کوری و کورس

sohrab

Active member
آیا اسبی که در اثر حادثه بینایی یک چشمش را از دست داده باشه تغییری در تواناییش برای موفقیت در کورس بوجود میاد؟

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب گفت:
آیا اسبی که در اثر حادثه بینایی یک چشمش را از دست داده باشه تغییری در تواناییش برای موفقیت در کورس بوجود میاد؟
سلام سهراب خان ! هیچ اتفاقی نمی افتد و هیچ نقشی در توانایی او برای کورس ندارد حتی اگر چشم داخل کورس کور باشد باز اهمیتی ندارد !جالب این است که مرکز بینایی در مغز پس از مدت کوتاهی خودکار تنظیم می شود و دیگر مشکلی برای تطابق فواصل نیز نخواهد داشت ...

sohrab

Active member
ممنون دکتر جان. پس اگر توی کورس 6250 مترتون مقام نیاورد تقصیر شماست، باید جایزشو بدین ;)

من خونده بودم که چون چشم های اسب در دو طرف قرار گرفته هر کدوم به تنهایی عمل می کنه و به همین دلیل هستش که اسب رو باید روی هر دو طرف تعلیم داد. اماعمل دیدن توسط هر دو چشم صورت می گیره.

karim

Member
most horses see using only one eye.
reference : complete guide to horse and pony care
translated to farsi by : dr mojtaba seid mosavi.
I think the original version is available from shiraz university, vet department library.

karim

Member
yes each eye is independent from the other one, if you train only one eye, you will look and be stranger to the horse if you approach it from the other eye.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
دوستان درباره مطالب مختلف سرچ کنید, چنتا لینک بگذارید,مطلب بگذارید
قطع نکنید بخاطر اطلاعات نداشتن

سلام
لرد هم هست یک چشم بیشتر نداره داخله مسابقه های پرش شرکت میکنه.
نه اون لردی که علیرضا بختیاری وارد کرد.

Dr_Ghaffari

Active member
سلام موضوع جالب شده است ! اینکه اسب از یک چشم بیشتر استفاده می کند درست است اما به این معنی نیست که چشم دیگر در بینایی نقش نداشته باشد . شاید بتوان گفت نقش چشم دیگر در بینایی بسیار بیشتر باشد ! یک نوع همکاری ویژه بین چشمهای اسب وجود دارد . که حتی اگر نبیند باز بودن پلک نیز اهمیت دارد . برای شما یک مثال ساده می زنم . یک چشم را ببندید و سعی کنید با چشم دیگر ببینید بسیار با مشکل روبرو می شوید . اولین مشکل عدم توانایی در تطابق فواصل است . و دومی کاهش قدرت تنظیم بینایی . اما اگر دستتان را جلوی یک چشمتان بگیرید تا دید آن را محدود کنید و لی چشمتان باز باشد قدرت تطابق ندارید ولی تنظیم وضوح دیدتان بیشتر از حالتی است که پلک بسته است . برای همین در تست بینایی شما یک چشم را نمی بندید ..! ولی با دست دید آن را محدود می کنید .
در اسب علاوه بر اینها مساله هماهنگی دو بینی به دلیل دو طرفی بودن چشم ها و تصاویر جداگانه ای که به کیاسمای بینایی می فرستند نیز اهمیت دارد که مساله را پیچیده تر می کند .
در رابطه با اسبهایی که یک چشم کور دارند نکته جالب این است که با چشم طرف مخالف قادر به دید مناسبی هستند . یعنی اگر چشم سمت راست کور باشد به خوبی سمت چپ را می بینند و نیازی به کج نگه داشتن سر ندارند ! به همین دلیل اگر چشم چپ اسبی کور باشد و اسب در کورس به سمت چپ در حال چرخش باشد مثل میدان کورس باشگاه نیرو اهواز یا نوروز آباد تهران باز هم مشکل ندارد و به راحتی رقابت می کند . در پرش نیز چنین است و اسب در دست عوض کردنهای داخل پارکور مشکل ندارد .
آیا می توانید به جز حکمت خداوند پاسخ دیگری برای آن ذکر کنید ؟! منتظر هستم !
یک موضوع را هم بد نیست بدانید کره اسبها وقتی به دنیا می آیند دنیا را وارونه می بینند !

sohrab

Active member
چه جالب!
پس از نظر تطابق و وضوح تصویر مشکلی نیست. ولی در مورد اسبی که چشم چپش کوره و سر پیچ میدونی مثل نیرو با نوروز آباد باید با بقیه اسبها که تعدادیشون سمت چپش قرار دارند بچرخه چی؟ ممکنه به هر چیزی که سمت چپشه برخورد کنه ؟

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب گفت:
چه جالب!
پس از نظر تطابق و وضوح تصویر مشکلی نیست. ولی در مورد اسبی که چشم چپش کوره و سر پیچ میدونی مثل نیرو با نوروز آباد باید با بقیه اسبها که تعدادیشون سمت چپش قرار دارند بچرخه چی؟ ممکنه به هر چیزی که سمت چپشه برخورد کنه ؟
سهراب خان ! توضیح دادم که نکته جالب همین است که این اسبها با این مساله کنار می آیند و هیچ مشکلی ندارند . آیا دوستان می توانند به راه کار اسبهای یک چشمی برای حل مشکل اشاره کنند ! روشی آسان ولی بسیار کاربردی دارند !

sohrab

Active member
از اینکه اسب بدون چرخاندن سر روی سمت مخالفش هم دید داره ، نتیجه ای که میتونم بگیرم اینه که شعاع دید هر چشم خیلی بیشتر از اونه که فکر می کردم.
اینطوره؟

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب گفت:
از اینکه اسب بدون چرخاندن سر روی سمت مخالفش هم دید داره ، نتیجه ای که میتونم بگیرم اینه که شعاع دید هر چشم خیلی بیشتر از اونه که فکر می کردم.
اینطوره؟
متاسفانه خیر . ذکر کردم اسب یک راه کار بسیار ساده اما کاربردی دارد پس نمی تواند افزایش میدان دید باشد !

سلام
اقا سهراب اون قدر اسبه حواسش هست که خودشو به جایی نزنه.
بفرستش مسابقه؟
به نظره من مشکلی نداره.

karim

Member
veeeeeeeeeeeeeeery intresting, I did not know that foals see the world upward down when they are born
how one can prove that ???????????

مرضیه

Member
Dr_Ghaffari گفت:
سهراب گفت:
اینطوره؟
متاسفانه خیر . ذکر کردم اسب یک راه کار بسیار ساده اما کاربردی دارد پس نمی تواند افزایش میدان دید باشد !
خب اگر این راهکار افزایش میدان دید با چرخاندن یا پایین نگهداشتن سر نباشه،شاید بشه گفت اسب در منتها الیه سمت چپ میدوه،منظورم اینه که اگر جوری بدوه که اطمینان داشته باشه اسبی سمت چپش نخواهد بود راحت تره!!(این رو همینجوری گفتما!سعی کردم خودم رو جای اسبی بذارم که چشم چپش کوره و فکر کنم!!! ;D اگر اشتباست عیب از فکر منه! ;D ;))

بالا