وزن سوارکار

roham

Member
به نطر شما

وزن سوارکار بر روی اسب چقدر اهمیت داره؟ آیا وزن سوارکار بر روی شکل ظاهری اسب ( تناسب ساختار عضلانی و استخوان بندی بدن و اندام ها نسبت به یکدیگر ) تاثیر گذار است؟

اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید ممنون میشم از راهنمائیتان

به نطر شما

وزن سوارکار بر روی اسب چقدر اهمیت داره؟ آیا وزن سوارکار بر روی شکل ظاهری اسب ( تناسب ساختار عضلانی و استخوان بندی بدن و اندام ها نسبت به یکدیگر ) تاثیر گذار است؟

من شنيدم كه وزن سوار بايد 1/10 وزن اسب باشه يعني اگر اسب 700 كيلو است وزن سوار حداكثز ميتونه 70 كيلو باشه.

به نطر شما

پاسخ دقیق به این سئوال بسیار مشکل وبه عوامل زیادی از اسب وسوارکارارتباط دارد.
درقوانین ,قانون ماکزیمم20% برای حمل وزن مناسب وایمن برای اسب داریم (وزن سوار وتجهیزات)
ولی این قانون برای چه اسبی وسواری ودر چه شرایطی است که به اختصار اشاره می کنم .
وزن ایمن برای اسب به نژاد و موقعیت آمادگی ,سازمان وسلامت اسب بستگی دارد.
نژاد های متفاوت تحمل وزن متفاوت واستقامت متقاوتی رادارامی باشند دواسب با یک قدو وزن برابر تحمل وزن متفاوتی رادارا می باشند مثلا" نژاد عرب تحمل بیشری رابه نسبت وزنش (دقت کنید ) نسبت به نژاد تروبرددارد و....
همچنین اسبی کوتاه,پهن وسنگین قدرت تحمل وزن بیشتری رانسبت به اسبی بلند نازک وسبک دارا میباشد

علاوه بر اینها نوع زمین (تخت یا ناهموار بودن ) نوع گام برداری (قدم یا یورتمه و...) مدت زمان کار و... تاثیر زیادی در حفظ سلامت در زیر بار اعمال شده را ایفامیکند.

حال با این توصیفات وقانون 20% این سئوال باقی است که آیا اسبی با750 کیلو وزن قادر به حمل وزنی 150 کیلویی برروی پشت خود میباشد؟ تاچه زمانی؟
پاسخ به این سئوال بستگی به عوامل بالا وتوضیحات دیگری است که در ذیل می آید.

تحمل وزنی 150کیلو یی متعادل (دارای تعادل ) برپشت اسب بسیار آسانتراز وزنی 60 کیلویی است که دائما" در حال تغییر وآویزان شدن به نقطه ای ووارد کردن تمام وزن ویا بیشتر ازوزن خود به ناحيه ای می باشد.
چه بسیار سواران سنگین وزنی که به سبکی و با دانایی تعادل خود را تقسیم وهمراه می کنند.

به طورکلی قانون ماکزیمم وزن20% برای تحمل ایمن (سلامت) صادق است مگر مواردی مثل نژاد ,سلامتی اسب ,وضعیت آمادگی ,تناسب اندام ,نوع کار ,شرایط زمین ,نوع گام برادری و مدت زمان کار و..... آن را نقض کند.:blinksmiley:

آخرین ویرایش:

علی واحدی

Active member
پاسخ دقیق به این سئوال بسیار مشکل وبه عوامل زیادی از اسب وسوارکارارتباط دارد.
درقوانین ,قانون ماکزیمم20% برای حمل وزن مناسب وایمن برای اسب داریم (وزن سوار وتجهیزات)
ولی این قانون برای چه اسبی وسواری ودر چه شرایطی است که به اختصار اشاره می کنم .
وزن ایمن برای اسب به نژاد و موقعیت آمادگی ,سازمان وسلامت اسب بستگی دارد.
نژاد های متفاوت تحمل وزن متفاوت واستقامت متقاوتی رادارامی باشند دواسب با یک قدو وزن برابر تحمل وزن متفاوتی رادارا می باشند مثلا" نژاد عرب تحمل بیشری رابه نسبت وزنش (دقت کنید ) نسبت به نژاد تروبرددارد و....
همچنین اسبی کوتاه,پهن وسنگین قدرت تحمل وزن بیشتری رانسبت به اسبی بلند نازک وسبک دارا میباشد

علاوه بر اینها نوع زمین (تخت یا ناهموار بودن ) نوع گام برداری (قدم یا یورتمه و...) مدت زمان کار و... تاثیر زیادی در حفظ سلامت در زیر بار اعمال شده را ایفامیکند.

حال با این توصیفات وقانون 20% این سئوال باقی است که آیا اسبی با750 کیلو وزن قادر به حمل وزنی 150 کیلویی برروی پشت خود میباشد؟ تاچه زمانی؟
پاسخ به این سئوال بستگی به عوامل بالا وتوضیحات دیگری است که در ذیل می آید.

تحمل وزنی 150کیلو یی متعادل (دارای تعادل ) برپشت اسب بسیار آسانتراز وزنی 60 کیلویی است که دائما" در حال تغییر وآویزان شدن به نقطه ای ووارد کردن تمام وزن ویا بیشتر ازوزن خود به نقطه ای می باشد.
چه بسیار سواران سنگین وزنی که به سبکی و با دانایی تعادل خود را تقسیم وهمراه می کنند.

به طورکلی قانون ماکزیمم وزن20% برای تحمل ایمن (سلامت) صادق است مگر مواردی مثل نژاد ,سلامتی اسب ,وضعیت آمادگی ,تناسب اندام ,نوع کار ,شرایط زمین ,نوع گام برادری و مدت زمان کار و..... آن را نقض کند.:blinksmiley:

کاملا صحیح و واضح و دقیق و جامع :winksmiley02:

roham

Member
ضمن تشکر از توضیحات مفبدتون جناب ااولیورا

اولش که میخواستم این موضوع رو ایجاد کنم به خودم گفتم که جواب مفید و جامع این موضوع رو از شما و آقای واحدی حتما میبینم.
که اینگونه شد.
جناب واحدی باتوجه به رشته شما در این رشته وضعیت برای سوارکار و اسب چگونه است؟

در مورد نحوه تقسیم و همراه کردن وزن سوارکار سنگین و نامتعادل بیشتر توضیح میفرمائید.

خوشحال میشم که از تجربیات دوستان دیگر استفاده کنیم.

hormoz

Member
ضمن تشکر از توضیحات مفبدتون جناب ااولیورا

اولش که میخواستم این موضوع رو ایجاد کنم به خودم گفتم که جواب مفید و جامع این موضوع رو از شما و آقای واحدی حتما میبینم.
که اینگونه شد.
جناب واحدی باتوجه به رشته شما در این رشته وضعیت برای سوارکار و اسب چگونه است؟

در مورد نحوه تقسیم و همراه کردن وزن سوارکار سنگین و نامتعادل بیشتر توضیح میفرمائید.

خوشحال میشم که از تجربیات دوستان دیگر استفاده کنیم.

من خودم 105 کیلو وزنمه و هیچ باشگاهی پذیرای من نیست .

من خودم 105 کیلو وزنمه و هیچ باشگاهی پذیرای من نیست .

اینو نفر مایید هرمزخان
اینطوریها هم نیست ,مطمئن باشید شما هم اسبی مناسب برای آموزش خودتون پیداخواهید کرد.:winksmiley02:
منتها یه کم جستجویبیشتر میخواد مطمئن باشید پیدا خواهیدکرد.
ولی اگه یه کمی وزنتون رو کاهش بدید اسبهای مناسب تری هم برای آموزش در اختیارتون میزارن.

ضمنا"
لازم نیست همه جا هم وزنتون رو بگید.فقط یه کم مراقب اسبتون باشید.:rolleyessmileyanim:

hormoz

Member
اینو نفر مایید هرمزخان
اینطوریها هم نیست ,مطمئن باشید شما هم اسبی مناسب برای آموزش خودتون پیداخواهید کرد.:winksmiley02:
منتها یه کم جستجویبیشتر میخواد مطمئن باشید پیدا خواهیدکرد.
ولی اگه یه کمی وزنتون رو کاهش بدید اسبهای مناسب تری هم برای آموزش در اختیارتون میزارن.

ضمنا"
لازم نیست همه جا هم وزنتون رو بگید.فقط یه کم مراقب اسبتون باشید.:rolleyessmileyanim:

واقعا از نسيحتتون ممنون
نظر لطف شماست پس خواهش ميکنم کمکم کنيد يه باشگاه پيدا کنم که توي تهران باشه
در ضمن من بخاطر اينکه بتونم يه اسب اجاره اي پيدا کنم از ديروز شروع کردم به لاغر شدن

بازم از لطف شما ممنون و کمکم کنيد

واقعا از نسيحتتون ممنون
نظر لطف شماست پس خواهش ميکنم کمکم کنيد يه باشگاه پيدا کنم که توي تهران باشه
در ضمن من بخاطر اينکه بتونم يه اسب اجاره اي پيدا کنم از ديروز شروع کردم به لاغر شدن

بازم از لطف شما ممنون و کمکم کنيد
یه تاپیک بالای تاپیک باشگاه شکی آدرس وتلفن باشگاههای تهران هست ببینید کدومش به آدرس شما مناسب تره.
ولی اگه بتونید 10-15 کیلوکم کنید مطمئنم بااون اراده میتونیدباشگاه واسب مناسب کارتون رو هم پیداکنید.
موفق باشید

hormoz

Member
یه تاپیک بالای تاپیک باشگاه شکی آدرس وتلفن باشگاههای تهران هست ببینید کدومش به آدرس شما مناسب تره.
ولی اگه بتونید 10-15 کیلوکم کنید مطمئنم بااون اراده میتونیدباشگاه واسب مناسب کارتون رو هم پیداکنید.
موفق باشید

همه باشگاه ميزنن ولي من بدنبال يه باشگاه خوب و مطمئن با مربي خوب هستم تا با پسرم خوب کار کنن تا شايد تاکيد ميکنم شايد افتخاري واسه مملکت مون باشه .

"من مهم نيستم"

رک بگم پدر و مادر ها خودشون رو فداي نسل بعدشون که همون بچه هاشون هستند , ميکنن.

اگه زحمتي نيست از بين ليستهاي موجود باشگاه هاي معتبر رو براي پسرم پيدا کنيد چون شما تجربيات خوبي داريد

البته در حال حاضر من پسرم رو تو کلاس خانم واعظي ( آرياسب ) ثبت نام کردن و اينطور که شنيدم مربي بسيار خوبيست و من از باشگاهش خوشم اومده ولي مطمئن هستم از اين باشگاه بهتر هم هست .

همه باشگاه ميزنن ولي من بدنبال يه باشگاه خوب و مطمئن با مربي خوب هستم تا با پسرم خوب کار کنن تا شايد تاکيد ميکنم شايد افتخاري واسه مملکت مون باشه .

"من مهم نيستم"

رک بگم پدر و مادر ها خودشون رو فداي نسل بعدشون که همون بچه هاشون هستند , ميکنن.

اگه زحمتي نيست از بين ليستهاي موجود باشگاه هاي معتبر رو براي پسرم پيدا کنيد چون شما تجربيات خوبي داريد

البته در حال حاضر من پسرم رو تو کلاس خانم واعظي ( آرياسب ) ثبت نام کردن و اينطور که شنيدم مربي بسيار خوبيست و من از باشگاهش خوشم اومده ولي مطمئن هستم از اين باشگاه بهتر هم هست .

خانوم واعظی بسیارعالی هستن.
البته مناسب برای آموزش فرزندتون.من توصیه میکنم اجازه بدین حداقل یک سالی رو برای آشنایی خوب ومطمئن بااسب با ایشون کارکنن.(البته مندقیقا" نمیدونم پسرشماچند سال دارن ووضعیت کلاسهای خانوم واعظی در آریاسب چه جوری هست ویا ادامه کلاسهاشون درآریاسب,ولی توصیه میکنم تا زمان آشنایی وشناسایی وانتخاب علاقه اش به هرکدوم ازرشته های سواری اجازه بدین باخانوم واعظی بمونن)
من نمونه ای ازتجربیات ایشون با کودکان روکه دراین سایت با مابه اشتراک گذاشتن در زیر برای شمامیذارم تا خود به قضاوت بنشینید.

http://www.horse.ir/f84/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86-1656/

وشما هم درکنار فرزندتون بااجاره نیم وقت یاتمام وقت یک اسب و شرکت درکلاسهای آموزشی اونجا می تونین علاقه خودتون رو هم پاسخگو باشین.
(فکرکنم آقای نجفی درآریاسب کلاس آموزشی داشته باشن ,برای سطوح مبتدی رو نمیدونم)

پس از انتخاب رشته وشناخت بهترشما نسبت به محیط ,فضا ورشته های سواری ,بسته به علاقه تون میتونین ازمربیهای خوب باشگاههای شکی یا چیتگر ویا.. ودر زمینه پرش در باشگاههای آزمون ,فرمان آرا و... یاهر مربی دیگه ای که خودتون تواین مدت باهاش آشناشدین وکارش رو پسندیدین انتخاب کنین.

ولی مطمئن باشین فرزندتون ازکارکردن باخانوم واعظی ضرر نخواهد کرد احتمال میدم که فرهنگ خوبی ازسواری را به او آموزش دهد.
سواری صبره فقط صبرو تمرین والبته یک مربی خوب. برای سوارکارشدن هیچوقت دیر نیست وهیچ کس هم از صبرکردن تو سواری ضرر نکرده این رو به شما اطمینان میدم

hormoz

Member
خانوم واعظی بسیارعالی هستن.
البته مناسب برای آموزش فرزندتون.من توصیه میکنم اجازه بدین حداقل یک سالی رو برای آشنایی خوب ومطمئن بااسب با ایشون کارکنن.(البته مندقیقا" نمیدونم پسرشماچند سال دارن ووضعیت کلاسهای خانوم واعظی در آریاسب چه جوری هست ویا ادامه کلاسهاشون درآریاسب,ولی توصیه میکنم تا زمان آشنایی وشناسایی وانتخاب علاقه اش به هرکدوم ازرشته های سواری اجازه بدین باخانوم واعظی بمونن)
من نمونه ای ازتجربیات ایشون با کودکان روکه دراین سایت با مابه اشتراک گذاشتن در زیر برای شمامیذارم تا خود به قضاوت بنشینید.

http://www.horse.ir/f84/آموزش-سوارکاری-به-کودکان-به-تجربه-من-1656/

وشما هم درکنار فرزندتون بااجاره نیم وقت یاتمام وقت یک اسب و شرکت درکلاسهای آموزشی اونجا می تونین علاقه خودتون رو هم پاسخگو باشین.
(فکرکنم آقای نجفی درآریاسب کلاس آموزشی داشته باشن ,برای سطوح مبتدی رو نمیدونم)

پس از انتخاب رشته وشناخت بهترشما نسبت به محیط ,فضا ورشته های سواری ,بسته به علاقه تون میتونین ازمربیهای خوب باشگاههای شکی یا چیتگر ویا.. ودر زمینه پرش در باشگاههای آزمون ,فرمان آرا و... یاهر مربی دیگه ای که خودتون تواین مدت باهاش آشناشدین وکارش رو پسندیدین انتخاب کنین.

ولی مطمئن باشین فرزندتون ازکارکردن باخانوم واعظی ضرر نخواهد کرد احتمال میدم که فرهنگ خوبی ازسواری را به او آموزش دهد.
سواری صبره فقط صبرو تمرین والبته یک مربی خوب. برای سوارکارشدن هیچوقت دیر نیست وهیچ کس هم از صبرکردن تو سواری ضرر نکرده این رو به شما اطمینان میدم

نميدونم با چه زبوني از شما و راهنمايي خوبتون تشکر کنم

انقدر حرفهاتون بدلم نشست که با اجارتون اونو به عنوان امضام ثبت کردم

پس بخاطر نصيحت شما آموزش پسر 5/5 سالم توسط خانم واعظي از تاريخ 26/6/89 بمدت 10 جلسه و بصورت خصوصي با هزينه 150000 تومان رو شروع ميکنم

sarab

New member
سلام
من 23 سالم و خیلی دلم میخواد سوارکار بشم
من مشهد هستم لطفا یه باشگاه خوب و مربی خوب معرفی کنید در مورد هزینه هاشم توضیح بدین
ممنون میشم اگه پاسخ بدین

راستی من یک خانم هستم و وزنم هم 60

سلام
من 23 سالم و خیلی دلم میخواد سوارکار بشم
من مشهد هستم لطفا یه باشگاه خوب و مربی خوب معرفی کنید در مورد هزینه هاشم توضیح بدین
ممنون میشم اگه پاسخ بدین
یه سر به باشگاه ارشاددردوراهی طرقبه /شاندیز بزنید.

سلام
هزینه ها در هرباشگاه خصوصی ودولتی بسته به سطح ارائه خدمات وامکانات ارائه شده متفاوت است.
ولی برای کلاس سواری در حدمبتدی حداقل هزینه آموزش واسب جلسه ای 15-10 هزار تومان به ازائ هرجلسه وضمنا" نیاز به خرید لباس و کلاه سواری سواری درشروع کار میباشد.