پیشینه سواری در فارس

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
دکتر درباره پیشینه سوارکاری در شیراز اطلاعاتی دارید؟ گویا در زمان گذشته بسیار فعالتر از امروز بوده؟

DADAR

Member
با اجازه دکترجان من مطلبي رو مينويسم ولي شما حتماً اطلاعاتتون از من بيشتر هست و ميتونيد توضيحات تکميلي رو بديد
خوب اسب و اسبدري که مثل بيشتر استانهاي كشور از ديرباز در فارس بوده تمام خوانين طوايف و ايلهاي مختلف اسب رو هميشه ماييه افتخار و سرافرازي خودشون ميدونستند
اما پيشينيه سوارکاري به عنوان ورزش کلاسيک بيشتر به زماني بر مي گردد که دو باشگاه زررهي معروف به چوگان که وابسته به ارتش بود و در يکي از بهتررين مناطق شهر شيراز واقع بود وهمچنين باشگاه يا مرکز پرورش آب باريك (که اون طور که من شنيدم يک جورائئ مرتبط بوده به شاهپور غلامرظا که علاقه خاصي به اسب و پرورش اسب عرب داشته.) و هميشه مربيان خوبي از قديم در باشگاهه چوگان مشغول به تدريس بودند (ممنون ميشم اگر دکتر غفاري عزيز اسمشون رو اينجا بزارن) و شاگردن خوبئ هم از اون باشگاه بيرون آمدند که همچنان در اين رشته فعال هستند همينطور در باشگاه آب باريك اما در يک مقطع زماني رقابت شديدسوارکاران اين دو باشگاه باعث پيشرفت نسبي اين ورزش در استان شده بود که در همان زمان هم سوارکاران در مسابقات کشوري صاحب عناويني بودند. اما همچون بسياري از استانهاي ديگه سپاه پاسدارن عزيز توجهه خودشون رو معطوف باشگاه آب باريك کردند و بعد از طعطئلئه اين مرکز با رمز اللله اکبر اون رو تبديل به پادگان آموزشي احمد ابن موسئ کردند که همچنان ......
اما باشگاه چوگان چه شد?
خوب با ارزش گرفتن زمينهاي اين منطقه خوش آب و هوا ارتش تصميم گرفت بجاي آب و جو دادن به اين اسبهاي بينوا ميتونه زمينها رو تبديل به اپارتمان کنه و به جاش پول درو کنه خوب با عقل هم جور در ميومد و اداره کل تربيت بدني فارس هم که همچون هميشه دست به سينه و بدون هيچ حرف پيش هر دو باشگه رو تقديم نمودند تا شايد روزي ديگر .....
اما با بسته شدن باشگاه چوگان آخرين تير هم بر پيکر نيمه جان سوارکاري شيراز فرو کردند سوارکارن درمانده آب باريك کج دار رو مريض باشگاه دامپزشکي شيراز رو که دکتر جان از اونجا خاطره بسيار دارند ولي دو تا بيشتر تو قسمت خاطرت نگذاشتند فعال کردند اما اون هم چندان دوامي نداشت.. چند سالي سواري بي رونق ماند تا اينکه باشگاهاي خصوصي سر از خاك در اوردند.
با اينکه هميشه هيئت دوست داشته که تيشه به ريشيه اين باشگهها بزنه ولي تا الان که دوام اوردند ///
نميدونم چيقدر به پيشينيه سواري در فارس اشاره کردم ولي منتظره اطلاعات بئشتر دکتر جان هم هستيم !!!!!

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
DADAR گفت:
با اجازه دکترجان من مطلبي رو مينويسم ولي شما حتماً اطلاعاتتون از من بيشتر هست و ميتونيد توضيحات تکميلي رو بديد
خوب اسب و اسبدري که مثل بيشتر استانهاي كشور از ديرباز در فارس بوده تمام خوانين طوايف و ايلهاي مختلف اسب رو هميشه ماييه افتخار و سرافرازي خودشون ميدونستند
اما پيشينيه سوارکاري به عنوان ورزش کلاسيک بيشتر به زماني بر مي گردد که دو باشگاه زررهي معروف به چوگان که وابسته به ارتش بود و در يکي از بهتررين مناطق شهر شيراز واقع بود وهمچنين باشگاه يا مرکز پرورش آب باريك (که اون طور که من شنيدم يک جورائئ مرتبط بوده به شاهپور غلامرظا که علاقه خاصي به اسب و پرورش اسب عرب داشته.) و هميشه مربيان خوبي از قديم در باشگاهه چوگان مشغول به تدريس بودند (ممنون ميشم اگر دکتر غفاري عزيز اسمشون رو اينجا بزارن) و شاگردن خوبئ هم از اون باشگاه بيرون آمدند که همچنان در اين رشته فعال هستند همينطور در باشگاه آب باريك اما در يک مقطع زماني رقابت شديدسوارکاران اين دو باشگاه باعث پيشرفت نسبي اين ورزش در استان شده بود که در همان زمان هم سوارکاران در مسابقات کشوري صاحب عناويني بودند. اما همچون بسياري از استانهاي ديگه سپاه پاسدارن عزيز توجهه خودشون رو معطوف باشگاه آب باريك کردند و بعد از طعطئلئه اين مرکز با رمز اللله اکبر اون رو تبديل به پادگان آموزشي احمد ابن موسئ کردند که همچنان ......
اما باشگاه چوگان چه شد?
خوب با ارزش گرفتن زمينهاي اين منطقه خوش آب و هوا ارتش تصميم گرفت بجاي آب و جو دادن به اين اسبهاي بينوا ميتونه زمينها رو تبديل به اپارتمان کنه و به جاش پول درو کنه خوب با عقل هم جور در ميومد و اداره کل تربيت بدني فارس هم که همچون هميشه دست به سينه و بدون هيچ حرف پيش هر دو باشگه رو تقديم نمودند تا شايد روزي ديگر .....
اما با بسته شدن باشگاه چوگان آخرين تير هم بر پيکر نيمه جان سوارکاري شيراز فرو کردند سوارکارن درمانده آب باريك کج دار رو مريض باشگاه دامپزشکي شيراز رو که دکتر جان از اونجا خاطره بسيار دارند ولي دو تا بيشتر تو قسمت خاطرت نگذاشتند فعال کردند اما اون هم چندان دوامي نداشت.. چند سالي سواري بي رونق ماند تا اينکه باشگاهاي خصوصي سر از خاك در اوردند.
با اينکه هميشه هيئت دوست داشته که تيشه به ريشيه اين باشگهها بزنه ولي تا الان که دوام اوردند ///
نميدونم چيقدر به پيشينيه سواري در فارس اشاره کردم ولي منتظره اطلاعات بئشتر دکتر جان هم هستيم !!!!!
این بلا تو تهرانم سر باشگاه چوگان اومده, هنوز تو اتوبان تهران کرج بلوار چوگان که اتوبان رو به جاده مخصوص وصل میکنه وجود دارد در کنار کارخانه ارج

Dr_Ghaffari

Active member
دست بردار از دلم اي شاه ! كه تو اين ملك را گدا كردي !
دردناك تر از آن است كه بازگو شود .

DADAR

Member
گفتنی ها را بايد گفت دوست من! فکر نميکنم دردنکتر از وضعيت حال حاضر سواری در فارس باشد :'(

Dr_Ghaffari

Active member
آب باريك كه تعطيل شد بسياري از اسبها به دانشكده و چوگان منتقل شد . مثلا "پازن" يكي از نمونه اسبهاي آب باريك بود . مرحوم "بختيار" نخست وزير خيلي از اين مجموعه حمايت مي كرد و از علاقه مندان به اسب بود . دانشكده در يك حراج تعدادي از اين اسبها را فروخت مثل " طلا " و " چوگان" كه چوگان در اصفهان جان داد و طلا در زمينهاي كشاورزي برنج كاران ! و پازن هم تا آخر عمر در دانشكده بود . تا به سالن تشريح رفت . اسبهاي چوگان هم كه حراج شد و خصوصيها خريدند و پخش شد توي باشگاه ها . باشگاه دانشكده هم كه فعلا بي سر و سامان هست . و هيچ فعاليتي ندارد . جز 3-4 اسبي كه آنجا پانسيون شده و صاحبانشون براي سواري مي روند دانشكده و لذت مي برند ! در خصوصي ها هم جز "بهارستان" كه خيلي از ايده آلها فاصله دارد جاي آبرومندي در فارس وجود ندارد . مالك بهارستان هم آقاي "پيش بين" رييس هيات سواركاري استان هستند.البته باشگاه "مهران" كلوپ سواركاري "محسن" ؛"عقاب" ؛"شهاب" ؛"رودكي" ؛"داماسب" و "علوم پزشكي" هم فعاليت نسبي دارند . كه آخري در شهر شيراز در پشت بيمارستان چمران بلوار نيايش وجود دارد و به دليل دسترسي آسان و ... مناسب هست و محيط سالمي هم دارد . البته كلوپ محسن هم كلوپ خوبي است كه در پشت پالايشگاه شيراز واقع است. دوست و هم سايتي ما پويان جان هم كه دانشجوي داروسازي است در كلوپ علوم پزشكي فعاليت دارد.البته جاهاي ديگري هم هست ولي هرچه باشد :" السابقون السابقون "!

Dr_Ghaffari

Active member
DADAR گفت:
باشگاه شهاب کی فعالیت داره؟
شهاب حيدري . البته بيشتر ملك خصوصي و گاوداري است تا باشگه سواركاري. يكي هم كه يادم رفت اسم برم "جبل الدراك" است كه مسجدي راه اندازي كرده است .

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:
اما باشگاه چوگان چه شد?
یادش بخیر. اولین مربیان باشگاه چوگان سرهنگ پاکچهر و جناب سروان کریمی یا کرمی و بهترینشان محمد اعتماد(یکی از بهترین شاگردهای مرحوم کلنل نشاطی)بودند.

بالا