یورغه چیست

M

mrezap

Guest
فکر میکنم یورغه یکی از حالات حرکتی اسب یا گامهای اسب است .
لطفا" اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید .

امید زمانی

Active member
محـمـد رضــا گفت:
فکر میکنم یورغه یکی از حالات حرکتی اسب یا گامهای اسب است .
لطفا" اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید .
1
درساژ چه ربطی داره به یورقه ؟ یورقه نوعی حرکت یا گام برداشتن اسب است ! عکسش را اضافه میکنم ! معمولا اسبهای بار کش را یورقه می آموزند !

M

mrezap

Guest
omid.zamanidehkordi گفت:
1
درساژ چه ربطی داره به یورقه ؟ یورقه نوعی حرکت یا گام برداشتن اسب است ! عکسش را اضافه میکنم ! معمولا اسبهای بار کش را یورقه می آموزند !

اگر دقت کنید می بینید که گامهای اسب را هم توی درساژ توضیح داده اند و من هم اینجا زدم تا پاسخ بگیرم
ممنون میشم اگر توضیحی در موردش و نحوه آموزش آن به اسب بفرمایید!

ا

ناشناس

Active member
یورغه یه نوع حرکت نرم وکلاسیک که بیشتر اسبهای دره شور خالص. مادر زاد این حرکتو دارن (
در اصل همون یورتمه هست اما محلی ها به این حرکت یورغه میگن.بعضی ها هم این حرکتو رقص اسب میگن
به چیزی مثل اسب درساژ زمانی که دستو پاهاشو کامل جمع میکنه زیر بدنش در حرکت یورتمه

M

mrezap

Guest
ناشناس گفت:
یورغه یه نوع حرکت نرم وکلاسیک که بیشتر اسبهای دره شور خالص. مادر زاد این حرکتو دارن (
در اصل همون یورتمه هست اما محلی ها به این حرکت یورغه میگن.بعضی ها هم این کرکتو رقص اسب میگن
به چیزی مثل اسب درساژ زمانی که دستو پاهاشو کامل جمع میکنه زیر بدنش در حرکت یورتمه

نه ناشناس عزیز فکر کنم این را با یک حرکت دیگر اشتباه گرفتید این طور که شما فرمودید نیست .

بیشتر در مورد اسبهای بارکش صادق است

امید زمانی

Active member
یورقه نوعی حرکت اسب است که شبیه به یورتمه ولی تندتر از آن که نشیمن گاه اسب در آن نسبت به یورتمه تحرک کمتری دارد.
اسبهای بارکش را یورقه می آ موزند . متاسفانه اسبی که یورقه بیاموزد خیلی کار میبره تا یورتمه یاد بگیره ! در قسمتهای مرزی ایران که قاچاق بسیار با اسب انجام میشه اسبهای یورقه بسیارند !

M

mrezap

Guest
omid.zamanidehkordi گفت:
یورقه نوعی حرکت اسب است که شبیه به یورتمه ولی تندتر از آن که نشیمن گاه اسب در آن نسبت به یورتمه تحرک کمتری دارد.
اسبهای بارکش را یورقه می آ موزند . متاسفانه اسبی که یورقه بیاموزد خیلی کار میبره تا یورتمه یاد بگیره ! در قسمتهای مرزی ایران که قاچاق بسیار با اسب انجام میشه اسبهای یورقه بسیارند !
ممنون
این کامل ترین توضیحی بود که داده شد.
خوشم اومد امید خان

vatan

Member
البته در رابطه با یورغه رفتن اسب دره شور باید بگم که اکثر اسب هایی که من از این نژاد دیده ام تاتو صفت بوده اند. یعنی قدم خوبی نداشتند
البته این به معنای زیر سوال بردن ارزش اسب دره شور نیست
آقای ناشناس هم چندان اشتباه نفرموده اند

M

mrezap

Guest
vatan گفت:
البته در رابطه با یورغه رفتن اسب دره شور باید بگم که اکثر اسب هایی که من از این نژاد دیده ام تاتو صفت بوده اند. یعنی قدم خوبی نداشتند
البته این به معنای زیر سوال بردن ارزش اسب دره شور نیست
آقای ناشناس هم چندان اشتباه نفرموده اند

تاتو صفت یعنی چی؟ میشه بگین ؟

vatan

Member
یعنی قدم را خوب نمیره یا به اصطلاح ما اصفهانی ها دست ور چین نیست!!!
دست و پا را بیشتر میکشه تا بلند کنه.
البته دوباره بگم که این حرف ها چیزی از ارزش اسب دره شور کم نمیکنه.

masud51

Member
پاسخ : یورغه چیست

باسلام
در حرکت یورتمه دست و پای اسب در یک اریب هم زمان حرکت میکنند (دست داخل با پای خارج و عکس این از زمین جدا میشوند)
ولی در یورغه دست و پای یک سمت هم زمان حرکت میکنند (دست خارج با پای خارج و عکس آن)
حرکت یورغه یک حرکت کاملا نرم و روان است برای طی مسیرهای طولانی بسیار مناسب است و می توان آنرا به اسب آموزش داد ولی فکر نمیکنم جزو حرکتهای کلاسیک باشد.

طارق

Member
با سلام ،یورغه حرکتی موزون و ریتمیک است که اسب باید آن را آموزش ببیند و یورغه زیبا بیشتر اسبهای پر خون می توانند انجام دهند درصورتی که یورتمه را هراسبی می تواند انجام دهد .
یورتمه نوعی حرکت دو ضربه ای با دست وپای مخالف میباشد.
یورغه نوعی حرکت دو ضربه ای با دست وپای موافق میباشد .
من به شخصه عاشق اسب یورغه رو هستم چون به اسب وسوار وقار خاصی را می بخشد .
حرکت یورغه بسیار نرم است وبرای سوارراحتی ولی برای اسب انرژی زیادی را میطلبد .
به اشتباه بعضی دوستان چون اسبهای درشکه را درحال یورغه دیده اند آنرا به این دید می نگرند(یابو)
در صورتی که فشار باردرشکه که به پشت اسب است باعث شده ،اسب یورغه برود در حالی که همان اسب اگر به درشکه بسته نمی شد شاید محال بود بتواند یورغه برود چون حرکت یورغه هر اسبی نمیتواند آن را به زیبایی انجام دهد .وخود من حدود 25 سال اسبهایم را به یورغه رفتن ترغیب میکردم وهر اسبی را که نمی توانست یورغه زیبا برود را نگهداری نمی کردم ، باید خود شما سوار اسب یورغه رو بشوید تا لذت آن را بچشید، البته در گشت وتفریح نه در مسابقات پرش

در حرکت یورغه همانجور که دوستان اشاره کردند دست و پای یک سمت هم زمان حرکت میکنند و این باعث می شود که نشیمن گاه اسب در آن نسبت به یورتمه تحرک کمتری داشته باشد در نتیجه هم سوار و هم اسب در مسافتهای طولانی احساس خستگی کمتری می کنند. حرکت یورغه در اسب های عشایر که نیاز به طی مسیر های طولانی دارند بیشتر دیده می شود. بعضی از اسبها به طور مادرزاد یورغه می روند و به بعضی می آموزند به همین خاطر است که اسب های دره شوری که به صورت انتخابی توسط عشایر در طی زمان اصلاح نژاد شذه انذ، این حرکت به طور مادرزاد بیشتر دیده می شود. عشایر برای آموزش یورغه به کره اسبهایشان، مچ یک پا و دست یکطرف را به وسیله یک بند به هم می بندند.
با چه کس می توان گفت
که من اینجا هزاران هزارم نشسته به یک تن
که من اینجا هزاران و ...
یکی می گریزد از این من
با نگاهی که ز اعماق تر شد
ریختم آفتاب دلم را
روی اشباح مغشوش پاییز
باغ پر پر شد و در شفق سوخت
پای دیوار سرخ شفق
آنک !‌ آن تک سواریست خسته
یورغه می راند
تا بن جنگل خیس شب اسب
با چه کس می توان گفت که دیده ام من
که خروسخوان فلق را
از پس کوه خواندند
وان شبح با هراسی نهفته
از ته کوچه شهر بگریخت
و آفتاب بزرگ دل من
روی فرش تر برگ ها ریخت
و هزاران شبح سوی بیغوله راندند
با چه کس می توان گفت ؟
پیه سوزم نپایید و شعرم به دل ماند
صبح با کوچه آمیخت.

دوستان بنده یک نکته رو ذکر کنم!اینکه بنده بنا به تجربه شخصی که کسب کرده ام در این مدت زمان این رو می گم ؛اغلب مشکلات اندام حرکتی توجه داشته باشید اغلب مشکلات رو در این دسته از اسبانی که یورغه کار می کنند دیده ام و اکثراً دست و پا ی اسب دچار مشکل می شه چرا که فشار زیادی در هنگام آموزش و کار به اسب وارد می شه ! درسته نوعی از سواری است اما خیلی باید با مراقبت و دقت و تجربه انجام بشه!!!

این نوع حرکت بیشتر در مسابقات ارابه رانی دیده میشه و در تمام طول مسیر مسابقه اسب نباید از حالت یورغه خارج بشه و اگر حتی یک لحظه هم اسب چهار نعل بشه آن اسب از دور مسابقه حذف میشه و داوران اعلام (disqualify) میکنند و عیننا همین نوع کورس هم برای مسافت های طولانی بدون ارابه هم وجود داره و 2 تا از اسب های بلغارستانی همین مسابقات هم در سرخرود پیش آقای خسروی نگهداری میشن .

بالا