یک بچه 12ساله می تواند در یک اصطبل کار کند؟

Can a 12-year-old work at a stable?

Hi! My family got a horse a little more than a year ago. We don't live on a farm, so we board him somewhere. I have always wanted my own horse, but we aren't made of money, so I have to wait until I get a job, but I am only 12 and I don't want to wait that long. I have asked my mom if we could ask some stables if they need anyone to help clean stalls or something, but she says nobody would allow a 12 year old to "work" there. I was wondering what age you have to be to work at a stable, and if I was too young, like my mom says I am. Thanks a lot! Alex

Hi Alex! I'm afraid that your Mom is almost certainly right about you being too young to work at a stable. You're dealing with child labour laws (don't be offended, as defined by these laws, "child" means "anyone under 18"), and that can be very tricky. These laws differ from state to state, and I don't know where you live, so I can't offer you much in the way of specific information.
At your age, you may be legally limited to doing chores for your parents or other relatives within the home - or to working as a newspaper carrier. I believe that in most if not all states, you must be at least 14 to get a work permit, although there are states that will allow a 13-year-old to caddy at a golf course. In some states, a 12-year-old with signed parental consent might be able to do part-time work on a farm, or to hand-harvest certain crops, provided that none of the work took place during school hours.
I suppose it's possible that this MIGHT be stretched to include working at someone's horse farm, but I wouldn't want to bet on it - and even if it's possible, you'd still have to find a horse farm with an owner who was willing to take you on. Don't get your hopes up, because there are some big issues involved here for the stable owner - although most of us, at some point in our lives, exchanged stable chores for lessons, this isn't actually legal, and more and more owners of stables are discovering that allowing underage children, or children without work permits, to do ANY work around the stables (for pay OR for lessons), can invalidate the stables' liability insurance.
Probably the best idea is for you and your parents to contact your state authorities (probably the Division of Labour) and get the details about your state's child labour laws. Before you can work anywhere at all, there will probably be a fair amount of paperwork to deal with (for you, your parents, your employer, and your state's Division of Labour). Get in touch with them and find out what you're legally allowed to do.
I know it's hard to wait, but in a couple more years, you'll be able to get a work permit and you will have many more options. Good luck!
Jessica

یک بچه 12ساله می تواند در یک اصطبل کار کند؟

سلام.خانواده من کمی بیشتر از یکسال ،یک اسب خریدند.ما در مزرعه زندگی نمیکنیم،و به همین دلیل انها اسب را به محلی دیگر(جهت پانسیون) بردند.من همیشه دلم میخواست یک اسب برای خودم داشته باشم،اما ما پولدار نیستیم،بنابر این من مجبورم منتظر بمانم تا زمانیکه شغلی بدست اورم،اما من فقط 12 سال دارم و نمی خواهم مدت زیادی صبر کنم.من از مادرم خواهش کردم که از بعضی اصطبلها بپرسیم که آیا آنها نیازدارند به شخصی برای تمیز کردن باکس ها یا جای دیگر،اما او گفت هیچ کس به یک بچه 12 ساله اجازه کار در آنجا را نمی دهد.

سلام الکس.من متاسفم از این بابت که مادر شما مطمئنا حق دارد درمورد جوان بودن شما برای کار در اصطبل.شما با قوانین دستمزد کار کودک سر وکار دارید،(دلخور نباش،طبق تعریف این قوانین ،کودک به اشخاص زیر 18 سال می گویند) و این قوانین می توانند بسیار متنوع باشد.این قوانین از مکانی به مکان دیگر متفاوت است.و من نمیدانم شما کجا زندگی میکنید،بنابراین نمیتوانم اطلاعات خاص زیادی را به شما ارائه کنم.
در سن شما،ممکن است برای انجام کارهای عادی روزمره برای والدین تان یا روابط دیگری در داخل خانه یا مثلا" برای کاری مثل پخش روزنامه هم منع قانونی داشته باشید.من معتقدم که در اکثر کشورها البته نه همه انها، شما به منظورکار کردن باید حداقل 14سال داشته باشید،هر چند برخی جاها هستند که به 13 ساله ها مجوزاجازه حمل وسایل وتجهیزات را در مسیر مسابقه گلف می دهند.در برخی کشورها یک بچه 12 ساله،با رضایتنامه امضا شده والدینش ممکن است بتواند بصورت پاره وقت در یک مزرعه کار کند، یا به دستچین کردن محصولات کشاورزی بشرط آنکه هیچ لطمه ای به ساعات درسی نزند.بپردازد.من تصور میکنم این امکان وجود دارد که این قوانین شامل کار در مزرعه شخصی اسب نیز گردد،اما من نمیخواهم روی آن شرط بندی کنم و حتی اگر این امکان هم وجود داشته باشد،شما باز هم باید یک مزرعه اسب ویک مالک پیدا کنید که مایل به استخدام شما در آن باشد.امیدوار نباش،زیرا برخی مشکلات بزرگتری در این موضوع برای مالکان اصطبلها هست.هر چند برخی از ما در برخی مراحل زندگیمان،کارهای عادی روزمره اصطبل را با آموزش جابجا می گیریم،ولی این کار قانونی نیست .
خیلی از مالکین اصطبل ها به بچه هایی با سنی کمتر از سن قانونی یا بچه هایی بدون اجازه کار کردن ،برای انجام هر گونه کاری حول وحوش اصطبل(بخاطر دستمزد یا آموزش) اجازه کارکردن می دهند،که این کارمی تواند اعتباربیمه اصطبل را باطل کند.
شاید بهترین ایده (پیشنهاد) برای شما و والدینتان این باشد که به قوانین کشورتان مراجعه کنید. (احتمالا بخش حقوق و دستمزد) و بدست آوردن جزییاتی درباره قوانین کار کودک کشورتان.پیش از آنکه شما ابدا بتوانید در هر جایی کار کنید،احتمالا با برخی تشریفات اداری سر و کار خواهید داشت.(برای شما،والدینتان،کارفرمای شما،و اتحادیه باشگاههای حرفه ای کار کشورتان).با آنها در تماس باشید .و به آنچه شما قانونا مجاز به انجام آن هستید پی ببرید.من می دانم انتظار سخت است،اما با گذر سالهای بیشتری،شما قادر به دستیابی اجازه کار خواهید بود وگزینه های بیشتری برای انتخاب خواهیدداشت.موفق باشید.

آخرین ویرایش:
بالا