گامهاي اسب

Dr_Ghaffari

Active member
قدم
در گام قدم چهار مرحله وجود دارد و در هر مرحله كه مربوط به يكي از اندامهاي حركتي مي شود صداي ضربه مربوطه شنيده مي شود .فاصله زماني اين صداها بايد برابر باشد و زمان تعليق وجود ندارد.
قدم چهار نوع است . قدم جمع ؛ قدم متوسط ؛ قدم كشيده و قدم آزاد (با دست جلوي آزاد )
1- قدم جمع : شلنگها كوتاه و مرتفع هستند(مفاصل خر گوشي كاملا درگير) . پاها فعاليت زنده تري دارند و قواره اسب جمع و گرد تر است پوزه عمود است
2- قدم متوسط : در اين قدم جاي پاها جلوتر از دستها قرار مي گيرد .قواره اسب كمي جمع است.پوزه كمي بالاتر از خط عمود است.
3- قدم كشيده : شلنگها هر چه بيشتر كشيده اند و قواره اسب به جلو و پايين تا جاي ممكن كشيده شده است و جاي سمهاي پا بايد تا جاي ممكن جلوتر از جاي سمهاي دست قرار بگيرد و پوزه بالاي خط عمود است.
4- قدم آزاد : در اين قدم دستجلو كاملا آزاد است و گامهاي اسب فعال هستند.

DADAR

Member
دکتر جان ممنون از توضیح مختصر و مفیدتون ....

همانطور که گفتید در قدم صدای چهار ضربه موزون را باید شنید / در صورت شنیدن صدای ۲ ضرب میتوان ان را نشانه وجود انقباض در اسب دانست یادر حالت سواره نشان از
محدود کردن تحرک اسب از طریق سوار //معمولا اثر بیش از حد دستجلو// است

در مراحل اموزش ابتدائی میبایست کاملا از تجمع قدم برهیز کرد چرا که کاملا تاثیر معکوس خواهد داشت بر قدم متوسط و کشیده /باید بیشتر از قدم ازاد و رو به جلو استفاده کرد.

اگر در حالت عادی به این گام توجه کنید نحوه برداشتن باها به این صورت خواهد بود......

بای عقب سمت چب//بای جلو سمت چب//بای عقب سمت راست//بای جلو سمت راست

DADAR

Member
بزارید این رو در ابتدا اضافه کنیم که گامها خود به ۲ دسته تقسیم میشوند;

۱ -گامهای طبیعی که اسب در طبیعت و بدون هیچگونه اموزش دارد
که شامل قدم یورتمه چهارنعل و تاخت هست .در بعضی نزادها به جای یورتمه یورغه دیده میشود . البطه گاها بعضی از اسبهایه یورغه رو قادر به یورتمه رفتن هم هستند

۲ -گامهایکه اموزش به سبکهای مختلف در اجرای ان نقش دارد..و در درساز اون رو به ۳ گام کلاسیک قدم یورتمه و چهارنعل تقسیم میکند

DADAR

Member
در ادامه گام قدم
سرعت این گام به طور متوسط حدود ۴ مایل یا ۶.۴ کیلومتر در ساعت هست
در این گام همیشه یک با از زمین بلند است در حالیکا ۳ بای دیگر روی زمین قرار دارد
همینطور سر و گردن اسب در حالت قدم به ارامی به سمت بالا و بائین حرکت میکند و باعث حفظ تعادل اسب میشود
هر چقدر کا اسب باهای خود را به زیر بدن بیاورد و به مرکز ثقل نزدیکتر کند قدم حالتی نرمتر متعادلتر و راحت تری ایجاد میکند

در گام قدم سوار حرکت جانبی را در نشست خود احساس میکند کا ناشی از حرکت به سمت جلو کبلهای اسب میباشد
سرعت قدم در نزادهای مختلف متفاوت است اما جالب بدونیم که سریعترین قدم مربوط هست به Tennessee Walking Horse
:) :)

پیوست ها

• shama2004-157.jpg
    shama2004-157.jpg
    27.2 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • basicsGaitsWalk.gif
    basicsGaitsWalk.gif
    1.3 کیلوبایت · بازدیدها: 98

DADAR

Member
از دوستان دیگه هم که در رشته
Dressage
کار میکنن یا تجربیاتی دارن خواهش میکنم که در بحث ها شرکت کنن و اطلاعات و نظرشون رو در این قسمت بگن
اسب ایرانی نغمه خانوم شوکای عزیز امیر حسین جان و دیگر دوستان دیگه

::) ::) ::) ::) ::) ::)

DADAR

Member
گام بعدی که میتونیم در موردش با هم صحبت کنیم یورتمه هست 8)

یورتمه حرکتی هست 2 ضرب ای که به صورت دست و پای مخالف انجام میشه, به این

معنی که پای چپ دسته راست با هم و پای راست دسته چپ با هم حرکت میکنند ,

و لحظه ای تعلیق این 2 را از هم جدا میکنه . همونطور که قبلا هم بحث

شد 4 نوع یورتمه در dressage شناخته شده است و به نسبت سطح

آموزشی اسب به اون آموخته میشه که عبارتند از:

1# یورتمه کار 2# یورتمه جمع 3# یورتمه متوسط 4# یورتمه کشیده

#1working trot,#2 collected trot, #3medium trot #4extended trot

reihaneh

Member
ببخشید من شنیده بودم که توالی برداشتن پای اسب در قدم به شکلی هست که با هر پایی که شروع کنه با پای اریب اون ادامه میده مثلا:
پای جلو سمت چپ/پای عقب سمت راست /پای جلو سمت راست/پای عقب سمت چپ
البته این توالی رو اگر از وسط بخونیم(یعنی شروع مهم نباشه) فرقی با چیزی که شما گفتید نخواهد داشت ولی اگر شروع مهم باشه تفاوت داره.حالا می شه لطفا یه توضیحی در این مورد بدین؟

پیوست ها

• sequencewalk.jpg
    sequencewalk.jpg
    15.4 کیلوبایت · بازدیدها: 5

DADAR

Member
reihaneh گفت:
ببخشید من شنیده بودم که توالی برداشتن پای اسب در قدم به شکلی هست که با هر پایی که شروع کنه با پای اریب اون ادامه میده مثلا:
پای جلو سمت چپ/پای عقب سمت راست /پای جلو سمت راست/پای عقب سمت چپ
البته این توالی رو اگر از وسط بخونیم(یعنی شروع مهم نباشه) فرقی با چیزی که شما گفتید نخواهد داشت ولی اگر شروع مهم باشه تفاوت داره.حالا می شه لطفا یه توضیحی در این مورد بدین؟

ریحانه جان

لطفا منبعتون در مورد حالت اریب قدم رو ذکر کنید . ? ???

حالت حرکت پاها به صورت اریب مربوط میشه به حرکت یورتمه

اگر در حالت طبیعی اسبی را در حالات قدم یا بهتر بگم حرکت از حالت ایست به قدم زیر نظر بگیرید میبینید که اسب حرکت رو به جلو را توسط موتور که همون پا‌های عقب هستند شروع میکنه و با حرکت پای جلو در همان سمت ادامه میدهد. .....
....

لطفا به عکس های زیر توجه کنید که حالت قدم رو که در 4 ضرب متوالی و متوازن انجام میشود را در 4 عکس مجازا نشان میدهد

البته عکس های ارسالی شما هم همین حالت رو نشان میدهد اما کمی دقت بیشتر لازم دارد :)

پیوست ها

• Walk_1.jpg
    Walk_1.jpg
    6.2 کیلوبایت · بازدیدها: 45
  • Walk_2.jpg
    Walk_2.jpg
    6.3 کیلوبایت · بازدیدها: 45
  • Walk_3.jpg
    Walk_3.jpg
    6.5 کیلوبایت · بازدیدها: 46
  • Walk_4.jpg
    Walk_4.jpg
    6.1 کیلوبایت · بازدیدها: 47
  • Ag_walk.gif
    Ag_walk.gif
    8.9 کیلوبایت · بازدیدها: 44

reihaneh

Member
پاسخ : گامهاي اسب

شنیدن رو که از مربی شنیده بودم :-\ ولی چیزی که نوشتم از لینکی بود که در انتها گذاشتم،البته متوجه شدم حق کاملا با شماست من منظور نوشته ها رو درست نفهمیده بودم چون توی اون دقیقا توجهی به شروع حرکت نشده بودو فقط یه حالت رو با یه شروع فرضی(اشتباه) مثال زده بود.
واقعا شرمنده از بی توجهیم :-[ و ممنون از شما

http://www.classicaldressage.net/glossary.html

علی واحدی

Active member
reihaneh گفت:
شنیدن رو که از یه مربی شنیده بودم :-\ ولی چیزی که نوشتم از لینکی بود که در انتها گذاشتم،البته متوجه شدم حق کاملا با شماست من منظور نوشته ها رو درست نفهمیده بودم چون توی اون دقیقا توجهی به شروع حرکت نشده بودو فقط یه حالت رو با یه شروع فرضی(اشتباه) مثال زده بود.
واقعا شرمنده از بی توجهیم :-[ و ممنون از شما

http://www.classicaldressage.net/glossary.html
مطالب دادار همیشه جذاب و خواندنی و آموزندس.

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:
از دوستان دیگه هم که در رشته
Dressage
کار میکنن یا تجربیاتی دارن خواهش میکنم که در بحث ها شرکت کنن و اطلاعات و نظرشون رو در این قسمت بگن
اسب ایرانی نغمه خانوم شوکای عزیز امیر حسین جان و دیگر دوستان دیگه

::) ::) ::) ::) ::) ::)
دادار جون شوخیت گرفته. با اطلاعاتی که شما دارید و ارسال میکنید ما میتونیم فقط خواننده و گیرنده باشیم داداشم. حالا بحث که خیلی پیشرفته شد ما هم میایم توش ;D ;D ;D ;).

DADAR

Member
برادر عزیزم لطفا به شوخی هم که شده در بحث ها شرکت کنید من کوچیک همیه شماهام ;)

اما ریحانه جان یک سوال ! ! ! ???

تنها در یک مورد دست و پایه اسب به صورت اریب در حالت قدم حرکت میکند؟ ؟ ؟

فکر کنید ببینید چه حالتیست؟ البته چندان هم سوال سختی نیست؟ :eek: ???

بالا