گذری بر تاریخ رکاب

امروزه رکاب یکی از ادوات مهم در سوارکاری محسوب میشود و نبود آن تا حدودی برای سوارکار مشکل

ساز است که این مهم با مرور زمان و احساس نیاز بشر در جهت تکمیل وسایل سوارکاری ابداع و کاربردی

شد.اما تاریخ و محل اختراع رکاب به درستی مشخص نیست ولی بر اساس تصاویر موجود آثار باستانی ،

در ایران بکار گیری رکاب بعد از اسلام متداول شده و کم کم کاربردی شد تا دست توانای صنعتگران

نیز این بار آهن و فولاد را شکل داده به رکاب تبدیل کردند ودر این روند ساخت رکاب با هنر در آمیخت و شیوه های

مختلف فلز کاری نقره و طلا و مشبک کاری هم به آن اضافه تا زینت بخش اسبان شود . اما با گذ شت زمان بعد از

دوره قاجار این هنر و صنعت به فراموشی سپرده شده و امروزه از این همه هنر و خلاقیت خبری نیست.!!!

.نمونه های ذیل گوشه ای از رکابهای ساخته شده در زمان صفویه و قاجار است.

1.jpg[FONT=&quot]امروزه رکاب یکی از ادوات مهم در سوارکاری محسوب میشود و نبود آن تا حدودی برای سوارکار مشکل [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]ساز است که این مهم با مرور زمان و احساس نیاز بشر در جهت تکمیل وسایل سوارکاری ابداع و کاربردی [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]شد.اما تاریخ و محل اختراع رکاب به درستی مشخص نیست ولی بر اساس تصاویر موجود آثار باستانی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]، [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]در ایران بکار گیری رکاب بعد از اسلام متداول شده و کم کم کاربردی شد تا دست توانای صنعتگران[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]نیز این بار آهن و فولاد را شکل داده به رکاب تبدیل کردند ودر این روند ساخت رکاب با هنر در آمیخت و شیوه های[/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]مختلف فلز کاری نقره و طلا و مشبک کاری هم به آن اضافه تا زینت بخش اسبان شود . اما با گذ شت زمان بعد از [/FONT][FONT=&quot]

[/FONT][FONT=&quot]دوره قاجار این هنر و صنعت به فراموشی سپرده شده و امروزه از این همه هنر و خلاقیت خبری نیست[/FONT][FONT=&quot].!!!

.[/FONT][FONT=&quot]نمونه های ذیل گوشه ای از رکابهای ساخته شده در زمان صفویه و قاجار است[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]

2.jpg3.jpg4.jpg6.jpg

اصولا تا زمان ساسانی در ایران رکاب وجود نداشته و ابتدا شاید برای زنان استفاده شده به صورت سطح تخته مانند در یک طرف برای اریب نشستن و همین طور زین های رومی نیز رکابی نداشته اند معروف به زین 4 شاخ 4 horn اولین زیتن ها هم بیشتر به شکل نمد بودن که اشوریا استفاده کردن با تنگ یا بدون تنگ

دوست عزیز

ضمن تشکر از نظرات شما. شایان ذکر است موردی که شما درباره کاربرد احتمالی صفحه تخت

هنگام اسب سواری ذکر کردید در هیچ منابع تاریخی ذکر نشده و حتی این مورد هم اصولا بنا

به شرایط حرکتی اسب مورد کاربرد نبوده و نیست . و خانمها هم به شیوه معمول سوار کاری میکردند

و اما در مورد کاربرد زین هم باید خاطر نشان کنم که آشوریان از اقوامی بودند که با اسب آشنای خوبی نداشتن

وهمین بس که سابقه بکارگیری زینهای ابتدای و یا دست بافته ها هم در ایران سابقه ای بس بیشتر از آشوریان دارد.

نه برای تخته مطمئن هستم 1 ترم پروژه طرا حی فرهنگ محورم رو زین برداشتم که تقریبا هر چی زین تو دنیا باقی مونده بود رو چیدا کردم از مجموعه پرویز تناولی و زین های چنگیز خان گرفته تا موزه مترو پولیتن ولی یادم نیست جزئیاتش رو ولی یه عکسایی از رکاب تخته ای دارم پیدا می کنم میزارم 500 مگ عکس از انواع تمدن ها پیش نهاد می کنم حتما رین های طلای تیتی رو ببینین یه تاپیک میزنم براش

و در مورد اشوریان یا دتون باشه این قوم تو بین النهرین زندگی می کردن تئ نقش برجسته های اشور بانی پال امپراتور اشوری چیز هایی رو از اسب می بینیم و نقش برجسته های زیادی از شکار شیر با اسب از این دوره مونده و قش بر جسته هایی شبیه همین اواتار خودتون دارن

تو تاریخ تمدن های ابتدایی که بگردین مردم بابل و اشور جزو اولین تمدن های با حک.مت و قدرت در دنیا به صورت ثبت شده است و اثار قابل اثباتی داره البته ایران هم جوامع خیلی پیش رفته ای داشته اما اون قدرت حکومتی رو نداشتن

توی این عکس ها می تونید نوع اولیه زین نمد رو ببینید که با تنگ هم بسته شدن به اسب این جنین نمد هایی مورد استفاده یونانی ها هم بوده

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
نه برای تخته مطمئن هستم 1 ترم پروژه طرا حی فرهنگ محورم رو زین برداشتم که تقریبا هر چی زین تو دنیا باقی مونده بود رو چیدا کردم از مجموعه پرویز تناولی و زین های چنگیز خان گرفته تا موزه مترو پولیتن ولی یادم نیست جزئیاتش رو ولی یه عکسایی از رکاب تخته ای دارم پیدا می کنم میزارم 500 مگ عکس از انواع تمدن ها پیش نهاد می کنم حتما رین های طلای تیتی رو ببینین یه تاپیک میزنم براش
اگر ممکنه نتایجش رو اینجا بگذارید استفاده کنیم

طبق شواهد و مستند تاریخی و کشفیات دوره های مختلف باستان شناسی و مدارک ثبت شده

مورخان داخلی و خارجی سابقه کاربرد زین در ایران تاریخ 12000 ساله را رقم میزند اقوامی ایرانی

که سابقه بس طولانی در مورد استفاده از اسب را دارد و اولین اقوام صادر کننده اسب در ادوار

مختلف تاریخ هستند همراه در استفاده بهتر از اسب و وسایل سوارکاری هم پر تلاش بودند.

همین بس که ایران بیشترین کشفیات را در مورد ادوات سوار کاری و سابقه تاریخی انرا درمنطقه و جهان دارد

بعنوان نمونه در حفاریات باستان شناسی هیت ایرانی و امریکای درتپه حسنلو به سال 1343 حجم زیادی

از ادوات سوارکاری کشف شد البته بجز املش، مارلیک، لرستان، تپه گلاردشت ، تپه سیلک و ده ها مورد دیگر

و دولتهای همسایه ایران در طول تاریخ هیچگاه در استفاده ازادوات سوارکاری پیشگام ( اولین ) نبوده اند .

سلام مثلا تو غار های لرستان 13 سال قبل میلاد داریم از نقاشی ها و اثار سواری رو قطعا ایرانیا جزو اولین ملت ها بودن تو پرورش اسب صادرات اسب داشتن و خیلی وقته اسب دارن و لی اطلاعاتی از این که زین چند وقت دقیقا تو ایران قدمت داره ندارم دهنگی ها و اثار مفرغی لرستان معروفن و با قدمت های خیلی زیاد !!

یه چیزیم هست مرز کنونی هیچ ملاک نیست کلا فلات ایران گفته بشه بهتره و جالبه که مثلا اشوریا اصلا نژادن ربطی به مردم فعلی ساکن این منطقه ندارن

نقاشی مرد سواره لرستان
1.JPG

بالا