پهن نگاری اسبان !

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب گفت:
شاید دیده باشید بعضی وقتها نریان ها عکس العمل جالبی بعد از بو کردن مدفوع اسبهای دیگه انجام میدن، سر رو به سمت آسمون میگیرن و لب بالا را بر می گردونن. اگر بشه اسم این رو خوندن دستخط دیگران گذاشت چه تفسیری براش دارید؟
رفتار لذت بردن در اسب است که با بو کردن پهن مادیان ، بدن مادیان ، ادرار مادیان و .... ایحاد می شود و می توان آنرا جزء رفتارهای جنسی تقسیم بندی کنیم و نام انگلیسی آن "فلمن " است.

Dr_Ghaffari

Active member
وقتی با اسبتان برای سواری گشت به محیط جدیدی می روید تقریبا هر 2-3 کیلومتر اسبتان توقف می کند و با نگاهی به محیط اطراف و گوشهای تیز کمی مدفوع دفع می کند و مجددا به مسیری که شما می خواهید ادامه می دهد . علت اصلی این علامت گذاری تعیین قلمرو نیست بلکه اسب بیشتر می خواهد نشانه ای برای یافتن راه برگشت داشته باشد . به همین دلیل اسبانی که به یک محل آموخته شده باشند و در سواری گشت با تجربه باشند حتی اگر چندین کیلومتر از محل خود دور شده باشند و محل گشت برای اسب تازگی داشته باشد قادر خواهند بود با کمی جستجو حتی بدون سوار به خانه بازگردند و مثلا در صورتیکه سوار زمین خورده باشد با برگشتن خود به دیگران بفهمانند اتفاقی رخ داده است و سوار نیاز به کمک دارد . البته اسبهای بی تجربه چون می ترسند که راه را نیابند و گم شوند ممکن است از پیش سوار خود تکان نخورند !
یکی دیگر از کاربردهای چنین "پهن نوشته هایی" یافتن راه برای کره های بازیگوش است . مادیانهایی که کره به دنبال خود دارند و کره بازیگوش آنها از مکادر فاصله می گیرد مادیان تقریبا هر 1-2 کیلومتر برای کره اش پهن نگاری می کند و معمولا هر بار با شیهه ای آرام کره را به دنباله روی از خودش می خواند و اگر کره از دید مادیان دور باشد معمولا 2-3 شیهه ی کشیده تر می کشد ! و پس از شنیدن پاسخ کره که ممکن است شما آن را نشنوید دوباره به فرمان شما خواهد بود ..!
چرا دوستان همکاری نمی کنند ! نه با من و نه با مادیانشان !

sohrab

Active member
خیلی جالب بود، دکتر به فکرم نمیرسید ولی حالا که شرح دادین صحنه ها کاملا جلوی چشمم اومد. فکر می کنم برای همه آشنا هستن ولی با چشم بصیرت باید دید ;)
منتظر ادامه مطلب هستم

Dr_Ghaffari

Active member
عموما اسبها سطرهای خاصی را برای پهن نگاری انتخاب می کنند ! یعنی برای پهن نگاری دنبال مکان خاصی می گردند ! پهن نوشته ها معمولا در محلی یافت می شوند که برای مدتی باقی بمانند و به راحتی قابل مشاهده و خواندن باشند !
یکی دیگر از کاربردهای پهن نوشته ها چیزی شبیه دفتر خاطرات است ! به این معنی که برای اولین بار اسبی پهن نگاری می کند و اسبهای دیگر وقتی به این پهن نوشته می رسند ضمن مطالعه آن ، یک امضاء یادگاری نیز پای آن می اندازند ! اسب پس از مطالعه پهن نوشته در ابتدا تاریخ نگارش آن را یک بررسی اجمالی خواهد کرد که معمولا با لب زدن و بو کردن پهن نوشته انجام می شود .( توجه داشته باشید اسب شما به هیچ وجه در چنین حالتی قصد پهن خواری ندارد و در واقع پهن خوانی می نماید )! معمولا نگاهی نیز به اطراف می اندازد بویژه اگر پهن نوشته تازه باشد به دنبال صاحب خط نیز خواهد گشت ! سپس بسته به مفهوم پهن نوشته دو رفتار متفاوت نشان خواهد داد . 1- کمی جلوتر رفته و خود نیز اقدام به پهن نگاری می نماید ! 2- چرخیده و به پهن نوشته پشت نموده و پهن نگاری می نماید ! در نوع دوم معمولا یک حس برتری جویی و یا به عبارتی تعیین قلمرو نیز وجود دارد ولی در نوع اول نشانه ای از برتری جویی و تعیین قلمرو وجود ندارد .
خیلی دلم می خواهد دوستان نیز برداشتهای آزاد خودشان را از پهن نوشته ها بیان نمایند !

خيلي جالبه!
روز اولي كه اين اتفاق افتاد يكي از بچه ها گفت: "تو رو كه ديد اين كارو كرد؟!!!"
خوبه، ادامه بديد لطفا...!

چه جالب خیلی با حال بود
روزای اول همش به اسبم فوش میدادم میگفتم مگه مرز داری میری پهنارو بو میکنی. نگو یه جریانی داره .
از این مطالب فیض بردم واقعا و به قول سهراب خان همه ی تصاویر سواری که اسبم این کارارو کرده جلوی چشمم اومد .
دکتر قفاری واقعا واردی برای توضیح دادن
ممنون

احسان

Active member
پاسخ : پهن نگاری اسبان !

اسب ها وقتی حرکت ميکنند  بعد از مدتی مدفوع ميکنند  چون  حرکت  باعث ميشه که دستگاه گوارش فعاليت خود را شروع کند چرا ميگويند اسب هارا روزانه  به حرکت وادار کنيد  تا دچار مشکلات دستگاه گواره نشوند  و اما بو کردن پهن به خاطره شناسايی قلمرو هست و يا جستجوی گله ماديان ها  اين کار رو ميکنند که کرها شان يا اعضای گله که از گروه عقب افتادند  بتوانند  آنهارا پيدا کنند  و نريان ها هم برای اينکه به بقيه بگند
اهای  مگه تو خودت ......... نداری اينجا قلمرو ماست اين ماديان ها صاحب دارند

و اما جناب دکتر غفاری تبريک ميگم به اين نثر زيبا تون  همرو سرگرم کرديد
;D
به اين ميگند استفاده خوب از يک موضوع بو دار  ::)

Dr_Ghaffari

Active member
دیروز یک پهن نگاری را تصویر برداری کردم ! یک رفتار روانی بسیار ویژه البته آن را به صورت مصنوعی ایجاد کردم ! یک نریان در یک پادوک قرار دادم و نریان بعدی را در پادوک مجاور و مادیانها در فاصله 500 متری مشغول چرا بودند ! دقیقا رفتارها را ثبت کردم ... راستی هنوز پهن نگاری نریانها که معمولا تعیین قلمرو و یا علامت گذاری برای مادیانهای فحل هست را شروع نکردم که !

پیوست ها

• DSC00021.3GP
    159.6 کیلوبایت · بازدیدها: 45

Dr_Ghaffari

Active member
navid گفت:
این پهن نگاری همون عمل فله من نیست؟ در گاو هم این عمل انجام می شود.
خیر . فله من عملی است که نریان پس از بو کردن مدفوع مادیان یا بدن مادیان و ... احساس لذت خود را با بالا بردن لب بالا و کشیدن سر و گردن نشان می دهد که می توان گفت اوج لذت یک نریان است و در مادیانها بسیار نادر است اما ممکن است . سهراب خان عکسی نیز از این فله من ارسال کرده است در همین تاپیک باید باشد !
این نریان با پهن نگاری خود در اینجا فقط برای مادیانهایی که در فاصله 500 متری قرار دارند علامت گذاری می کند ! ( تا فاصله 1000 متری ممکن است ) و پس از پهن نگاری آن را می خواند تا از خوانا بودن پهن نوشته اش اطمینان حاصل کند . در صورتی که بوی متن پهن نوشته کافی نباشد نریان اندکی پهن نوشته را با پوزه خود خط خطی می کند !

narges

Member
دکتر غفاری گفت:
عموما اسبها سطرهای خاصی را برای پهن نگاری انتخاب می کنند ! یعنی برای پهن نگاری دنبال مکان خاصی می گردند ! پهن نوشته ها معمولا در محلی یافت می شوند که برای مدتی باقی بمانند و به راحتی قابل مشاهده و خواندن باشند !
یکی دیگر از کاربردهای پهن نوشته ها چیزی شبیه دفتر خاطرات است ! به این معنی که برای اولین بار اسبی پهن نگاری می کند و اسبهای دیگر وقتی به این پهن نوشته می رسند ضمن مطالعه آن ، یک امضاء یادگاری نیز پای آن می اندازند ! اسب پس از مطالعه پهن نوشته در ابتدا تاریخ نگارش آن را یک بررسی اجمالی خواهد کرد که معمولا با لب زدن و بو کردن پهن نوشته انجام می شود .( توجه داشته باشید اسب شما به هیچ وجه در چنین حالتی قصد پهن خواری ندارد و در واقع پهن خوانی می نماید )! معمولا نگاهی نیز به اطراف می اندازد بویژه اگر پهن نوشته تازه باشد به دنبال صاحب خط نیز خواهد گشت ! سپس بسته به مفهوم پهن نوشته دو رفتار متفاوت نشان خواهد داد . 1- کمی جلوتر رفته و خود نیز اقدام به پهن نگاری می نماید ! 2- چرخیده و به پهن نوشته پشت نموده و پهن نگاری می نماید ! در نوع دوم معمولا یک حس برتری جویی و یا به عبارتی تعیین قلمرو نیز وجود دارد ولی در نوع اول نشانه ای از برتری جویی و تعیین قلمرو وجود ندارد .
خیلی دلم می خواهد دوستان نیز برداشتهای آزاد خودشان را از پهن نوشته ها بیان نمایند !

سپاس اقای دکتر غفاری این رفتار ها که شرح دادید و دیدم و اولش فکر میکردم اسب حوصله نداره و بازی گوشی میکنه بعد گفتن که مربوط به تعیین قلمرو هست و اون قضیه لب زدن و پاشید پهن خیلی جالب بود چون من فکر میکردم پهن و میخوره اما یک سوال
چرا وقتی نریان پهن های دیگه رو بو میکنه و بعد خودش کمی انطرف تر پهن میندازه پهن خودش و هم بو میکنه و باز با لبش اونو به هم میزنه این کار چه دلیلی داره ؟

سهراب گفت:
شاید دیده باشید سر رو به سمت آسمون میگیرن و لب بالا را بر می گردونن. اگر بشه اسم این رو خوندن دستخط دیگران گذاشت چه تفسیری براش دارید؟
اگه دقت کرده باشید نریان وقتی با مادیان فحل مواجه ویشه(یا بوی انرا حس میکنه) نیز همین خرکت را می کنه.
اختمالا اون مدفوع مال مادیان فحلی است که به تازگی مدفوع کرده است.

اولا سلام دکتر
دوما تشکر از مطالب جالبتون
سوما یه سوال؟
روزی که برای مونه گیری رفتیم باشگاه آقای پرهیزگار موقعی که سمند بیرون بود و بعد کیسان بیرون اوردیم(همون که بعد مجبور شدیم ببریمش تو باکس) بعد از چند ثانیه از ورودش کیسان مدفوع کرد گوشه دیوار به نظر شما علتش چی بود؟نشون دادن قدرت نیست؟
ممنون

matina

New member
سلام

من که به هنگام طبیعت گردی 2014-03-14 من و ماتینا.jpgبه همراه مادیانم به خصوص در مسیر های جدید متوجه شدم که مادیانم با بوئیدن پهن های باقی مانده از اسب یا گاو و یا حیوانات دیگر پی به امن بودن مسیر برده و برای این تست کردنش خیلی اصرار داره و متوجه شدم اگه اجازه ی این کار رو بهش ندم در طول مسر حساس تر ه و عصبی رفتار میکنه .
برداشت خودم این هست که با این کارش احتمال وجود حیوان درنده در طبیعت را برآورد میکنه و سابقه ی عبور حیوانات علف خوار یک جور ایجاد خاطر جمعی برایش فراهم میکنه .
اینم تجربه ی من بود حالا نمی دانم نظر اساتید تربیت اسب چه باشد؟

matina

New member
سلام
یک تجربه:

هفته ی پیش که خواستیم مادیان مان را برای کشش ببریم گنبد از یک هفته قبلش دلواپس سوار کردن به کامیون بودم ( چون دیده بودم که حیونکی موقع سوار شدن چقدر بهش استرس وارد میشه ) که به ذهنم رسید از خاصیت پهن نگاری استفاده کنم به این ترتیب که توی مسیر سکو تا حتی داخل کف کامیون پهن خشک رو به صورت خطی پاشیدم و با یک عدد کاهو اونو ترغب به وارد شدن به مسیر سکو و داخل شد ن به کامیون کردم اون ( منظورم مادیانم ) هم هی مسیر رو بو میکرد و هی یک لقمه از کاهو می گرفت و میتونم بگ تنها چیزی که اونو خاطر جمعی داد تا وارد باکس کامیون بشه همون وجود پهن خودش توی کف کامیون بود میخوام بگم این کار آن قدر با آرامش انجام شد که انگار میخواست وارد یک اصطبل جدید بشه و حتی پسرم به صورت سوار بر روی مادیان مرا همراهی کرد و میخواهم بگم که از این روش خیلی راضی هستم انقدر که باز هم از این روش استفاده خواهم کرد. دفعه ی بعد حتما فیلم تهیه میکنم و در این تاپیک می گذارم .

خوشحال مشم اگه دیگر دوستانی که تو سوار کردن اسبشان با مشکل روبرو هستند از این روش استفاده کنند و نتیجه رو توی همین تاپیک بگذارند.

بالا