هم متشکرم و معذرت می خوام

DADAR

Member
reihaneh گفت:
قبل از هر چیز واقعا از توجه همه استادان و پاسخ هاتون بسیار بسیار متشکرم به خصوص از جناب برادر و توضیحاتی که ارائه کردن.
و اما یه توضیح بدم تا سوء تفاهم دکتر و جناب دادار هم از بین بره ، من اصلا نه می خوام و نه جرئت دارم که حالا حالا ها پشت بام که خوبه حتی درست رو همون پله اول وایسم ،اونقدر هم از مطالب خودتون استفاده کردم که بفهمم اصل سوارکاری پله پله هست ،صبر می خواد و در غیر این صورت هیچ کسی یه سوارکار اصولی نخواهد شد .
این مطلب هم از طرفی در حد یه سوال و کنجکاوی بود و از طرف دیگه اطلاعاتی که برای فرد دیگه ای می خواستم که خود ایشون سوارکار مجرب و ماهری هستند. در ضمن گفتم شاید مطلبی ایجاد کنم که جای بحث در مورد چیزی باشه که هنوز توی انجمن بهش پرداخته نشده بود.فقط و فقط همین :-[
باز هم متشکرم و معذرت می خوام

دوست عزیز علاقه شما ستودنیست :)

اشاره بنده و به احتمال زیاد دکتر غفاری هم به شخص خاصی نیست, بلکه تنها ایجاد بینشی واقع گرایانه به Dressage و وضعیت موجود اون در ایران هستش و همینطور اصرار بر آموزش های مقدماتی و

تاکید بر ادامه آن ................. ???

سلام دكتر جون
منظورم نه كل كله نه افه نه " من خيلي بلدم.."
چجوري سه روزه ميشه پا ساژ و پيافه رو اجرا كرد؟

در ضمن اگر كسي در مورد حركت half pass ( چون خيلي خارجي ام فارسي شو نميدونم)
آموزش و اجراي آن اطلاعاتي داره ممنون ميشم پليز!!!!

جناب برادر يه سوال
آيا الزاما براي درساژ نمايشي از اسب اخته بايد استفاده كرد؟
آيا مثلا از اسب عرب كه درساژ پرش را بلد است و به قول شما آبخوري و ساق را مي شناسد ولي اخته نيست نميشه استفاده كرد؟
منظور شر و شور نريونه

علی واحدی

Active member
hamedmayel گفت:
جناب برادر يه سوال
آيا الزاما براي درساژ نمايشي از اسب اخته بايد استفاده كرد؟
آيا مثلا از اسب عرب كه درساژ پرش را بلد است و به قول شما آبخوري و ساق را مي شناسد ولي اخته نيست نميشه استفاده كرد؟
منظور شر و شور نريونه
hamedmayel گفت:
اين حركت و حركت پيافه نقطه اخر سواركاري محسوب ميشن
براي انجام فقط پاساژ يعني آموزش پاساژ به اسب 3 سال وقت لازمه

البته اگه دست جلو رو محكم بگيري يعني فشار توي دهن اسب باشه و اسبو مهميزكني و احيانا با شلاق به سينه اسب بزني ... اگه اسبت نجيب باشه يه كاري شبيه اين ميكنه

من براي انجام يه يورتمه كشيده و بالا آوردن دستها در حين يورتمه و قدم رفتن صحيح و يكنواخت الان 2 ماهه هرروز دارم تمرين ميكنم

عزیزم ببینید بحث ما در مورد درساژ کاملا بیهوده و بیهدف میباشد. چون ما اسبهایی نداریم که درساژ(((مقدماتی))) را بدانند چه برسد به پیافه و پاساژ و Half pass . شما باید بدانید که اسب نمایشی با اسب درساژ کاملا فرق دارد. و در درساژ اخته بودن یا نبودن اسب هیچ فرقی نمیکند(((چون اسب در سالهای سال آموزش درساژ دیدن آنهم با یک مربی مجرب))) در موقع انجام تست یا مسابقه درساژ کاملا مطیع و مقید سوارکار میباشد و تمامی حواسش در پاسخ دادن به اثرات سوارکار میباشد. لذا تا آن موقع که اسبی که برای درساژ تربیت شده در اختیار ندارید به همان توضیحاتیکه در کتابهای متعدد درساژ شده است بسنده کنید.
شاید آموزشی که شما و یا حتی بنده و یا خیلی از ترینرهای درساژ ایران به اسب میدهند صحیح نباشد و باید (((حقایق))) را باور کنیم. حرکت (هاف پس) حرکتی است که همان توضیحاتیکه در مورد سوال خواهرم ریحانه خانم دادم را باید اسب شما بشناسد و کنترل از راه دور هم کار بسیار دشواری است که اینجانب قادر به انجامش نمیباشم. لذا بشما توصیه میکنم که فیلمهای مسابقات درساژ را دیده و بتوانید حرکت مورد نظرتان را انجام دهید و از آن مهمتر به مبحث درساژ رفته و درساژ قدم به قدم جناب دادار عزیز را بدقت مطالعه نموده و ادامه دهید. موفق و پیروز باشید.

جناب برادر حرف شما صحیح...
اما یه اسب هست ما پانسیون کردیم صاحبش گفت این تمرین درسا ژ کرده...
من سوار شدم...اولا اینکه این اسب بر خلاف اسبهای دیگه روی پا حرکت میکنه نه دست...
ثانیا من بر اساس یه متن که قبلا خونده بودم و حس خودم اینجوری عمل کردم: وزنمو انداختم یه ور پای همون ورو گذاشتم پشت تنگ...پای مخالف جلو تنگ... و دستجلو و هم نگهداشتم با تمایل به سمت پای پشت تنگ ... خب یه چیزی مثل half passاجرا کرد...

مقصودم سوال و یاد گرفتنه نه خدای ناکرده ادعا و حرف روی حرف بزرگتر آوردن
راهنمایی بفرمایید

Dr_Ghaffari

Active member
hamedmayel گفت:
جناب برادر حرف شما صحیح...
اما یه اسب هست ما پانسیون کردیم صاحبش گفت این تمرین درسا ژ کرده...
من سوار شدم...اولا اینکه این اسب بر خلاف اسبهای دیگه روی پا حرکت میکنه نه دست...
ثانیا من بر اساس یه متن که قبلا خونده بودم و حس خودم اینجوری عمل کردم: وزنمو انداختم یه ور پای همون ورو گذاشتم پشت تنگ...پای مخالف جلو تنگ... و دستجلو و هم نگهداشتم با تمایل به سمت پای پشت تنگ ... خب یه چیزی مثل half passاجرا کرد...

مقصودم سوال و یاد گرفتنه نه خدای ناکرده ادعا و حرف روی حرف بزرگتر آوردن
راهنمایی بفرمایید
به ...! ( از به به نصفش را فعلا تقدیم کردیم تا هر وقت کامل شد نیمه دیگرش را نیز تقدیم کنیم )!
دوست من امید وارم از شوخ طبعی من آزرده نشوید . شما که دو ماه است دارید تمرین قدم و یورتمه صحیح می کنید مطمئن باشید همین روند را ادامه بدهید تا 10 سال آینده سوار کار مجربی خواهید بود . شخصا هنوز چنین تمریناتی نداشته ام ، اما شما با مطالعه گویا به جای سه ساعت در سه دقیقه موفق شده اید ماشاءالله ! اگر در این تاپیک من و دوستمان دادار کمی بحث را پیچانده ایم برای این بوده است که این حرکات که به قول ریحانه خانم 3 سال طول می کشد باید با همین قدم و یورتمه ای که شما دارید تمرین می کنید شروع شود و نهایتا پس از 3 سال به پیافه و پاساژ ختم به خیر شود و اصولا نمی شود بدون آموزشهای اولیه به اسبی پیافه آموخت ! در واقع ریحانه خانم باید بداند باید آموزش پیافه را از قدم شروع کند همین ! به برادر عزیز هم احترام می گذارم اما خودشان هم می دانند با بهترین اسبها نیز نمی توان با پیافه و پاساژ بسم الله گفت !
اما اسبی که شما سوار شده اید و آموزش درساژ دیده بوده در واقع یاد گرفته بوده است که عضلات کمر را در سواری در اختیار سوار قرار دهد و به این معنا نیست که اسب روی پایش بوده در هر صورت وزن شما روی دست است و این دستها هستند که حدود 60 % فشار را تحمل می کنند و برای همین موضوع است که در درساژ ترجیحا زین کمی خلفی تر بسته می شود تا دستها بتواند فعالیت نرم تر و مناسبتری داشته باشد و قدری از فشار وزن سوار به عضلات تقویت شده پا و کمر اسب منتقل شود . به هر حال امیدوارم دوستان همیشه موفق و موید باشند .

بالا