کنترل اسب در کنار 6 اسب دیگر در مانژ بیضی

زمانی که سوار بر اسبی هستم که بسیار آرام است( تا قبل از سواری) ،و البته در حین سواری هم آرام است.اما وقتی با 5 یا 6 اسب دیگر در مانژ بیضی هستیم، سعی بر این دارد که خود را به اسب جلویی برساند و با یورتمه این کار را می کند ( گر چه بعید هم نیست چهارنعل!).نمیدونم چه فکری میکنه با خودش که دلش میخواد از بقیه جا نمونه و سریع خودش رو به بقیه برسونه؟!

و این در حالی ست که تلاش من برای نگه داشتنش چندان موثر نیست.سعی کردم دستجلو ها رو بکشم،اره، خواهش! اما بیفایده ست. و مشکل اینجاست که من نمیدونم اسب جلویی مودب باشه که لگد نزنه یا نباشه؟!

حال که وضعیت را شرح دادم،می خوام بدونم با همچین اسبی چه باید کرد و چطور باید کنترلش کرد تا فاصله بین اسب ها حفظ بشه و برای خودم و دیگران خطرساز نشه؟

mahsa

Member
اسب نریانه؟
قبلا با یک نریان 6 ساله کار میکردم که کلا تو حرکت حرص میزد از عقب موندن هم خوشش نمیومد دقیقا همین رفتار ازش میدیدم سرعت انقدر زیاد میکرد که از اسب جلوی رد بشه بعد با خیال راحت به راهش ادامه میداد البته این ضعف من تو سواری نشان میداد ان موقع این اسب چه تو گشت و چه در مانز اول مینداختیم که اذیت نکنه ولی کم کم پشت اسبهای دیگه کار کردم و به اسب فهموندم که هر کاری میخاد نمیتونه انجام بده به نظر من یک مدت اولین اسب بذارش و اجازه بده به حرکتش ادامه بده و یک جاهای بهش بفهمون که تو سواری نه اون

salam
oonvaght ghotre manejetoon cheghadre?Beizi ya dayere?i
azashoon miporsidid ba 30 nafar mishe kelas mobtadi savari bargozar kard?i

من اصولش را نمی دونم
ولی 10 یا 30 اسب در مانژ بیضی با ابعاد استاندارد کمی تصورش سخته
لطفا تحقیق بیشتری بکنید و به من هم بگویید منتظر جواب تحقیقاتتان هستم البته قواعد اصولی..... نه اجرا شده
ممنون

salam
oonvaght ghotre manejetoon cheghadre?Beizi ya dayere?i
azashoon miporsidid ba 30 nafar mishe kelas mobtadi savari bargozar kard?i

سلام
بیضی هستش.قطرش رو دقیق نمیدونم.
والا من پرسیدم، گفتن قبلا با 10 نفر هم برگزار کردن. ولی 30 نفر رو به نقل از آقای جمشیدخانی گفتن.:mellowsmiley:
اما میدونم اعتراض ما به جایی نمیرسه.

من احساس میکنم اسب ها کلافه میشن.خودمم کلافه میشم.حتی قدم که میریم،مدام من دارم دستجلو میکشم یا میزنم تو دهن اسب که فاصله م با اسب بعدی حفظ بشه و اسب بیچاره تو دلش...:sadsmiley:

راستی یک خوش خبری!
7 نفر شدیم!!!

من تقریبا با نظر دوستان درباره اینکه اسب حریص (به هر دلیلی ،کورس یا تربیت ،درد ...)را باید در سر صف گذاشت موافقم ولی همیشه این کار امکان پذیر نیست بخصوص اگر اسب حریص مادیون وبقیه اسبها سیلمی باشند یا اسب حریص دارای گامهای ریز و بقیه با گامهای باز باشند .
اینجا دوست ندارم باز درباره لزوم اسب آروم یا اخته یا یک دست و تربیت شده در کلاس آموزشی بگم،میخوام از یه زاویه دیگه ببینم .؟
فرض میکنیم تمام راهها بسته است ،و باید شرایط را قبول کرد (۳۰ نفر @ کلاس مبتدی و مادیانی در سر صف میان سیلمی ها یا ....)باید بدونیم ک چکار میخوایم بکنیم .
من در اول به شما توصیه میکنم از کشیدن دائم دستجلوها در دهان مادیون خودداری کنید،سعی کنید همیشه فاصله بیشتری با اسب جلو برقرار کنید .
کشیدن دائم دستجلو در دهان اسب به جز جنگ دائمی بین شما و مادیون اثر دیگری نخواهد داشت چون اینکار باعث درددر دهان او شده و با فرار و تند کردن سعی در خلاصی از درد دستان شما خواهد کرد .
همیشه سعی کنید اون فاصله انتخاب شده را قبل از کم شدن حفظ کنید .
کاری سخت و عکس العمل جدی میخواد و وقتی رعایت کرد فاصله رو ، نرم تر کردن دستا و نوازش اسب.گاهی با متوجه کردن اسب با همون ۵ اصل آموزشی میتونی مشکلت رو حل کنی ،این که بهش حالی کنی چی میخواهی ،
ولی بعضی وقتا هم متضاد هستی ؟؟! :blinksmiley:
تو فکرت آرامش میخوای ولی روی اسب مثل بتون منقبض شدی یا برا نگاه داشتن روی حرکت داری ساق هارو کاملا فشار میدی یا با دائم کشیدنت اعصابش رو به هم میریزی یا نه اصلا کاملا ترسیدی !:smilingsmiley:
خلاصش این که حرکت تو ذهن شما شکل میگیره یا بهتر بگم باید تو ذهن سوار کار شکل بگیره و به مرور و مهارت بتونه ذهن خودش رو به اسب زیر پا ش منتقل و تفهیم کنه و برای این انتقال شما ابزاری مثل ذهن ،نشست ،ساق ،دست و از همه اینها تکمیلی تر تکنیک و روش تفیم خواسته به اسبت رو داری.

آخرین ویرایش:
خوشبختانه بالاخره تونستم با این اسب مچ بشم و با حفظ فاصله از اسب جلویی، یورتمه برم.:happysmiley:
نمیدونستم چند حبه قند اینقدر موثره! و البته مهربونی و ملایمت.
و اینکه حس میکنم واقعا باید با یک اسب مدتی رو سر کرد تا بشه به عادات و اخلاقش کاملا پی برد.و همچنین سواری لذت بخشی رو برای سوار و اسب به ارمغان آورد.

آخرین ویرایش: