پهن نگاری اسبان !

Dr_Ghaffari

Active member
دلم می خواهد ، خواهش می کنم ، پلیز لطفا ابتدا دوستان در این را بطه مطلب ارایه نمایند !

Dr_Ghaffari

Active member
باور کنید مطلب جالبی است اسبها با مدفوع خود می نویسند و علامت گذاری می کنند ! آیا شما می توانید خط آنها را بخوانید ؟!

مرضیه

Member
یعنی منظورتون اینه که چیزی مثل تعیین قلمرو در سایر موجودات یا چیزی شبیه به این؟

اين مورد در نريان ها وجود داره و وقتي يه نريان را داخل مانژ رها مي کنيم به وضوح مي بينيم که پهن ها موجود را بو مي کنه و خودش هم روي آنها پهن مي کنه. در محيط طبيعي قاعدتا" اين مورد کامل تر ديده ميشه

Dr_Ghaffari

Active member
اسب ايراني گفت:
اين مورد در نريان ها وجود داره و وقتي يه نريان را داخل مانژ رها مي کنيم به وضوح مي بينيم که پهن ها موجود را بو مي کنه و خودش هم روي آنها پهن مي کنه. در محيط طبيعي قاعدتا" اين مورد کامل تر ديده ميشه
مدفوعی که به منظور علامت گذاری است با مدفوعی که به دلیل تخلیه سیتم گوارشی تفاوتهایی دارد البته نه در محتویات بلکه در حجم و نحوه دفع و رفتارهای مربوطه ؛ یکی را در خصوص نریانها اسب ایرانی خودش اشاره کرد !اما حتی اگر سوار اسبمان باشیم نیز این نگارشها وجود دارد و کاربردهای بیشتری دارد آیا دوستان دیگر می توانند چند تایی نام ببرند !

Dr_Ghaffari

Active member
مرضیه گفت:
یعنی منظورتون اینه که چیزی مثل تعیین قلمرو در سایر موجودات یا چیزی شبیه به این؟
تعیین قلمرو به جای خود کاربردهای بیشتری دارد هم برای ما دامپزشکان و هم برای شما سوارکاران و هم برای خود اسبان !

آقای دکتر این بحث واسه من خیلی جالبه. به خصوص که دفعه اولی بود که راجع بهش می شنیدم. کاش زود خودتون کاملش کنین چون من حس کنجکاویم قابل کنترل نیست تازه جستجوهای خودم هم بی فایده بود ;D

Dr_Ghaffari

Active member
saharrrnaaaz گفت:
آقای دکتر این بحث واسه من خیلی جالبه. به خصوص که دفعه اولی بود که راجع بهش می شنیدم. کاش زود خودتون کاملش کنین چون من حس کنجکاویم قابل کنترل نیست تازه جستجوهای خودم هم بی فایده بود ;D
بسیار خوب است که کنجکاوید سحر ناز بانو ! اما می خواهم با این روش همسایتی ها کمی اندیشه کنند رفتارهای اسبشان را به خاطر بیاورند و آن را مرور کنند و با تحقیق دسته جمعی نیز بیشتر آشنا شوند . با این وجود اگر مدیریت سایت و سایر دوستان اراده کنند یکجا همه را میریزیم روی دایره و مشت خودمان را باز می کنیم !

Dr_Ghaffari

Active member
saharrrnaaaz گفت:
من که منتظرم به شدت زیاد :)
خودتان نیز تلاش کنید . یک مثال می زنم سوار مادیانتان هستید و در مانژ تمرین می کنید یک سوار جدید با اسبش وارد می شود اگر اسب و سوار نا شناس باشند مادیان شما می ایستد ، گوشها را تیز می کند مقدار مختصری مدفوع می کند ، بادی در منخرین می اندازد و نا گهان به خاطر می آورد شما سوار او هستید و از او می خواهید به راهش ادامه دهد ..! ( داخل پرانتز عرض می کنم هیچ گاه مانع رفتار های اسبتان نباشید بلکه به او اجازه بدهید با آرامش حرفش را بزند و مشقش را بنویسد . برای کمک به او می توانید کمی نشست خود را روی زین سبک کنید و بیشتر به رکاب فشار بیاورید) .

خیلی دلم می خواست امتحان کنم آقای دکتر اما فعلا فقط تئوری می تونم تحقیق کنم :) که تقریبا می تونم بگم حداقل توی نت در این مورد چیزی پیدا نکردم

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
saharrrnaaaz گفت:
سحرناز با چه عنوانی جستجو میکنی تو نت؟

مرضیه

Member
برای من این مساله پیش اومده! اون اوایلی که تازه سواری میکردم معمولا بعد از یک دور که در مانژ با مادیان میزدم،می ایستاد و عمل دفع رو انجام میداد،من هم اجازه میدادم کارش تمام شه و بعد دوباره حرکت میکردم،ولی هیچ وقت به این دید به این موضوع نگاه نکرده بودم!
فقط یکبار توی ذهنم پرسیدم چرا هر وقت سوار میشم اینکار یادش می افته؟!!!
الان دیگه این رفتار رو ازش نمی بینم!اصلا فکر نمیکردم ممکنه همچین معنایی داشته باشه!!
جالب شد،بیشتر توضیح بدید،ممکنه برای خودش علامت گذاری کرده باشه که حالا مثلا از کجا مسیرش رو عوض کنه یا تغییر گام بده یا یه همچین چیزی؟!!
این رو هم بگم که خیلی وقت ها پیش میومد که بدون اینکه من بهش فرمان بدم از همونجایی که شروع به _مثلا یورتمه _میکردم خودش شروع میکرد!

Dr_Ghaffari

Active member
اگر اسب بخواهد فقط مدفوع کند حتما نمی ایستد و می تواند در حرکت نیز مدفوع کند ! همان گونه که اسب ایرانی اشاره کرد در گشت این رفتارها بیشتر نمود دارد و یکی از کاربردهایش برای اسب یافتن مسیر برگشت است !

Dr_Ghaffari

Active member
مونامور گفت:
یعنی اسب داخله منژ پهن میندازه داره مشق منویسه؟
تا حدودی برایش مثل تکلیف می ماند ! و باید بنویسد ! اگر مسایل را به این روش می نویسم برای ایجاد جاذبه است .

sohrab

Active member
شاید دیده باشید بعضی وقتها نریان ها عکس العمل جالبی بعد از بو کردن مدفوع اسبهای دیگه انجام میدن، سر رو به سمت آسمون میگیرن و لب بالا را بر می گردونن. اگر بشه اسم این رو خوندن دستخط دیگران گذاشت چه تفسیری براش دارید؟

پیوست ها

• 22617319.jpg
    22617319.jpg
    5.8 کیلوبایت · بازدیدها: 6
بالا