چشم

sohrab

Active member
فکر میکنید چرا این اسبها در برابر یک سگ سر تعظیم فرود آوردند؟ ;)

پیوست ها

• 877_c.jpg
    877_c.jpg
    59.8 کیلوبایت · بازدیدها: 8

sohrab

Active member
اگر موضوع رو توی انجمن جالب ارسال کرده بودم جواب شما کاملا درست بود ;)

mahsima

Member
اسب برای اینکه چیزی رو ببینه باید سرش رو مقابل اون بگیره به ساختمان چشمو صورتش باید مربوط باشه که من اونا رو نمی دونم

ناشناس

Active member
اسبها داشتن علف میخوردن وارد محدوده سگ شدن بعد اسبها میخوان بهش بگن برو بچه جون اگه جونتو دوست داری همین.
ولی واقعییت اینه که اسب ها چشماشون طوری طراحی شده که برای دیدن هرچیز سرشون باید در راستای اون قرار بگیره درضمن از وسط پیشونی اسب به فاصله 15تا20 سانتیمتر نقطه کوره اینو توی مجله نوشته بود
به خاطر همینه که یه بارگی نباید دست روی پیشونی اسب کشید میتر سه :-X

ناشناس گفت:
ولی واقعییت اینه که اسب ها چشماشون طوری طراحی شده که برای دیدن هرچیز سرشون باید در راستای اون قرار بگیره درضمن از وسط پیشونی اسب به فاصله 15تا20 سانتیمتر نقطه کوره اینو توی مجله نوشته بود
به خاطر همینه که یه بارگی نباید دست روی پیشونی اسب کشید میتر سه :-X
ولی اسبها قادر به دیدن پهلوی خودشون هستند
اینو به وضوح زمان تزریق در گردن اسب ترسو میتونید ببینید

عدسی چشم اسب بر خلاف چشم انسان، قابلیت تغییر قطر ندارد (انسان از این قابلیت برای تطابق دادن و دیدن اشیای دور و نزدیک استفاده میکند). برای رفع این مشکل در اسب، شبکیه مورب می باشد، طوری که بخش تحتانی آن، به عدسی نزدیکتر است. به همین دلیل در اسبها، عمل تطابق و تمرکز، تنها از طریق بالا و پایین بردن سر صورد می گیرد تا تصویر اشیا در فواصل مختلف، بر روی بخش مناسب شبکیه تشکیل شود. این مساله از آن جهت مهم است که وقتی اسب در حال چرا بوده و سرش پایین است، نه تنها می تواند اشیای نزدیک پای خود را ببیند، بلکه می تواند تا بالاتر از خط افق و تا دور دستها را نیز دیده و نزدیک شدن دشمنان احتمالی را درک کند. هر چند اسبهایی که در سوارکاری استفاده میشوند و مجبورند دایم سر خود را بالا نگه دارند، همواره اشیای پیش پای خود را ناقص می بینند و به همبن دلیل هم از اشیای نزدیک وحشت دارند. به همبن علت نیز در مسابقات پرش یا در سوارکاری در مناطق ناهموار، باید اسب را ترغیب کرد تا سر خود را پایین نگه دارد. (برای اطلاع بیشتر، ر.ک: رفتار شناسی اسب - تالیف: دکتر احمدی نژاد - ناشر: دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاد کشاورزی).

احسان

Active member
ايشان که اين کتاب رو نوشتند رفرنسشان چی هست

چشم اسب هم همانند انسان ميتواند اندازه قطر عدسی را کم يا زياد کند و همچينين دارای ماهيچه های مژگانی هست

دليل اينکه اسب برای تطابق اشيا سر رو پايين يا بالا ميبرد چيزه ديگريست

احسان

Active member
پاسخ : چشم

اصلاً کاری به کتاب و رفرنس نداريم عدسی برای چی قطرش تغيير ميکند؟

جواب: برای ديدن و تشخيص اشياء دور و نزديک ( افتادن تصوير روی شبکيه )

خوب با بالا بردن سر شما می توانی اجسامی که در فاصله دوری هستند را تشخيص بدهيد خير فقط می توانيد فضای بيشتری را ببينيد

هر چيزی و شما مطالعه کردی قبول نکن خرد رو بعد از مطالعه بکار ببر

با تشکر

احسان

Active member
در مورد اين اسب ها هم برای ديدن بهتر هر چيز( اشياء) شما وقتی ديدت رو در راستای اون شئ قرار بدی بهتر ميبينيش که اين کار رو بايد با پايين آوردن سرت يا بالا بردن سر در کل قرار دادن سرت در راستای اون جسم باشه

يک استثناء هم هست اگر چشمات روی مغز سرت باشه ;D ::)

Katayoun G

Member

از خصوصیات چشم اسب:

-زاویه دید بسیار بزرگ(تقریباَ ° 190برای هر چشم)،
-اشیای مختلف می تونن جداگانه از هم مورد توجه قرار بگیرن.
-ژرفانمایی یا پرسپکتیو فقط در قسمتی که دید هر 2 چشم روی هم قرار می گیره وجود داره.
-منطقه کور از فاصله نزدیکی جلوی سر شروع می شه و اسب برای دیدن باید سرش رو بالا و پایین ببره.
-قدرت بینایی اسب برای دیدن حرکت های اطراف تخصص یافته.
-بینایی اسب مهمترین حس برای فرار ،که اصلیترین روش دفاعیش در طبیعت هست، می باشد.
-دیدش در تاریکی خیلی بهتر از انسان می باشد ولی مدت تطابقش، وقتی از تاریکی وارد روشنایی می شه یا برعکس طولانی تره. برای همین وقتی وارد فضای تاریکی می شیم باید بهش فرصت بیشتری بدیم تا چشمش عاذت کنه.

پیوست ها

• Sehen Pf..jpg
    Sehen Pf..jpg
    54.1 کیلوبایت · بازدیدها: 43
  • Sehen Pf..jpg
    Sehen Pf..jpg
    54.1 کیلوبایت · بازدیدها: 44

احسان

Active member
بسيار زيبا و مفيد فرموديد خانم Katayoun

کلاً در مورد همه چيز به زيبای توضيح ميدهيد

مرسی

Wild Stallion گفت:
ايشان که اين کتاب رو نوشتند رفرنسشان چی هست
چشم اسب هم همانند انسان ميتواند اندازه قطر عدسی را کم يا زياد کند و همچينين دارای ماهيچه های مژگانی هست
دليل اينکه اسب برای تطابق اشيا سر رو پايين يا بالا ميبرد چيزه ديگريست
Wild Stallion گفت:
خوب با بالا بردن سر شما می توانی اجسامی که در فاصله دوری هستند را تشخيص بدهيد خير فقط می توانيد فضای بيشتری را ببينيد
با تشکر
Wild Stallion گفت:
در مورد اين اسب ها هم برای ديدن بهتر هر چيز( اشياء) شما وقتی ديدت رو در راستای اون شئ قرار بدی بهتر ميبينيش که اين کار رو بايد با پايين آوردن سرت يا بالا بردن سر در کل قرار دادن سرت در راستای اون جسم باشه
يک استثناء هم هست اگر چشمات روی مغز سرت باشه ;D ::)
ضمنا برای مطالعه بیشتر در مورد این موضوع، میتونین به کتاب بسیار ارزشمند آقای دکتر مسعود خلیلی، تحت عنوان "اسب و آنچه من می دانم" ، که یک جور دایره المعارف اسب به زبان فارسی هست، مراجعه کنید (صفحه 387 خط 21 تا 26).

احسان

Active member

Wild Stallion گفت:

با تشکر

شما جواب سوالهای من رو بده بجای اينکه موضع بگيری برای من اينجا رو دوباره مطالعه کن

با چه لحنی صحبت کنم ;D, اينجا رم هنوز نگرفتی من تايپ کردم هيچ صحبتی از دهانم بيرون نيومده ::) که شما لحنش را بفهمی ??? شما خودت اشتباه فکر ميکنی :-*

شما هم فوق دکترای اسب يا دامپزشکی اصلاً دارای درجه استادی از دانشگاه هاروارد در زمينه اسب و دامپزشکی

دانشگاه های ايران استاداش و کتاب ها و مطالبی که درج ميکنند هم پايه خودشون مثل بقيه امور ديگه... دانشگاه علمی کاربردی که ديگه معلومه.....

من هم يک آدم عادی فرض کن شما

اگر شما هم درست بگی يعنی اسب اجسام دور و نزديک رو تشخيص نميده.................. بابا ما چاکرتيم شما حتماً بهتر ميدونی
بزار ما در همين نادانی خودمان بمانيم ولی شما درست ميگی ;)

ان چيزی که من بايد بگم گفتم دوستان خودشان متوجه ميشند

احسان

Active member
اينجارو

The Equine Eye
A detailed look at the Equine Eye.
By Jayne Pedigo
The equine eye is made up of a number of distinct parts (see illustration below).

The front surface, visible from the outside, is the cornea which is a clear window which allows light into the interior of the eye.

Behind the cornea is the iris which dilates and contracts according to the lighting conditions. The equine iris has a modification at the upper edge -- corpora negra (dark pigmentation) acts as a visor and filters light.

Between the cornea and the iris is a space filled with fluid called the anterior chamber. The space between the iris and the lens is called the posterior chamber The posterior chamber is filled with the same type of fluid as the anterior chamber, and in fact the pupil, which is the central opening in the iris, allows the fluid in the two areas to mingle. Although it can be hard to see from outside, if you look closely and in the right light, you can see that the pupil is horizontal when it is contracted and wide and round when it is dilated.

The lens, which is held in place behind the iris, has a special muscular arrangement which allows it to relax or tense, becoming thicker or thinner as it does so. This enables the eye to focus near and far objects.

Behind the lens, the main cavity of the eyeball is filled with a clear gelatinous substance called the vitreous body.
Lining the rear of the eyeball is the retina which comprises millions of light receptors which collect information and transmit it to the brain.

The exterior of the eye comprises the conjunctiva, which is divided into the palpebral and bulbar portions, and the eyelids. The upper lid has lashes.

Unlike humans, horses also have a third eyelid, or nictitating membrane, which originates from the inside corner and closes horizontally across the eye. The third eyelid functions as protection for the cornea.​
منبع http://www.equisearch.com/horses_care/health/anatomy/eye100499/

بالا