پر ادراری در اسبها

ناشناس

Active member
دامپزشکاه محترم با سلام

1اسب در روز حد اقل چند بار ادرار میکند

و پر ادراری یا زود ادراری اسب چه علتی دارد؟

سوءالات به خاطر این است که داخل باشگاه 2اسب هست یکی نریان و دیگری مادیان
این دو اسب به طور وحشتناک ادرار میکنند.

وضعیت نریان بد تر میباشد در هر ساعت 2 الی 3 بار ادرار میکند اون هم زیاد / علت چه چیز میتواند باشد / ایا کمبود ویتامین هم تاثیر دارد؟>

احسان

Active member
اين سوالات را جواب بده اول

سن هر کدام از اين اسب ها ?

جيره غذايی را حتماً صحيح بپرس ، سنگ نمک يا چيز ديگه هم که باشه بايد بدونم

اسب ها سرحال هستند به نظرت يا نه خواب آلوده اند يا نه اينکه عصبی هستند کلاً وضعيت روحی روانی را ميخوام بدونم

ابخوری اتوماتيک دارند يا ؟
رنگ ادرار
وضعيت بدنی چاق لاغر؟
قبلاً سابقه بيماری چی داشتند هر نوع بيماری منظورم هست؟
نحوه ادرار کردن زور ميزنند يا نه به راحتی ؟ در 1 ساعت که 2 يا 3 بار ادرار ميکنند چه ميزان ادرار ميکنند فکر ميکنی مثلاً 1 ليتر يا هر بار يکليتر ؟
الان چه مدت هست اين مشکل را دارند؟
وضعيت دندانها و بوی دهان رو هم ميخوم بدونم حتی بوی ادرار را ؟ اين ها را حتماً جواب بده تا بگم

ناشناس

Active member

اسب ها سرحال هستند به نظرت يا نه خواب آلوده اند يا نه اينکه عصبی هستند کلاً وضعيت روحی روانی را ميخوام بدونم

رنگ ادرار
وضعيت بدنی چاق لاغر؟
نحوه ادرار کردن زور ميزنند يا نه به راحتی ؟ در 1 ساعت که 2 يا 3 بار ادرار ميکنند چه ميزان ادرار ميکنند فکر ميکنی مثلاً 1 ليتر يا هر بار يکليتر ؟
وضعيت دندانها و بوی دهان رو هم ميخوم بدونم حتی بوی ادرار را ؟ اين ها را حتماً جواب بده تا بگم

نریان 5/3سال مادیان هم 4سال

در روز سه وعده یونجه هر وعده حدود 3کیلو و سه وعده جو هر وعده 1 کیلو / از سنگ های معدنی هم استفاده میکنن

مادیان سرحال هست و به خاطر اینکه کره داره کمی لاغر هست اما پر انرژی و خواب الود هم نیست

نریان هم لاغر نیست سرحال هم هست اما یه کم کمبود محبت داره

ابخوری هم اتوماتیک هست

رنگ ادرار معمولی هست اما بعضی مواقع مایل به زرد پر رنگ

بیماری نداشتن

موقع ادرار زور نمیزنند و هر بار همون 1لیتر شاید هم بیشتر ادرار میکنند

مادیان چند حدود 4ماه هست که کره به دنیا اورده و از همون موقع این مشکل براش بوجود امد

نریان هم حدود 5/1سال میشه که این مشکل رو داره

بوی ادرار معمولی هست وضعیت دندانها مناسب و بوی خاصی هم نمیده

یک مورد مهم نریان در سن 1سالگی چند امپول هرمونی بهش تزریق کردند برای رشد بیشتر قد و چند مدت بعد از تزریق این مشکل براش به وجود امد

احسان

Active member
مرسی
اين يا پر ادراری نيست يا اين اي نيست که شما ميگی بايد آزميش وا معاينه کامل بشه تاريخچه که چيزی نشان نميده
ممکن هست پر ادراری عصبی باشه يا همون پر نوشی عصبی که نتيجش ميشه پر ادراری
کلاً پر ادراری و پر نوشی نتيجه يک بيماری مزمن کليوی هست البته اين مهم ترين دليل بيماريش ميشه و به اين معنی نيست که علت های ديگری ندارد
برای تشخيص دقيقتر من پيشنهاد ازمايش خونBUN & Cratinin و معاينه سونوگرافی کليه ها را می کنم

رنگ ادرار
وضعيت بدنی چاق لاغر؟

دکتر جون. بنده خدا ۱ سوال پرسید.۵۰۰ تا سوال پرسیدی ازش;). اگه یه جواب کلی‌ بخوای بعدی چیه دکتر جون؟

احسان

Active member
ببين شما خودتم که بری پيش پزشک انسانی بگی من فلان مشکل را دارم اول از شما يکسری سوال می پرسه بعد هم يک آزمايش خون يا سونوگرافی يا راديولوژی برات مينويسه
پس منی که دامپزشک هستم وا با جانوری سر و کار دارم که نميتونه صحبت کنه و دردش را بگه بايد از رفتارش و معاينات و 100 البته تجهيزات آزمايشگاهی کمک بگيرم حالا شايد يکی بياد بگه که شما يعنی من تجربه ندارم و فلان دکتر آمده و تو نگاه اول تشخيص داده که اين بيماری هست و نسخه داده و بعد 4 يا 3 هفته اسب ما خوب شده
خوب دوستان هر بيماری خودش بعد از يک مدتی خوب ميشه نقش يک دامپزشک يا پزشک کمک به درمان سريعتر و موثرتر هست پس در اون مثال بالا هم اون دکتری که در نگاه اول تشخيص داده فکر نکنيد درست گفته چون اگه درست ميگفت و تشخيص صحيح بيماری را می داد اسب بعداز 1 هفته خوب ميشد

خوب این کار دکتر یکی از اصولی ترین و حرفه ای هست و یکی از مراحل معاینه اصولی سوال پرسیدن و گرفتن هیستوری هست! باید به خوبی سوال کرد تا بتونه یه ذهنیت ابتدایی پیدا کنه!

بالا