چرا بعضی اسبها را اخته میکنیم؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
بله داشتیم. ادامه دهید بعد ادغام میکنم

یا در اامه تاپیک اصلی بنویسید.

سایه

Member
این بیچاره که اذیت و آزاری نداره برا رشد بیشتر میخواین اختش کنین؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
1- بنظر شما بهترین سن اخته کردن چه سنی است ؟
2- آیا اخته کردن در رشد تاثیر دارد ؟

یک کره نر داریم که میخوام اخته اش کنم . الان یک سال داره .
پدر : طویلی (ترکمن)
مادر : آنالی ( آنگلو دره شوری ! )

1- هر چی سن کمتر بهتر
2- تاثیر مثبت

100% اخته کنیدش

علی اصفهانی

Active member
جایی خوندم که اخته کردن باعث میشه که بجای رشد عضلات بیشتر انرژی و توانش صرف رشد استخوان بندیش بشه . درسته ؟

علی اصفهانی

Active member
یه فروم به زبان انگلیسی بود که یه نفر داشت از دامپزشکش نقل قول میکرد .
چون با موبایل رفته بودم تو اینترنت الان لینکشو ندارم .

اخته كردن در سنين مختلف (زير سن بلوغ يا بعد ازبلوغ ) بین 3-5 سانت بسته به نژاد در رشد قد اسب تاثیر خواهدداشت .

سن بلوغ در اسب (colt)بسته به نژاد بایک دامنه کوتاه قبل از یک سالگی است ( ده ماهگ....) .

از زمان تولد تا قبل بلوغ بهترین زمان اخته اسب می باشدترجیحا" باازشیرگرفتن کره و... همراه نباشد .

آخرین ویرایش:
1- بنظر شما بهترین سن اخته کردن چه سنی است ؟
2- آیا اخته کردن در رشد تاثیر دارد ؟

یک کره نر داریم که میخوام اخته اش کنم . الان یک سال داره .
پدر : طویلی (ترکمن)
مادر : آنالی ( آنگلو دره شوری ! )

- قبل از بلوغ
-3-5سانتیمتر نسبت به بعد از بلوغ

کمی دیر ه - از زمان تولد تا قبل از یک سالگی هرزمان که به دامپزشک اجازه بده که اونها معمولا"فصل بدون مگس را برای این کار ترجیح میدن .:rolleyessmileyanim:

علی اصفهانی

Active member
همه کتابها و سایتهایی که دیدم میگن خیلی زودتر از بلوغ اخته میکنن .
فقط صبر میکنن که بیضه ها خوب بیان پایین ( ظاهرا در سنین نوزادی ممکنه بالا و توی شکم باشن ؟)
فصل هم بدون مگس باشه مثلا الان برای کرمان دیگه دیره .
ظاهرا یکسالگی زمان خوبیه .

علی اصفهانی

Active member
ظاهرا یکی از علتهایی که اسب را قبل از بلوغ اخته میکنن اینه که رگها در زمان بلوغ خونرسانی شون بیشتر میشه و احتمال خونریزی و مشکلات بعد از عمل بیشتره .

بله قبل بلوغ خیلی ساده تر , مراقبت مادر بسیار بیشتر وپیگیر تر وترمیم وبهبود سریعتر هست .

آخرین ویرایش:
[QUOTE
فقط صبر میکنن که بیضه ها خوب بیان پایین ( ظاهرا در سنین نوزادی ممکنه بالا و توی شکم باشن ؟)

ظاهرا یکسالگی زمان خوبیه .[/QUOTE]
Some vets begin worrying if a colt hasn't got both testicles fully descended before it's twelve months old. Other vets don't begin to worry until the colt is eighteen months old, or two years old.... I know several vets who tell owners that there's still a hope that the second testicle (or both of them) will drop by the time the colt turns THREE - and if your colt happens to be a pony, the "window of opportunity" may be even larger. So NO, if I were you, I would not begin to worry just yet, or indeed any time soon.
احيانا" دليل نگراني دامپزشك هاي عزيز براي صبر كردن تا زمان بلوغ اسب گم كردن همين مهم هست .:smilingsmiley: