چگونه از اسبهایمان تست روانشناسی بگیریم؟

ناشناس

Active member
آشنايي با اسب و روانشناسي آن :

اسب براي زندگي در دشتهاي وسيع و باز آفريده شده تا به تاخت از دست حيوانات درنده فرار كند در جستجوي غذا به مسافتهاي دور برود و بالاخره آفريده شده تا در گله يا رمه زندگي كند. اسب براي سواري دادن بوجود نيامده بشر از ديرباز خود اين نقش را كشف نمود و به عنوان وسيله‌اي آن را به خدمت گرفته است.

اسب حيواني فريبنده و سحرآميز است كه داراي زيبايي، وقار، حساسيت و توانايي ورزشي بالائي است.

از آنجا كه حيواني اجتماعي است نه تنها نياز مبرمي به زندگي گروهي دارد بلكه داراي سيستم دقيق ارتباطي است.

برخي از علائم اسبها صوتي است و ما مي‌توانيم بدون هيچ مشكلي آنها را تشخيص دهيم.

اسب شكارچي نيست شكار است. پس به طور طبيعي موجودي است ترسو او مبارزه‌جو نبوده و بيشتر مي‌دود. اندام بزرگ و سرعت وسايل دفاعي او هستند.

اسب موجودي بسيار حساس و زودرنج است اگر به او احترام گذاشته نشود نمي‌توان از او انتظار احترام متقابل داشت. او با حافظه‌اي استثنايي تابع عادت است. كارهاي او از قبيل لگد زدن، گاز گرفتن و …. نتيجه ترس از ناشناخته‌هاست و تنها وسايل دفاعي او هستند.

اسب حيواني وفادار و نجيب است كه نسبت به صاحب خود دلبستگي فراوان دارد اما بايد توجه داشت كه اسب به همان اندازه كه وظيفه‌شناس و عاطفي است متوقع نيز مي‌باشد و بي‌مهري صاحبش را تحمل نمي‌كند. ميزان وظيفه‌شناسي و عطوفت اسب در ميدان‌هاي جنگ پيشين ديده شده است. عكس‌العملهاي اسب دفاعي است. او در بستر طبيعت به مانند ديگر موجودات از اصل تنازع بقا پيروي مي‌كند و حركاتي غريزي و طبيعي را براي بقاي نسل خود دنبال مي‌كند.

حركات اسب گوياي حالت روحي و رواني اوست. مثلاً شيهه اسب كه اگر به صورت بلند و با صداي زير باشد حاكي از عصبانيت اوست. ديگر علامت خطر در اسبها گوش و دم اين حيوان است كه اگر گوشها كاملاً به عقب خوابيده و دم ضربات شلاقي داشته باشد اسب حالت تهديدآميز و عصبانيت خود را بيان مي‌كند.

در اسبها گوشه دهان و لبها در بيان حيوان نقش بسيار مهمي دارند اگر حيوان عصبي يا هيجان‌زده باشد فكش قفل مي‌شود. وقتي حركات مزه كردن و يا ليسيدن را انجام مي‌دهد مي‌‌توان فهميد كه اسب آرام است. اسبها خيلي دير ياد مي‌گيرند كه اگر غذايي هم هست بايد به طور مساوي تقسيم شود.

آنها بر سر اولين لقمه با هم جنگ و نزاع مي‌كنند. اما آنهائي كه به عقب رانده مي‌شوند دست از تلاش براي گرفتن سهمشان نمي‌كشند. به همين دليل بردن غذا به محلي كه اسبهاي آزادي وجود دارند كار خطرناكي است و احتمال دارد كه اسبها در نزاعشان باني خير را لگد زده و يا پرت كنند و در اين مواقع اغلب كودكان صدمه مي‌بينند.

اغلب ماديانها به هنگام تخمك‌گذاري بسيار حساس و زودرنج و عصبي مي‌شوند. سليمي‌ها به هنگام شروع فصل جفت‌گيري گاهي تا به سر حد جنون مي‌رسند. اگر مادياني كره خود را پس از زايمان از دست دهد غم و اندوه را مي‌توان در رفتار او مشاهده كرد. كره‌اي كه پس از چندي از مادر جدا مي‌شود تا مدتها بي‌تابي مي‌كند. پس بايد كسي كه مي‌خواهد اصول سواري را بياموزد از اسب و نشانه‌ها و علايم رفتاري او آگاه باشد و در همه موارد دومين اصل را در نظر گرفته و فراموش نكند.

پیوست ها

• tallest-smallest-horse.jpg
    tallest-smallest-horse.jpg
    95.7 کیلوبایت · بازدیدها: 11

Dr_Ghaffari

Active member
یکی از مباحثی که بسیار اهمیت دارد تفریق بیماریهای روانی اسب از رفتارهای روانی است ! برای مثال اگر اسبی در باکسش مدام به دور خود می چرخد لزوما نمی توان گفت این یک رفتار روانی است و اصطلاح " تیک " را به کار برد ! گاهی یک ضایعه بسیار کوچک در اعصاب مرکزی یا حتی درد در گوش داخلی می تواند منجر به پیدایش چنین رفتاری گردد ! بنابراین همواره مالکین باید دقت داشته باشند که بیمارهای دستگاه عصبی را از رفتارهای روانی تفکیک کنند که معمولا نیاز است از دامپزشکان با تجربه یاری بگیرند ! در خصوص مثال بالا اگر اسب را به یک محیط بزرگتر ولی محصور منتقل کنیم و چرخش اسب به دور خود با همان شعاع قبلی تکرار شود حکایت از بیماری و ضایعه دستگاه عصبی مرکزی دارد ولی اگر اسب دور یک دایره بزرگتر برابر با محیط نگهداری به دور زدن ادامه دهد فی الواقع یک رفتار روانی است . البته توجه داشته باشید چنین اسبهایی اگر در یک محیط نامحدود رها شوند ، آن اسبی که مبتلا به تیک و رفتار روانی است شروع به بازی خواهد کرد و دیگر به رفتار روانی خود ادامه نخواهد داد ولی اسبی که مبتلا به بیماری سیستم اعصاب مرکزی است اگر به دور خود نچرخد شروع به راه رفتنهای بی هدف و گیج می کند . گاهی ممکن است عدم تعادل نسبی نیز مشاهده شود . و ... !

Dr_Ghaffari

Active member
DADAR گفت:
very interesting Dr,GHafari
thanks
خواهش می کنم دادار عزیز . یک مورد دیگر بیرون افتادن زبان است ! که می تواند یک تیک باشد یا اینکه ناشی از یک ضایعه عصبی باشد !
اگر ناشی از تیک باشد عموما هنگام تغذیه زبان مشکلی ندارد و حرکات طبیعی خود را حفظ می کند . اما در ضایعات عصبی و حتی عضلانی ، زبان حتی در هنگام غذا خوردن توانایی و کارایی ندارد . معمولا این گونه زبانها بر روی خود آثار زخم دارند ....

Dr_Ghaffari

Active member
Dr_Ghaffari گفت:
DADAR گفت:
very interesting Dr,GHafari
thanks
خواهش می کنم دادار عزیز . یک مورد دیگر بیرون افتادن زبان است ! که می تواند یک تیک باشد یا اینکه ناشی از یک ضایعه عصبی باشد !
اگر ناشی از تیک باشد عموما هنگام تغذیه زبان مشکلی ندارد و حرکات طبیعی خود را حفظ می کند . اما در ضایعات عصبی و حتی عضلانی ، زبان حتی در هنگام غذا خوردن توانایی و کارایی ندارد . معمولا این گونه زبانها بر روی خود آثار زخم دارند ....
ضایعه عصبی مربوط می شود به شاخه زبانی عصب هفتم از اعصاب مرکزی . که معمولا زبان به سمتی که درگیر نیست منحرف می شود . و در طولانی مدت آتروفی یک طرفه زبان نیز قابل مشاهده است . اگر ناتوانی دو طرفی باشد زبان قادر نخواهد بود به داخل دهان باز گردد . با کشیدن ملایم زبان به خارج می توان ضعف و قدرت زبان را بررسی نمود اما نیازمند تجربه است .

خوب تست رو ببگین چطور تست بگیریم چطور ببینیم اسب بد اخلاقه خوش اخلاقه از چی خوشش میاد یا چه چیزی رفتارشو خوب میکنه و.....

Dr_Ghaffari

Active member
saber گفت:
خوب تست رو ببگین چطور تست بگیریم چطور ببینیم اسب بد اخلاقه خوش اخلاقه از چی خوشش میاد یا چه چیزی رفتارشو خوب میکنه و.....
صابر جان کمی هم صبر داشته باشید ! لطفا در این زمینه اگر موضوع خاصی ذهن شما را مشغول کرده است آن را مطرح کنید تا روی آن صحبت کنیم مثلا اگر مد نظر شما بد اخلاقی است دقیقا بگویید چگونه بد اخلاقی می کند ! لگد می زند ؟ گوش می خواباند و تهدید می کند ؟ پشتش را به شما می کند ؟ گاز می گیرد ؟ ظرف آبش را چپ می کند و ....

Dr_Ghaffari

Active member
♘ امیرحسین قاسمی ♞ گفت:
دکر جان آتروفی یعنی چی؟ آیا معادل فارسی دارد؟
می توان گفت معادل فارسی آن " تحلیل عضلانی " است یعنی عضلات بعد از مدتی که کار نکردند به دلیل فلجی یا سایر علل حجمشان کاهش می یابد این پس رفت را در عضلات آتروفی می گویند . در خصوص زبان نیز وقتی کار نکند آن ناحیه که فعالیت ندارد کوچکتر می شود که آتروفی گفته می شود .برای مثال بارز کسی که قطع نخاع می شود یکی از نشانه ها و عوارض آن در طولانی مدت آتروفی عضلات پا است .

نه دکتر از اینکارا نمیکنه
اسبمو وقتی بیرون میبرم تا 200متری همش باهام زور میکنه که برگرده طرف استبل (البته اگه با مادیان باشه اصلا چنین کاری نمیکنه راحت میاد ) بعد از اون 200 متر زمین کشاورزی که ذرت کاشته که فکر کنم به اون خاطره که بقیه راه رو راحت میره و به فرمان میشه
حالا اگه 1 روز در میان سوارش بشم و بیرونببرمش که اون زور کردنشم که به طرف استبله دیگه زور نمیکنه خوب میشه
حالا اگه یه مدت بیرون نره مثلا من چند روز پیش 1 هفته بیرون نبردمش به زور سوارش شدم از یکی از دوستم خواستم که کمکم کنه حالا که سوارش شدم به زور 100متر بردمش همش زور میزد اگرم زیاد باهاش زور میکردم سرش به اینورو اونور تکان میداد و خور خور میکرد و شاخ میکرد یکم گیرش دادم که آرام شه ولی آرام که نشد هیچ سمش رو زمین میکشید
حالا گفتم بزار تاخت ببرمش که یکم انژیش کم بشه که دیگه زور نزنه . به تاخت که بردمش مستقیم میخواستم برم که خودشو برد طرف استبل هر کاری کردم وایسه نشد با همون سرعت رفت تو باشگاه شانس آوردم سرم به میله ها نخورد .
هیچی بردمش تو استبل تعلیمی رو براش سفت بستم بعد بردمش تو مانژ انقدر به تاخت بردمش تو مانژ که کل بدنش عرق کرد و کامل به فرمان شد. خوب انژیشو تخلیه کردم . حالا راهه دیگه ای هم هست برای اینکه اینجوری نشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یه چیز دیگم اسب که از کنارش رد میشه عصبی میشه سمشو رو زمین میکوبه یه روز یه اسب از کنارش رد شد یه جفتک پر قدرت براش پرت کرد شانس آورد که بهش نخورد از کنار گوشاش رد شد کلا به نریان حساسه که فکر نکنم این ایراد باشه فقط گفتم که اخلاقشو بدونی
ولی نسبت به انسان اصلا حساس نیست هیچ آزاری تا الان نرسونده ولی یه آزار کوچولو میرسونه که گاز میگیره ولی گوشاشو به عقب نمیبره حالا بعضی وقتام که پر انرژیه وقتی داری با خودت راه میبریش دستتو سعی میکنه گاز بگیره که دوباره گوششو نمیخوابونه
و آهنم گاز میگیره تو استبل و بیرون استبل
این تمام کارایه بد اسب منه
حالا میشه این رفتارارو درست کرد یا نه ؟؟؟؟
سرتونم درد آوردم ببخشی

میشه کاری کرد که این رفتارارو نکنه

اخلاق اسبم چطوره ؟؟؟؟ تو چه رده اخلاق قرار میگیره ؟؟؟؟؟؟؟؟

ناشناس

Active member
سلام صابر جان فکر کنم اسب شما از اسبهای ما بهتر باشه یک راه حل بهت میگم ولی یه کم خشنه
یک روز که میخوای بری گشت به سر اسبت شامبون ببند البته خیلی محکم هم نه کمی ازاد باشه اگر باز هم خواست زور بزنه برگرده با شلاق بین دو تا گوشش یعنی وسط سرش بزن ساق پاهات هم محکم به دو طرف اسبت بگیر .خوب شلاق که زدی نمیتونه روپاهاش بلند بشه(شمع کنه)چون سرش گیره به وسیله شامبون در ضمن هر سری که اسبتو گشت میبری از یک راه مشخص نبر وبیارش از رههای دیگه از مسیر های دیگه ببرش.زمانی هم که بعد از یک هفته میخوای بیای سوار اسبت بشی چون بیرون نیمده وخوراک خوبی هم خورده انرژی زیادی هم داره اسبو به وسیله ابزار لنج یک لنج سبک بهش بزن وروز بعد سوارش بشو.(کلا باید کاری بکنی که اسب بفهمه در عین دوستی کی رئیس هست ودستور میده اگر یک بار اسب شما بتونه به شما زور بشه دیگه تمومه همیشه میتونه) 8)

ناشناس گفت:
سلام صابر جان فکر کنم اسب شما از اسبهای ما بهتر باشه یک راه حل بهت میگم ولی یه کم خشنه
یک روز که میخوای بری گشت به سر اسبت شامبون ببند البته خیلی محکم هم نه کمی ازاد باشه اگر باز هم خواست زور بزنه برگرده با شلاق بین دو تا گوشش یعنی وسط سرش بزن ساق پاهات هم محکم به دو طرف اسبت بگیر .خوب شلاق که زدی نمیتونه روپاهاش بلند بشه(شمع کنه)چون سرش گیره به وسیله شامبون در ضمن هر سری که اسبتو گشت میبری از یک راه مشخص نبر وبیارش از رههای دیگه از مسیر های دیگه ببرش.زمانی هم که بعد از یک هفته میخوای بیای سوار اسبت بشی چون بیرون نیمده وخوراک خوبی هم خورده انرژی زیادی هم داره اسبو به وسیله ابزار لنج یک لنج سبک بهش بزن وروز بعد سوارش بشو.(کلا باید کاری بکنی که اسب بفهمه در عین دوستی کی رئیس هست ودستور میده اگر یک بار اسب شما بتونه به شما زور بشه دیگه تمومه همیشه میتونه) 8)
تشکر بابت راهنماییت :-* :-*ناشناس
این کارو شاید بتونم رو برادرم انجام بدم ;D ولی رو اسبم نمیونم اصلا دلم نمیاد :'( یه بار بابت یه گاز گرفتن زدم تو گوشش :-\ انقدر عذاب وجدان گرفتم که نگو
راه بهتری نیست ؟؟؟؟ ???
شبیه این کارو یکی از دوستام انجام داد اون روز هنوز به اسبم وابسه نبودم اولین شلاقو که بهش زد روش شاخ کرد 8تا شلاقی بهش زد 8بار روش شاخ کرد هر 8 بار هم از رو اسب پرید پایین و سوارش شد ولی بهش سواری نداد
ولی فرداش خودم یکم باهاش صحبت کردم و نوازشش کردم راهت سواری داد ;D

حالا چرا گفتی از اسب شما بهتره؟؟؟؟؟

Dr_Ghaffari

Active member
تمامی رفتارهایی که گفتید رفتارهای پسندیده از یک نریان باهوش و سلامت است که علاقه ندارد از بدن خودش کار بکشد و به قول قدیمیها :" جان نکنده تو تن آدم است " ! نریان شما نیز اینقدر می فهمد که جان نکند . . . اصولا در سواری گشت نریانها و حتی مادیانها در ابتدا خیلی علاقه ندارند از خانه و خانواده دور شوند ! و کاملا طبیعی است .
اما چاره چیست ؟ برای شروع تمرینات بسیار ساده ای را به شما پیشنهاد می کنم اگر نتیجه نداشت مجددا پیام بگذارید تا چاره ای بیاندیشیم !
ابتدا با اسبتان سلام علیک کنید سپس به دنبال آماده نمودن وسایل و ملزومات سواری بروید . سلام علیک فقط یک سلام علیک است نه بیشتر کوتاه و مختصر . دقیقا می توانید به او بگویید سلا م پسر چطوری ؟ منتظر جواب او نباشید و او را ترک کنید و پس از چند دقیقه با زین و دهنه باز گردید و آنها را در محل مناسبی که اسبتان بتواند آنها را ببیند و بو کند و احتمالا گاز بگیرد قرار دهید هیچ لزومی ندارد در این مرحله با اسبتان صحبتی داشته باشید . به نزدیکی اسب دیگر یا فرد دیگری بروید و برای چند دقیقه بلند بلند صحبت کنید تا اسبتان بشنود . سپس به سراغ اسبتان بروید و ابتدا او را زین کنید و البته با طنابی مطمئن و بی خطر او را در جایش نگهدارید تا نتواند به سراغ غذا و آب برود ( بهتر است پیش از اولین دیدار شما تمام غذا از جلویش توسط مهتر برداشته شود ) یک جایزه بابت زین کردن به او بدهید مانند یک حبه قند بسیار کوچک !( یک حبه قند را چندین قسمت کنید قند گران است )! مدتی خود را به اسبتان مشغول کنید . کارهای غیر ضروری ولی گاهی واجب الزوم ! نعلهایش را چک کنید ، محوطه دهانی اش را چک کنید ، کمی دست زیر بغل و کشاله های رانش بکشید و ... سپس اسب خود را به آرامی دهانه کنید . خلاصه کاری کنید که کمی حوصله اسبتان سر برود و شروع کند به چرت زدن !حالا اسب خود را از باکس یا محل نگهداری خارج کنید اما سوار نشوید . او را دستکش به جایی که می خواهید سواری اصلی را انجام دهید ببرید و حداقل 500 متر از محل نگهداری دور شوید .( همانگونه که دوست ناشناسمان گفتند از مسیرهای تکراری بپرهیزید زیرا اسب شما را دلزده می کند در حالیکه اسب از مسیرهای جدید و نا آشنا استقبال می کند ) در تمام طول مسیر یک لحظه گوشهای او را راحت نگذارید مرتب با او حرف بزنید آنهم بلند بلند گاهی با نوازش و گاهی با خشم ساختگی با توجه به رفتارهایی که او از خود نشان می دهد ! اینکه نریان سعی می کند شما را به آرامی گاز بگیرد در واقع می خواهد به شما بگوید من هم هستم ! شما با صحبت کردن با او به او می گویید که شما هم هستید ! لزومی ندارد اسب شما بداند چه می گویید اتفاقا نداند بهتر است زیرا ذهنش مشغول می شود که ای بابا این چه برای خودش می گوید .( می دانم بعضی از دوستان با خواندن این مطالب می خندند ولی نتیجه چنین رفتاری را بعضی از همسایتی ها با من از نزدیک تجربه کرده اند ). باید باهوش باشید و پیش از آنکه اسبتان رفتاری را به نمایش بگذارد آن را پیش بینی نموده و پیش گیری کنید ... از تنبیه و شلاق خودداری نمایید اما می توانید شلاق را در دست داشته باشید و در صورت لزوم به او نشان داده و او را تهدید نمایید . وقتی به محل مورد نظر رسیدید بایستید و به او رک و پوست کنده بگویید می خواهید سوارش بشوید چه دلش بخواهد چه نخواهد ... یادتان باشد حتما بگویید بد نیست آدم با اسبش شوخی کند ! بهتر است یک حبه قند کوچک دیگر به او جایزه بدهید و پیش از آنکه قند شما را بخورد سوار او بشوید . در سواری گشت نیز با اسبتان صحبت کنید و با او بازی کنید .
یک توصیه هم در پایان دارم هیچ گاه سعی نکنید انرژی اسبتان را هدر دهید !

ممنوم دکتر قفاری
میشه گفت تا حدودی این کارارو انجام دادم ولی با صحبتهای شما کامل ترش میکنم ببینم چطور میشه؟؟
حالا اگه دوباره راهی تو زهنتون هست اونم بگین.

اينهايي كه گفتيد براي ماديان هم صدق مي كنه؟
مارال، ماديان من، خيلي شلاق نخورده. و هر وقت تو مانژ شلاق مي خوره هر چند كم تا چند روز با همه بد مي افته و اذيت مي كنه. ديگه اگه كسي بره كنارش گوش مي خوابونه و دمش رو مثل شلاق مي زنه و هر كاري مي كنه كه ازش دور بشيم.
يه مشكل ديگش هم ايه كه خيلي ترسوئه. حتي اگه كنارش دست رو تكون بديم مي ترسه.
يا اگه يه صدا جديد مثل بوق موتور بشنوه يا اگه نور چراغ قوه به طرفش گرفته بشه...!
البته ايشون حامله هم هستند...

منتظر جوابتان هستم...

Dr_Ghaffari

Active member
صابر جان ممکن است شما همه این کارها را قبلا انجام داده باشید اما اثر کافی را نداده باشید منظورم این است که اسب باید بفهمد تمام این کارها برای او است و نه چیز دیگری . باید بتوانید با این رفتارها و روشها ذهن اسب خود را به خود مشغول نمایید . در غیر این صورت هیچ فایده ای نخواهد داشت .
کارهای دیگری که می توان انجام داد فی الواقع تنبیه اسب شما است که به صورت مرحله ای اجرا خواهد شد . هرچند اسب شما طبق غریزه اش با شما رفتار می کند و شما نیز باید طبق غریزه اسبها با او رفتار کنید .( یعنی به قول دوست ناشناسمان به او بفهمانید که شما سردسته و رییس هستی نه او ) اما اگر اسب شما از ترس برای شما کاری انجام دهد به حتم شادابی و نشاط در رفتار او مشاهده نخواهید کرد و سواری شما لذتی نخواهد داشت من بر این باورم که یک سواری چابک با یک اسب سرکش بسیار دلنشین تر از سواری آرام با یک اسب بی نشاط است ! اسبهای کرد به واسطه همین رفتارشان دوست داشتنی هستند مخصوصا که اسب شما کرنگ است . ( می ترسم عنوان کنم که اسبهای کرنگ کمی گستاخ تر و لجوج تر از دیگر رنگها هستند ، هرچند الان گفتم )! مخصوصا اسب شما که دارای یک بوی تند فلفلی نیز هست ! ( قربان شامه خودم بروم که ... اما در اصفهان این نکته را تحقیق خواهیم کرد و نکاتی را از نزدیک به شما خواهم گفت که برای خودتان نیز جالب خواهد بود ...

Dr_Ghaffari

Active member
مارال گفت:
اينهايي كه گفتيد براي ماديان هم صدق مي كنه؟
مارال، ماديان من، خيلي شلاق نخورده. و هر وقت تو مانژ شلاق مي خوره هر چند كم تا چند روز با همه بد مي افته و اذيت مي كنه. ديگه اگه كسي بره كنارش گوش مي خوابونه و دمش رو مثل شلاق مي زنه و هر كاري مي كنه كه ازش دور بشيم.
يه مشكل ديگش هم ايه كه خيلي ترسوئه. حتي اگه كنارش دست رو تكون بديم مي ترسه.
يا اگه يه صدا جديد مثل بوق موتور بشنوه يا اگه نور چراغ قوه به طرفش گرفته بشه...!
البته ايشون حامله هم هستند...

منتظر جوابتان هستم...
مارال خان سلام . در خصوص مادیانها نیز چنین رفتارهایی صدق می کند .
اگر مادیان شما آبستنی بیش از 5 ماه دارد ملاحظه او را بفرمایید .
در خصوص شلاق زدن به اسب باور کنید کار درستی نیست . ضربات شلاق باید حکم نوازش اسب را داشته باشند به گونه ای که اسب بداند که این نوازش می توانست دردناک باشد . من معمولا شلاق را روی ران خودم می زنم ! و مادیان من می فهمد و درک می کند که می توانستم او را هم بزنم ! جسارت است اما باور کنید بیشتر شلاقها را سوار کار باید به خودش بزند تا اسبش ! قرار نیست اسب اشتباهات سوار را جبران کند و اگر نتوانست شلاق بخورد ! در چنین مواقعی مادیان در دلش هم که شده خواهد گفت :" عجی آدم بی انصافی است حالا که این طور است حالیش می کنم !"
درباره شلاق زدن به اسب نکته دیگر این است که اسب بداند چه اشتباهی کرده و برای چه تنبیه شده است . اگر اسب شما دلیل شلاق شما را نداند که نخواهد دانست :
" چوب معلم گل است هر که نخورد خل است "!
شلاقهای بی هدف ، دردناک ، پی در پی ( حتی در کورس ) علاج هیچ واقعه ای نیست . بالطبع نتیجه ای جز جفتک اسب شما نخواهد داشت .
اشکال کار این است که ابتدایی ترین آموزش ها به اسب داده نمی شود چرا که ساده و ابتدایی به نظر می رسند و همیشه کار با اسب را از آخر شروع می کنند ! فکر می کنم شما با مارال پرش می کنید اما پرش کار نمی کنید ! گاهی کار با اسب برای شما خسته کننده به نظر می رسد یا اینکه خودتان درک درستی از کارهای زمینی با اسب ندارید بنابراین آنها را بی خود و بی جهت حس می کنید ! ابتدا باید خودتان به درک درستی از تمرینات برسید تا بتوانید اسبتان را نیز راهنمایی کنید . استدعا دارم آن یک پله ای را که دادار عزیز در تاپیک طول فواصل در پرش عنوان نموده است را به عقب بازگردید تا صد پله عقب نمانید . مهم نیست اسب شما چه رده ای را می پرد مهم این است چگونه می پرد .
مسایلی را که برای ترس اسبتان عنوان کرده اید دال بر ترس نیست بیشتر به خامی و بی تجربگی اسب شما اشاره دارد . برنامه ریزی نمایید و به اسبتان مسایل مختلف را بیاموزید و لزوما هفته ای یک روز سواری گشت را در محیطهای متفاوت برای او قرار دهید و او را در این گشتها با چیزهای جدیدی آشنا کنید و برای آشنا شدن او صبور باشید و ابتدا خودتان پیش قدم شوید یعنی اگر اسبتان از ورود به جایی یا عبور از آن خود داری کرد پیاده شوید دسته جلو را در دست بگیرید و خودتان جلو بیفتید تا اسبتان پشت سر شما بیاید این کار را تکرا کنید و سپس سواره نیز عبور نمایید تا اسب شما به خود باوری برسد . ضمنا به شما نیز و دستوراتی که می دهید ایمان خواهد آورد .
اگر توضیحات کافی نبود باز هم بپرسید . اگر هم اشکال کار را بیشتر در شما دیده ام مرا ببخشید توضیحی که شما دادید چنین مسایلی را برای من مجسم نمود ...
در پایان یک مثال می زنم و یک توصیه دارم . آقای علی واحدی نیا پس از آن پرش در جام میراث فرهنگی اسبش را تنبیه نکرد بلکه نوازش کرد و کار درستی بود چون خودش خطا کار بود و باید از اسبش عذر خواهی می نمود . شما نیز چنین کاری را یاد بگیرید .
هیچ گاه اسبتان را با شلاق نرانید .

دکتر جان واقعا خوب راهنمایی میکنید برعکس کسایی که تو باشگاه ما هستن
همه میگن اسبت بد اخلاقه برو بفروشش و از این جور چیزها میگن وقت خودتو رو این اسب خرج نکن(به هیچ عنوان حرفشونو تا الان قبول نداشتم و نخواهم داشت ) بر عکس ایمانم بهش قوی تر میشه هر روز برام جذاب تر میشه و دوست داشتنی تر
دکتر جان اصفهان میبینمت

بالا