1نوع دهنه

SALIM

Member
سلام دوستان!
تو تبریز بعضی ها به اسباشون 1 نوع دهنه به نام چیلیه میزنن که این دهنه رو بیشتر تو کردستان میفروشن.
وقتی به اسب این دهنه رو میزنن از دهن اسب خون مییاد اما در عوض فرمان برداری و رقاصی اسب بیشتر میشه.
از دوستانی که از این نوع دهنه اطلاع دارن خواهش میکنم توضیح بدن!!!!

Soheil Sanati

Active member
سلام دوستان!
تو تبریز بعضی ها به اسباشون 1 نوع دهنه به نام چیلیه میزنن که این دهنه رو بیشتر تو کردستان میفروشن.
وقتی به اسب این دهنه رو میزنن از دهن اسب خون مییاد اما در عوض فرمان برداری و رقاصی اسب بیشتر میشه.
از دوستانی که از این نوع دهنه اطلاع دارن خواهش میکنم توضیح بدن!!!!

من در موزه تخت جمشید دهنه های یک تکه ای دیدم که روی ان خار داشت شاید از انها الهام گرفته شده

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
دیدم.
دهنه نمیشه اسمش رو گذاشت. یک تکه اهن خم شده که دهن اسب رو داغون میکنه.
مشکل فرمان برداری ناشی از تربیت اسبه.

salimi

Member
عکس ندارین از این دهنه یک مدل من دیدم که بهش کافری یا شکاری میگن که خیلی قوی و اگر کمی دستات محکم باشه دهن اسب خون میاد

hashemlo

Member
اين همان دهنه كردي كه بسته به دهانه آن بسيار سخت گيره (يعني براي اسبهاي سركش وفرمان ناپذير خوبه )اگر هم عكس مي خواهيد تا فردا برگيرم

دوست عزیز کسانی که از این نوع دهنه ها استفاده می کنن نه بلدن اسپشون رو تربیت کنن و نه می تونن اسپی رو که یک مقدار چموش هست سوار شن.

m0hamad

Member
ازاین دهنها در خوزستان زیاد هست که شامل دو قسمت اسکلت و النگو ای دهنه ها فرمان اسبو هیدرولیک میکنه ولی باعث خونی شدن دهن اسب و حتی درصورت فشار زیاد ح باعث پارگی زبان هم میشه

رامسس

New member
من زیاد با اسب نبودم الان حدود 5ساله که تو این زمینه به صورت تفریح و سرگرمی کار میکنم ولی تو این مدت اینو فهمیدم که کسی که
با یه اسب اینجور رفتار کنه فقط یه آدم بی شعور میتونه باشه حالا میخواد 50 سال با اسب کار کرده باشه . واقعا متاسفم:smile:

aahmadian

Member
دهنه های کردی که دهن اسب رو خونی می کنن متفرقه و جدید ساخت هستن. اگه دهنه خوب کردی (چیلیح) داشته باشین علاوه بر اینکه دهنش خون نمیاد نیازی به تعلیمی هم نیست و اسب سرش رو چکشی میگیره

بالا