چه کار کنیم که اسبها تندتر بدوند

مرضیه

Member
دیشب برنامه ای دیدم راجع به پرورش و تمرین دادن اسب که آخرش یه سوال مطرح کرد که میخوام اینجا مطرح کنم...
"چه کار کنیم که اسبها تندتر بدوند؟؟؟"
نظر شما چی هست؟ کسی جواب رو میدونه، یا راهی پیشنهاد میکنه؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
پاسخ : یه سوال دیگه !!!

مرضیه گفت:
دیشب برنامه ای دیدم راجع به پرورش و تمرین دادن اسب که آخرش یه سوال مطرح کرد که میخوام اینجا مطرح کنم...
"چه کار کنیم که اسبها تندتر بدوند؟؟؟"
نظر شما چی هست؟ کسی جواب رو میدونه، یا راهی پیشنهاد میکنه؟
اول بگو چه برنامه ای میدیدی؟

مرضیه

Member

یه برنامه ی ترکیبی خارجی بودکه از شبکه ی یک پخش شد.من خیلی اتفاقی متوجه برنامه شدم، اسمش رو هم نفهمیدم.این سوال رو به عنوان پایان قسمتی که مربوط به تربیت اسب بود مطرح کرد،جوابش رو هم نگفت!!!
بیشتر میخواستم از دوستانی که در زمینه ی تربیت اسب فعالیت میکنند بپرسم که چه راهکارهایی برای این مسئله ارائه میدهند.

N

naghmeh cavallaro

Guest

مرضی خانمه ،ممکنه خودتون را بيشتر معرفی کنيد،و به ما بگيد در چه سطحی از سواری هستيد،آيا پرش کار ميکنيد يا کورس يا درساژ ،چون ما خانومهای انجمن کما بيش از هم با خبريم که هر کس چيکار ميکنه،اما من در مورده شما چيزی نميدونم

sohrab

Active member

چکار کنیم که اسبها تند تر بدوند؟
چه سوال عجیب غریبی!

Dr_Ghaffari

Active member

تربيت و تمرين (البته به صورت علمي و حساب شده نه با بستن حيوان پشت نيسان !) خيلي اهميت دارد خلاصه اي از مطالعات و تجربيات شخصي خودم را فردا تايپ مي كنم و مي گذارم . اما سهراب خان تربيت چابك سوار هم خيلي مهم است . فقط عشق سواركاري كافي نيست . اگر نگاهي به عكسهاي ارسالي خودتان بياندازيد محض رضاي خدا يك نفر هم نشست درستي ندارد استارت اسب خيلي مهم است كه به اسب تمرين و آموزش درستي داده نمي شود . سواركار حركت انگشتهايش را هم بايد كنترل كند بسياري سواركارهاي ما از دسته جلو براي تعادل و شلاق و ترمز و فرمان و همه چيز استفاده مي كنند بايد حس رقابت در اسب برانگيخته شود و بسياري مسايل ديگر . حفظ سلامتي اسب هم جايگاه اول را دارد . شاگرداني كه من دارم معمولا سواركارند ! اما حتي روي زين نشستن و سوار شدن را هم بلد نيستند (نخنديد ! خودتان هم بلد نيستيد حتي آنهايي كه درساژ كار كرده اند يا پرش و اصطلاحا كلاسي كار كرده اند هم بلد نيستند !) باور نمي كنيد براي شروع اهواز كه آمدم سهراب خان و مرضيه خانم امتحان خودشان را پس خواهند داد ! انشا الله از من نرنجيد ولي بزرگترين مشكل در ورزش سواركاري حال حاضر ايران تربيت و تمرين اسب و سواركار است.

N

naghmeh cavallaro

Guest

AGHAYE DOKTOR KAMELAN DOROST MIFARMAYID ,MAN INJA HAR HAFTEH 2 JALASEH AMUZESHE DERESAJ DARAM VA 1 BAR LONJ,BARAYE INKE DAR HAR MAGHTA NESHASTE DOROST MOHEMTARIN VA ASASITARIN NOKTEYE SAVARI HAST,INJA AFRADI HASTAN KE BAD AZ 20 SAL SAVARI ,BAYAD LONJ KAR KONAND,ALBATEH DAR IRAN MARDOM AZ AN SU OFTADAN VA DAR INJA AZ SUYE MOKHALEF
DAR IRAN ASBI DIDAM KE BE SHEDAT SARE KHOD RA JOLO MIKESHID,DALILESH IN AST KE IN HEYVANE ZABAN BASTEH BISH AZ HAD FESHAR BAR RUYE ARVAREH HAYASH BUDEH HAST,SAVARKARI KE PAHAYE FALAJI DASHTEH BASHAD ASBASH BE IN RUZEGAR MIOFTAD,TAMAME SAVAR KARI PAHA VA KAMAR VA TAGHYIRE VAZN HAST,DAST BARAYE HEDAYATE SAR VA GARDAN HAST
SAVAR KARI KE PAYE FALAJ DARAD ,MAHICHEH HAYE POSHTE ASB HICHGAH PARVARESH NIAFTEH VA ASBI BA POSHTE ZAEIF KHAHAD DASHT,INHA VAGHEAN TEORY NIST VA MAN ASARE MOKHAREBE INHA RA DIDEH AM
REKABHAYE KUTAH
DASTHAYE BAZ
SHASTHAYE SAMTE PAYIN
KESHIDAN BISH AZ HADE DAHANEH
PAHAYE JOLOTAR AZ TANGE ASB
PASHNEH HAYE KE RU BE PAYIN NIST
KAMARE GHUZ
SABET NABUDANE BALATANEH
BI ASAR BUDANE ASARHA BAR RUYE ASB
AGAR SAVAR KAR DAR INJA TANHA YEKI AZ IN KHATAHA RA DASHTEH BASHAD BAYAD RUYE LONJ BESHINAD.
HALA SHOMA DUSTAN KODUMESH RA DARID,YA SHAYAD HAM NADARID,AGEH NADARID YE BRAVO BARAYE KHODETUN BEGID CHON RAHE 40 SALEH RA YEK SHABEH RAFTID ;D

sohrab

Active member

دکتر جان موافقم. مشکل اینه که آموزش اصولی وجود نداره. مخصوصا در خوزستان.من هم سوار اسب می شم. قدم و یورتمه و چهارنعل کوتاه و بلند و تاخت می رم . از نهر و جوی و لوله می پرم ولی دلیل نمی شه ادعا کنم سوارکاری بلدم. همونطور که کسی که توی آب غرق نشه نمی تونه بگه شناگره. خلاصه دکتر جان من یکی امتحان نمی دم! ;)

Dr_Ghaffari

Active member

سهراب خان ! امتحان مي گيرم ! توي يكي از عكسهايي كه از كورس ارسال كردي سوار در استارت از زين عقب افتاده با كشيدن دسته جلو و بالا آوردن سر و گردن اسب برگشته سر جاش فكر مي كني چقدر اسبش و عقب انداخته ! تا حالا تمرين سكه كردي ؟
coin race
يا تمرين تخم مرغ
egg race
آيا مي تواني يك ساعت سواري آزاد انجام بدهي و اين مسابقه را نبازي ؟ من شاگرد دارم كه با يك پا به زين آويزان مي شود و يك ساعت تاخت مي رود ولي هنوز ياد نگرفته سوار اسب بشود ! در تاخت از اسب پايين مي پرد و با گرفتن قاچ زين دوباره سوار مي شود ولي روي زين نشست خوبي ندارد ! تنها سوار كار ايراني كه ديدم بلد است استاد علي رضايي است . همه آنهاي ديگر بروند و تمرين كنند . نام نمي برم ! نكات ريزي وجود دارد تا فردا صبر كنيد !
سهراب خان از الان برويد تمرين كنيد.
مرضيه خانم شما هم !
نغمه خانم نشست سوار كار با سوار شدن متفاوت است نشست خوب ملاك است اما اولين ارتباط شما با اسب سوار شدن است بعد نشست روي زين . اگر بد سوار شويد به اسبتان گفته ايد " چه كار كنم بلد نيستم" اسبتان هم پيش خودش مي گويد "اين هم ناشي است يه كاريش مي كنم" اسب در سوار شدن سوار بايد تسلط سوار را حس كند !

Dr_Ghaffari

Active member

گفتيم براي دسترسي به حد اكثر سرعت يك اسب تربيت و تمرين توامان اسب و سوار لازم است . هيچ كس چابك سوار زاده نشده است و اين فن در خون كسي هم نيست ! با يك ماه و دو ماه تمرين و كله نترس داشتن هم كسي چابك سوار نمي شود !
اما خود اسب فكر مي كنيد مناسب ترين سن اسب براي شروع كار با اسب چيست ؟ عقيده من از بدو تولد است!كره از همان آغاز پشت مادر آموزش مي بيند و بسياري از كارها را خود به خود مي آموزد !
مربيان عقيده دارند اسب بايد نفس داشته باشد . عقيده خوبي است موافقم ولي چگونه بايد به حداكثر توان تنفسي اسب رسيد ؟(با بستن به نيسان و دواندن اسب) بسيار ديده ام سوار كار فكر مي كند خودش بلد است و اسب بلد نيست !خودش مي نشيند پشت فرمان و" اسبش را مي بندد پشت درشكه"!نه جانم با اين كار اسب را با ورود گرد و غبار و دود ماشين به نفس نفس انداخته ايم ! از سوي ديگر اسب از برخورد شن هاي پرتابي زير لاستيك هم نگران است خطرات احتمالي هم كه جاي خود دارد. براي اين مساله بايد سوار اسب را زين كند و بدواند و اگر اسب هنوز آماده سواري دادن نيست آن را بدون سوار در مكاني مناسب با اسب ديگري كه سوار شده است تمرين دهد و حس رقابت دو اسب را نيز تحريك كند !
سلامت اسب مهم است اسب لنگ و شل و كور و زخمي به درد مسابقه نمي خورد به درد معاينه و معالجه مي خورد !
مهمترين مساله طول شلنگ اسب است كه بايد تا جاي ممكن زياد شود ! در تاخت؛ اسب از عضلات كمر هم استفاده مي كند پس بايد اين عضلات مجال حركت داشته باشند بنابراين:
1- سوار بايد از نشيمن زين فاصله داشته باشد.
2- طول نشيمن زين حداقل ممكن باشد.
3- فشار وزن سوار روي مركز ثقل باشد نه جلوتر و نه عقب تر!
4- گردن اسب براي حفظ تعادل اسب آزاد باشد.
5- حركت بدن سوار بايد در راستاي عمود باشد ولي امتداد بدن سوار در راستاي افق باشد تا فشار باد كه مانع مي شود به حداقل برسد.(سوار كار بايد مثل ماشينهاي امروزي شود !)
6-تمرينها بايد به گونه اي باشد كه پاي اسب جلوتر از دست اسب فرود آيد بدون تقه زدن .(كمي يه كوچولو رو ي اين يكي فكر كنيد)
7-اگر طول شلنگ اسبتان را 5 سانتي متر افزايش دهيد (با رعايت نكات بالا) در يك كورس 1000 متر؛ اسبتان 12-15 متر پيش مي افتد ! با همان توان و نفس و قدرت بدني و ... كه همه مربوط به سوار كار است !
اگر مطلبي نوشته ام و متلكي گفته ام به قول سهراب خان براي نمك است نه خداي نكرده بي احترامي !

مرضیه

Member

khanume marzieh ,momkeneh khodetun ra bishtar moarefi konid,va be ma begid dar che sathi az savari hastid,aya paresh kar mikonid ya kurs ya deresaj ,chon ma khanumhaye anjoman kama bish az ham ba khabarim ke har kas chikar mikoneh,ama man dar morede shoma chizi nemidunam
نغمه ی عزیزم سلام. من قبلا هم خدمت دوستان عرض کرده بودم که در زمینه ی اسب چه پرورش یا نژادها و چه سوارکاری کاملا تازه کار هستم. و تنها چیزی که من رو در انجمن فعال نگه داشته عشق به اسب و اشتیاق به دانستن هر گونه اطلاعاتی در این زمینه هست.من تازه کارتر از اونم که بخوام از سوابق کاری خودم بگم یا اینکه مورد امتحان قرار بگیرم... ولی دوست خوبم در مورد سوارکاری در خوزستان این رو باید بدونید که اینجا بیشتر پرورش دهندگان فعال هستند و آموزش سوارکاری به یک رشته ی کورس محدود میشه و همونطور که آقا سهراب قبلا اشاره کرد از پرش خبری نیست. اون یه مورد آموزش هم بطور اصولی آموزش داده نمیشه و خودتون دیگه بقیه اش رو حدس بزنید...

N

naghmeh cavallaro

Guest

اميدوارم موفق باشيد
در اين ورزش هر کسی از يه سن و جايی شروع ميکنه،مهم اين هست که درست و اصولی آغاز شه.
براتون موفقيت ارزو ميکنم

سفیر

New member
اولین ومهمترین نکته اماده بودن اسبمون هست.بعدش باید بتونی به اسبت بفهمونی ازش چی میخوای.

vatan

Member
با سلام خدمت دکتر غفاری عزیز در مورد سواری وتکنیک درست نشستن گفتید . امیدوارم به خمینی شهر اصفهان سفر کنید تا اسب انسیاتور را برای شما زین کنم و سوارکاری شما را با یک اسب پر خون و پر نفس ببینم. چون خودتون گفتید از اسب های پر خون استقبال میکنید.

Dr_Ghaffari

Active member
vatan گفت:
با سلام خدمت دکتر غفاری عزیز در مورد سواری وتکنیک درست نشستن گفتید . امیدوارم به خمینی شهر اصفهان سفر کنید تا اسب انسیاتور را برای شما زین کنم و سوارکاری شما را با یک اسب پر خون و پر نفس ببینم. چون خودتون گفتید از اسب های پر خون استقبال میکنید.
بسیار ممنونم و استقبال خواهم کرد در سفر ایران گردی به خمینی شهر هم خواهیم آمد و جزء برنامه سفرمان هست . حتما با انسیاتور سواری خواهم کرد و به شما مژده می دهم زیباترین حرکات قیقاج را سوار بر انسیاتور ببینید . به امید دیدار .

Dr_Ghaffari

Active member
♘ امیرحسین قاسمی ♞ گفت:
علایم آمادگی چیه؟
چطور بهش میفهمونی چی میخواهی ازش؟
سلام امیر حسین جان یک ارتبط بین اسب و سوار است . از گفته سفیر واقعا لذت بردم . اسب شما باید بداند چه می خواهید سپس انجام خواهد داد . من چیزی را که از اسبم می خواهم در گوشش می گویم !

vatan

Member
با سلام خدمت آفای دکتر ما در خدمتیم . ولی فقط خیلی تمرین کنید چون که این اسب با هر اسبی که دیده اید متفاوت است .بسیار پرخون و بسیار باهوش هست .

Dr_Ghaffari

Active member
سلام هم وطن ! تمرین که خواهم کرد امیدوارم یک میدان مناسب برای تاختن فراهم باشد . با اسبهای با هوش بهتر می شود کنار آمد البته یک مساله که اهمیت دارد تمرین روزانه اسب شماست . انشا الله که اسبتان باکس نشین نباشد .

بالا